*

Ψηφοφορία

Προγραμματίζουμε γενική συνάντηση όλων των αναπληρωτών νηπιαγωγών το Σάββατο 11 Ιανουαρίου 2014 και ώρα 11:00 στην Αθήνα, στα γραφεία της ΔΟΕ. Παρακαλώ δηλώστε τη συμμετοχή σας

Ναι
22 (78.6%)
Όχι
6 (21.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 27

Η ψηφοφορία έληξε: Ιανουάριος 11, 2014, 08:36:40 πμ

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ60 : προτάσεις, απόψεις, σχολιασμός  (Αναγνώστηκε 174691 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sophia_pap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #364 στις: Ιανουάριος 14, 2014, 10:39:03 μμ »
Ήρθε η ώρα του απολογισμού μου φαίνεται...



Συνάδελφοι 60.000 προνήπια (δια στόματος Κικίνη) εκτός των Νηπιαγωγείων. Διαιρέστε τον αριθμό με το 25 (μαθητές ανά τμήμα).... 2.400,  τόσα νέα τμήματα θα σχηματίζονταν ανα δεν απέκλειαν τα προνήπια από τα νηπιαγωγεία. 2.400 θέσεις εργασίας, 2.400 παραπάνω αναπληρωτές. Αν τελικά κάτι βουίζει ακόμα στα αυτιά μου από την συνάντηση του Σαββάτου είναι αυτός ο αριθμός!!!!!



σοκ!!!!!! 60.000 προνήπια?????? 

συμφωνώ με τα περισσότερα από όσα λες Ευδοκία...αυτό που με βρίσκει αντίθετη είναι να επιδιώξουμε συνεργασία με το συντονιστικό των νηπιαγωγών. Νομίζω ότι καλύτερα θα ήταν να μην εμπλέξουμε  κομματικές παρατάξεις και το συντονιστικό, από όσο γνωρίζω κατευθύνεται από  κομματική παράταξη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:33:15 »

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #365 στις: Ιανουάριος 14, 2014, 10:50:39 μμ »
Συμφωνώ evdokia!το ΣΑΝ ειναι καλύτερο για την περίπτωση μας.....κ σε ολα τα αλλα εχεις δίκιο!
Οι αριθμοί επίσης που αναφέρεις δυστυχως ειναι μαχαίρι στην καρδιά  κ οχι μονο για τον λόγο της επαγγελματικής αποκατάστασης των νηπιαγωγων....αλλα κ για ολόκληρη τη χωρα!!
Οι βάσεις για την παιδεία που εχουμε λάβει απο το "δίκαιο" κράτος μας....βλέπεις!! :(

Αποσυνδεδεμένος evdokia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ελπίζω τίποτα,δεν φοβάμαι τίποτα,έχω ξενερώσει
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #366 στις: Ιανουάριος 14, 2014, 10:54:06 μμ »
όταν λέω συνεργασία δεν εννοω να ενστερνιστούμε ιδέες κτλ... αλλά προσκλησεις για συνεργασία, όπως για παράδειγμα η κίνησ που είχαμε κανει να διανύμουμε επιστολή ενημέρωσης προς τους γονείς μέσω των νηπιαγωγείων

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #367 στις: Ιανουάριος 14, 2014, 10:54:30 μμ »
Σε ο, τι αφορά το κομμάτι αυτο του καταστατικού:

Την από κοινού διεκδίκηση ενός δίκαιου και αξιόπιστου συστήματος μονίμων διορισμών που να στηρίζεται στο χρόνο λήψης πτυχίου και στην προϋπηρεσία ως αναπληρωτών ή ωρομισθίων. Την έκφραση της αντίθεσης σε διαδικασίες επιλογής διοριστέων εκπαιδευτικών μέσω διαγωνισμού

Κι εγω διαφωνώ!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:33:15 »

Αποσυνδεδεμένος sophia_pap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #368 στις: Ιανουάριος 14, 2014, 11:01:45 μμ »
όταν λέω συνεργασία δεν εννοώ να ενστερνιστούμε ιδέες κτλ... αλλά προσκλησεις για συνεργασία, όπως για παράδειγμα η κίνησ που είχαμε κάνει να διαμηνύουμε επιστολή ενημέρωσης προς τους γονείς μέσω των νηπιαγωγείων


ναι   αν μείνει σε τέτοια πλαίσια η συνεργασία, συμφωνώ και εγώ.

