*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2010  (Αναγνώστηκε 338944 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος shark1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #1610 στις: Απρίλιος 01, 2010, 06:20:49 μμ »
Συγχαρητήρια σε όσους πήραν μετάθεση. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Οι μεταθέσεις στα διαπολιτισμικά γίνονται με βάση τα προσόντα και όχι τα μόρια.  Είχα κάνει αίτηση για διαπολιτισμικό αλλά δεν την πήρα. Το ερώτημα είναι πως μπορώ εγώ να μάθω αν αυτός που πήρε τη μετάθεση στο διαπολιτισμικό  έχει πράγματι περισσότερα προσόντα από εμένα? Τα μόρια είναι συγκεκριμένα  και τα βλέπουμε στους πίνακες. Με τα προσόντα τι γίνεται? Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:49:53 »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #1611 στις: Απρίλιος 01, 2010, 06:37:43 μμ »
εάν κάποιος είναι σε προσωρινό κενό από πέρυσι και φέτος έρθει κάποιος με μετάθεση που έχει όμως περισσότερα μόρια συνολικά, τότε ποιος προηγείται στην επιλογή;

Επειδή πήρα μετάθεση σε περιοχή όπου οι μη έχοντες οργανική έχουν πολύ λιγότερα μόρια από μένα, θέλω να πιστεύω ότι προηγούμαι εγώ.

ΚΑι εγώ έτσι ξέρω.Ό,τι προηγείσαι εσύ.
Όταν είναι να γίνουν οι τοποθετήσεις,συγκαλείται το ΠΥΣΔΕ,ΠΥΣΠΕ σε μας και στο τραπέζι μπαίνουν τα μόρια όλων των ενδιαφερόμενων και αυτών που είναι εντός νομού και θέλουν βελτίωση θέσης και αυτών που έρχονται από άλλους νομούς και η τοποθέτηση γίνεται σύμφωνα με τις επιλογές και τα μόρια.
Πέρσι μπήκε στο νομό μου άτομο από άλλλο νομό με 120+ μόρια και εκτόπισε όλους τους υπόλοιπους.

Αυτο ειναι απολυτως σωστο. Εχετε, ωστοσο, υποψιν οτι πριν τη διενεργεια της διαδικασιας αυτης, το Πυσδε προβαινει σε ρυθμιση οργανικης υπεραριθμιας. Τουτεστιν, πρωτα επιλεγουν σχολεια για οριστικη τοποθετηση οι εκπαιδευτικοι που απωλεσαν την οργανικη τους θεση λογω καταργησης - συγχωνευσης σχολικων μοναδων, μειωσης τμηματων κτλ και στη συνεχεια επεται η οριστικη τοποθετηση ολων των υπολοιπων κατηγοριων, με εξαιρεση τους πολυτεκνους που προηγουνται ολων.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος kkalamat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #1612 στις: Απρίλιος 01, 2010, 07:28:16 μμ »
Καλημέρα...
Πραγματική σφαγή στους κλάδους της πληροφορικής...
Ευτυχώς που υπάρχουν και οι αποσπάσεις...


Οι μεταθεσεις των ΠΕ19-20 επρεπε να ειναι 6 και οχι οσες εγιναν τελικα. Συμφωνα με δικη μου πηγη η αλλαγη αυτη εγινε τελευταια στιγμη απο το Υπουργειο γιατι υπαρχει σοβαρη σκεψη για διαθεση των υπεραριθμων πληροφορικων στην Α/θμια και τα Ολοημερα Δημοτικα απο Σεπτεμβριο. Αν ισχυει αυτο που εμαθα αναμφιβολα αφηνει σημαδια αισιοδοξιας για το μελλον της ειδικοτητας οσον αφορα τους μονιμους ΠΕ19-20.

Αποσυνδεδεμένος Astros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #1613 στις: Απρίλιος 01, 2010, 09:33:35 μμ »
Συγχαρητήρια σε όσους πήραν μετάθεση. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Οι μεταθέσεις στα διαπολιτισμικά γίνονται με βάση τα προσόντα και όχι τα μόρια.  Είχα κάνει αίτηση για διαπολιτισμικό αλλά δεν την πήρα. Το ερώτημα είναι πως μπορώ εγώ να μάθω αν αυτός που πήρε τη μετάθεση στο διαπολιτισμικό  έχει πράγματι περισσότερα προσόντα από εμένα? Τα μόρια είναι συγκεκριμένα  και τα βλέπουμε στους πίνακες. Με τα προσόντα τι γίνεται? Ευχαριστώ.

