*

Ψηφοφορία

να υπάρχει αξιολόγηση;

ναι
οχι

Αποστολέας Θέμα: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 720744 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2900
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3066 στις: Φεβρουάριος 07, 2023, 08:10:05 μμ »
Υπέρ της αξιολόγησης είναι η ΔΑΚΕ. Ή μάλλον ήταν. Τώρα, προ των ευθυνών της και της οργής των εκπαιδευτικών, το γύρισε 180 μοίρες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:14:37 »

Αποσυνδεδεμένος wipers

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3067 στις: Φεβρουάριος 07, 2023, 09:05:00 μμ »
..... ενώ οι ΕΛΜΕ είναι 94....
οι ελμε ειναι 86
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 07, 2023, 09:12:23 μμ από wipers »

Συνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3068 στις: Φεβρουάριος 07, 2023, 10:03:36 μμ »

Η πλειοψηφία όσων γράφουν εδώ μέσα, ανεξάρτητα ειδικότητας, μέσω ΑΣΕΠ έχουν διοριστεί και σε πολύ καλή σειρά.

Σε τι στοιχεία το στηρίζεις αυτό συνάδελφε; Το φόρουμ έχει τεράστιο αριθμό μελών. Πώς γίνεται να έχουν όλοι αυτοί διοριστεί μέσω ΑΣΕΠ (και μαθηματικά να το πάρεις, δεν βγαίνει, δεν πέτυχαν όλοι χρονικά τη μία και μόνη δεκαετία που διεξήγετο γραπτός διαγωνισμός);  Το να έχουν όοοοολοι αυτοί είχαν και "πολύ καλή σειρά" όπως λες, δεν ξέρω πώς μπορεί να στέκει λογικά. Αν έχεις στοιχεία που αποδεικνύουν τον ισχυρισμό σου, είμαι παραπάνω από πρόθυμος να τα ακούσω και να πειστώ. Μιλάω όμως για στοιχεία.

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3069 στις: Φεβρουάριος 07, 2023, 10:29:59 μμ »
Τι ακριβως «προεξοφλει» η …καλη σειρά στο ΑΣΕΠ;
Τι παρασημα χαριζει;

Θα ηθελα στοιχεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 08, 2023, 07:54:34 πμ από nikos99 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:14:37 »

Αποσυνδεδεμένος vstrom

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
  • Impossible is nothing
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3070 στις: Φεβρουάριος 08, 2023, 12:17:51 πμ »
Σε τι στοιχεία το στηρίζεις αυτό συνάδελφε; Το φόρουμ έχει τεράστιο αριθμό μελών. Πώς γίνεται να έχουν όλοι αυτοί διοριστεί μέσω ΑΣΕΠ (και μαθηματικά να το πάρεις, δεν βγαίνει, δεν πέτυχαν όλοι χρονικά τη μία και μόνη δεκαετία που διεξήγετο γραπτός διαγωνισμός);  Το να έχουν όοοοολοι αυτοί είχαν και "πολύ καλή σειρά" όπως λες, δεν ξέρω πώς μπορεί να στέκει λογικά. Αν έχεις στοιχεία που αποδεικνύουν τον ισχυρισμό σου, είμαι παραπάνω από πρόθυμος να τα ακούσω και να πειστώ. Μιλάω όμως για στοιχεία.
Μάλλον ο συνάδελφος δεν ξέρει ποιοι γράφουν εδώ μέσα. Και πολύ σωστά όσοι δεν είναι διορισμένοι με γραπτό ασεπ είναι κατώτεροι ; Εγώ μόνο ξέρω 10 άτομα που γράφουν εδώ μέσα, τα ψευδώνυμα τους και είναι μόνιμοι ή νεοδιοριστοι χωρίς γραπτό διαγωνισμό.

Συνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3071 στις: Φεβρουάριος 08, 2023, 08:33:19 πμ »
Τι ακριβως «προεξοφλει» η …καλη σειρά στο ΑΣΕΠ;
Τι παρασημα χαριζει;

Θα ηθελα στοιχεια.
Επειδή το μήνυμά μου ενδέχεται να παρανοήθηκε, να διευκρινίσω ότι δεν πιστεύω ότι η επιτυχία στον γραπτό διαγωνισμό (αν και αυτός είναι ο τρόπος διορισμού μου) χαρίζει κανένα παράσημο.Με το μήνυμά μου ήθελα να δείξω το παράλογο της γενίκευσης που έκανε η συνάδελφος.Οτι δηλαδη δε στέκει λογικά αυτό που είπε.Αν κάποιοι το εκλάβατε διαφορετικά, σας διαβεβαιώ ουδεμία τέτοια πρόθεση είχα.