το καταστατικό δεν το έχω διαβάσει αναλυτικά ούτε και εγώ...πιστεύω αύριο να έχω περισσότερο χρόνο να το δω...

Αποσυνδεδεμένος helenintza

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κ τωρα?τι θα γινει τωρα????
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #369 στις: Ιανουάριος 16, 2014, 06:29:10 πμ »
Ήρθε η ώρα του απολογισμού μου φαίνεται...

Εγώ θα ήθελα να συγχαρώ όοοοοοολους εκείνους που δεν ήρθαν στη συνάντηση του Σαββάτου, γιατί όταν κάποτε εδώ μέσα έδειξαν ενδιαφέρον 300+ άτομα και ξαφνικά βρεθήκαμε με το ζόρι 40 τότε μάλλον δεν μιλάμε για επιτυχία.

Είδα το καταστατικό αλλά θέλω να το δω ξανά λίγο με την ησυχία μου, νομιζω εντόπισα 1-2 σημεία που θέλουν συζήτηση από εμάς. θα επανέρθω σε αυτό αύριο ή μεθαύριο.

Σχετικά με την ονομασία, κατεύθυνση για εκείνη παίρνουμε από το ίδιο το καταστατικό και σύμφωνα με το άρθρο που αφορά το ποιος μπορεί να είναι μέλος αλλά και με βάση τους σκοπούς. Η προσωπική μου γνώμη είναι πώς αφού οδηγηθήκαμε στην επιλογή του σωματείου και με συγκεκριμένα ζητούμενα καλό θα είναι και η επωνυμία να είναι στοχευμένη. το Σ.Α.Ν μου ακούγεται καλύτερο. Η Π.Ε.Ν. σε προδιαθέτει για κάτι γενικότερο. Ας τονίσουμε την θέση μας σαν αδιοριστοι και ας επιδειώξουμε μια πάρα πολύ στενή συνεργασία με το Συντονιστικό των Νηπιαγωγών καθώς όπως είπα και στην συνάντηση γνώμη μου είναι πως χρειαζόμαστε ομαλή και αποτελεσματική σχέση με τους μόνιμους. Εκείνος που δεν τον νοιάζουν οι αναπληρωτές γενικά δεν τον νοιάζει και τίποτα πιστεύω....

Σχετικά με την πρόταση της Ράνιας για ιστοσελίδα, στην παρούσα φάση δεν μπορούμε να κάνουμε γιατί πρέπει να πληρώσουμε. Ωστόσο μπορούμε να κάνουμε ιστολόγιο στο blogspot ή στο wordpress. Αν θέλετε μπορώ να το αναλάβω προσωρινά (αν δεν ξέρει καμία κοπέλα από αυτές που ανέλαβαν στο προσωρινό συμβούλιο) και εφόσον γίνουν οι εκλογές μετά να αναλάβει την ενημέρωσή του κάποιο από τα εκλεγμένα μέλη του Δ.Σ..

Επίσης σκεφτόμουν πως ίσως πρέπει να συντάξω ένα ενημερωτικό e-mail (που να αναρτηθεί και στην ομάδα που έχουμε στο fb.) και να αποστάλλεί μέσω των υπέυθυνων των ομάδων που είχαμε συντάξει τότε σχετικά με την συνάντηση.

Σχετικά με την επιστολική ψήφο.. συμφωνώ εννοείται ΑΛΛΑ θέλω να τονίσω πως η φυσική παρουσία είναι κάτι παραπάνω από ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ!!!!!!!!!!  Τουλάχιστον την πρώτη φορά στις προσεχείς εκλογές πρέπει να παραστούν όσο το δυνατόν περισσότερα άτομα. Και φυσικά πέρα από τις εκλογές να γίνουν προτάσεις για να ξεκινήσουμε διάφορες δράσεις σχετικές με τα αιτήματά μας!!!

Μια ακόμα πρόταση που θέλω να κάνω αφορά την  δημιουργία δικτύου εκπροσώπων πέρα από την Αθήνα και σε άλλες μεγάλες πόλης. Κάτι σαν το δίκτυο επικοινωνίας που φτιάξαμε τον περασμένο Οκτώβρη. Δλδ να υπάρξει ένα άτομο από κάθε νομο (εκλεγμένο ή διορισμένο) που θα συντονίζει τοπικά.

