*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13  (Αναγνώστηκε 951431 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος smile02.50

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1722 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 11:25:50 μμ »
Πείτε μου σας παρακαλώ..Έμαθα πως στη θέση του φιλολογου στο ΕΕΕΕΚ τοποθέτησαν δάσκαλο για τα φιλολογικά μαθήματα.Τώρα εγώ πρέπει να κάνω καταγγελία στα ίδια πρόσωπα που πήραν αυτή την απόφαση;Δηλαδή να τους καταγγείλω στους εαυτούς τους;;;Έλεος δεν αντέχω άλλο..
Αν και δεν έχω καμία σχέση με την ειδική αγωγή, φίλη μου φιλόλογος μου μου έχει πει ότι για μαθηματικά και φιλολογικά μπορεί να διδάξει δάσκαλος σε ΕΕΕΕΚ. Ρίξε μια ματιά σε αυτό:
http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/monimoi-ekpaideytikoi/wrario-anatheseis/947-anatheseis-mathhmatwn-eeeek.html
Βλέπω ότι βρίσκεστε όλοι σε αναμμένα κάρβουνα περιμένοντας!Εύχομαι σύντομα να τελειώσει η αναμονή σας και από βδομάδα να είστε όλοι σε σχολεία!!!
Και απ'ότι βλέπω στις αναθέσεις μαθημάτων στα ΕΕΕΕΚ είμαστε στην Α ανάθεση φιλόλογοι και δάσκαλοι ειδικής και δάσκαλοι γενικής. Οπότε, όπως το καταλαβαίνω εγώ, όποια φάση βγει πρώτη...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:46:22 »

Αποσυνδεδεμένος pe02.5

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Τα καλύτερα είναι τώρα, μην τα αφήνεις για αύριο.
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1723 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 11:29:05 μμ »
Άλλο το ότι προηγούνται και άλλο ότι έχουν δικαίωμα. Το δικαίωμα στη χώρα μας όμως πολύ γρήγορα και με συνοπτικές διαδικασίες παγιώνεται.
Κλείνουμε το ένα (λέμε τώρα) κι ανοίγουμε άλλο; Πόσες τρύπες πια αυτό το σύστημα;
Ειδικά εμείς οι Φιλόλογοι από παντού μπάζουμε! Β' αναθέσεις,  μόνιμοι αποσπασμένοι χωρίς προσόντα, μεταπτυχιακά εξπρές, τώρα κι αυτό.. Τι να προλάβουμε να καταγγέλουμε; Όλημερίς πρέπει να φυλάμε σε δικηγόρους!
Χαμογέλα!

Αποσυνδεδεμένος kostzo10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1724 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 11:31:07 μμ »
Φανταστείτε τι θα γινόταν αν δεν είχε κοπεί και το επίδομα ειδικής αγωγής.. :P

Αποσυνδεδεμένος pe02.5

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Τα καλύτερα είναι τώρα, μην τα αφήνεις για αύριο.
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1725 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 11:35:06 μμ »
kostzo10 μέσα στο μυαλό ου είσαι..

Όσο για τους δασκάλους γενικής aelia αυτό παραπάει! ''Τρώνε'' -αδίκως για μένα- τις θέσεις από τους ΠΕ71, θέλουν κι από μας;
Ας είναι καλά η ΔΟΕ.
Εμείς ποιον έχουμε;

Προτείνω μια διαμαρτυρία-ενημέρωση στον Υπουργό, ο οποίος μάλλον δεν είναι καλά ενημερωμένος, όπως άλλωστε δήλωσε σήμερα στο ραδιόφωνο. Μπορεί όντως να μην ξέρει ο άνθρωπος. Έχει υποχρέωση όμως να μάθει και εμείς χρέος να διεκδικήσουμε!
Χαμογέλα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:46:22 »

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1726 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 11:36:17 μμ »
...δεν ξερω αν το ειδατε αυτο..http://esos.gr/dimosia-ekpaidefsi/defterovathmia/item/29883-ypoyrgos-einai-ntropi-to-kathestos-kai-i-domi-tis-eidikis-agogis-stin-ellada-toy-2012.html
το λεει καθαρα: Υπουργός: Αυτό είπα, κυρία Νικόλτσιου. Λοιπόν, τώρα, το πρώτο ζήτημα. Σε ότι μας αφορά, οι πίνακες των εκπαιδευτικών έχουν ήδη αναρτηθεί, δεν υπάρχει κανένα ζήτημα και αν υπήρξε μία μικρή αργοπορία, είναι διότι βάσει του νόμου απαιτούνται 7 ημέρες για τις ενστάσεις και έπρεπε να ξεκαθαρίσουν οι ενστάσεις. Άρα, αυτό το θέμα έχει κλείσει, δε θα υπάρξει κανένα κενό.
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:  η πρωτοβαθμια  τελειωσε αρα δεν υπαρχει θεμα...