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3072 στις: Φεβρουάριος 08, 2023, 08:35:31 πμ »
Κατανοητο. Ευχαριστω.

Συνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3073 στις: Φεβρουάριος 08, 2023, 08:38:46 πμ »
Μάλλον ο συνάδελφος δεν ξέρει ποιοι γράφουν εδώ μέσα. Και πολύ σωστά όσοι δεν είναι διορισμένοι με γραπτό ασεπ είναι κατώτεροι ; Εγώ μόνο ξέρω 10 άτομα που γράφουν εδώ μέσα, τα ψευδώνυμα τους και είναι μόνιμοι ή νεοδιοριστοι χωρίς γραπτό διαγωνισμό.
Εννοείται πως κανείς δεν είναι κατώτερος.Οσοι διαγωνιστήκαμε στον γραπτό διαγωνισμό ξέρουμε πόσο απαιτητική διαδικασία είναι αλλά αυτό σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να αποτελεί κριτήριο διάσπασης του κλάδου.Αλλωστε,όπως έγραψα,χρονικά και μόνο ίσχυσε μόλις για μια δεκαετία.Όποιος τότε ήταν ήδη διορισμένος ή δεν είχε αποφοιτήσει είναι κατώτερος;;;Μακριά από εμένα τέτοιοι παραλογισμοί.
Ακόμη πιο παράλογο είναι όμως αυτό που έγραψε η συνάδελφος ότι "η πλειοψηφία ίσων γράφουν εδώ μέσα είναι διορισμένοι με γραπτό και μάλιστα με καλή σειρά".Αν είναι δυνατόν.Γι'αυτό της ζήτησα τα στοιχεία στα οποια το στηρίζει.Αν δεν  έγινε κατανοητό αυτό που θέλω να πω λυπάμαι και γι αυτό διευκρινίζω τι εννοούσα.

Συνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3074 στις: Φεβρουάριος 08, 2023, 08:40:53 πμ »
Τι ακριβως «προεξοφλει» η …καλη σειρά στο ΑΣΕΠ;

Αυτή την απορία καλό θα ήταν να μας τη λύσει η συνάδελφος που το ανέφερε.

Συνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3075 στις: Φεβρουάριος 08, 2023, 08:44:00 πμ »
Στο μεταξύ προσπαθώ να βρω ολόκληρο το μήνυμά της (στο οποίο έγραφε κι άλλα) για να το κάνω παράθεση αλλά δεν μπορώ.Μάλλον το διέγραψε.

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1348
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3076 στις: Φεβρουάριος 08, 2023, 09:53:25 πμ »
Μάλλον ο συνάδελφος δεν ξέρει ποιοι γράφουν εδώ μέσα. Και πολύ σωστά όσοι δεν είναι διορισμένοι με γραπτό ασεπ είναι κατώτεροι ; Εγώ μόνο ξέρω 10 άτομα που γράφουν εδώ μέσα, τα ψευδώνυμα τους και είναι μόνιμοι ή νεοδιοριστοι χωρίς γραπτό διαγωνισμό.
δεν ξέρεις ή μάλλον ξεχνάς τι γράφονταν εδω μέσα, από διάφορους, μετά την έκδοση της 527 ΣτΕ για τους ασεπιτες και για όσους δεν είχαν ασεπ ..τι ιεραρχήσεις και αποκλεισμούς έκαναν....τώρα ειμαστε όλοι καλοί και άξιοι