Τέλος θα ήθελα να κάνω ένα γενικότερο σχόλιο για την παρουσία Κικίνη και Κόκκινου... ο φόβος φυλάει τα έρμαια, λέει μια παροιμία κι οι δύο κύριοι μου φάνηκε ή φοβόντουσαν το ενδεχόμενο να δημιουργήσουμε συνδικαλιστικό όργανο εκτός της ομπρέλας της ΔΟΕ; Νομίζω πως η κίνησή μας τους θορύβησε. Από την άλλη ντροπή τους για όσα είπαν: τους είδαμε τους αγώνες τους και τις διαμαρτυρίες τους για τα κοινωφελή προγράμματα του ΟΑΕΔ....!!!! Επίσης συγκινηθηκα από το ενδιαφέρον τους και την πρωτότυπη κίνηση που κάνουν για να στείλουν ενημερωτική- επιστολή στους γονείς μέσω των Νηπιαγωγείων. Εμείς σαν αδιοριστοι αναπληρωτές το έχουμε κάνει ήδη!!!!!!! Τέσπα...

Συνάδελφοι 60.000 προνήπια (δια στόματος Κικίνη) εκτός των Νηπιαγωγείων. Διαιρέστε τον αριθμό με το 25 (μαθητές ανά τμήμα).... 2.400,  τόσα νέα τμήματα θα σχηματίζονταν ανα δεν απέκλειαν τα προνήπια από τα νηπιαγωγεία. 2.400 θέσεις εργασίας, 2.400 παραπάνω αναπληρωτές. Αν τελικά κάτι βουίζει ακόμα στα αυτιά μου από την συνάντηση του Σαββάτου είναι αυτός ο αριθμός!!!!!


δε θα μπορουσεςνα τα χεις πει καλυτερα!!!
Θα προτιμουσα το ΣΑΝ σαν ονομα..το καταστατικο παλευω λυγο λιγο να το διαβασω,,θα επανελθω..καλημερα!!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #370 στις: Ιανουάριος 16, 2014, 09:32:53 πμ »
 Δειτε την τύχη άλλων εκπ/κων συλλογων(μην πατε μακρια) για να  καταλαβαιτε την αιτία που αυτοι οι συλλογοι ΔΕΝ προχωρησαν. Δεν "τράβηξαν" άλλο....Προσοχή στις απομιμήσεις...



Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος evdokia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ελπίζω τίποτα,δεν φοβάμαι τίποτα,έχω ξενερώσει
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #371 στις: Ιανουάριος 16, 2014, 08:54:42 μμ »
Διαβασα το καταστατικό, σας παραθέτω μερικές προτάσεις για να συζητήσουμε για κάποιες αλλαγές.

Άρθρο 1:
Περί της ονομασίας, εκτός από το Σ.Α.Ν. που πρότεινε ο συνάδελφος, εμένα μου αρέσει και αυτό που αναφέρει ο τίτλος του καταστατικού: Κίνηση Αδιόριστων Νηπιαγωγών Ελλάδος (Κ.Α.Ν.Ε.) Δίνει και σύνθημα.. Κανε κι εσύ κάτι!! xaxaxa

Άρθρο 2:
Η συσπείρωση όλων των πτυχιούχων, μη μόνιμα διορισμένων, νηπιαγωγών... Αντί για Η συσπείρωση όλων των αναπληρωτών και αδιόριστων νηπιαγωγών

Η ανάδειξη του επιστημονικού υποβάθρου της προσχολικής αγωγής και η υπογράμμιση της συμβολής της στην εκπαίδευση του ατόμου,.... αντί για Η αναβάθμιση της προσχολικής αγωγής, η ανάδειξη της ψυχολογικής και παιδαγωγικής σημασίας της, ...

....η ανάληψη πρωτοβουλιών για την καθιέρωση υποχρεωτικής δίχρονης προσχολικής αγωγής παρεχόμενης από το δημόσιο εκπαιδευτικό σύστημα, να συμπληρωθεί: η υποστήριξη της συνέχειας της λειτουργίας του ολοήμερου νηπιαγωγείου καθώς και η δημιουργία τμημάτων ένταξης, υποδοχής και Ζ.Ε.Π. όπου αυτά είναι απαραίτητα.


