*

Αποστολέας Θέμα: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 109121 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #210 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 08:37:54 μμ »
Μήπως να καθαρίζει και το σπίτι; ;D ;D ;D
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:15:40 »

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #211 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 09:01:09 μμ »
Σε λίγα χρόνια που θα παίρνουν πτυχία τα παιδιά Αλβανών  κλπ, οι τιμές σε φροντιστήρια και ιδαίτερα θα διαμορφωθούν σε πολύ χαμηλά επίπεδα.

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #212 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 09:05:24 μμ »
Η προετοιμασια γρηγορου φαγητου τι περιλαμβανει; ποσο γρηγορου; Θα ειναι πριν η μετα την μελετη; Ποσο διαρκει;Ειναι μεσα στις 2.50 ωρες;
Προφανώς δεν εννοεί τίποτα ιδιαίτερο... Έναν μουσακά, ένα παστίτσιο, γεμιστά... Πιστεύω ότι στα προσόντα θα έπρεπε να γράψει και ένα πτυχίο σεφ....

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #213 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 09:25:18 μμ »
Σε λίγα χρόνια που θα παίρνουν πτυχία τα παιδιά Αλβανών  κλπ, οι τιμές σε φροντιστήρια και ιδαίτερα θα διαμορφωθούν σε πολύ χαμηλά επίπεδα.
Δεν κατάλαβες...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:15:40 »

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #214 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 10:16:44 μμ »
Η οικονομική κρίση δεν επηρέασε τα ιδιαίτερα. Οι επιπτώσεις έχουν να κάνουν με την αδιοριστία, 6 χρόνια χωρίς διορισμούς  με χιλιάδες νέους απόφοιτους.
Καταργήθηκαν και οι πανελλήνιες συγκριτικά με πριν από 10 χρόνια, μειώθηκε και η υλη ,οι γονείς των μαθητών έχουν ένα επίπεδο μόρφωσης που τους επιτρέπει να δείξουν και δυο ασκησούλες αν και υπάρχουν διαθέσιμα όλα στο ιντερνετ δωρεάν και αναλυτικά , τι να τα κάνουν τα ιδιαίτερα?
Χωρίς να έχω την πρόθεση να προσβάλω κάποιους στο δημοτικό δεν χρειάζεται να έχεις πτυχίο για να διαβάσεις έναν μαθητή… αντί να πληρώνουν μια κοπέλα να προσέχει τα παιδιά επιλέγουν εκπαιδευτικό ( από τους χιλιάδες ) με σκοπό να τους επιβλέπει στο διάβασμα! Κάτι αντίστοιχο κάνουν και στο γυμνάσιο σε μεγάλο βαθμό, τόσα χρόνια γινόταν στα ιδιαίτερα από φέτος  το εφαρμόζουν και στο δημόσιο με γ ανάθεση
Το χειρότερο είναι ότι κάποιοι το κάνουν τσάμπα  με τις ευλογίες του δημάρχου και του μητροπολίτη.
Στόχος τους είναι να μας εξαφανίσουν σαν τα καλαμάρια Καλιφόρνιας, να πατάξουν την παράνομη αλιεία. 
Υγ όσοι κάνουν ιδιαίτερα θα καταντήσουν κουβερνάντες – υπηρέτες σε σπίτια πλουσίων, στην καλύτερη περίπτωση, γιατί υπάρχουν και οι άστεγοι στα συσσίτια , τα τουρκοκαναλα φροντίζουν να δημιουργούν τα σωστά πρότυπα για τους μαθητές. Μας κοροϊδεύουν μέχρι και  στα σίριαλ.
Ξέφυγα από το θέμα αλλά πρέπει να δούμε την πραγματική εικόνα που έχει ο κόσμος για τους εκπαιδευτικούς χάσαμε το κύρος που είχε. Εμείς μεγαλώσαμε πιστεύοντας πως με το διάβασμα θα ξεφύγουμε από τη μιζέρια και την φτώχια, τώρα πρέπει να συνειδητοποιήσουμε πως δεν θα γίνουμε πλούσιοι όσο κι αν μορφωθούμε.
Λεφτά υπάρχουν για σπατάλες όχι όμως για μόρφωση!!!


Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #215 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 02:20:44 μμ »
Δέχτηκα ένα τηλέφωνο σήμερα,θεωρητικά για μάθημα. Η κυρία ήθελε να πηγαίνω κάθε μέρα 2 ώρες,να διαβάζω,λέει,παιδί δημοτικού και να το προετοιμάζω για τα Αγγλικα...του φροντιστηρίου;;;

Καινούριο φρούτο αυτό,φροντιστήριο και ιδιαίτερα Αγγλικα; Κατα τα αλλά,οι γονείς,δεν έχουν λεφτά;;;

Έδινε 3€ την ώρα με δυνατότητα να το ανέβασει στα 5€...και με παρακάλεσε να φτιάχνω,λέει,στο παιδί ένα κολατσιό πριν φύγω κάθε μέρα!Α, κι ήθελε οι ώρες να είναι, λέει,ευέλικτες,κοινώς,να με παίρνει τηλέφωνο την προηγούμενη μερα να μου λέει τι ώρα με θέλει την επόμενη.