Αποσυνδεδεμένος smile02.50

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1727 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 11:39:56 μμ »
kostzo10 μέσα στο μυαλό ου είσαι..

Όσο για τους δασκάλους γενικής aelia αυτό παραπάει! ''Τρώνε'' -αδίκως για μένα- τις θέσεις από τους ΠΕ71, θέλουν κι από μας;
Ας είναι καλά η ΔΟΕ.
Εμείς ποιον έχουμε;

Προτείνω μια διαμαρτυρία-ενημέρωση στον Υπουργό, ο οποίος μάλλον δεν είναι καλά ενημερωμένος, όπως άλλωστε δήλωσε σήμερα στο ραδιόφωνο. Μπορεί όντως να μην ξέρει ο άνθρωπος. Έχει υποχρέωση όμως να μάθει και εμείς χρέος να διεκδικήσουμε!
Το επίδομα της ειδικής αγωγής δεν υπάρχει πια... το πάτησε το τραίνο!
Πιστεύω πάντως ότι καλό θα ήταν να ετοιμάζαμε ένα έγγραφο για τον νεοδιορισθέντα Διευθυντή της ειδικής αγωγής στο οποίο να του εκθέτουμε τα προβλήματα και τις σκέψεις μας ως κλάδος φιλολόγων ειδικής αγωγής.

Αποσυνδεδεμένος smile02.50

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1728 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 11:45:36 μμ »
...δεν ξερω αν το ειδατε αυτο..http://esos.gr/dimosia-ekpaidefsi/defterovathmia/item/29883-ypoyrgos-einai-ntropi-to-kathestos-kai-i-domi-tis-eidikis-agogis-stin-ellada-toy-2012.html
το λεει καθαρα: Υπουργός: Αυτό είπα, κυρία Νικόλτσιου. Λοιπόν, τώρα, το πρώτο ζήτημα. Σε ότι μας αφορά, οι πίνακες των εκπαιδευτικών έχουν ήδη αναρτηθεί, δεν υπάρχει κανένα ζήτημα και αν υπήρξε μία μικρή αργοπορία, είναι διότι βάσει του νόμου απαιτούνται 7 ημέρες για τις ενστάσεις και έπρεπε να ξεκαθαρίσουν οι ενστάσεις. Άρα, αυτό το θέμα έχει κλείσει, δε θα υπάρξει κανένα κενό.
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:  η πρωτοβαθμια  τελειωσε αρα δεν υπαρχει θεμα...
Ενδιαφέρουσα συνέντευξη! Κι απ'ό,τι καταλαβαίνω... λύθηκαν όλα. Πίνακες, ενστάσεις, τοποθετήσεις εκπαιδευτικών, πρόσληψη αναπληρωτών, βοηθητικού προσωπικού, μεταφορές μαθητών... Αυτό ακριβώς δεν θα κατάλαβε ένας απλός τηλεθεατής που δεν έχει σχέση με το χώρο μας;;;

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1729 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 11:49:04 μμ »
ακριβως ..διοτι το θεμα ειναι μονο η πρωτοβαθμια...η δευτεροβαθμια ανυπαρκτη!!καμια ερωτηση "το θεμα εληξε"..