Την από κοινού διεκδίκηση ενός δίκαιου και αξιόπιστου συστήματος μονίμων διορισμών που να στηρίζεται μεταξύ άλλων στο χρόνο λήψης πτυχίου και στην προϋπηρεσία ως αναπληρωτών ή ωρομισθίων. Την έκφραση της αντίθεσης σε διαδικασίες επιλογής διοριστέων εκπαιδευτικών μέσω διαγωνισμού (γραπτού ή προφορικού). 
Το συγκεκριμένο σημείο θα ήθελα να το συζητήσουμε λίγο. Θεωρώ πως αυτό αφορά όσους ήταν στην επετηρίδα και θέλαν να κατοχυρώσουν τον δικαίωμα το διορισμού τους μόνο από τον χρόνο κτήσης πτυχίου και την προϋπηρεσία. Όσοι ήμασταν στη συνάντηση του Σαββάτου πιστεύω πως έχουμε δώσει το λιγότερο μια φορά ΑΣΕΠ. Με την παραπάνω πρόταση είναι σαν να αυτοακυρωνόμαστε. Από τη στιγμή που έχουμε δώσει ΑΣΕΠ, άλλοι με μεγαλύτερη κι άλλοι με μικρότερη επιτυχία γιατί να μην ζητάμε να προσμετρηθούν κι αυτά τα μόρια; Δεν ξέρω πως πρόκειτε να γίνουν στο μέλλον οι προσλήψεις όμως από τη στιγμή που έχουμε δοκιμαστεί ήδη σε κάτι γιατί να το απαρνηθούμε και να μην το χρησιμοποιήσουμε υπέρ μας. Επίσης έχει ξεσπάσει θέμα με την προ των πυλών αξιολόγηση (προσωπικά είμαι υπέρ, αν κ πολύ φοβάμαι τον τρόπο με τον οποίο θα γίνει και σε ποιο βαθμό θα είναι αντικειμενική). Όταν κάποιος έχει δώσει ΑΣΕΠ (δεν θα σχολιάσω το αδιαβλητό του κτλ.. Προσωπικά θεωρώ πως δεν είναι αδιάβλητος!) έχει ήδη αξιολογηθεί!!!

Η δημιουργία τοπικών τμημάτων σε όλες τις περιοχές της Ελλάδας. Χρειάζεται διευκρινήσεις, προφανώς εννοεί τοπικών εκπροσώπων, πράγμα με το οποίο συμφωνών απόλυτα και πρέπει να δώσουμε μεγάλη έμφαση σε αυτό. Η ενημέρωση, η επικοινωνία και οι κατά τόπους δράσεις θα μας κάνουν πιο ζωντανούς και δραστήριους σαν σύλλογο.

Άρθρο 12: ΟΡΓΑΝΑ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ
Προτείνω να προστεθεί στα όργανα ένα διευρυμένο συμβούλιο που να αποτελείται από έναν εκπρόσωπο (εκλεγμένο- διορισμένο το βλέπουμε) από κάθε νομό ή γεωγραφικό διαμέρισμα μαζί με τα μελη του Διοικητικού Συμβουλίου.

Αφού θα συμπεριλάβουμε στην ένωση και όλους τους απόφοιτους που ακόμα δεν έχουν εργαστεί ως αναπληρωτές νομίζω πως θα πρέπει όπου αναφέρεται η φράση αναπληρωτών νηπιαγωγών να αντικατασταθεί με την φράση μη μόνιμα διορισμένων..

Αυτά σε γενικές γραμμές. Πάντως ας μην ατονούμε τώρα. Πρέπει να υπάρξει πραγματική συζήτηση προκειμένου να τελειώσουμε με το καταστατικό σύντομα και να προχωρήσουμε την δημιουργία του Συλλόγου, να κάνουμε εκλογές κτλ.. και να είμαστε έτοιμη τον Ιούνιο πριν κλείσουν τα σχολεία να κάνουμε κάποιες δράσεις όπως ενημέρωση γονέων, συνάντηση με το συντονιστικό και προσκληση προς τις μόνιμες συναδέφλους για εγγραφή όλων των προνηπίων για την νέα σχολική χρονιά κτλ... Των φρονίμων τα παιδιά, πρίν πεινάσουν μαγειρεύουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #372 στις: Ιανουάριος 16, 2014, 09:31:49 μμ »

