*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13  (Αναγνώστηκε 951431 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Konstantinos83

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4214 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 10:45:58 πμ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:42:10 »

Αποσυνδεδεμένος sparos2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4215 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 06:20:57 μμ »
όσοι περιμένετε να προσληφθείτε αλλά και όσοι ήδη δουλεύετε κάντε ένα κόπο και διαβάστε το άρθρο 39....
τα ειδικά σχολεία κλείνουν...του χρόνου κανένας αναπληρωτής δεν θα υπάρχει σε κανένα ειδικό σχολείο.......
νομίζω πως μας αφορά όλους!!

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4216 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 06:31:18 μμ »
Καταργήται η διεύθυνση ειδικής αγωγής αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα παίρνουν αναπληρωτές.
όσοι περιμένετε να προσληφθείτε αλλά και όσοι ήδη δουλεύετε κάντε ένα κόπο και διαβάστε το άρθρο 39....
τα ειδικά σχολεία κλείνουν...του χρόνου κανένας αναπληρωτής δεν θα υπάρχει σε κανένα ειδικό σχολείο.......
νομίζω πως μας αφορά όλους!!

Αποσυνδεδεμένος tabacaria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η πλατεία θα μείνει έρημη.
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4217 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 08:06:41 μμ »
Οι οργανικές θέσεις που θα καταργηθούν απο τα ειδικά σχολεία είναι γεγονός, με αποτέλεσμα αυτοί οι συνάδελφοι που θα τοποθετηθούν στη γενική αγωγή να εκτελούν χρέη αναπληρωτών. π.χ παράλληλη στήριξη, τμήματα ένταξης κ.τλ. και εφόσον την ευθύνη θα φέρουν οι δάσκαλοι της γενικής αγωγής, ο ειδικός παιδαγωγός θα επιτελεί υποβοηθητικό ρόλο και ανάλογα με την πολυπλοκότητα των περιστάσεων, θα επιλέγεται και ο αριθμός των συναδέλφων (σε μια μνημονιακή χώρα φανταζόμαστε για τι αριθμούς μιλάμε).

Ας μη παραληφθεί οτι δίνεται και ιδιαίτερη βαρύτητα στο ρόλο του ψυχολόγου και κοινωνικού λειτουργού, που συνήθως επωπομίζονταν οι εκπαιδευτικοί (κακώς βέβαια συνέβαινε).

Επίσης η κατάργηση της διεύθυνσης ειδικής αγωγής, αυτόματα την τοτποθετεί σε ένα άλλο πλαίσιο. Το ενταξιακό, που είναι τέλειως διαφορετικό απο αυτό που έχουμε στο μυαλό μας σαν ειδική αγωγή. Άρα αφού αλλάζει το καθεστώς στον τομέα αυτό, γιατί να μην αλλάξει κάτι και για τους συναδέλφους της ειδικής? Άλλο να χτίζεις σπίτι με τούβλα, άλλο με άχυρα. Είναι αναπόφευκτο και κυρίως προμελετημένο..
"Η εκπαίδευση είναι μια πράξη αγάπης, επομένως μια πράξη θάρρους. Δεν πρέπει να φοβάται την αντιπαράθεση, την ανάλυση της πραγματικότητας, τη δημιουργική συζήτηση, αν δε θέλει να καταλήξει σε παρωδία". (Paulo Freire).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:42:10 »

Αποσυνδεδεμένος tabacaria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η πλατεία θα μείνει έρημη.
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4218 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 08:08:05 μμ »
Οι οργανικές θέσεις που θα καταργηθούν απο τα ειδικά σχολεία είναι γεγονός, με αποτέλεσμα αυτοί οι συνάδελφοι που θα τοποθετηθούν στη γενική αγωγή να εκτελούν χρέη αναπληρωτών. π.χ παράλληλη στήριξη, τμήματα ένταξης κ.τλ. και εφόσον την ευθύνη θα φέρουν οι δάσκαλοι της γενικής αγωγής, ο ειδικός παιδαγωγός θα επιτελεί υποβοηθητικό ρόλο και ανάλογα με την πολυπλοκότητα των περιστάσεων, θα επιλέγεται και ο αριθμός των συναδέλφων (σε μια μνημονιακή χώρα φανταζόμαστε για τι αριθμούς μιλάμε).

Ας μη παραληφθεί οτι δίνεται και ιδιαίτερη βαρύτητα στο ρόλο του ψυχολόγου και κοινωνικού λειτουργού, που συνήθως επωπομίζονταν οι εκπαιδευτικοί (κακώς βέβαια συνέβαινε).

