*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13  (Αναγνώστηκε 951433 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4536 στις: Μάιος 17, 2013, 04:48:53 μμ »
Ναι εχει την εχω δει. Να σου πω την αληθεια μου σκαω γιατι μας θεωρουν δευτερευοντες επειδη εχουμε ενα παιδι και οχι 3 ταξεις του σχολειου. Λες και δεν ειμαστε κι εμεις ισοτιμοι καθηγητες... Το παιδι ουτως η αλλως δεν καταλαβαινει απολυτα αν εχει απαντησει σωστα η λαθος, αν τον ρωτησουν ετσι οπως καταλαβαινω οτι θα κανουν. Αλλα με εκνευριζει που τοση δουλεια που καναμε δεν θα φανει στο τελος γιατι δεν γνωριζουν το σωστο τροπο εξετασης για το παιδι η βαριουνται να το κανουν. ασε που οταν επεμενα οτι το ειπε ο σχολικος συμβουλος μου ειπε οτι ετσι το κανουν τοσα χρονια και με ρωτησε μηπως ειχα καποιο προβλημα με τον καθηγητη της γενικης :o. Ειναι που ειναι πολυ γενικα ολα στον τομεα της ειδικης, δεν θελω να υπαρχουν παρανοησεις για τον ρολο του καθενος. Ολοι δηλωνουν αγνοια και πανω σε αυτο κανουν ο,τι θελουν. Τελοσπαντων τουλαχιστον θα βαλω καποια θεματα δικα μου, μαζι με καποια κοινα, λιγο πιο ευκολα για το παιδι... κατι ειναι κι αυτο (το γνωριζουν και ο διευθυντης και ο συμβουλος). Ιδωμεν....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:17:14 »

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4537 στις: Μάιος 18, 2013, 12:08:51 μμ »
Νόμος 3699/08
5. Οι σχολικές μονάδες και οι επιτροπές εξετάσεων των μαθητών με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες υποχρεούνται να εφαρμόζουν τις εισηγήσεις και τις προτάσεις, οι οποίες αναφέρονται στις αξιολογικές εκθέσεις, που συντάσσουν οι αρμόδιες υπηρεσίες.

Οπότε το παιδί εξετάζεται όπως καθορίζει η έκθεση του ΚΕΔΔΥ.

Στην εγκύκλιο για την εξέταση των φυσικώς αδυνάτων ορίζεται πως προφορική εξέταση έχουν όσοι μαθητές έχουν γνωμάτευση στην οποία γράφει ΔΥΣΛΕΞΙΑ.

Η εξέταση του μαθητή σου θα γίνει με κοινά θέματα γιατί η ΠΣ λειτουργεί μέσα στην τάξη άρα το παιδί έχει διδαχθεί αυτά που έχουν διδαχθεί και οι υπόλοιποι μαθητές.

Πάμε τώρα στην πραγματικότητα.

Συνήθως στην τάξη υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις παιδιών που εξετάζονται προφορικά. Οπότε ο καθηγητής-εισηγητής της γενικής αφού μοιράσει τα θέματα εξετάζει τα παιδιά αυτά προφορικά. Εκείνη την ώρα, εσύ θα πάρεις το παιδί που έχεις αναλάβει και θα το εξετάσεις. Άρα μπορείς να έχεις ένα φύλο με δικά σου θέματα και να το εξετάσεις στα  θέματα που εσύ κρίνεις πως έχει ελπίδες να απαντήσει. Με βάση αυτή την εξέταση θα βάλεις τον βαθμό πάνω στο χαρτί που θα έχει τα κοινά θέματα. Και έτσι είναι όλοι ευχαριστημένοι.