Δε σχολιάζω! Όχι,γιατι θα βρίσω και θέλω να σέβομαι τους κανόνες του φόρουμ! :P Έχουν ξεφύγει εντελώς οι γονείς,μα εντελώς.

Επίσης δεν την έβρισα,αν κι ήμουν έτοιμη,έχω γράψει παραπάνω ότι η ανοχή μου έχει μειωθεί πολύ! Της είπα ότι δεν δουλεύω με τέτοιους όρους,ότι χρεώνω πολύ πάνω από τα χρήματα που δίνει κι ότι οι ώρες μου δεν είναι ευέλικτες. Το κορυφαίο; Απογοητεύτηκε και χαλαστηκε πολύ, μου είπε ότι εγω θα χάσω,λες κι ήταν η ευκαιρία του αιώνα.

Ξαναλέω,δεν πάνε καλα!! ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2016, 02:24:43 μμ από SilverPhoenix »
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος sgdoup

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #216 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 02:41:51 μμ »
Σε λίγα χρόνια που θα παίρνουν πτυχία τα παιδιά Αλβανών  κλπ, οι τιμές σε φροντιστήρια και ιδαίτερα θα διαμορφωθούν σε πολύ χαμηλά επίπεδα.

Ήδη έχουν αποφοιτήσει τέτοια (άξια) παιδιά και πιθανότατα κάποια διαβάζουν και το φορουμ.
Καλά είναι πριν γράψουμε μία κοτσάνα να σκεφτόμαστε πρώτα.
Είμαστε και εκπαιδευτικοί υποτίθεται.

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #217 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 02:51:48 μμ »
Δέχτηκα ένα τηλέφωνο σήμερα,θεωρητικά για μάθημα. Η κυρία ήθελε να πηγαίνω κάθε μέρα 2 ώρες,να διαβάζω,λέει,παιδί δημοτικού και να το προετοιμάζω για τα Αγγλικα...του φροντιστηρίου;;;

Καινούριο φρούτο αυτό,φροντιστήριο και ιδιαίτερα Αγγλικα; Κατα τα αλλά,οι γονείς,δεν έχουν λεφτά;;;

Έδινε 3€ την ώρα με δυνατότητα να το ανέβασει στα 5€...και με παρακάλεσε να φτιάχνω,λέει,στο παιδί ένα κολατσιό πριν φύγω κάθε μέρα!Α, κι ήθελε οι ώρες να είναι, λέει,ευέλικτες,κοινώς,να με παίρνει τηλέφωνο την προηγούμενη μερα να μου λέει τι ώρα με θέλει την επόμενη.

Δε σχολιάζω! Όχι,γιατι θα βρίσω και θέλω να σέβομαι τους κανόνες του φόρουμ! :P Έχουν ξεφύγει εντελώς οι γονείς,μα εντελώς.

Επίσης δεν την έβρισα,αν κι ήμουν έτοιμη,έχω γράψει παραπάνω ότι η ανοχή μου έχει μειωθεί πολύ! Της είπα ότι δεν δουλεύω με τέτοιους όρους,ότι χρεώνω πολύ πάνω από τα χρήματα που δίνει κι ότι οι ώρες μου δεν είναι ευέλικτες. Το κορυφαίο; Απογοητεύτηκε και χαλαστηκε πολύ, μου είπε ότι εγω θα χάσω,λες κι ήταν η ευκαιρία του αιώνα.

Ξαναλέω,δεν πάνε καλα!! ::)

Μα κι αυτη θελει μαγειρεμα; χαχαχαχχαχαχαχα Αμα μενεις διπλα, μπορεις να πηγαινεις , να κανεις τον καφε σου και δυο τοστακια , ενα για σενα ενα για το παιδι και να του λυνεις τις ασκησεις του φροντιστηριου. Αμα το σκεφτεις συμφερει, Πινεις καφε τρως και ενα σνακ και κερδιζεις 10 ευρω  :P :P :P :o :o

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #218 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 09:07:39 μμ »
Ήδη έχουν αποφοιτήσει τέτοια (άξια) παιδιά και πιθανότατα κάποια διαβάζουν και το φορουμ.
Καλά είναι πριν γράψουμε μία κοτσάνα να σκεφτόμαστε πρώτα.
Είμαστε και εκπαιδευτικοί υποτίθεται.
ΚΑθόλου υποτιμητικό δεν είναι.
Το ίδιο έγινε χρόνια πριν όταν όλοι προτιμούσαν  τον Αλβανό εργάτη επειδή κόστιζε λιγότερο.
Το ιδιο και με τους Πακιστανούς στα φραουλοχώραφα στην Ηλεία.
Οι ελληνάρες την είχαν δει αφ υψηλού και το επαιζαν πάντα αφεντικα, δεν καταδεχονταν χειρωνακτική εργασία χαμηλού κόστους.
Και επειδή είμαστε  και λίγο περήφανος λαός σίγουρα θα κανουμε τον δυσκολο προκειμενου να προσλαβουμε Αλβανό ή πακιστανό καθηγητή για τα παιδια μας, τουλαχιοστον στην αρχη.
Επειδή όμως οι αλλοδαποί εχουν μαθει και ειναι εργατικοι δεν θα διστασουν να ριξουν τις τιμες προκειμενου να μοπυν στην αγορα, οπως εκαναν και στο παρελθον.
Αυτο εννοω.