Επίσης η κατάργηση της διεύθυνσης ειδικής αγωγής, αυτόματα την τοτποθετεί σε ένα άλλο πλαίσιο. Το ενταξιακό, που είναι τέλειως διαφορετικό απο αυτό που έχουμε στο μυαλό μας σαν ειδική αγωγή. Άρα αφού αλλάζει το καθεστώς στον τομέα αυτό, γιατί να μην αλλάξει κάτι και για τους συναδέλφους της ειδικής? Άλλο να χτίζεις σπίτι με τούβλα, άλλο με άχυρα. Είναι αναπόφευκτο και κυρίως προμελετημένο..
"Η εκπαίδευση είναι μια πράξη αγάπης, επομένως μια πράξη θάρρους. Δεν πρέπει να φοβάται την αντιπαράθεση, την ανάλυση της πραγματικότητας, τη δημιουργική συζήτηση, αν δε θέλει να καταλήξει σε παρωδία". (Paulo Freire).

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4219 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 08:28:13 μμ »
@sparos2 εσύ που διάβασες ότι τα ειδικά σχολεία κλείνουν?

@tabacaria εσύ που διάβασες ότι καταργούνται οργανικές στα ειδικά σχολεία ?


επειδή η παραπληροφόρηση έχει όρια, ας σταματήσει εδώ παρακαλώ. Αν έχετε απορίες διαβάστε (γιατί σίγουρα δεν έχετε) το άρθρο 39.

Ευχαριστώ και καλές γιορτές.

Αποσυνδεδεμένος athinaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4220 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 08:46:25 μμ »
@sparos2 εσύ που διάβασες ότι τα ειδικά σχολεία κλείνουν?

@tabacaria εσύ που διάβασες ότι καταργούνται οργανικές στα ειδικά σχολεία ?


επειδή η παραπληροφόρηση έχει όρια, ας σταματήσει εδώ παρακαλώ. Αν έχετε απορίες διαβάστε (γιατί σίγουρα δεν έχετε) το άρθρο 39.

Ευχαριστώ και καλές γιορτές.

εσύ το έχεις διαβάσει; Αν ναι μπορείς να το αναρτήσεις γιατί θέλω και εγώ να το διαβάσω. Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4221 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 09:02:05 μμ »
@sparos2 εσύ που διάβασες ότι τα ειδικά σχολεία κλείνουν?

@tabacaria εσύ που διάβασες ότι καταργούνται οργανικές στα ειδικά σχολεία ?


επειδή η παραπληροφόρηση έχει όρια, ας σταματήσει εδώ παρακαλώ. Αν έχετε απορίες διαβάστε (γιατί σίγουρα δεν έχετε) το άρθρο 39.

Ευχαριστώ και καλές γιορτές.

εσύ το έχεις διαβάσει; Αν ναι μπορείς να το αναρτήσεις γιατί θέλω και εγώ να το διαβάσω. Ευχαριστώ

φυσικά και το έχω διαβάσει, συμμετείχα και στην διαβούλευση και κάποια από αυτά που πρότεινα πέρασαν στο σχέδιο νόμου

Σχέδιο Νόμου
 
πήγαινε στην σελίδα 50 άρθρο 39

Αποσυνδεδεμένος athinaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4222 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 09:08:01 μμ »
@sparos2 εσύ που διάβασες ότι τα ειδικά σχολεία κλείνουν?

@tabacaria εσύ που διάβασες ότι καταργούνται οργανικές στα ειδικά σχολεία ?


επειδή η παραπληροφόρηση έχει όρια, ας σταματήσει εδώ παρακαλώ. Αν έχετε απορίες διαβάστε (γιατί σίγουρα δεν έχετε) το άρθρο 39.

Ευχαριστώ και καλές γιορτές.

εσύ το έχεις διαβάσει; Αν ναι μπορείς να το αναρτήσεις γιατί θέλω και εγώ να το διαβάσω. Ευχαριστώ

φυσικά και το έχω διαβάσει, συμμετείχα και στην διαβούλευση και κάποια από αυτά που πρότεινα πέρασαν στο σχέδιο νόμου

Σχέδιο Νόμου
 
πήγαινε στην σελίδα 50 άρθρο 39

Σε ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος sparos2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4223 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 06:44:45 μμ »
το έχω διαβάσει και μάλιστα πολλές φορές το άρθρο 39 και όχι μόνη μου...

αυτό που καταλαβαίνουμε είναι πως τα παιδιά θα προωθηθούν στη γενική παιδεία και τα ειδικά σχολεία θα δουλέψουν με το ήδη υπάρχον ελάχιστο μόνιμο προσωπικό. Αν αυτό δεν σημαίνει διάλυση τότε τι πρέπει να συμβεί ...να πέσει κομήτης;;;



Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4224 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 09:44:45 μμ »
το έχω διαβάσει και μάλιστα πολλές φορές το άρθρο 39 και όχι μόνη μου...