Το παραπάνω προϋποθέτει ένα επίπεδο συνεννόησης με τον άλλον καθηγητή. Αν δεν υπάρχει, τότε δεν χρειάζεται να χαλάσεις τον τελευταίο σου μήνα στο σχολείο επειδή "χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο και δεν σπάει ο τοίχος"  ;)

υ.γ. οψόμεθα < αρχαία ελληνική ὀψόμεθα < ὄψομαι, μέλλοντας του ρήματος ὁρῶ  = θα δούμε
     "ίδωμεν" προτρεπτική υποτακτική και μεταφράζεται "να δούμε", "ας περιμένουμε να δούμε"
  επειδή το βλέπω και το ακούω από πολλούς,φιλικά
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2013, 12:13:43 μμ από michalis »

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4538 στις: Μάιος 18, 2013, 01:14:32 μμ »
michalis αυτο ακριβως θα κανουμε κι εμεις με τη μονη διαφορα οτι προς το παρον ο διευθυντης και οι της γενικης επιμενουν οτι αυτοι βαζουν το βαθμο και αυτοι εξεταζουν (γιατι λεει ετσι τα κανουν τοσα χρονια λες κι εγω ειμαι διακοσμητικη). Ατυπα και στο παιδι μου και σε αλλα 3-4 παιδια(με δυσλεξια) εβαζαν διαφοροποιημενα θεματα και τις προηγουμενες χρονιες. Δεν αμφιβαλω οτι και οι ιδιοι γνωριζουν τις αδυναμιες του παιδιου, αλλα ειτε τα εκαναν λαθος παλια με τον τροπο εξετασης ειτε το ΤΕ εχει αλλους κανονες εξετασης. Ειμαι η πρωτη με ΠΣ στο σχολειο και μονο το γεγονος οτι θα ημουν μαζι τους στην ταξη τους ειχε φερει εγκεφαλικο (μετα καταλαβαν οτι δεν ειμαι επικινδυνη.... και τωρα ολα καλα ;D) Αλλα σχετικα με την εξεταση τα πραγματα εχουν μπερδευτει αρκετα. Θελω να προσπαθησω να ξεκαθαρισω καποιες καταστασεις, γιατι καλο ειναι εφοσον η ΠΣ θα συνεχιστει ακομα λιγα χρονια να καταλαβουν οτι επιτελους ξερουμε τι κανουμε και δεν αγωνιουμε να τους παρουμε μαθητες η να βγουμε απο πανω.... ειναι μεσα στις υποχρεωσεις μας... Γι' αυτο ψαχνω χαρτι επισημο, αν υπαρχει για να το δειξω στον διευθυντη και να συνεννοηθουμε. Ο νομος που παρεθεσες ειναι ο γνωστος, αλλα δεν αναφερει καθολου συγκεκριμενα ποιος εξεταζει κ.τ.λ. Βεβαια αν πιασω το οτι λει καπου εκει οτι οι καθηγητες ΠΣ ειμαστε εξ ολοκληρου υπευθυνοι για το οτιδηποτε εχει σχεση με το παιδι, μηπως ετσι το καταλαβουν. Μην νομιζουν οτι τα λεω αυθαιρετα ολα (αλλη δουλεια δεν ειχα). Τους ανεφερα οτι ο συμβουλος ειδικης το λεει, αλλα  ουτε που τον ενοιαξε. Καταλαβαινω οτι το πρωτο μελημα του ειναι να μην διαταραχτουν οι σχεσεις του με τους καθηγητες ( ποιος ξερει πως μας βλεπουν) το αντιμετωπιζουν και αλλοι γνωστοι μου στην ΠΣ. Ενω του ΤΕ επειδη εχουν ταξη δικη τους, εστω και με 3 ατομα η καθεμια, θεωρουνται πιο καθηγητες (αδοκιμη φραση, αλλα ετσι νιωθω).
Θα μπουν διαφοροποιημενα θεματα ασφαλως, καθως το παιδι με αυτισμο ειναι αδυνατον (η σχεδον αδυνατον) να καταλαβει π.χ. στα  κειμενα που ειναι η μεταφορα, η αλληγορια κ.τ.λ. (αλλο το να το εχει παπαγαλισει οπτικα και να το δειξει) γιατι τα κοινα θεματα λογικα θα εχουν τουλαχιστον μια τετοια ερωτηση (ειμαι Β'βαθμια δε θυμαμαι αν το εχω αναφερει). Προς στο παρον στο ενα μαθημα το εχω καταφερει να τα γραψω εγω. Στα υπολοιπα μαλλον θα δωσω μαχη και γι αυτο....
Ιδωμεν (αντε να δουμε) αυτο εννοουσα και στο προηγουμενο ποστ ;D