dimi94

  • Επισκέπτης
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3077 στις: Φεβρουάριος 08, 2023, 10:23:23 πμ »
Εννοείται πως κανείς δεν είναι κατώτερος.Οσοι διαγωνιστήκαμε στον γραπτό διαγωνισμό ξέρουμε πόσο απαιτητική διαδικασία είναι αλλά αυτό σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να αποτελεί κριτήριο διάσπασης του κλάδου.Αλλωστε,όπως έγραψα,χρονικά και μόνο ίσχυσε μόλις για μια δεκαετία.Όποιος τότε ήταν ήδη διορισμένος ή δεν είχε αποφοιτήσει είναι κατώτερος;;;Μακριά από εμένα τέτοιοι παραλογισμοί.
Ακόμη πιο παράλογο είναι όμως αυτό που έγραψε η συνάδελφος ότι "η πλειοψηφία ίσων γράφουν εδώ μέσα είναι διορισμένοι με γραπτό και μάλιστα με καλή σειρά".Αν είναι δυνατόν.Γι'αυτό της ζήτησα τα στοιχεία στα οποια το στηρίζει.Αν δεν  έγινε κατανοητό αυτό που θέλω να πω λυπάμαι και γι αυτό διευκρινίζω τι εννοούσα.
Για να ξεκαθαρίσω:
Απάντησα στον χρήστη  ashen one που ανέφερε τη δικαιολογημένη αγανάκτησή του για την αξιολόγηση, βάζοντας όμως ταυτόχρονα  ως ένα από τα επιχειρήματά του ότι ήταν διορισμένος μέσω διαδικασιών ΑΣΕΠ και σε καλή σειρά, λες και ο ΑΣΕΠ αυτός καθαυτός και η καλή σειρά στη βαθμολογική κατάταξη αποτελούν τα μόνα εύσημα στο πόσο καλοί εκπαιδευτικοί είμαστε.
Επιπλέον,  οι περισσότερες ειδικότητες και ένα ποσοστό της πρωτοβάθμιας έχει όντως διοριστεί μέσω ΑΣΕΠ τα τελευταία είκοσι χρόνια, αν υπολογίσουμε το target group των χρηστών του forum. Ωστόσο, οι υπέρμαχοι του συγκεκριμένου τρόπου πρόσληψης- που δεν είναι και λίγοι,  έχουν εκφραστεί πολλάκις εδώ μέσα, υποστηρίζοντας τα επιχειρήματά τους-  θεωρούσαν ότι ήταν ένα μέσο αξιολόγησης, χωρίς να αντιλαμβάνονται, ως ένα βαθμό  και το τονίζω, ότι ο διαγωνισμός αυτός όσα χρόνια ήταν σε ισχύ ως μέσο πρόσληψης, εξέταζε το πόσο καλά κατέχεις ένα γνωστικό αντικείμενο, φυσική, μαθηματικά, λογοτεχνία κλπ και δεν υπολόγιζε  παραμέτρους, όπως να το πω πιο λαϊκά,  πώς στέκεσαι στην τάξη, πως επιτυγχάνεις  το ανάλογο κλίμα έτσι ώστε να μπορείς κι εσύ να κάνεις το μάθημά σου, να διδάξεις και να υπάρχει κι η κατάλληλη ανατροφοδότηση από τους μαθητές είτε παιδιά είτε εφήβους, που αυτή είναι ουσιαστικά μία από τις πιο σημαντικές, ίσως η σημαντικότερη από τις δεξιότητες που πρέπει να διαθέτεις ως εκπαιδευτικός. Ότι ο διαγωνισμός αυτός  έγινε μέσο διάσπασης του κλάδου, αυτό  εδραιώθηκε με την παρωδία του 2008, συνεπώς δε χρειάζεται περαιτέρω ερμηνείες. Αρκετό "ξεμάλλιασμα" έχει πέσει κι εδώ και στα social.
Νομίζω ότι έγινα κατανοητή αυτή τη στιγμή, ίσως δεν έπρεπε να θέσω θέμα κατάταξης στον "εξαιρετικό" αυτό τρόπο αξιολόγησης, γιατί ως  έμμεση αξιολόγηση μας το είχαν πασάρει οι πολιτικοί ταγοί της δεκαετίας του "90 και ζητώ συγνώμη για την όποια παρανόηση που πιθανόν έγινε αντιληπτή από κάποιους.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 08, 2023, 10:38:27 πμ από dimi94 »

Αποσυνδεδεμένος salamaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3078 στις: Φεβρουάριος 08, 2023, 10:28:24 πμ »
Δηλαδή ΑΣΕΠ=αξιολόγηση.... ???

Ε, καμία σχέση το ένα με το άλλο. Ο γραπτός (πριν κάτι χρονάκια) ήταν ένας τρόπος διορισμού. Τίποτα παραπάνω.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 08, 2023, 10:30:50 πμ από salamaki »

Αποσυνδεδεμένος vstrom

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
  • Impossible is nothing
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3079 στις: Φεβρουάριος 08, 2023, 12:47:58 μμ »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160033
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 709
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 425
Σύνολο: 434

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.