*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2013  (Αναγνώστηκε 767248 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2422 στις: Ιούνιος 05, 2013, 08:56:30 μμ »
@barbayiannis (προφανώς το παρακάτω ανέβασμα τόνων δεν απευθύνεται σε σένα προσωπικά).

Αν μου επιτρέπεις λέμε τι θα μπορούσε να γίνει έστω και σαν ευχολόγιο. Εμένα αυτό που με πειράζει είναι ότι στις κομμένες μετατάξεις βάζαν μέχρι τώρα και οι συνδικαλιστές το χέρι τους. Και καλά για να μην καταργηθούν οργανικές σε ΠΥΣΔΕ. Αν σε αυτό σφάλλω θα σε παρακαλούσα να με διορθώσεις. Πάντως όσους συνδικαλιστές ρώτησα ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μου απάντησε ευθέως. Θέλω να δω τι θα μου πουν τώρα που πιθανολογείται ότι θα καταργηθούν οργανικές και στην εκπαίδευση (και δεν μιλάω για οργανικές σε σχολεία αλλά γενικά στα ΠΥΣΔΕ) με ότι συνεπάγεται αυτό στο εργασιακό καθεστώς του καθενός από εμάς. Αμεσα ή μελλοντικά. Γιατί άραγε κανένας συνδικαλιστής δεν συζητά ακόμα και τώρα για μετατάξεις εκτός εκπαίδευσης και όλοι λένε για απολύσεις; Ποιον εξυπηρετεί αυτή η φημολογία; Δεν άκουσα πουθενά σε άλλο κλάδο εργαζομένων στο δημόσιο συνδικαλιστές να μιλάνε ευθέως για απολύσεις τόσο  προτού γίνει καμία έστω και νύξη από την κυβέρνηση (και μιλάω και για κλάδους που οι απολύσεις ΗΤΑΝ σίγουρες).

ΥΓ. Και ένα μικρό κουίζ. Η κατάργηση οργανικής στην δευτεροβάθμια και η αντίστοιχη δημιουργία οργανικής στην πρωτοβάθμια τι διαφορά αλήθεια έχει από μια μετάταξη στο υπόλοιπο Δημόσιο; Μήπως οι συνδικαλιστές των εκπαιδευτικών γενικά θέλουν να εκπροσωπούν τόσες χιλιάδες άτομα (και τις εισφορές αυτών)  και δεν αφήνουν κανένα να φύγει από το μαντρί; Για να μην μιλήσω για τις χιλιάδες αποσπάσεις ποιον ή ποιους εξυπηρετούν κάθε χρονιά.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2013, 09:18:13 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:59:41 »

Αποσυνδεδεμένος chrysalis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2423 στις: Ιούνιος 05, 2013, 09:23:12 μμ »
Kαλησπέρα. Παρακολουθώ τον τελευταίο μήνα το forum χωρίς να γράφω, γιατί άλλωστε; Πέρυσι και πρόπερσι καθόμουν πάνω από την οθόνη περιμένοντας μπας και... Φέτος είπα να μην ασχοληθώ. Αλλά έχω μερικές απορίες.
Α. Έκανα αίτηση μετάθεσης από Γ΄Αργολίδας για Αττική (χαχαχα). Δεν έχω οργανική θέση, είμαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, απλά τοποθετημένη σε ένα σχολείο για να πληρώνομαι. Προφανώς τα αποτελέσματα των μεταθέσεων θα βγουν μετά από τις υποχρεωτικές μεταθέσεις;
Β. Αν με διώξουν από την Αργολίδα, πάω στην περιφέρεια Πελοποννήσου; Όπου θέλουν οι αποπάνω;
Γ. Θα πρέπει να υπηρετήσω τη νέα θέση που θα με υποχρεώσουν να πάρω;
Δ. Θα μπορώ να κάνω αίτηση για απόσπαση;

Ευχαριστώ
"In Greece wise men speak and fools decide."-George Santayana

Αποσυνδεδεμένος barbayannis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Κράτα το σόου μαιμού...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2424 στις: Ιούνιος 05, 2013, 09:26:09 μμ »
@guestteacher

Προσωπικά πιστεύω πως οι συνδικαλιστές είναι το δεκανίκι της εξουσίας μαζί με το άλλο τσιράκι, το ΜΜΕ. Και μου το έχουν αποδείξει πολλαπλώς στην μέχρι τώρα εμπειρία μου των 10 ετών.
Τα ευχολόγια είναι πολύ ωραία αλλά λυπάμαι που ενώ υπάρχουν τόσο ωραίες ιδέες από πάρα πολλούς, οι έχοντες την εξουσία παριστάνουν την ζώνη του λυκόφωτος και μένουμε όλοι με το "μα πως το σκέφτηκαν αυτό????????????????" στο στόμα...