Άρθρο 1:
Περί της ονομασίας, εκτός από το Σ.Α.Ν. που πρότεινε ο συνάδελφος, εμένα μου αρέσει και αυτό που αναφέρει ο τίτλος του καταστατικού: Κίνηση Αδιόριστων Νηπιαγωγών Ελλάδος (Κ.Α.Ν.Ε.) Δίνει και σύνθημα.. Κανε κι εσύ κάτι!! xaxaxa

K.A.N.E  πολύ πιασάρικο. Κάτι σαν το ΠΑΜΕ  ;)

Αυτά σε γενικές γραμμές. Πάντως ας μην ατονούμε τώρα. Πρέπει να υπάρξει πραγματική συζήτηση προκειμένου να τελειώσουμε με το καταστατικό σύντομα και να προχωρήσουμε την δημιουργία του Συλλόγου, να κάνουμε εκλογές κτλ.. και να είμαστε έτοιμη τον Ιούνιο πριν κλείσουν τα σχολεία να κάνουμε κάποιες δράσεις όπως ενημέρωση γονέων, συνάντηση με το συντονιστικό και προσκληση προς τις μόνιμες συναδέφλους για εγγραφή όλων των προνηπίων για την νέα σχολική χρονιά κτλ...

Ωχ, πολύ τρέξιμο. Νομιζα πως δεν ηταν ετσι.....υπέθετα πως με μειλ θα εκανα τη δουλεια μου από το σπιτι.... Τελος πάντων, ο,τι αποφασισετε μέσα είμαι!  ;D

Των φρονίμων τα παιδιά, πρίν πεινάσουν μαγειρεύουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Και βαριέμαι το μαγείρεμααααα ! Δεν γίνεται delivery?   ;D
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος giotadgk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εχω επιλεξει το καλυτερο επαγγελμα του κοσμου!!!
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #373 στις: Ιανουάριος 16, 2014, 11:30:19 μμ »
Διαβασα το καταστατικό, σας παραθέτω μερικές προτάσεις για να συζητήσουμε για κάποιες αλλαγές.

Άρθρο 1:
Περί της ονομασίας, εκτός από το Σ.Α.Ν. που πρότεινε ο συνάδελφος, εμένα μου αρέσει και αυτό που αναφέρει ο τίτλος του καταστατικού: Κίνηση Αδιόριστων Νηπιαγωγών Ελλάδος (Κ.Α.Ν.Ε.) Δίνει και σύνθημα.. Κανε κι εσύ κάτι!! xaxaxa

Άρθρο 2:
Η συσπείρωση όλων των πτυχιούχων, μη μόνιμα διορισμένων, νηπιαγωγών... Αντί για Η συσπείρωση όλων των αναπληρωτών και αδιόριστων νηπιαγωγών

Η ανάδειξη του επιστημονικού υποβάθρου της προσχολικής αγωγής και η υπογράμμιση της συμβολής της στην εκπαίδευση του ατόμου,.... αντί για Η αναβάθμιση της προσχολικής αγωγής, η ανάδειξη της ψυχολογικής και παιδαγωγικής σημασίας της, ...

....η ανάληψη πρωτοβουλιών για την καθιέρωση υποχρεωτικής δίχρονης προσχολικής αγωγής παρεχόμενης από το δημόσιο εκπαιδευτικό σύστημα, να συμπληρωθεί: η υποστήριξη της συνέχειας της λειτουργίας του ολοήμερου νηπιαγωγείου καθώς και η δημιουργία τμημάτων ένταξης, υποδοχής και Ζ.Ε.Π. όπου αυτά είναι απαραίτητα.


