*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΕΠ και αναπληρωτές  (Αναγνώστηκε 2553 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
ΑΣΕΠ και αναπληρωτές
« στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 09:35:11 πμ »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ. ΕΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΦΑΝΟΥΜΕ ΤΥΧΕΡΕΣ ΦΕΤΟΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΔΙΟΡΙΣΟΥΝ ΣΑΝ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΡΙΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΑΣΕΠ? ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΜΟΡΙΑ?  ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΔΙΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ. ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΑΣΕΠ ΑΝ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ 1Η ΦΟΡΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ? ΠΟΣΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΝ ΠΑΛΙ?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2008, 10:25:40 πμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ και αναπληρωτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:06:28 »

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: ΑΣΕΠ και αναπληρωτές
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 10:37:31 πμ »
jella καλωσήρθες στο PDE.
Θα σε παρακαλέσω να μην γράφεις με κεφαλαία. Tα πεζά διαβάζονται ευκολότερα.  ;)

Ευχαριστώ πολύ  :)

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5708
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ και αναπληρωτές
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 11:02:45 πμ »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ. ΕΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΦΑΝΟΥΜΕ ΤΥΧΕΡΕΣ ΦΕΤΟΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΔΙΟΡΙΣΟΥΝ ΣΑΝ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΡΙΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΑΣΕΠ? ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΜΟΡΙΑ?  ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΔΙΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ. ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΑΣΕΠ ΑΝ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ 1Η ΦΟΡΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ? ΠΟΣΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΝ ΠΑΛΙ?

Εννοείται ότι μπορείς να δώσεις ΑΣΕΠ.
Τα μόρια δεν διαγράφονται. Απλώς τα μόρια αυτά υπολογίζονται διαφορετικά ως προϋπηρεσία  για τον επόμενο ενιαίο πίνακα αναπληρωτών (1 μόριο ανά μήνα αναπλήρωσης, εκτός αν είναι δυσπρόσιτο οπότε παίρνεις 2 μόρια ανά μήνα αναπλήρωσης), διαφορετικά για το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ (0,5 μονάδες για κάθε έξι μήνες αναπλήρωσης), διαφορετικά όταν με το καλό διοριστείς μόνιμη για τις μεταθέσεις (παίρνεις τα μόρια που δίνει το συγκεκριμένο σχολείο όπου υπηρέτησες).

Να σου δώσω και ένα παράδειγμα για να είμαι πιο ξεκάθαρη. Αν λ.χ αυτήν τη στιγμή έχεις 20 μόρια στον ενιαίο και διοριστείς μέσα στον Σεπτέμβρη σε μη δυσπρόσιτο νηπιαγωγείο, του χρόνου επειδή θα έχει μεσολαβήσει νέος διαγωνισμός στον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών θα έχεις 10 μόρια (τα μισά δηλαδή από αυτά που είχες συγκεντρώσει στον προηγούμενο ΑΣΕΠ) + 10 (τα μόρια από την αναπλήρωση από Σεπτέμβρη μέχρι Ιούνιο)= 20 μόρια.

Αν σε καλέσουν ως αναπληρώτρια την πρώτη χρονιά μετά το διαγωνισμό (π.χ 2007-2008), εννοείται ότι θα σε καλέσουν και την επόμενη. Αν σε καλέσουν τη δεύτερη χρονιά (2008-2009), δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα σε καλέσουν την επόμενη χρονιά, γιατί θα μεσολαβήσει νέος διαγωνισμός και ενδεχομένως τα μόρια που θα έχεις συγκεντρώσει να μην είναι αρκετά. Προσωπική μου άποψη είναι ότι, εφόσον δεν σε έχουν καλέσει μέχρι τώρα ως αναπληρώτρια, πρέπει οπωσδήποτε να δώσεις στο διαγωνισμό, για να μαζέψεις μόρια.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2008, 11:21:22 πμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος Pelly

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ και αναπληρωτές
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 09:43:52 μμ »
Καλησπέρα σε όλους και καλή σχολική χρονιά να έχουμε!Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ κ θα ήθελα να θέσω μια απορία που έχω πάνω σε αυτό το θέμα.Είναι η δεύτερη χρονιά μου ως αναπληρώτρια.Εάν δώσω στον διαγωνισμό του ασεπ κ δεν γράψω καλά, υπάρχει περίπτωση την επόμενη χρονιά να μην με καλέσουν ξανά αναπληρώτρια;Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ και αναπληρωτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:06:28 »