Πραγματικά ψάχνω εναλλακτική να φύγω τελείως από το δημόσιο και δεν με απασχολεί καθόλου αν είναι αυτό που επιδιώκουν. Αυτό που έχω καταλάβει είναι πως η ιστορία στο Ellada επαναλαμβάνεται ξανά και ξανά και μπορώ να πω ότι κατάντησε βαρετό...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2013, 09:28:40 μμ από barbayannis »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2425 στις: Ιούνιος 05, 2013, 09:27:46 μμ »
@chrysalis

με τα μέχρι τώρα δεδομένα το μόνο σίγουρο είναι ότι θα βγουν οι εθελοντικές μεταθέσεις αρχικά. Το τι θα γίνει μετά εξαρτάται από το πότε και αν εφρμοστεί φέτος το Π.Δ. και αν υπάρχουν θέσεις στην περιφέρεια ή στην υπόλοιπη ελλάδα. αν πάρεις μετάθεση προφανώς για να ξαναπάρεις μετάθεση πρέπει να την υπηρετήσεις (εκτος αν είναι στο ΠΥΣΔε που είσαι τώρα και αφού είσαι στην διάθεση την έχεις ήδη υπηρετήσει λογικά). Για αποσπάσεις μήπως είναι ακόμα νωρίς να συζητάμε; Ας περιμένουμε να δούμε αν θα βγουν και πότε οι εγκύκλιοι και αν υπάρχουν κενά για να γίνουν.

@barbayiannis

Tελικά στο εξωτερικό σε λίγο θα γίνει όπως και στις φυλακές στην ελλάδα. Σε κάθε περιοχή θα βρίσκεις και ένα γνωστό.  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2013, 09:38:47 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:59:41 »

Αποσυνδεδεμένος barbayannis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Κράτα το σόου μαιμού...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2426 στις: Ιούνιος 05, 2013, 09:35:30 μμ »
Kαλησπέρα. Παρακολουθώ τον τελευταίο μήνα το forum χωρίς να γράφω, γιατί άλλωστε; Πέρυσι και πρόπερσι καθόμουν πάνω από την οθόνη περιμένοντας μπας και... Φέτος είπα να μην ασχοληθώ. Αλλά έχω μερικές απορίες.
Α. Έκανα αίτηση μετάθεσης από Γ΄Αργολίδας για Αττική (χαχαχα). Δεν έχω οργανική θέση, είμαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, απλά τοποθετημένη σε ένα σχολείο για να πληρώνομαι. Προφανώς τα αποτελέσματα των μεταθέσεων θα βγουν μετά από τις υποχρεωτικές μεταθέσεις;
Β. Αν με διώξουν από την Αργολίδα, πάω στην περιφέρεια Πελοποννήσου; Όπου θέλουν οι αποπάνω;
Γ. Θα πρέπει να υπηρετήσω τη νέα θέση που θα με υποχρεώσουν να πάρω;
Δ. Θα μπορώ να κάνω αίτηση για απόσπαση;

Ευχαριστώ
A. Δε νομίζω. Διάβασε το Π.Δ. τα λέει πολύ ωραία και γλαφυρά. Απ' ότι κατάλαβα, πρώτα μεταθέσεις, μετά τοποθετήσεις, μετά βγαίνεις υπεράριθμος και σου λένε να επιλέξεις από τα κενά που δεν υπάρχουν με την εξής σειρά:
1. στο νομό σου
2. στην περιφέρειά σου
3. στην Ελλάδα ούλη

Β. Όπου θές εσύ αν έχεις τόσα μόρια...
Γ. Όχι απαραίτητα γιατί μετά έχει και αποσπάσεις. Μπορείς να κάνεις άιτηση απόσπασης και να φύγεις όπως τόσες χιλιάδες το κάνουν μέχρι τώρα χωρίς να υπηρετήσουν ποτε την οργανική
Δ. Αν δε φυσάει γαρμπής, ναι...