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4539 στις: Μάιος 18, 2013, 02:11:23 μμ »
Να σας ρωτησω: στο ηρακλειο της Κρήτης τι αριθμο αναπληρωτων φιλολογων παιρνουν στα σμεαε της περιοχης; Εννοω υπαρχουν αρκετα κενα που δεν εχουν καλυφθει απο μόνιμους; Γενικα το κλιμα στα σχολεια πως ειναι; Ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:17:14 »

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4540 στις: Μάιος 18, 2013, 10:18:12 μμ »
F. απότι κατάλαβα έχεις επικοινωνία με τον σύμβουλο της ειδικής. Θα σου πρότεινα να του ζητήσεις να στείλει στο σχολείο ένα έγγραφο με το οποίο θα σε καθιστά υπεύθυνη για την εξέταση του μαθητή σου άρα δεν θα μπορεί να σου πει κανένας τίποτα.

δείξτους και αυτό http://www.dictyo.gr/2011-10-04-12-18-45/35279--a-.html  , παράγραφος δ1 και επέμεινε αλλά στο λέω πως αν έχεις πέσει σε τοίχους (για να μην γράψω αυτά που έχουν μέσα οι τοίχοι) δεν θα βγάλεις άκρη οπότε χαλάρωσε και άστο σε αυτούς. η αξία της παρέμβασης σου θα φανεί στην ζωή του παιδιού και όχι στην βαθμολογία του ;)

μόλις βρήκα και αυτό http://perieidikisagwgis.blogspot.gr/2013/05/blog-post_16.html που το γράφει η κ.Χιουρέα
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2013, 10:21:19 μμ από michalis »

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4541 στις: Μάιος 18, 2013, 11:53:22 μμ »
Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια. Το πρωτο το ειχα διαβασει. Της Χιουρεα ειναι πολυ διαφωτιστικο, αλλα λιγο διαφορετικο απο αυτα που μας ειπε ο συμβουλος ειδικης. Αρα θα πρεπει να περιμενω μεσα στην ταξη, ωσπου να μου πει ο μαθητης να παμε να εξεταστει. Αλλα θα ειμαι βοηθητικη. Ωραιοτατα. Αν οι συμβουλοι μας βλεπουν ετσι τοτε τι καθομαστε και κανουμε εμεις το μαθημα στα παιδια; Ασε που ολοκληρη Ελενη καθησα και την ξαναεγραψα με δικα μου λογια σαν παραμυθακι γιατι απο το κειμενο δεν καταλαβαινε απολυτως τιποτα (Καλα για το "ειναι"και το "φαινεσθαι" ουτε λογος, με το ζορι καταλαβαμε στο τελος οτι ο Μενελαος πεθανε στα ψεμματα και γιατι). Κοιτα δουλεια που εριξα για να ειμαι στο τελος βοηθητικη στην εξεταση.... Φανταζομαι και οι υπολοιποι σε ΠΣ που εχουν ριξει ΤΗ δουλεια και εχουν ψαξει ΤΟΥΣ τροπους για τη σωστη διδασκαλια και μαθηση του παιδιου τους θα νιωσουν παρομοια απογοητευση...τι να πεις...  Αρα καλα κανουν και μας βλεπουν δευτερευοντες οι καθηγητες γενικης... αμα κανουμε τη δουλεια και αυτοι βαζουν την υπογραφη συμφωνα μετο νομο τι να πω κι εγω. Τελοσπαντων, το μονο που με χαροποιει ειναι οτι βοηθησα το παιδι οσο μπορουσα. Ολα τα υπολοιπα στην ειδικη ειναι για γελια και για κλαματα :-\ Και παλι σε ευχαριστω πολυ για τα λινκ που παρεθεσες :)