Αποσυνδεδεμένος ninouki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ και αναπληρωτές
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 11, 2008, 04:30:57 μμ »
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς <<τα μόρια αυτά υπολογίζονται διαφορετικά ως προϋπηρεσία  για τον επόμενο ενιαίο πίνακα αναπληρωτών (1 μόριο ανά μήνα αναπλήρωσης, εκτός αν είναι δυσπρόσιτο οπότε παίρνεις 2 μόρια ανά μήνα αναπλήρωσης), διαφορετικά για το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ (0,5 μονάδες για κάθε έξι μήνες αναπλήρωσης)>>.Όταν δώσουμε στον ασεπ που έρχεται,πόσα μόρια θα έχουμε επιπλέον;(αυτές που μπήκαν αναπληρώτριες τη δεύτερη χρονιά)τα μισά πχ 10 μόρια απο τον προηγούμενο + 0,5 μόρια; Ή 10 μόρια + 10 μόρια (μήνες αναπλήρωσης).Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος anna81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ και αναπληρωτές
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 13, 2008, 04:40:56 μμ »
Καλησπέρα και καλη σχολική χρονιά εύχομαι σε όλους! Δεν θα πρωτοτυπήσω με την ερώτησή μου, αλλά επειδή έχω αγωνία αν θα με φωνάξουν φέτος για αναπληρώτρια, πιστεύετε με αριθμό 1626 στον ενιαίο και 405 στον ενδεικτικό πίνακα του φόρουμ υπάρχουν ελπίδες? Σημειωτέον ότι έχω δηλώσει το κουτάκι με την επιλογή ότι αποδέχομαι διορισμό σε οποιοδήποτε μέρος της χώρας! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος chios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ και αναπληρωτές
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 13, 2008, 07:31:35 μμ »
Καλησπέρα και καλη σχολική χρονιά εύχομαι σε όλους! Δεν θα πρωτοτυπήσω με την ερώτησή μου, αλλά επειδή έχω αγωνία αν θα με φωνάξουν φέτος για αναπληρώτρια, πιστεύετε με αριθμό 1626 στον ενιαίο και 405 στον ενδεικτικό πίνακα του φόρουμ υπάρχουν ελπίδες? Σημειωτέον ότι έχω δηλώσει το κουτάκι με την επιλογή ότι αποδέχομαι διορισμό σε οποιοδήποτε μέρος της χώρας! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
[/q
Καλησπέρα! Τι σύμπτωση! και εγώ δέκα περιπου θέσεις πιο πάνω είμαι. όσους ρωτάω μου λένε πως έχω ελπίδες. δεν νομίζω πάντως για δ φάση. πιστεύω στην ε. εσυ τι ακούς γενικότερα? περσι ειχαν πάρει 54 άτομα στην δ και 206 στην ε.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ και αναπληρωτές
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 13, 2008, 08:17:28 μμ »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος anna81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ και αναπληρωτές
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 13, 2008, 08:31:56 μμ »
Καλησπέρα και καλη σχολική χρονιά εύχομαι σε όλους! Δεν θα πρωτοτυπήσω με την ερώτησή μου, αλλά επειδή έχω αγωνία αν θα με φωνάξουν φέτος για αναπληρώτρια, πιστεύετε με αριθμό 1626 στον ενιαίο και 405 στον ενδεικτικό πίνακα του φόρουμ υπάρχουν ελπίδες? Σημειωτέον ότι έχω δηλώσει το κουτάκι με την επιλογή ότι αποδέχομαι διορισμό σε οποιοδήποτε μέρος της χώρας! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
[/q
Καλησπέρα! Τι σύμπτωση! και εγώ δέκα περιπου θέσεις πιο πάνω είμαι. όσους ρωτάω μου λένε πως έχω ελπίδες. δεν νομίζω πάντως για δ φάση. πιστεύω στην ε. εσυ τι ακούς γενικότερα? περσι ειχαν πάρει 54 άτομα στην δ και 206 στην ε.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση κ σου εύχομαι καλή επιτυχία. Σίγουρα αν μας φωνάξουν θα είναι σε επόμενες φάσεις! Ας μας φωνάξουν, κι ας είναι κ Μάρτιος! :)

Αποσυνδεδεμένος anna81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ και αναπληρωτές
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 13, 2008, 08:34:57 μμ »
Δες και αυτό:

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=7630.30
Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια! Σίγουρα οι περσυνές προσλήψεις μας δίνουν ένα μέτρο σύγκρισης! Ελπίζω οι φετινές να τις ξεπεράσουν σε πλήθος!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32303
  • Τελευταία: RISA
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160393
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 675
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 447
Σύνολο: 454

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.136 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.