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #219 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 11:25:28 μμ »
Πού βρίσκετε αυτές τις αγγελίες; Θα μου πέσουν μαλλιά. Καλά νομίζω ότι με την κρίση όλοι ξέφυγαν, αλλά τόσο δεν το περίμενα :o ::) :o :o Που να συνεχιστεί η κρίση...
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #220 στις: Σεπτέμβριος 12, 2016, 01:19:21 πμ »
Πού βρίσκετε αυτές τις αγγελίες; Θα μου πέσουν μαλλιά. Καλά νομίζω ότι με την κρίση όλοι ξέφυγαν, αλλά τόσο δεν το περίμενα :o ::) :o :o Που να συνεχιστεί η κρίση...

τυχαίνει φροντιστήριο+ιδιαίτερο αν το πρώτο είναι λίαν δύσκολο και ο μαθητής δεν πιάνει τα scores που θέλει (ειδικά σε IELTS ή ECPE) μου έχει τύχει ::)

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #221 στις: Σεπτέμβριος 12, 2016, 03:53:27 πμ »
Δέχτηκα ένα τηλέφωνο σήμερα,θεωρητικά για μάθημα. Η κυρία ήθελε να πηγαίνω κάθε μέρα 2 ώρες,να διαβάζω,λέει,παιδί δημοτικού και να το προετοιμάζω για τα Αγγλικα...του φροντιστηρίου;;;
Διάβασμα για τα αγγλικά του φροντιστηρίου... δεν είναι τόσο τρελλό όσο ακούγεται. Αν το παιδί χρειάζεται βοήθεια και ο γονιός δεν μπορεί να το βοηθήσει, τι πιο λογικό από το να πληρώσει κάποιον για να το αναλάβει. Εγώ έτσι ξεκίνησα, διάβαζα παιδάκια για τα αγγλικά του σχολείου ή του φροντιστηρίου και φυσικά πληρωνόμουν ένα απλό χαρτζιλίκι και τίποτα παραπάνω. Αλλά τότε ήμουν ακόμα στο Λύκειο και το χαρτζιλίκι μου έφτανε και μου περίσσευε.

Το πρόβλημα στις μέρες μας είναι ότι αντί ο γονιός να ψάξει να βρει κάποιο μαθητή ή φοιτητή για να κάνει αυτή τη δουλειά θεωρεί ότι χρειάζεται καθηγητή αγγλικών, τον οποίο όμως δεν θέλει να πληρώσει ως καθηγητή αγγλικών. Και επιπλέον εκτός από διάβασμα προσθέτει στο job description ό,τι άλλο του κατέβει στο κεφάλι, παραλαβή από το σχολείο, προετοιμασία φαγητού, φύλαξη, ψυχαγωγία, σιδέρωμα, σφουγγάρισμα κλπ.

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #222 στις: Σεπτέμβριος 12, 2016, 07:03:23 μμ »
Αυτό που λέει η isla είναι άκρως ρεαλιστικό και για να γελάσετε λίγο θα σας πω περιστατικό που μου είπαν πέρσι στο φροντιστήριο.Ρωτά η διευθύντρια μια μαμά αν θα φέρει το παιδί φέτος και αυτή απαντά:"Βρήκα μια καθηγήτρια Αγγλικών πολύ καλή,5 ευρώ την ώρα,είμαι πολύ ευχαριστημένη.Όταν τελειώνει το μάθημα μού κάνει και το σιδέρωμα".True story! ;D

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #223 στις: Σεπτέμβριος 12, 2016, 07:12:17 μμ »
Αυτό που λέει η isla είναι άκρως ρεαλιστικό και για να γελάσετε λίγο θα σας πω περιστατικό που μου είπαν πέρσι στο φροντιστήριο.Ρωτά η διευθύντρια μια μαμά αν θα φέρει το παιδί φέτος και αυτή απαντά:"Βρήκα μια καθηγήτρια Αγγλικών πολύ καλή,5 ευρώ την ώρα,είμαι πολύ ευχαριστημένη.Όταν τελειώνει το μάθημα μού κάνει και το σιδέρωμα".True story! ;D

Εμ, με τις τιμές που παίρνουν πλέον οι οικιακές βοηθοί, προφανώς συμφέρει να πάρεις καθηγήτρια για το σιδέρωμα. Bonus το μάθημα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160033
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 709
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 318
Σύνολο: 324

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.358 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.