Επειδή κι εγώ είμαι στην ιδια θέση πήρα τηλ και μου είπαν ότι πρέπει να πάω στο γραφείο που κατέθεσα την αίτηση μετάθεσης μου και να κάνω μια αίτηση ζητώντας να δω τα προσόντα του συναδέλφου που πήρε τη θέση. Στη συνέχεια αν θες και κρίνεις, μπορείς να κάνεις ένσταση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:49:53 »

Αποσυνδεδεμένος Zafiris

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #1614 στις: Απρίλιος 02, 2010, 11:43:09 μμ »
Καλημέρα...
Πραγματική σφαγή στους κλάδους της πληροφορικής...
Ευτυχώς που υπάρχουν και οι αποσπάσεις...


Οι μεταθεσεις των ΠΕ19-20 επρεπε να ειναι 6 και οχι οσες εγιναν τελικα. Συμφωνα με δικη μου πηγη η αλλαγη αυτη εγινε τελευταια στιγμη απο το Υπουργειο γιατι υπαρχει σοβαρη σκεψη για διαθεση των υπεραριθμων πληροφορικων στην Α/θμια και τα Ολοημερα Δημοτικα απο Σεπτεμβριο. Αν ισχυει αυτο που εμαθα αναμφιβολα αφηνει σημαδια αισιοδοξιας για το μελλον της ειδικοτητας οσον αφορα τους μονιμους ΠΕ19-20.

Τότε θα έπρεπε να μετατεθούν ΟΛΕΣ οι υπεραριθμίες! Δλδ τι κάναν, ενισχύσαν τις ήδη υπάρχουσες εκεί που δεν είναι εξώφθαλμα μεγάλες;;;; Στα Δωδεκάννησα οι 120 υπεράριθμοι τι θα κάνουν;;;

Αποσυνδεδεμένος boldboy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Όχι άλλο κάρβουνο...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #1615 στις: Απρίλιος 03, 2010, 02:55:04 μμ »
Καλημέρα...
Πραγματική σφαγή στους κλάδους της πληροφορικής...
Ευτυχώς που υπάρχουν και οι αποσπάσεις...


Οι μεταθεσεις των ΠΕ19-20 επρεπε να ειναι 6 και οχι οσες εγιναν τελικα. Συμφωνα με δικη μου πηγη η αλλαγη αυτη εγινε τελευταια στιγμη απο το Υπουργειο γιατι υπαρχει σοβαρη σκεψη για διαθεση των υπεραριθμων πληροφορικων στην Α/θμια και τα Ολοημερα Δημοτικα απο Σεπτεμβριο. Αν ισχυει αυτο που εμαθα αναμφιβολα αφηνει σημαδια αισιοδοξιας για το μελλον της ειδικοτητας οσον αφορα τους μονιμους ΠΕ19-20.

Τότε θα έπρεπε να μετατεθούν ΟΛΕΣ οι υπεραριθμίες! Δλδ τι κάναν, ενισχύσαν τις ήδη υπάρχουσες εκεί που δεν είναι εξώφθαλμα μεγάλες;;;; Στα Δωδεκάννησα οι 120 υπεράριθμοι τι θα κάνουν;;;
Το σύστημα μεταθέσεων eDataCenter ΔΕΝ είναι κατασκευασμένο έτσι ώστε να λαμβάνει υπόψιν και υπεραριθμίες!!
Παράδειγμα: κάποιος, αν και υπεράριθμος, μετατίθεται σε άλλη περιοχή όπου υπάρχει κενό. Η κενή θέση που αφήνει, αναπληρώνεται από άλλον μετατιθέμενο που θα βγει και αυτός υπεράριθμος.
Αγαπητοί συνάδελφοι, είναι πασιφανές ότι το σύστημα μεταθέσεων (βλ.eDataCenter) λαμβάνει υπόψιν ελάχιστες από τις παραμέτρους που υπάρχουν στην πραγματικότητα.
Το να λάβει κανείς υπόψιν του όλες τις παραμέτρους, απαιτεί μεγάλη "μαγκιά" ...
Άλλη τόση "μαγκιά" χρειάζεται στο πως να προγραμματίσει/παραμετροποιήσει κανείς το eDataCenter με όλες τις παραπάνω παραμέτρους, ώστε το σύστημα να συγκλίνει σε αποτελέσματα εντός ευλόγου χρονικού διαστήματος, να αποφεύγει τις ταλαντώσεις και ακόμα χειρότερα δίχως να βγαίνει σε αστάθεια....
Ψιλά γράμματα αυτά, ε;;;

Καλό Πάσχα και με τις υγείες μας!!!

