*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)  (Αναγνώστηκε 315583 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #210 στις: Μάιος 27, 2010, 10:24:59 μμ »
Συνάδελφοι, καλησπέρα και πάλι. Απ' ότι βλέπω η προσωπική μου εμπειρία σας προβλημάτισε λίγο, ίσως επειδή σας έχει τύχει να μη εκτιμούν αυτό που κάνετε. Εν πάσει περιπτώσει τις πήρα τις αποφάσεις μου. Αφού τελειώσει η περίοδος των εξετάσεων και όλα πάνε καλά με το παιδί και δε μου πούνε ευχαριστούμε πολύ για τη βοήθεια άντε γεια, θα επιδιώξω συζήτηση και με τους δύο γονείς (ναι, υπάρχει μητέρα, η οποία όμως   :-X όταν μιλάει ο πατέρας :(). Επειδή, όπως προείπα, δουλεύω κάποια χρόνια στην ειδική αγωγή, έχω εξειδικευτεί στο συγκεκριμένο πεδίο και ξεκινησα με το παιδί πρόγραμμα αντιμετώπισης των μαθησιακών δυσκολιών...αποφάσισα να μείνω εκεί και μόνο εκεί. Παρόλο που του χρόνου οι δουλειά μας θα πληγεί ανεπανόρθωτα, προτιμώ να παραμείνω στα χωράφια μου παρά να επεκταθώ και σε κάτι , με το οποίο ομολογώ ότι δεν έχω ασχοληθεί. Θα τους ανακοινώσω ότι, εφόσον επιθυμούν, θα συνεχίσω τη συνεργασία μας μόνο σε ό, τι αφορά στο μαθησιακό κομμάτι. Η απόφαση είναι δική τους. Η αλήθεια είναι πως φέτος ανακατέψαμε πολλά πράγματα μαζί (αρχαία, νέα, Ελένη, μαθησιακό) τα κατάφερε μεν αλλά η ουσία χάθηκε. Θεωρώ πως πρέπει να ξεκαθαρίσω τη θέση μου και ίσως έτσι...με εκτιμήσουν περισσότερο. Το πιο πιθανό είναι να μη με επιλέξουν βέβαια γιατί στο Λύκειο η πλειονότητα των οικογενειών ψάχνει για ιδιαίτερα/φροντιστήρια στα μαθήματα του σχολείου. Ας λάβουν υπόψη όσα τους είπαν στο ΚΕΔΔΥ και ας θέσουν προτεραιότητες.
Όσο για τη δουλειά των γονέων, αναγνωρίζω ότι δουλεύουν πολλές ώρες την ημέρα προκειμένου να αντεπεξέλθουν αλλά αυτό δε δίνει δικαίωμα σε κανένα να θεωρεί ότι μόνο αυτός δουλεύει και όλοι όσοι του προσφέρουν τις υπηρεσίες τους...τους τα παίρνουν χοντρά. Α, και κάτι άλλο σημαντικό...όταν είπε πως το έχετε παρακάνει δεν απευθυνόταν μόνο σε μένα αλλά σε όλους εμάς τους εκπαιδευτικούς :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:33:00 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #211 στις: Μάιος 31, 2010, 09:21:45 πμ »
ναι, απευθυνόταν σε ολους και επαιρνε η μπαλα και σενα μαζι!
μου δημιουργηθηκε μια απορια απ οσα εγραψες. Πως θα δεχτουν οι γονεις (που δουλευουν ολη μερα για να τα βγαλουν περα οπως λες) να πληρωνουν 2 καθηγητες: εσενα για το "μαθησιακο"κομματι και καποιον αλλον για το "γνωστικο"? Οταν και συ η ιδια το παραδεχεσαι οτι ερχονται δυσκολες μερες με μας τους εκπ/κους! πραγμα που σημαινει οτι  γονιος θα περιορισει τα εξοδα του.

για μενα ισως θα ηταν πολυ καλυτερο να τους εξηγησεις και να καταλαβουν οτι το μαθησιακο κομματι ειναι το σημαντικοτερο, αλλα αν σου πουν να αναλαβεις και το "γνωστικο" νομιζω πρεπει να το δεχτεις κανοντας μια καλυτερη τιμη. Μην αφησεις το παιδι στην "τυχη" του. ειναι ωραιος ο συνδιασμος που κανεις στη δουλεια σου με το παιδι.