αυτό που καταλαβαίνουμε είναι πως τα παιδιά θα προωθηθούν στη γενική παιδεία και τα ειδικά σχολεία θα δουλέψουν με το ήδη υπάρχον ελάχιστο μόνιμο προσωπικό. Αν αυτό δεν σημαίνει διάλυση τότε τι πρέπει να συμβεί ...να πέσει κομήτης;;;

από που το κατάλαβες αφού δεν γράφει κάτι τέτοιο ?

Αποσυνδεδεμένος sparos2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4225 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 10:01:13 μμ »
εσύ πως το καταλαβαίνεις δηλαδή;; μπορείς να μου πεις τι θα γίνει με τα ειδικά σχολεία;

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4226 στις: Δεκέμβριος 19, 2012, 12:57:53 πμ »
εσύ πως το καταλαβαίνεις δηλαδή;; μπορείς να μου πεις τι θα γίνει με τα ειδικά σχολεία;

όταν λες ότι τα ειδικά θα κλείσουν, σου λέω να διαβάσεις το 39 γιατί δεν λέει κάτι τέτοιο και εσύ λες το διάβασες και θα κλείσουν και σε ρωτάω που το λέει γραμμένο με ρωτάς πίσω το πως το καταλαβαίνω εγώ ?

η απάντηση είναι απλή, το καταλαβαίνω όπως το γράφει ακριβώς και όχι όπως νομίζω ότι το γράφει ή το γράφουν κάποιοι που δεν ξέρουν να διαβάζουν.

Αυτό που λέει για τα ειδικά είναι ότι θα επιφορτιστεί ο διευθυντής με την οργάνωση και συντονισμό τον ΕΔΕΑΥ που θα υπάρχουν στα γενικά σχολεία. Επίσης ότι ειδικό και μη ειδικό εκπαιδευτικό προσωπικό θα πηγαίνει στα γενικά σχολεία για να παίρνουν μέρος στις ΕΔΕΑΥ.
Το πότε και αν θα προλαβαίνουν να πάνε αυτό είναι άλλο θέμα και εξαρτάτε από το δ/ντη και κατά πόσο θα είναι εφικτό.

Όπως και να γίνει τα ειδικά σχολεία θα μείνουν εκεί που είναι και ελπίζω να σταματήσει εδώ η παραπληροφόρηση.

Αντιθέτως δεν είμαι και τόσο αισιόδοξος για τα ΚΕΔΔΥ.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4227 στις: Δεκέμβριος 19, 2012, 09:43:26 πμ »
εσύ πως το καταλαβαίνεις δηλαδή;; μπορείς να μου πεις τι θα γίνει με τα ειδικά σχολεία;

όταν λες ότι τα ειδικά θα κλείσουν, σου λέω να διαβάσεις το 39 γιατί δεν λέει κάτι τέτοιο και εσύ λες το διάβασες και θα κλείσουν και σε ρωτάω που το λέει γραμμένο με ρωτάς πίσω το πως το καταλαβαίνω εγώ ?

η απάντηση είναι απλή, το καταλαβαίνω όπως το γράφει ακριβώς και όχι όπως νομίζω ότι το γράφει ή το γράφουν κάποιοι που δεν ξέρουν να διαβάζουν.

Αυτό που λέει για τα ειδικά είναι ότι θα επιφορτιστεί ο διευθυντής με την οργάνωση και συντονισμό τον ΕΔΕΑΥ που θα υπάρχουν στα γενικά σχολεία. Επίσης ότι ειδικό και μη ειδικό εκπαιδευτικό προσωπικό θα πηγαίνει στα γενικά σχολεία για να παίρνουν μέρος στις ΕΔΕΑΥ.
Το πότε και αν θα προλαβαίνουν να πάνε αυτό είναι άλλο θέμα και εξαρτάτε από το δ/ντη και κατά πόσο θα είναι εφικτό.

Όπως και να γίνει τα ειδικά σχολεία θα μείνουν εκεί που είναι και ελπίζω να σταματήσει εδώ η παραπληροφόρηση.

Αντιθέτως δεν είμαι και τόσο αισιόδοξος για τα ΚΕΔΔΥ.

με το ήδη υπάρχον προσωπικό;μόνιμο και αναπληρωτές;
με νέες οργανικές;
με το προσωπκό του κεδδυ;
πως;;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160796
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 400
Σύνολο: 420

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.