Την από κοινού διεκδίκηση ενός δίκαιου και αξιόπιστου συστήματος μονίμων διορισμών που να στηρίζεται μεταξύ άλλων στο χρόνο λήψης πτυχίου και στην προϋπηρεσία ως αναπληρωτών ή ωρομισθίων. Την έκφραση της αντίθεσης σε διαδικασίες επιλογής διοριστέων εκπαιδευτικών μέσω διαγωνισμού (γραπτού ή προφορικού). 
Το συγκεκριμένο σημείο θα ήθελα να το συζητήσουμε λίγο. Θεωρώ πως αυτό αφορά όσους ήταν στην επετηρίδα και θέλαν να κατοχυρώσουν τον δικαίωμα το διορισμού τους μόνο από τον χρόνο κτήσης πτυχίου και την προϋπηρεσία. Όσοι ήμασταν στη συνάντηση του Σαββάτου πιστεύω πως έχουμε δώσει το λιγότερο μια φορά ΑΣΕΠ. Με την παραπάνω πρόταση είναι σαν να αυτοακυρωνόμαστε. Από τη στιγμή που έχουμε δώσει ΑΣΕΠ, άλλοι με μεγαλύτερη κι άλλοι με μικρότερη επιτυχία γιατί να μην ζητάμε να προσμετρηθούν κι αυτά τα μόρια; Δεν ξέρω πως πρόκειτε να γίνουν στο μέλλον οι προσλήψεις όμως από τη στιγμή που έχουμε δοκιμαστεί ήδη σε κάτι γιατί να το απαρνηθούμε και να μην το χρησιμοποιήσουμε υπέρ μας. Επίσης έχει ξεσπάσει θέμα με την προ των πυλών αξιολόγηση (προσωπικά είμαι υπέρ, αν κ πολύ φοβάμαι τον τρόπο με τον οποίο θα γίνει και σε ποιο βαθμό θα είναι αντικειμενική). Όταν κάποιος έχει δώσει ΑΣΕΠ (δεν θα σχολιάσω το αδιαβλητό του κτλ.. Προσωπικά θεωρώ πως δεν είναι αδιάβλητος!) έχει ήδη αξιολογηθεί!!!

Η δημιουργία τοπικών τμημάτων σε όλες τις περιοχές της Ελλάδας. Χρειάζεται διευκρινήσεις, προφανώς εννοεί τοπικών εκπροσώπων, πράγμα με το οποίο συμφωνών απόλυτα και πρέπει να δώσουμε μεγάλη έμφαση σε αυτό. Η ενημέρωση, η επικοινωνία και οι κατά τόπους δράσεις θα μας κάνουν πιο ζωντανούς και δραστήριους σαν σύλλογο.

Άρθρο 12: ΟΡΓΑΝΑ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ
Προτείνω να προστεθεί στα όργανα ένα διευρυμένο συμβούλιο που να αποτελείται από έναν εκπρόσωπο (εκλεγμένο- διορισμένο το βλέπουμε) από κάθε νομό ή γεωγραφικό διαμέρισμα μαζί με τα μελη του Διοικητικού Συμβουλίου.

Αφού θα συμπεριλάβουμε στην ένωση και όλους τους απόφοιτους που ακόμα δεν έχουν εργαστεί ως αναπληρωτές νομίζω πως θα πρέπει όπου αναφέρεται η φράση αναπληρωτών νηπιαγωγών να αντικατασταθεί με την φράση μη μόνιμα διορισμένων..

Αυτά σε γενικές γραμμές. Πάντως ας μην ατονούμε τώρα. Πρέπει να υπάρξει πραγματική συζήτηση προκειμένου να τελειώσουμε με το καταστατικό σύντομα και να προχωρήσουμε την δημιουργία του Συλλόγου, να κάνουμε εκλογές κτλ.. και να είμαστε έτοιμη τον Ιούνιο πριν κλείσουν τα σχολεία να κάνουμε κάποιες δράσεις όπως ενημέρωση γονέων, συνάντηση με το συντονιστικό και προσκληση προς τις μόνιμες συναδέφλους για εγγραφή όλων των προνηπίων για την νέα σχολική χρονιά κτλ... Των φρονίμων τα παιδιά, πρίν πεινάσουν μαγειρεύουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Πολυ σωστες οι επισημανσεις & οι διορθωσεις σου.Μπραβο Ευδοκια!!!Ψηφιζω Κ.Α.Ν.Ε.

Αποσυνδεδεμένος fiona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω..........ελπιζω........
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #374 στις: Ιανουάριος 17, 2014, 08:43:22 πμ »
Διαβασα το καταστατικό, σας παραθέτω μερικές προτάσεις για να συζητήσουμε για κάποιες αλλαγές.