Αποσυνδεδεμένος barbayannis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Κράτα το σόου μαιμού...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2427 στις: Ιούνιος 05, 2013, 09:40:04 μμ »

@barbayiannis

Tελικά στο εξωτερικό σε λίγο θα γίνει όπως και στις φυλακές στην ελλάδα. Σε κάθε περιοχή θα βρίσκεις και ένα γνωστό.  ;D

Amen my dear, AMEN!!!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Commando

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Nemo malus felix
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2428 στις: Ιούνιος 05, 2013, 09:54:27 μμ »
Δυστυχώς συνάδελφοι όσα γράφουμε είναι σωστά. "Δυστυχώς" γιατί περιγράφουν το θέατρο του παραλόγου. "Σωστά" γιατί κάθε μαρτυρία αναφέρεται σε πραγματικό βίωμα κάποιου συναδέλφου. Κάποιοι μπορούν να βλέπουν μεγαλύτερο μέρος του κάδρου.

Το θέμα μας είναι ακριβώς μινιατούρα του γενικού πολιτικοοικονομικού προβλήματος της χώρας. Κάποιοι ευνοήθηκαν για πολλά χρόνια από τα περίεργα και παράλογα καθεστώτα κινητικότητας δασκάλων και καθηγητών. Ήταν οι "χρυσές εποχές".
Η σημερινή συγκυρία όμως επιβάλλει εξορθολογισμό όλου του συστήματος.
 
Το να κόβεις , να κόβεις , να κόβεις οριζόντια μισθούς, οργανικές και θέσεις δεν σημαίνει ότι οι δομές και οι κανόνες θα παραμένουν αναχρονιστικά αναλλοίωτοι και προσκολλημένοι σε ψυχολογικά ... μακρινές εποχές. Αλλά αυτό πραγματικά απαιτεί επιχειρήματα και κάποιο ωφέλιμο κόπο. Τέσσερα χρόνια τώρα κανείς υπουργός δεν παρήγαγε καμία τέτοια ουσιαστική αναδιοργάνωση. Τεμπελιά και ευκολία και στο βάθος ανικανότητα.

Βέβαια οι επαγγελματίες του συνδικαλισμού (στην ελληνική εκδοχή του) δεν θέλουν να ακούν για τέτοιες λεπτομέρειες. Γιατί είναι και οι ίδιοι δομικά συστατικά του προβλήματος. Γιατί θα θίξουν φίλους ή το υποκριτικότερο: θα διχάσουν τον κλάδο.
Μ' αυτά και μ' αυτά ο πολυπληθέστερος και πάλαι ποτέ δυναμικότερος δημοσιοϋπαλληλικός κλάδος κατάντησε να άγεται και να φέρεται από προεδρικά διατάγματα.

Όχι. Μαθηματικά και επομένως ψηφοθηρικά βολεύει να εξοντωθούν οι 3000 - 4000 νεοδιόριστοι της τελευταίας τριετίας των 800 ευρώ και του εσαεί ΣΤ βαθμού.
" Ποτέ στην Ιστορία η Πολιτική δεν δημιούργησε Παιδεία. Διότι οι πολίτες με γνώση και κρίση δεν είναι "βολικοί" ψηφοφόροι"
Ρένος Αποστολίδης

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2429 στις: Ιούνιος 05, 2013, 10:00:58 μμ »
@commando