θεωρω ( και εδω σε παρακαλω διορθωσε με αν κανω λαθος,ομολογω δεν ξερω) οτι κανοντας και το γνωστικο μπορεις η ιδια/ιδιος να καταλαβεις πως παει η δουλεια σου. Δηλ.τελικα εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα?
Αυτο βεβαια μπορεις να το διαπιστωσεις και απο την επιδοση του στο σχολειο, αλλα εκει ξερεις οτι ειναι καπως διαφορετικα. Θελω να πω δεν θα εχεις μετρο συγκρισης.

 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #212 στις: Μάιος 31, 2010, 09:54:11 πμ »
καλημερα...εχω δυο πιτσιρικακια στ' δημοτικου...(απο το ιδιο τμημα) το ενα βεβαια εχει μαθησιακα...
λοιπον απο την τεταρτη ταξη που τους κανω παιρνω 10 ευρω την ωρα (συνηθως καθομαι 15-20 λεπτα παραπανω...)
θα τα αναλαβω του χρονου στα φιλολογικα...σκεφτομουν να ζητησω 12 ευρω...(περιοχη:προαστια Πειραια)
η μια οικογενεια ωστοσο (το παιδι με τα μαθησιακα) ειναι ευκαταστατη και δεν θα υπαρξει προβλημα...η αλλη οικογενεια ξερω οτι ειναι πολυ μαζεμενη οικονομικα...κ λογω της καταστασης....σκεφτομουν μηπως σε αυτην το αφηνα 10....μου λενε ολοι να το κανω 12...οτι δεν ειναι σημαντικη διαφορα...αλλα προβληματιζομαι....(μαλλον δενομαι συναισθηματικα...) και σκεφτομουν επισης...μηπως δεν ειναι σωστο να ανεβασω στο ενα κ να αφησω σταθερο στο αλλο....τι λετε...?

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #213 στις: Μάιος 31, 2010, 10:03:53 πμ »
ειναι Ελενη μου δημοτικο και τωρα θα πανε Γυμνασιο. αρα απο 10 σε 12 ειναι λογικοτατη τιμη.
δενεσαι και συ συναισθηματικα!! (σαν και μενα και συ..!!)
λοιπον, κανε το 12 και για τους 2 μαθητες σου.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:33:00 »

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #214 στις: Μάιος 31, 2010, 10:06:02 πμ »
ναι ρε προεδρε..δενομαι κ δεν κανει παντα καλο αυτο....
αλλοι συναδελφοι μου ειπαν να το κανω 15 αλλα το θεωρω παρα πολυ...τουλαχιστον για την περιοχη μου.... :-\

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #215 στις: Μάιος 31, 2010, 10:11:22 πμ »
ναι ρε προεδρε..δενομαι κ δεν κανει παντα καλο αυτο....
αλλοι συναδελφοι μου ειπαν να το κανω 15 αλλα το θεωρω παρα πολυ...τουλαχιστον για την περιοχη μου.... :-\

δεν ειναι θεμα περιοχης και μονο!(το ξερεις αυτο)
πολυ ευκολα πολλοι συναδελφοι λενε ο,τι θελουν οταν προκειται για τους αλλους.
και γω θα σου ελεγα κανε το 18 ευρω. το κανεις?
λοιπον, εσυ ξερεις καλυτερα και ζυγιζεις ολες τις παραμετρους
αποσταση, σχεση,αριθμο ωρων κλπ κλπ
12 να παρεις !!! τελος! το Μαρκο να τον ακους! ακουσες?
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #216 στις: Μάιος 31, 2010, 10:19:35 πμ »
yes sir!!!! χιωτικη γνωμη, εγραψε!  ;)