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4542 στις: Μάιος 19, 2013, 01:04:29 πμ »
από την φύση της η ΠΣ είναι ένας βοηθητικός θεσμός. Σου ξαναλέω πως την δουλειά σου δεν θα πρέπει να την κρίνεις από τον ρόλο σου στην εξέταση. Άλλωστε πραγματικά, θεωρείς πως λέει κάτι το να πάρει 10,15 ή 17 το παιδί που στηρίζεις; Μην περιμένεις αναγνώριση από κανέναν. Η μόνη χαρά που θα πάρεις θα είναι από το ίδιο το παιδί και αυτή από μικρά του επιτεύγματα. Δεν είμαστε καθόλου δευτερεύοντες...για την διαδικασία μάθησης από το παιδί, είμαστε απαραίτητοι

Αποσυνδεδεμένος Jane_Eyre

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4543 στις: Μάιος 21, 2013, 11:58:32 μμ »
Καλησπέρα και χρόνια πολλά στους εορτάζοντες!!!
Όλα καλά παιδιά κι η χρονιά πάλι τελειώνει κι εμείς γυρίζουμε πάλι στην αβεβαιότητα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Έχω μεγάλη αγωνία για την επόμενη χρονιά με όσα πια έχουν αποφασιστεί να εφαρμοστούν από το 2013-14, σχετικά με τη ραγδαία μείωση του αριθμού αναπληρωτών.......
Απ' ότι με πληροφόρησαν από το ΚΕΔΔΥ της περιοχής στην οποία εργάζομαι φέτος, από του χρόνου δεν 8α υπάρχει ΕΣΠΑ για προσλήψεις αναπληρωτών ΕΑΕ, οπότε αντιλαμβάνεστε τι μέλλει γενέσθαι??????


Ο Θεός να βάλει το χέρι του κι ας σκεφτόμαστε θετικά γιατί οι πρώτοι που θα νιώσουμε στο πετσί μας τις επιπτώσεις του νέου νομοσχεδίου θα είμαστε εμείς κι όχι οι μόνιμοι, οι οποίοι συνεχίζουν τις συνελεύσεις τους και την έντονη κινητοποίηση...................................



Ποτέ μην αφήνεις μέρα να περάσει χωρίς
να χαμογελάσεις!!!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4544 στις: Μάιος 22, 2013, 01:30:36 μμ »
Καλησπέρα και χρόνια πολλά στους εορτάζοντες!!!
Όλα καλά παιδιά κι η χρονιά πάλι τελειώνει κι εμείς γυρίζουμε πάλι στην αβεβαιότητα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Έχω μεγάλη αγωνία για την επόμενη χρονιά με όσα πια έχουν αποφασιστεί να εφαρμοστούν από το 2013-14, σχετικά με τη ραγδαία μείωση του αριθμού αναπληρωτών.......
Απ' ότι με πληροφόρησαν από το ΚΕΔΔΥ της περιοχής στην οποία εργάζομαι φέτος, από του χρόνου δεν 8α υπάρχει ΕΣΠΑ για προσλήψεις αναπληρωτών ΕΑΕ, οπότε αντιλαμβάνεστε τι μέλλει γενέσθαι??????

Νομίζω ότι δεν τελειώνει φέτος το ΕΣΠΑ για την παράλληλη

Ο Θεός να βάλει το χέρι του κι ας σκεφτόμαστε θετικά γιατί οι πρώτοι που θα νιώσουμε στο πετσί μας τις επιπτώσεις του νέου νομοσχεδίου θα είμαστε εμείς κι όχι οι μόνιμοι, οι οποίοι συνεχίζουν τις συνελεύσεις τους και την έντονη κινητοποίηση...................................

ξέρεις όταν πάμε "εμείς" οι μόνιμοι στις συνελεύσεις έρχονται και οι αναπληρωτές γιατί είναι και αυτοί μέλη. Ειδικά οι αναπληρωτές πρέπει να τρέχουν στις συνελεύσεις αφού θα το "νιώσουν" πρώτοι όπως λες.
 Βέβαια οι περισσότεροι περιμένουν τον Θεό να βάλει το χέρι του λες και ο Θεός έχει χέρι. Αν μιλάγαμε για την θεά Αθηνά από την άλλη θα σου έλεγα αυτό.