Αποσυνδεδεμένος smile02.50

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1730 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 11:54:59 μμ »
ακριβως ..διοτι το θεμα ειναι μονο η πρωτοβαθμια...η δευτεροβαθμια ανυπαρκτη!!καμια ερωτηση "το θεμα εληξε"..
Και αυτό συμβαίνει από όλους. Πήγαινε φέτος, όπου με το καλό σε προσλάβουν, και ρώτα έναν υποψήφιο για τις εκλογές της ΕΛΜΕ-ΟΛΜΕ, οποιασδήποτε παράταξης, τι ακούει για την ειδική αγωγή, αν ξέρει τι προβλέπεται για τις προσλήψεις των αναπληρωτών γενικής και ειδικής, τι νομικό πλαίσιο ισχύει για τις αναθέσεις μαθημάτων... και θα δεις τι απαντήσεις θα πάρεις. Οι εκπρόσωποί μας -πλην εξαιρέσεων που προφανώς υπάρχουν αλλά εγώ ουδέποτε έχω συναντήσει στην πολύχρονη περιπλάνησή μου- δεν έχουν ιδέα για κανένα θέμα των αναπληρωτών, γενικής ή ειδικής.

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1731 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 11:55:20 μμ »
Να υποθέσω πως και ο καινούριος μας διευθυντής είναι δάσκαλος; ::) :P
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1732 στις: Σεπτέμβριος 23, 2012, 12:00:50 πμ »
ακριβως ..διοτι το θεμα ειναι μονο η πρωτοβαθμια...η δευτεροβαθμια ανυπαρκτη!!καμια ερωτηση "το θεμα εληξε"..
Και αυτό συμβαίνει από όλους. Πήγαινε φέτος, όπου με το καλό σε προσλάβουν, και ρώτα έναν υποψήφιο για τις εκλογές της ΕΛΜΕ-ΟΛΜΕ, οποιασδήποτε παράταξης, τι ακούει για την ειδική αγωγή, αν ξέρει τι προβλέπεται για τις προσλήψεις των αναπληρωτών γενικής και ειδικής, τι νομικό πλαίσιο ισχύει για τις αναθέσεις μαθημάτων... και θα δεις τι απαντήσεις θα πάρεις. Οι εκπρόσωποί μας -πλην εξαιρέσεων που προφανώς υπάρχουν αλλά εγώ ουδέποτε έχω συναντήσει στην πολύχρονη περιπλάνησή μου- δεν έχουν ιδέα για κανένα θέμα των αναπληρωτών, γενικής ή ειδικής.
ακριβως το ιδιο εχω διαπιστωσει κι εγω!!!μιλαμε για πληρη αγνοια ακομα και των στοιχειωδων!!
tttzzz καλησπερα επεσες μεσα!!!δεν ηταν δα και δυσκολο ε?

Αποσυνδεδεμένος Icarus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1733 στις: Σεπτέμβριος 23, 2012, 11:10:08 πμ »
Δυστυχώς αυτά είναι τα αποτελέσματα της πολιτικής του Υπουργείου...Να στρέφεται ο ένας κλάδος κατά του άλλου...
Τα ΕΕΕΕΚ είναι δομή της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης...Δεν έπρεπε από την αρχή να πάρει αυτή την απαράδεκτη απόφαση το Υπουργείο, νομίζω ότι ήταν το σχολικό έτος 2008-2009, και να δώσει τη δυνατότητα στους δασκάλους να διορίζονται ακόμη και διευθυντές στα ΕΕΕΕΚ... Είναι σαν να παίρνει απόσπαση ένας φιλόλογος στο Πανεπιστήμιο και να τον κάνουνε κοσμήτορα στη φιλοσοφική!
Όπως έλεγε και μία πάρα πολύ καλή ψυχολόγος και καθηγήτρια του ΤΕΑΠΗ, η ειδική αγωγή περιλαμβάνει ένα πολύ μεγάλο φάσμα δεξιοτήτων. Οι επιστήμονες που δραστηριοποιούνται σε αυτό τον χώρο (εκπαιδευτικοί, ψυχολόγοι, κοινωνικοί λειτουργοί, γιατροί) οφείλουν πρώτιστα να κατέχουν το γνωστικό τους αντικείμενο και οποιοσδήποτε θέλει μετά μπορεί να αποκτά προσόντα μέσω διδακτορικών, μεταπτυχιακών, σεμιναρίων, εκμάθησης κώδικα Μπράϊγ, Νοηματική κλπ κλπ
Η ειδική αγωγή δεν είναι τσιφλίκι των Πανεπιστημίων Θεσσαλίας και Μακεδονίας, των καθηγητών τους και των αποφοίτων των αναλόγων τμημάτων...
Αν είναι έτσι να στείλουνε τους "Πανεπιστήμονες"  δασκάλους ΕΑΕ να κάνουνε όλα τα μαθήματα (φιλολογικά, μαθηματικά, ΦΕ κλπ) στα παιδιά με ΜΔ και στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο...
Τα παιδιά με ΜΔ δε σταματάνε τη φοίτηση τους στο Δημοτικό...
Για να μην ανοίξω και θέμα για το κατά πόσον οι απόφοιτοι των ΠΤ (της πρώην διετούς ακαδημίας) είναι κατάλληλοι για να διδάξουν στα παιδιά της Ε΄και της ΣΤ΄τάξης γλώσσα, μαθηματικά και φυσική...
Αν πρέπει να γίνει επιτέλους κάποια αλλαγή που θα οδηγήσει στην ποιοτική αναβάθμιση της εκπαίδευσης  θα πρέπει
να είναι η εισαγωγή φιλολόγων, μαθηματικών και φυσικών στα δημοτικά (επιβάλεται για τις δύο τελευταίες τάξεις) και όχι δασκάλων στα Γυμνάσια και στα Λύκεια... Έλεος...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2012, 11:24:55 πμ από Icarus »
Fly, on your way, like an eagle,
Fly as high as the sun...