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #217 στις: Μάιος 31, 2010, 06:34:25 μμ »
Η εμπειρία μου λέει πως οι γονείς στο Λύκειο αφήνουν το μαθησιακό και επιλέγουν ιδιαίτερο ή φροντιστήριο για τα μαθήματα στο σχολείο και κυρίως οι οικογένειες που δυσκολεύονται οικονομικά. Δεν ισχυρίστηκα ότι θα συνεχίσουμε τη συνεργασία μας και επιπλέον θα πάρει καθηγητή για αρχαία. Όσο για τη βαρύνουσα σημασία του μαθησιακού και την κατάκτηση βασικών γνώσεων, στις οποίες ο φίλος μας υπολείπεται ακόμα σημαντικά, έχει υπογραμμιστεί τόσο από εμένα όσο και από το εξειδικευμένο προσωπικό του ΚΕΔΔΥ. Για παράδειγμα είναι πιο σημαντικό να μάθει να κράτάει σημειώσεις και να επεξεργάζεται ένα οποιοδήποτε κείμενο από το να χαρακτηρίζει τις δευτερεύουσες προτάσεις. Σίγουρα είναι πολύ ενδιαφέρον να παρακολουθείς την πορεία-εξέλιξη του μαθητή σου στα σχολικά μαθήματα. Νομίζω όμως ότι μπερδεύονται λίγο τα πράγματα στην πράξη γεγονός που το διαπίστωσα  φέτος με παραδείγματα που θα ήταν κουραστικό να αναφέρω. Άλλωστε φροντίζω πάντα να ξέρω την πορεία των μαθητών στο σχολείο με τηλεφωνική επικοινωνία με τον εκάστοτε καθηγητή...και ας γίνομαι φορτική για μερικούς αδιάφορους καθηγητές (ευτυχώς μόνο 4 αρνήθηκαν να συνεργαστούν, αν και είναι υποχρεωμένοι).Η επαφή με το σχολείο είναι μέσα στα καθήκοντά μου και μαθαίνω πολύ ενδιαφέροντα πράγματα για τα παιδιά, ευχάριστα και δυσάρεστα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #218 στις: Μάιος 31, 2010, 06:48:03 μμ »
πολυ σωστα κανεις και επισημαινεις τη διαφορα και τις δυσκολιες. Γιαυτο και γω στο μηνυμα-απαντηση μου εγραψα οτι ΔΕΝ ξερω αν μιλαω σωστα. Απλως τη γνωμη μου ειπα και χαιρομαι πραγματικα που μας εδωσες μεσα σε λιγες αραδες το πως εχουν τα πραγματα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος katerina_pek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #219 στις: Ιούλιος 14, 2010, 07:17:51 μμ »
Καλησπερα σας!ειμαι μολις δυο χρονια στο επαγγελμα και θα ηθελα απο εσας τους πιο εμπειρους τα φωτα σας, αν σας ειναι ευκολο.Θα σας ημουν  ευγνωμων.Λοιπον προκειται να αναλαβω δυο παιδια που τωρα θα πανε δευτερα λυκειου σε ολα σχεδον τα φιλολογικα(εκτος ιστοριας).Με εχει πιασει πανικος.Μπορειτε να μου πειτε πως πρεπει να ξεκινησω ,τι να προσεξω κλπ. ή οτιδηποτε αλλο πιστευετε οτι πρεπει να προσεξω ειτε ως προς τη προετοιμασια μου ειτε ως προς το τροπο διδασκαλιας.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #220 στις: Ιούλιος 14, 2010, 09:08:27 μμ »
για πόσες ωρες την ημερα μιλαμε? (εχει σημασια)
θα τους κανεις καθημερινα?

αρχικα, θα σου ελεγα να μιλησεις με τα ιδια τα παιδια (μεγαλα ειναι) να σου πουν που σε ποια μαθηματα εχουν κυριως αδυναμιες, που δυσκολευονται και πώς βλεπουν τα φιλολογικα μαθηματα γενικοτερα. Τους αρεσουν? (βασικοτατο αυτο γιατι θα πρεπει να κανεις το μαθημα ακομα πιο ελκυστικο)
δες και σε τι επιπεδο ειναι, καλο, μετριο κλπ κλπ (δες τη βαθμολογια που ειχαν στην Α΄λυκειου)
επισης, αν αισθανονται αδικημενα με το βαθμο σε καποιο μαθημα.

κανε μια τετοια συζητηση και μετα με βαση τις ωρες και τα μαθηματα που ακριβως θα κανεις θα εχουμε πραγματα να σου πουμε ωστε να βοηθηθεις.
κουραγιο σου ευχομαστε και οχι πανικος.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος katerina_pek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #221 στις: Ιούλιος 15, 2010, 01:57:02 πμ »
Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον γιατι πραγματικα εχω πελαγωσει μιας και δεν εχω καποιο συναδελφο που να μπορει να με βοηθησει.Ειναι και οι δυο καλες μαθητριες η μια βεβαια στις εξετασεις της α λυκειου πηγε μετρια η αλλη εβγαλε γυρω στο 18.Θα πανε και οι δυο θεωριτικη κατευθυνση.Η μια που πηγε καλυτερα ειναι παιδι που διαβαζει,αυτη θελει να κανουμε μονο εκθεση.Η αλλη δε πολυδιαβαζει.Αυτα γνωριζω προς το παρον.Ειπαμε να ξεκινησουμε Αυγουστο εκθεση και με τις 2, αρχαια(γενικης,κατευθυνσης)και λατινικα με τη μια μονο.Το θεμα ειναι οτι ειναι λιγο δυσπιστοι  οι γονεις λογω της απειριας μου και γι'αυτο θελω να κανω το καλυτερο.Δε ξερω  ομως απο που να ξεκινησω,πως θα προετοιμασω υλικο,ποσες ωρες και ποσα χρηματα να παρω.Συγνωμη για τη πολυλογια φανταζομαι οτι καταλαβαινετε το αγχος μου. 