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4545 στις: Μάιος 22, 2013, 01:56:05 μμ »
Καλησπέρα και χρόνια πολλά στους εορτάζοντες!!!
Όλα καλά παιδιά κι η χρονιά πάλι τελειώνει κι εμείς γυρίζουμε πάλι στην αβεβαιότητα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Έχω μεγάλη αγωνία για την επόμενη χρονιά με όσα πια έχουν αποφασιστεί να εφαρμοστούν από το 2013-14, σχετικά με τη ραγδαία μείωση του αριθμού αναπληρωτών.......
Απ' ότι με πληροφόρησαν από το ΚΕΔΔΥ της περιοχής στην οποία εργάζομαι φέτος, από του χρόνου δεν 8α υπάρχει ΕΣΠΑ για προσλήψεις αναπληρωτών ΕΑΕ, οπότε αντιλαμβάνεστε τι μέλλει γενέσθαι??????


Ο Θεός να βάλει το χέρι του κι ας σκεφτόμαστε θετικά γιατί οι πρώτοι που θα νιώσουμε στο πετσί μας τις επιπτώσεις του νέου νομοσχεδίου θα είμαστε εμείς κι όχι οι μόνιμοι, οι οποίοι συνεχίζουν τις συνελεύσεις τους και την έντονη κινητοποίηση...................................

Εμας η δευτεροβαθμια και οι συμβουλοι μας ειπαν ακριβως το αντιθετο για παραλληλη. Οτι σιγουρα θα υπαρχει του χρονου ΕΣΠΑ (και μεχρι το 2016 ακουσα αλλα δεν ειμαι και σιγουρη, χαρτι τετοιο δεν ειδα). Οι αναπληρωτες γενικα σαφως και θα ειναι πολυ λιγοτεροι. Οσο για τους μονιμους τουλαχιστον στην περιοχη που ειμαι και βλεπω, ουτε συνελευσεις γινονται ουτε κινητοποιησεις. Επισης, το αυξημενο ωραριο χτυπαει και τους μονιμους καθως παρα πολλοι απο αυτους θα πλεοναζουν στα σχολεια και θα τρεχουν να καλυπτουν τις ωρες τους οπου τους στειλουν (και  παιρνουν τουλαχιστον οι πρωτοδιοριστοι λιγοτερα απο εμας τους αναπληρωτες). Ολοι μαζι ειμαιστε στο ιδιο τσουβαλι...

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4546 στις: Μάιος 22, 2013, 03:28:44 μμ »
ξέρεις όταν πάμε "εμείς" οι μόνιμοι στις συνελεύσεις έρχονται και οι αναπληρωτές γιατί είναι και αυτοί μέλη. Ειδικά οι αναπληρωτές πρέπει να τρέχουν στις συνελεύσεις αφού θα το "νιώσουν" πρώτοι όπως λες.
 Βέβαια οι περισσότεροι περιμένουν τον Θεό να βάλει το χέρι του λες και ο Θεός έχει χέρι. Αν μιλάγαμε για την θεά Αθηνά από την άλλη θα σου έλεγα αυτό.

Βέβαια...οι μόνιμοι με το άγχος να λύσουν τα θέματα των αναπληρωτών ζουν και εργάζονται...γιαυτό κάθε χρόνο κλείνουν τα σχολεία μέχρι να καλυφθούν από αναπληρωτές τα κενά. Γιαυτό μόλις πάει ένας αναπληρωτής σε ένα σχολείο τον φορτώνουν με τμήματα και εφημερίες και τις τελευταίες ώρες της Παρασκευής για να ξεκινά πιο νωρίς το ΣΚ του.Γιαυτό ζητούσαν ,και ακόμη το κάνουν, αποσπάσεις σε δομές της ΕΑ για να πάρουν το επίδομα αν και ήταν άσχετοι με το αντικείμενο, ήταν η θέληση για προσφορά που τους διακατείχε .... Πραγματικά, μπορεί η θεά Αθηνά να μην βάζει το χέρι της αλλά οι μόνιμοι σίγουρα "βάζουν χέρι". Ξέχασα και αυτήν την γεμάτη συμπόνια και στοργή ατάκα προς τον εκάστοτε αναπληρωτή: Εσύ του χρόνου δεν ξέρεις αν θα δουλεύεις,ε;....

