*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)  (Αναγνώστηκε 315583 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #308 στις: Μάρτιος 08, 2011, 02:21:08 μμ »
Γιατί νομίζουν ότι με το ιδιαίτερο θα πάρουμε ένα μαγικό ραβδάκι και θα τα βάλουμε όλα στο κεφάλι τους. Επίσης επειδή είναι άσχετοι και νομίζουν ότι "το παιδί προσπαθεί". Να φύγει αυτή η χρονιά και να μην ξανά 'ρθει...

Με τους γονείς έχω κάνει συζήτηση, χθες μάλιστα μαλώσαμε. Κανόνισα να κάνω μάθημα Καθαροδευτεριάτικα ("να μη μείνει πίσω το παιδί") και ενώ είχαμε πει στις 5, με παίρνει η μάνα τηλέφωνο, να μου πει να πάω στις 9, γιατί "το παιδί δεν πρόλαβε" Σάββατο-Κυριακή εν τω μεταξύ καθόταν. Της είπα "όχι" γιατί θέλω επιτέλους μια έρα να γυρίσω νορμάλ ώρα στο σπίτι και στάβωσε. Ξύδι. Άλλη φορά Κυριακές και αργίες δεν έχει μάθημα. Ούτε της 25η θα του κάνω, κι ας είναι Παρασκευή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:34:49 »

Αποσυνδεδεμένος ΝΕΦΕΛΗ_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #309 στις: Μάρτιος 08, 2011, 02:26:48 μμ »
εγω το εχω παρει αποφαση πως αργιες ΔΕΝ θα γνωρισω φετος... χτες καθαρα δευτερα ενω ειχαμε μαθημα 4-8 (  :o ) ειχε κανονισει στις 5 να κανει μια ωρα βιολογια, με αποτελεσμα να καθομαι να περιμενω ποτε θα τελειωσει...ασε που ειχε και την απαιτηση να κατσω μεχρι τισ 9μιση  >:(
δεν βγαζουμε ακρη συναδελφισσα..... εχουν και αυτα υποχρεωση αν μη τι αλλο να σεβονται τον χρονο που τους αφιερωνουμε και τα λεφτα των γονιων τους που δινουν για τα ιδιαιτερα τους....τι να πω..
"Φύσα Νοτιά μου κι άδικα λυπήθηκα

    σ' άλλους καιρούς μπορεί και ν' αγαπήθηκα.."

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #310 στις: Μάρτιος 08, 2011, 02:35:57 μμ »
Τίποτα να μην πεις, όπως τίποτα δε λέω κι εγώ, παρά τα τόσα κουλά που ακούω. Απλά φέτος, έχω καταντήσει τόσο κυνική με κάτι τέτοιους μαθητές, όσο δεν πάει άλλο και θλίβομαι. Πηγαίνω, κάνω το μάθημά μου, προχωράω στην ύλη, ευχαριστώ, γειά σας. Το αν θα διαβάσουν ή όχι, δε με αφορά πλέον. Είναι δική τους επιλογή. Όταν τελειώνω το μάθημα, κάνω μια πλήρη ενημέρωση στους γονείς για το πόσο διαβασένα ήταν σε κάθε μάθημα και έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Δε θα σκάσω. Έχω και δικά μου προβλήματα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #311 στις: Μάρτιος 08, 2011, 03:23:21 μμ »
μη τα βαζουμε με το παιδι. Για μενα ο γονιος θελει απο την αρχη μια καθαρη και ομορφη εξηγηση, και να καταλαβει πως εισαι ανυποχωρητος. Μην αφηνετε περιθωρια. Αν θελετε να σας σεβονται, αλλιως....θα χασετε τον ελεγχο.....
ο,τιδηποτε θελω να πω θα το πω στο γονιο και μαλιστα με αυστηρο τόνο. "Αν δε θελετε να πληρωνετε αδικα",τους λεω....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:34:49 »

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #312 στις: Μάρτιος 08, 2011, 03:36:46 μμ »
Για μένα Μάρκο φταίει και το παιδί. Δε μιλάμε για παιδάκι του Γυμνασίου, μιλάμε για μουλάρια της Γ Λυκείου. Σχεδόν ενήλικες. Άμα είσαι αρκετά μεγάλος για να έχεις γκόμενα και να γυρνάς στο σπίτι στις 6 το πρωί, είσαι και αρκετά μεγάλος να αναλάβεις τις ευθύνες μου φίλε σου. Τέλος.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #313 στις: Μάρτιος 08, 2011, 03:54:31 μμ »
Για μένα Μάρκο φταίει και το παιδί. Δε μιλάμε για παιδάκι του Γυμνασίου, μιλάμε για μουλάρια της Γ Λυκείου. Σχεδόν ενήλικες. Άμα είσαι αρκετά μεγάλος για να έχεις γκόμενα και να γυρνάς στο σπίτι στις 6 το πρωί, είσαι και αρκετά μεγάλος να αναλάβεις τις ευθύνες μου φίλε σου. Τέλος.

gringa, και παλι ομως, επειδη ο γονιος πληρωνει, με το γονιό θα λυσεις το προβλημα.