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #1616 στις: Απρίλιος 06, 2010, 10:10:39 πμ »
Χρόνια Πολλά σε όλους και Χριστός Ανέστη
Δεν πιστευω οτι το Υπουργειο αρχικα θα εδινε  μονο 6 μεταθεσεις σε ΠΕ19-20!!!!!!!
Οι ΠΕ19-20 ηδη μπορουσαν να διατεθουν σε Α/θμια (ηταν στο χερι καθε Δ/ντη Δ/θμιας)---δεν ειναι κατι καινουριο
Λένε ενα σωρο μ.....ς για να δικαιολογησουν τη σφαγη
Γιατι ομως το Υπουργείο κρατα μυστηκο την εγκύκλιο αυτων που ανηκουν στις ειδικές κατηγορίες???

Αποσυνδεδεμένος mirella77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 Θέλω να φύγω, να πετάξω, να χαθώ...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #1617 στις: Απρίλιος 06, 2010, 02:05:36 μμ »
Δεν ξέρω το λόγο, πάντως βρήκαν τρόπο φέτος ειδικά να μη δώσουν μετάθεση σε άτομα σε σοβαρά προβήματα υγείας που ανήκαν σε ειδικές κατηγορίες, ξέρω τουλάχιστον τρία παραδείγματα. Πάντως, ονόματα δεν είδα κι εγώ ακόμη πουθενά, η συνήθης τακτική είναι το υπουργείο να ενημερώνει την αρμόδια Β'βάθμια κι εκείνη να το κοινοποιεί στον ενδιαφερόμενο.

Αποσυνδεδεμένος vaios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #1618 στις: Απρίλιος 07, 2010, 08:48:31 πμ »
Έχει μάθει κανείς τα μόρια των μετατιθέμενων?

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #1619 στις: Απρίλιος 08, 2010, 09:03:24 πμ »
Οχι ακομη και ειναι πολύ περίεργο που δεν τα βγαλαν

Αποσυνδεδεμένος anast29

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #1620 στις: Απρίλιος 08, 2010, 09:41:12 πμ »
καλημερα,εχω μια απορια σχετικα με τα μορια που λαμβανονται υποψιν στις μεταθεσεις κι αυτο γιατι εχω παραδειγμα δασκαλας στην οποια μετρησαν προυπηρεσια ως βρεφονηπιοκομου.Δε λεω οτι εγινε κατι παρατυπο,απλως μου φανηκε εξαιρετικα περιεργο απο τη στιγμη ειδικα που δεν ανηκουν στο ιδιο υπουργειο απο οσο ξερω.

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #1621 στις: Απρίλιος 08, 2010, 12:30:00 μμ »
Έχει μάθει κανείς τα μόρια των μετατιθέμενων?

Μπορείς να τα βρεις μόνος σου. Δες ποιοι πήραν μετάθεση στην ίδια περιοχή, από ποια περιοχή ήρθαν και πήγαινε στο site της αντίστοιχης δευτεροβάθμιας όιπου υπάρχουν τα μόρια των αιτούντων μετάθεση. Εγώ έτσι τους βρήκα όλους . Δεν υπάρχει λοιπόν τίποτε περίεργο

Αποσυνδεδεμένος vaios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #1622 στις: Απρίλιος 15, 2010, 09:46:49 πμ »
Δυστυχώς δεν έχουν βάλει στο διαδίκτυο όλες οι ΔΔΕ τα μόρια των συναδέλφων. πχ Λέσβος, Δωδεκάνησα

Αποσυνδεδεμένος petsos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #1623 στις: Απρίλιος 17, 2010, 01:47:48 μμ »
τα εχουν βγαλει.μιλω και για τις συγκεκριμενες. Θελει μονο λιγο ψαξιμο στα σαιτ γιατι μπορει να μπερδευτεις

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160585
  • Σύνολο θεμάτων: 19221
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 559
Σύνολο: 579

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.