88000 εκπαιδευτικοί και πήγαν 20-25000 στις συνελεύσεις, μάλλον οι αναπληρωτές πήγαν γιατί ίσως κάποιοι μόνιμοι να σκέφτηκα ασε καλύτερα,εγώ θα βρω τον συνδικαλιστή να κανονίσει να μείνω στο ίδιο σχολείο με την αύξηση ωραρίου κτλ....

που θα γράψεις ότι "οι περισσότεροι περιμένουν από τον θεό να βάλει το χέρι του"

@F γιατί βάζεις τον εαυτό σου στο ίδιο τσουβάλι;;;; έσυ ανέχεσαι τόσα χρόνια την ύπαρξη 5000 εκπαιδευτικών με ωράριο κάτω από 12 ώρες;; έσυ ανεχόσουν αποσπάσεις για να πάω στο σπίτι μου και άδειες από την σημαία; έσυ έβλεπες ανίκανους καθηγητές με τους οποίους γελούσε όλο το σχολείο χωρίς να κάνεις τίποτα για να φύγουν από το σχολείο;;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 22, 2013, 03:34:33 μμ από michalis »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4547 στις: Μάιος 22, 2013, 03:53:31 μμ »
ξέρεις όταν πάμε "εμείς" οι μόνιμοι στις συνελεύσεις έρχονται και οι αναπληρωτές γιατί είναι και αυτοί μέλη. Ειδικά οι αναπληρωτές πρέπει να τρέχουν στις συνελεύσεις αφού θα το "νιώσουν" πρώτοι όπως λες.
 Βέβαια οι περισσότεροι περιμένουν τον Θεό να βάλει το χέρι του λες και ο Θεός έχει χέρι. Αν μιλάγαμε για την θεά Αθηνά από την άλλη θα σου έλεγα αυτό.

Βέβαια...οι μόνιμοι με το άγχος να λύσουν τα θέματα των αναπληρωτών ζουν και εργάζονται...γιαυτό κάθε χρόνο κλείνουν τα σχολεία μέχρι να καλυφθούν από αναπληρωτές τα κενά. Γιαυτό μόλις πάει ένας αναπληρωτής σε ένα σχολείο τον φορτώνουν με τμήματα και εφημερίες και τις τελευταίες ώρες της Παρασκευής για να ξεκινά πιο νωρίς το ΣΚ του.Γιαυτό ζητούσαν ,και ακόμη το κάνουν, αποσπάσεις σε δομές της ΕΑ για να πάρουν το επίδομα αν και ήταν άσχετοι με το αντικείμενο, ήταν η θέληση για προσφορά που τους διακατείχε .... Πραγματικά, μπορεί η θεά Αθηνά να μην βάζει το χέρι της αλλά οι μόνιμοι σίγουρα "βάζουν χέρι". Ξέχασα και αυτήν την γεμάτη συμπόνια και στοργή ατάκα προς τον εκάστοτε αναπληρωτή: Εσύ του χρόνου δεν ξέρεις αν θα δουλεύεις,ε;....

88000 εκπαιδευτικοί και πήγαν 20-25000 στις συνελεύσεις, μάλλον οι αναπληρωτές πήγαν γιατί ίσως κάποιοι μόνιμοι να σκέφτηκα ασε καλύτερα,εγώ θα βρω τον συνδικαλιστή να κανονίσει να μείνω στο ίδιο σχολείο με την αύξηση ωραρίου κτλ....