Άρθρο 1:
Περί της ονομασίας, εκτός από το Σ.Α.Ν. που πρότεινε ο συνάδελφος, εμένα μου αρέσει και αυτό που αναφέρει ο τίτλος του καταστατικού: Κίνηση Αδιόριστων Νηπιαγωγών Ελλάδος (Κ.Α.Ν.Ε.) Δίνει και σύνθημα.. Κανε κι εσύ κάτι!! xaxaxa

Άρθρο 2:
Η συσπείρωση όλων των πτυχιούχων, μη μόνιμα διορισμένων, νηπιαγωγών... Αντί για Η συσπείρωση όλων των αναπληρωτών και αδιόριστων νηπιαγωγών

Η ανάδειξη του επιστημονικού υποβάθρου της προσχολικής αγωγής και η υπογράμμιση της συμβολής της στην εκπαίδευση του ατόμου,.... αντί για Η αναβάθμιση της προσχολικής αγωγής, η ανάδειξη της ψυχολογικής και παιδαγωγικής σημασίας της, ...

....η ανάληψη πρωτοβουλιών για την καθιέρωση υποχρεωτικής δίχρονης προσχολικής αγωγής παρεχόμενης από το δημόσιο εκπαιδευτικό σύστημα, να συμπληρωθεί: η υποστήριξη της συνέχειας της λειτουργίας του ολοήμερου νηπιαγωγείου καθώς και η δημιουργία τμημάτων ένταξης, υποδοχής και Ζ.Ε.Π. όπου αυτά είναι απαραίτητα.


Την από κοινού διεκδίκηση ενός δίκαιου και αξιόπιστου συστήματος μονίμων διορισμών που να στηρίζεται μεταξύ άλλων στο χρόνο λήψης πτυχίου και στην προϋπηρεσία ως αναπληρωτών ή ωρομισθίων. Την έκφραση της αντίθεσης σε διαδικασίες επιλογής διοριστέων εκπαιδευτικών μέσω διαγωνισμού (γραπτού ή προφορικού). 
Το συγκεκριμένο σημείο θα ήθελα να το συζητήσουμε λίγο. Θεωρώ πως αυτό αφορά όσους ήταν στην επετηρίδα και θέλαν να κατοχυρώσουν τον δικαίωμα το διορισμού τους μόνο από τον χρόνο κτήσης πτυχίου και την προϋπηρεσία. Όσοι ήμασταν στη συνάντηση του Σαββάτου πιστεύω πως έχουμε δώσει το λιγότερο μια φορά ΑΣΕΠ. Με την παραπάνω πρόταση είναι σαν να αυτοακυρωνόμαστε. Από τη στιγμή που έχουμε δώσει ΑΣΕΠ, άλλοι με μεγαλύτερη κι άλλοι με μικρότερη επιτυχία γιατί να μην ζητάμε να προσμετρηθούν κι αυτά τα μόρια; Δεν ξέρω πως πρόκειτε να γίνουν στο μέλλον οι προσλήψεις όμως από τη στιγμή που έχουμε δοκιμαστεί ήδη σε κάτι γιατί να το απαρνηθούμε και να μην το χρησιμοποιήσουμε υπέρ μας. Επίσης έχει ξεσπάσει θέμα με την προ των πυλών αξιολόγηση (προσωπικά είμαι υπέρ, αν κ πολύ φοβάμαι τον τρόπο με τον οποίο θα γίνει και σε ποιο βαθμό θα είναι αντικειμενική). Όταν κάποιος έχει δώσει ΑΣΕΠ (δεν θα σχολιάσω το αδιαβλητό του κτλ.. Προσωπικά θεωρώ πως δεν είναι αδιάβλητος!) έχει ήδη αξιολογηθεί!!!

Η δημιουργία τοπικών τμημάτων σε όλες τις περιοχές της Ελλάδας. Χρειάζεται διευκρινήσεις, προφανώς εννοεί τοπικών εκπροσώπων, πράγμα με το οποίο συμφωνών απόλυτα και πρέπει να δώσουμε μεγάλη έμφαση σε αυτό. Η ενημέρωση, η επικοινωνία και οι κατά τόπους δράσεις θα μας κάνουν πιο ζωντανούς και δραστήριους σαν σύλλογο.

Άρθρο 12: ΟΡΓΑΝΑ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ
Προτείνω να προστεθεί στα όργανα ένα διευρυμένο συμβούλιο που να αποτελείται από έναν εκπρόσωπο (εκλεγμένο- διορισμένο το βλέπουμε) από κάθε νομό ή γεωγραφικό διαμέρισμα μαζί με τα μελη του Διοικητικού Συμβουλίου.