υ.γ. πω,...πω... γκομενιλίκια απο τα 17 τους ? σοβαρολογεις? ...και ξημερωματα μαζευονται σπιτι? Πως το επιτρεπουν αυτο οι γονεις?  :-[
υστερα που μυαλο για να διαβασει?
γιαυτο λεμε, μειωση των εισακτεων μπας και στρωσουν ορισμενα πραγματα....γιατι εχουμε ξεφυγει ...
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #314 στις: Μάρτιος 09, 2011, 11:20:02 πμ »
Η αλήθεια είναι ότι επειδη ο γονιός πληρώνει ,σ' αυτόν είσαι και υπόλογος. Αρα σ' αυτόν πρέπει να είσαι από την αρχή ξεκάθαρος για να διατηρεις στο τέλος και την αξιοπρέπεια σου :)

“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #315 στις: Μάρτιος 09, 2011, 11:43:55 πμ »
Για μένα Μάρκο φταίει και το παιδί. Δε μιλάμε για παιδάκι του Γυμνασίου, μιλάμε για μουλάρια της Γ Λυκείου. Σχεδόν ενήλικες. Άμα είσαι αρκετά μεγάλος για να έχεις γκόμενα και να γυρνάς στο σπίτι στις 6 το πρωί, είσαι και αρκετά μεγάλος να αναλάβεις τις ευθύνες μου φίλε σου. Τέλος.

gringa μου, εσυ θα μιλας με το γονιο. Αν γυρισει και σου πει πως "παιδι ειναι"....τοτε θα του πεις: " μα, τί μου λετε τωρα;   πλακα μου κανετε;  εδω το σπιτι πριν τις 6 το πρωι δεν το βρισκει....., και σεις μου λετε ..."παιδί"?
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #316 στις: Μάρτιος 09, 2011, 12:04:15 μμ »
Για μένα Μάρκο φταίει και το παιδί. Δε μιλάμε για παιδάκι του Γυμνασίου, μιλάμε για μουλάρια της Γ Λυκείου. Σχεδόν ενήλικες. Άμα είσαι αρκετά μεγάλος για να έχεις γκόμενα και να γυρνάς στο σπίτι στις 6 το πρωί, είσαι και αρκετά μεγάλος να αναλάβεις τις ευθύνες μου φίλε σου. Τέλος.

gringa μου, εσυ θα μιλας με το γονιο. Αν γυρισει και σου πει πως "παιδι ειναι"....τοτε θα του πεις: " μα, τί μου λετε τωρα;   πλακα μου κανετε;  εδω το σπιτι πριν τις 6 το πρωι δεν το βρισκει....., και σεις μου λετε ..."παιδί"?

Μάρκο, σ' αυτό ο γονιός μπορεί να σου απαντήσει ότι δε σου πέφτει λόγος.
Αρα, κάνεις τις απαραίτητες διευκρινήσεις και δίνεις στο γονιο να καταλάβει από την αρχή τι ''αϊνσταϊν'' είναι το παιδί τους και έτσι είσαι καλυμμένος!
μη νομίζεις τις περισσότερες φορές οι ίδιοι οι γονείς καλύπτουν τα παιδια τους και τα δικαιολογούν.
Γι' αυτό και τα παιδιά έχουν πάρει τόσο αέρα :-\
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #317 στις: Μάρτιος 09, 2011, 12:14:50 μμ »
προσωπικα, απο τη 1η κιολας συναντηση με το γονιο (συνηθως η μητερα ειναι αυτη που κανονιζει με τα μαθηματα τι θα γινει)  ξεκαθαριζω τα παντα και ετσι δεν εχω προβλημα κανενα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #318 στις: Μάρτιος 09, 2011, 12:26:27 μμ »

μη νομίζεις τις περισσότερες φορές οι ίδιοι οι γονείς καλύπτουν τα παιδια τους και τα δικαιολογούν.
Γι' αυτό και τα παιδιά έχουν πάρει τόσο αέρα :-\
[/quote]

έτσι ακριβώς... τους λες ότι δε διαβάζει κ τα σχετικά κ σου απαντούν... "πιστεύω ότι είναι από τους καλύτερους μαθητές που έχεις όμως"!!!  ??? ??? :o :o ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #319 στις: Μάρτιος 09, 2011, 12:35:19 μμ »

μη νομίζεις τις περισσότερες φορές οι ίδιοι οι γονείς καλύπτουν τα παιδια τους και τα δικαιολογούν.
Γι' αυτό και τα παιδιά έχουν πάρει τόσο αέρα :-\

έτσι ακριβώς... τους λες ότι δε διαβάζει κ τα σχετικά κ σου απαντούν... "πιστεύω ότι είναι από τους καλύτερους μαθητές που έχεις όμως"!!!  ??? ??? :o :o ;D ;D
[/quote]

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
για να σε δω, τι τους απαντάς τότε ;D :o ::) :P
πραγματικά μερικοί γονείς είναι...άπαιχτοι :D
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #320 στις: Μάρτιος 09, 2011, 12:41:20 μμ »
εμενα δεν μου εχει τυχει να καλυπτουν τα παιδια. (οχι πως πρωτη φορα το ακουω) αλλα ισως επειδη κανω εξηγηση απ την αρχη και μαλιστα εχω καλεσει και τη μανα να παρακολουθησει το μαθημα για να καμαρωσει το "σαινι".....Μετα δεν μπορει να πει "τιποτα".
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #321 στις: Μάρτιος 09, 2011, 01:27:17 μμ »
Μα τους λες "ήταν αδιάβαστος" και σου λένε "μα πώς, αφού τόσες ώρες κλεισμένος ήταν στο δωμάτιο"  :o :o :o

Λες και έχω κανέναν γκαϊλέ εγώ να τους πω ψέματα... :(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160101
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 564
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 378
Σύνολο: 379

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.