που θα γράψεις ότι "οι περισσότεροι περιμένουν από τον θεό να βάλει το χέρι του"

μιχάλη, χαλάρωσε λέω εγώ, όσα λες είναι γενικολογίες του αέρα. Αν εσύ παίρνεις το πρόγραμμα που δεν σε βολεύει μιχάλη ίσως είναι γιατί το μόνο που κάνεις είναι να γράφεις στα φόρουμ. Σίγουρα πάντως εσύ δεν είσαι όλοι οι αναπληρωτές.
Την συμπόνια την έχω σε αυτόν τον αναπληρωτή που ήρθε στην συνέλευση. Η συνάδελφος που απάντησα και ειρωνευόταν μόνιμους και συναδέλφους είναι προφανές ότι δεν είχε σχέση με συνέλευση και επικαλούταν τον θεό.
Εσύ, που πετάχτηκες γενικολογόντας, αν πήγες στην συνέλευση να μας πεις και άσε τα δακρύβρεχτα περί αδικίας από τους μόνιμους. Στην δική μου περιοχή ελάχιστοι αναπληρωτές, σε σχέση με το μεγάλο μέγεθος τους, εμφανίστηκαν.

Αλλά άμα εσύ βλέπεις τους μόνιμους ως εχθρούς σου όπως φαίνεται από το γεμάτο χολή κείμενο σου, τι να μιλάμε τώρα; Πρόσεχε μην σε κολλήσουμε τίποτα. Δεν ξέρω αν θα εμπίπτεις και στον νέο αντι-ρατσιστικό νόμο με αυτό το μένος, να το προσέξεις.

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4548 στις: Μάιος 22, 2013, 04:15:33 μμ »
Γενικολογίες του αέρα... ένα μεστό αντεπιχείρημα στα όσα ανέφερα,  χρησιμοποίησες 8 γραμμές για να μην πεις τίποτα

"Την συμπόνια την έχω σε αυτόν τον αναπληρωτή που ήρθε στην συνέλευση. Η συνάδελφος που απάντησα και ειρωνευόταν μόνιμους και συναδέλφους είναι προφανές ότι δεν είχε σχέση με συνέλευση και επικαλούταν τον θεό."
το γνωρίζεις πως δεν πήγε ή απλά έχεις μαντικές ικανότητες;;αν και ο Κυναίγειρος έμεινε στην ιστορία για την ανδρεία του και όχι για την μαγική του σφαίρα. αλλά έχεις δίκιο να συμπάσχεις με όσους πήγαν στην συνεύλευση...άλλωστε είδαμε πόσο εισακούστηκαν οι αποφάσεις των γενικών συνελεύσεων από τους συνδικαλίστες....μάλλον αναπληρωτές είναι και εκεί στο ΔΣ της ΟΛΜΕ

Εννοείται πως προσέχω να μην με κολλήσει τίποτα από τον ωχαδερφισμό και τον κακώς εννοούμενο δημοσιουπαλληλισμό που διακρίνει πολλούς από τους μόνιμους ειδικά όσους δεν έχουν περάσει από τα στάδια του ωρομισθίου και του αναπληρωτή και φοβούνται μη τυχών και συμπληρώνουν ωράριο μακριά από το σχολείο-κτήμα τους ενώ οι άλλοι ζούνε ως νομάδες...ευτυχώς που υπάρχουν και αρκετοί μόνιμοι που πραγματικά αξίζουν και χαίρεσαι να συνεργάζεσαι και να μαθαίνεις από αυτούς.


υ.γ. σου αφήνω το πεδίο να βαυκαλιστείς όσο θέλεις...αρκετά με τα εκτός θέματος...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 22, 2013, 04:20:41 μμ από michalis »

Αποσυνδεδεμένος ealevrid

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ Ο2.50
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4549 στις: Μάιος 22, 2013, 07:31:36 μμ »
Καλησπέρα σας!
Στο facebook υπάρχει ένα status για ενα σεμινάριο επιμορφωσης το οποιο θα είναι απαραίτητο κριτήριο για πρόσληψη του χρόνου. Γνωρίζει κάποιος σίγουρα να μας πει εάν το σεμινάριο απευθύνεται σε όλους τους αναπληρωτές (μέσω εσπα/κρατικού προυπολογισμού) ή μόνο σε κάποιους;;εγώ είμαι αναπληρώτρια μέσω εσπα και κάθε μήνα κανουμε επιμόρφωση.
ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160799
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 414
Σύνολο: 429

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.