το μεγαλύτερο κάδρο (μου άρεσε αυτό  ;D ) πιθανόν να λέει και τα εξής. Ξεχάστε την εκπαίδευση (μάλλον καλύτερα το Δημόσιο) όπως την ξέρατε.
Δεν θα μου φανεί καθόλου παράξενο το σεναριο σχολείο = ΝΠΔΔ με εκπαιδευτικούς ανά κάθε σχολείο.
Τα καλά σχολεία ιδιωτικοποίηση (και μαθητές με δίδακτρα ή κουπόνια) και τα κακά κλείσιμο (και ξέρεις τι συμβαίνει στα ΝΠΔΔ που κλείνουν η ιδιωτικοποιούνται αφού πρώτα θα έχουν γίνει ΝΠΙΔ)
Ισως οι νέοι που θα εξοντωθούν (όπως λες) πρώτοι να είναι και οι τυχεροί της υπόθεσης....
Εκτός αν πιστεύουμε ότι το μνημόνιο λήγει του χρόνου και τα μέτρα (αλλά κυρίως η ιδεολογία που κρύβεται πίσω από αυτά) ήρθε για να φύγει.
Εγώ πάντως την κάνω τώρα γιατί έχω ξεφύγει από το θέμα.
Εδώ θα είμαστε (ελπίζω) και θα τα λέμε. Και μακάρι στα παραπάνω που είπα να σφάλλω. Πραγματικά το εύχομαι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2013, 10:05:27 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2430 στις: Ιούνιος 05, 2013, 10:04:39 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 12:05:44 πμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2431 στις: Ιούνιος 05, 2013, 10:45:59 μμ »
Μετά την νέα ταξινόμηση από τον Υπουργό μας, ο οποίος ορίζει ότι νεοδιόριστος εκπαιδευτικός --> προϋπηρεσία <12 χρόνια, με άλλα λόγια το 1/3 του εργασιακού μας βίου θεωρούμαστε νεοδιόριστοι, θέλω να κάνω την παρακάτω ερώτηση.

Πραγματικά υπάρχουν συνάδελφοι που πιστεύουν ότι φέτος θα γίνουν μεταθέσεις ?

Εγώ δεν πιστεύω ότι θα γίνουν στην Β/θμια, στην καλύτερη θα είναι τριψήφιος ο αριθμός έτσι για ξεκάρφωμα..............

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2432 στις: Ιούνιος 05, 2013, 11:20:01 μμ »
μονο ειδικες κατηγοριες βλεπω

Αποσυνδεδεμένος madonna mia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2433 στις: Ιούνιος 05, 2013, 11:38:37 μμ »
Γράφοντας σε γκρουπ του fbook με 3300 εκπαιδευτικούς και ασκώντας (τσουχτερή) κριτική στο ΔΣ της ΟΛΜΕ με αποτέλεσμα να διαγραφώ από διαχειρίστριες φίλες του εκπροσώπου των Συν.Ε.Κ., κατάλαβα ότι στο κοντινό μέλλον, όντας απολυμένος ΠΕ19-ΠΕ12.05, κινδυνεύω να γίνω μνημονιακότερος του Στουρνάρα.
Και ο νοών νοείτο.
Mην αγχεσαι...εχεις τουλαχιστον την αξιοπρεπεια σου! ;)

Αποσυνδεδεμένος chrysalis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2434 στις: Ιούνιος 06, 2013, 10:20:51 πμ »
Ευχαριστώ guestteacher και barbayannis!
Τι ωραία να θεωρήσω ότι το να πάρω μετάθεση σε ένα νομό -από τον οποίο θέλω να φύγω- το μικρότερο κακό. Να θέλω τόσα χρόνια να φύγω από την Αργολίδα και να θεωρώ ότι θα είμαι πολύ τυχερή, γιατί φυσικά δεν πρόκειται να με πάρουν στην Κορινθία (που είναι το πατρικό της μάνας μου) ούτε στην Ανατολική Αττική (που μένω με τον άντρα μου), μιας και ποτέ δεν πήρα μετάθεση ή απόσπαση σε Κορινθία/Ανατολική Αττική. :P
"In Greece wise men speak and fools decide."-George Santayana

Αποσυνδεδεμένος abla

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2435 στις: Ιούνιος 06, 2013, 11:34:27 πμ »
Το group αυτό είναι για μόνο για μέλη των ΣΥΝΕΚ ή για όλους; Όχι ότι παίζει ιδιαίτερο ρόλο αλλά αν "υποτίθεται" είναι για όλους και το κατευθύνουν όπου θέλουν, τότε είναι κατακριτέο




Γράφοντας σε γκρουπ του fbook με 3300 εκπαιδευτικούς και ασκώντας (τσουχτερή) κριτική στο ΔΣ της ΟΛΜΕ με αποτέλεσμα να διαγραφώ από διαχειρίστριες φίλες του εκπροσώπου των Συν.Ε.Κ., κατάλαβα ότι στο κοντινό μέλλον, όντας απολυμένος ΠΕ19-ΠΕ12.05, κινδυνεύω να γίνω μνημονιακότερος του Στουρνάρα.
Και ο νοών νοείτο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160005
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 645
Σύνολο: 655

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.