Αφού θα συμπεριλάβουμε στην ένωση και όλους τους απόφοιτους που ακόμα δεν έχουν εργαστεί ως αναπληρωτές νομίζω πως θα πρέπει όπου αναφέρεται η φράση αναπληρωτών νηπιαγωγών να αντικατασταθεί με την φράση μη μόνιμα διορισμένων..

Αυτά σε γενικές γραμμές. Πάντως ας μην ατονούμε τώρα. Πρέπει να υπάρξει πραγματική συζήτηση προκειμένου να τελειώσουμε με το καταστατικό σύντομα και να προχωρήσουμε την δημιουργία του Συλλόγου, να κάνουμε εκλογές κτλ.. και να είμαστε έτοιμη τον Ιούνιο πριν κλείσουν τα σχολεία να κάνουμε κάποιες δράσεις όπως ενημέρωση γονέων, συνάντηση με το συντονιστικό και προσκληση προς τις μόνιμες συναδέφλους για εγγραφή όλων των προνηπίων για την νέα σχολική χρονιά κτλ... Των φρονίμων τα παιδιά, πρίν πεινάσουν μαγειρεύουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
καλημερα....σε γενικες γραμμες συμφωνω με τις επισημανσεις σου...και σιγουρα θα πρεπει να τελειωνουμε με αυτο και να κανουμε και συναντηση!

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #375 στις: Ιανουάριος 17, 2014, 09:24:33 μμ »
Κάποια κοπέλα έγραψε-έψαξα να το βρω,αλλά δεν τα κατάφερα-το εξής:"Να πείσουμε τις μόνιμες να γράψουν όλα τα προνήπια " ή κάπως έτσι τέλος πάντων.
Εγώ έγραψα 27 νήπια και προνήπια-δεν άφησα κανένα παιδί εκτός- και λειτουργούμε έτσι μέχρι σήμερα.Δεύτερη νηπιαγωγός δεν ήρθε.Η απάντηση από την πρωτοβάθμια...ας μην τα έγραφες.
Αν δεν αλλάξει κάτι, θα επαναπροσδιορίσω τη θέση μου.
Η άποψή μου είναι ή όλα τα προνήπια ή κανένα.Όχι ό,τι συμφέρει τους προϊσταμένους και το υπουργείο.
Εξυπακούεται βέβαια ότι είμαι της άποψης:¨Κανένα προνήπιο εκτός προσχολικής εκπαίδευσης".
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2014, 09:28:16 μμ από alexel »
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος evdokia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ελπίζω τίποτα,δεν φοβάμαι τίποτα,έχω ξενερώσει
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #376 στις: Ιανουάριος 17, 2014, 09:28:14 μμ »
να είμαστε έτοιμοι τον Ιούνιο πριν κλείσουν τα σχολεία να κάνουμε κάποιες δράσεις όπως ενημέρωση γονέων, συνάντηση με το συντονιστικό και προσκληση προς τις μόνιμες συναδέφλους για εγγραφή όλων των προνηπίων για την νέα σχολική χρονιά κτλ... Των φρονίμων τα παιδιά, πρίν πεινάσουν μαγειρεύουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εγω το έγραψα. και ξέρω πως οι μόνιμοι συνάδελφοι στο σύνολό τους αυτό κάνουν, και δεν πρέπει να σταματήσουν να το κάνουν!! αν σταματήσουμε να εγγραφουμε τα προνήπια, αν σταματήσουμε να διεκδικούμε 2ετη υποχρεωτική φοίτηση στο νηπιαγωγείο, κάποια στιγμή θα έρθει και στον δικό μας κλάδο η εφεδρεια!

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #377 στις: Ιανουάριος 17, 2014, 09:34:23 μμ »
evdokia, δεν καταλαβαίνω που εδράζεται η άποψη που εκφράζεις.Φέρνω ως παράδειγμα τον εαυτό μου.Αντί να έχω 27 προνήπια-νήπια, θα είχα 14 νήπια, ιδανικός αριθμός.Τα 27 παιδιά χρειάζονται 2 νηπιαγωγούς.Η πολιτεία δε στέλνει δεύτερο άτομο.Ποιος βγαίνει σε εφεδρία;

Υ.Γ.Του χρόνου θα αφήσω τους δον-κιχωτισμούς μου στην άκρη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2014, 09:37:18 μμ από alexel »
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159953
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 720
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 396
Σύνολο: 399

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.