Αποσυνδεδεμένος demi83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1734 στις: Σεπτέμβριος 23, 2012, 11:14:56 πμ »
Καλημέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το πιστοποιητικό υγείας που απαιτείται και την διάρκειά του. Το είχα βγάλει στις 2-12-2010, υπάρχει περίπτωση φέτος να τρέχω πάλι σε γιατρούς για να μου βγάλουν καινούριο?

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1735 στις: Σεπτέμβριος 23, 2012, 11:21:36 πμ »
Δυστυχώς αυτά είναι τα αποτελέσματα της πολιτικής του Υπουργείου...Να στρέφεται ο ένας κλάδος κατά του άλλου...
Τα ΕΕΕΕΚ είναι δομή της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης...Δεν έπρεπε από την αρχή να πάρει αυτή την απαράδεκτη απόφαση το Υπουργείο, νομίζω ότι ήταν το σχολικό έτος 2008-2009, και να δώσει τη δυνατότητα στους δασκάλους να διορίζονται ακόμη και διευθυντές στα ΕΕΕΕΚ... Είναι σαν να παίρνει απόσπαση ένας φιλόλογος στο Πανεπιστήμιο και να τον κάνουνε κοσμήτορα στη φιλοσοφική!
Όπως έλεγε και μία πάρα πολύ καλή ψυχολόγος και καθηγήτρια του ΤΕΑΠΗ, η ειδική αγωγή περιλαμβάνει ένα πολύ μεγάλο φάσμα δεξιοτήτων. Οι επιστήμονες που δραστηριοποιούνται σε αυτό τον χώρο (εκπαιδευτικοί, ψυχολόγοι, κοινωνικοί λειτουργοί, γιατροί) οφείλουν πρώτιστα να κατέχουν το γνωστικό τους αντικείμενο και οποιοσδήποτε θέλει μετά μπορεί να αποκτά προσόντα μέσω διδακτορικών, μεταπτυχιακών, σεμιναρίων, εκμάθησης κώδικα Μπράϊγ, Νοηματική κλπ κλπ
Η ειδική αγωγή δεν είναι τσιφλίκι των Πανεπιστημίων Θεσσαλίας και Μακεδονίας, των καθηγητών τους και των αποφοίτων των αναλόγων τμημάτων...
Αν είναι έτσι να στείλουνε τους "Πανεπιστήμονες"  δασκάλους ΕΑΕ να κάνουνε όλα τα μαθήματα (φιλολογικά, μαθηματικά, ΦΕ κλπ) στα παιδειά με ΜΔ και στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο...
Τα παιδειά με ΜΔ δε σταματάνε τη φοίτηση τους στο Δημοτικό...
Για να μην ανοίξω και θέμα για το κατά πόσον οι απόφοιτοι των ΠΤ (της πρώην διετούς ακαδημίας) είναι κατάλληλοι για να διδάξουν στα παιδιά της Ε΄και της ΣΤ΄τάξης γλώσσα, μαθηματικά, φυσική
Συμφωνω απολυτα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160796
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 417
Σύνολο: 434

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.