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #222 στις: Ιούλιος 15, 2010, 09:22:35 πμ »
δε χρειαζεται να ζητας συγγνωμη! Εδω ειμαστε για να βοηθησουμε.
ουτε αγχος χρειαζεται. τουλαχιστον οχι σε βαθμο που να μην εχουμε εμπιστοσυνη στις δυναμεις μας.

παμε λοιπον,

α) οι γονεις για να τους βλεπεις και λιγο "δυσπιστους" μαλλον δεν εχει να κανει τοσο με σενα (γιατι γρηγορα θα τους διαψευσεις), οσο με το οικονομικο μερος της ιστοριας. Δηλ. δεν ηθελαν να παρουν αλλον πιο "εμπειρο" για να μη πληρωσουν περισσοτερα. Συνεπως, η τιμη τους ενδιαφερει κυριως.
Μια που λεμε για τη τιμη, εγω θα σου ελεγα να παρεις απο 12-15 ευρω την ωρα.
και αυτο το λεω γιατι θα εχεις τα 2 παιδια για 2 συνεχομενες χρονιες, και θελεουν και αρκετες ωρες. Μη ξεχνας οτι με μια καλη τιμη ισως αυξηθουν οι ωρες λιγο στην Γ'Λυκειου.
- φυσικα θα λαβεις υποψη την αποσταση, τη σχεση που εχετε (αν υπαρχη συγγενεια κλπ κλπ)
Αυτα εσυ τα γνωριζεις καλυτερα.

τωρα για τις ωρες,
θεωρω οτι 2 ωρες Εκθεση την εβδομαδα ειναι καλα. Αν το μαθημα γινεται και με τις 2 μαθητριες ταυτοχρονα τοτε μπορεις να κανεις 3 ωρες απο 1.1/2 ωρα καθε φορα.
(και γω που εχω μαθητρια β΄λυκειου και θελει εκθεση απο φετος θα της κανω 2 ωρες την εβδομαδα)

με την αλλη κοπελα που θελει αρχαια και λατινικα, νομιζω οτι αρχαια 4 ωρες και λατινικα 2 ειναι πολυ καλα.

για την προετοιμασια του υλικου, υπαρχουν καταλληλα βοηθηματα πολυ καλα για το καθε μαθημα.
διαβασε σχετικα το καθε "τοπικ" εδω και θα βοηθηθεις αρκετα...

ο,τι χρειαστεις εδω ειμαστε...
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος katerina_pek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #223 στις: Ιούλιος 15, 2010, 05:58:39 μμ »
Σε ευχαριστω παρα παρα πολυ.Ειμαι σε ενα μικρο μερος και εδω οι ''συναδελφοι'' που εχουν π.χ. τελειωσει εδω και 4-5 χρονια οχι μονο δε βοηθανε σου γυρνανε και επιδεικτικα τη πλατη.Για αυτο χαιρομαι παρα πολυ που σας βρηκα.Παρελειψα να σου πω οτι εκανα το χειμωνα στον αδελφο της μιας κοπελας,που ηταν β γυμνασιου μονο αρχαια δυο ωρες την εβδομαδα και επαιρνα 15 την ωρα(α! ξεκινησαμε απο Φεβρουαριο).Αρχικα τους ειχαν φανει πολλα (γιατι μου ειπαν πως υπαρχει εδω μια κυρια που κανει φυσικη και που δεν ξερω αν εχει τελειωσει τιποτα παρεπιπτοντως  και παιρνει λιγοτερα).Γι' αυτο ελεγα φετος στην αδελφη του να παρω περιπου 14 την ωρα για τη β λυκειου με τις ωρες περιπου που λες και συ.Ως προς την οργανωση και τη προετοιμασια τωρα,διαβαζω τα σχολικα τα βιβλια του καθηγητη και καποιο βοηθητικο και δινω υλικο και ασκησεις σε καθε μαθημα?Προλαβαινω να προετοιμαστω μεχρι αρχες Αυγουστου?Προτεινεις κατι αλλο καποιο συγκεκριμενο βοηθημα για θεωρια ή ασκησεις?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160101
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 564
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 381
Σύνολο: 382

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.129 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.