*

Αποστολέας Θέμα: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους  (Αναγνώστηκε 77892 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #70 στις: Απρίλιος 21, 2010, 02:46:44 μμ »
συναδελφοι σε καποια ομιλια της ειχα ακουσει οτι θα απαιτειται π.ε απο οσους δεν ειχαν παρακολουθησει μαθηματα στις σχολες τους...οι περισσοτεροι ΠΕ02 εχουν παρακολουθησει τετοια μαθηματα .αρα το πιστοποιητικο π.ε το χρειαζονται οι αλλες ιδικοτητες .ηρεμηστε ! μη πανικοβαλλεστε...αντε και το απογευμα θα πιουμε καφε στο συνταγμα στο τζαντιρι  ;D ;D
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #71 στις: Απρίλιος 22, 2010, 08:42:52 πμ »
συμφωνω απολυτα οτι ειναι ακυρη η ρυθμιση και σε ολα οσα ειπες....
αλλα σε αυτο που ανεφερεις για τον συγκεκριμενο καθηγητη λ.χ δεν συμφωνω...δλδ για παραδειγμα-δεν ξερω που τελειωσες-αλλα φανταζομαι αυτος ο καθηγητης δεν ηταν σε ολα τα ΦΠΨ...με την ιδια λογικη πρπει να μην εξαιρεθουν αυτα στα οποια δεν διαδασκε? δεν διαφωνω οι μπορει να ηταν αξιολογος....αυτο δεν σημανει οτι αλλοι καθηγητες η αλλα μαθηματα δεν προσφεραν κατι αντιστοιχο....ουτε οτι οι λοιπες σχολες δεν δικαιουνται να εξαιρεθουν....
Κορίτσια το θέμα μας δεν είναι αν το ένα τμήμα δίνει καλύτερη παιδαγωγική επάρκεια από κάποιο άλλο. Όλες οι φιλολογικές σχολές έχουν στο πρόγραμμά τους παιδαγωγικά μαθήματα και όλοι τα έχουμε παρακολουθήσει και έχουμε εξεταστεί επιτυχώς αφού στην τελική πήραμε το πτυχίο μας. Το θέμα είναι οτι η ρύθμιση αυτή έρχεται στην ουσία να ακυρώσει το πτυχίο μας, τους κόπους μας και τα ξενύχτια μας για να το πάρουμε.

αυτο ειπα κι εγω ...οτι ολες οι φιλολογικες εχουμε αντιστοιχους λογους ωστε να δικαιουμαστε το πιστοποιητικο.αλλωστε οπως ηδη ειπωθηκε...μεχρι τωρα δλδ στις αιτησεις...πω συμπηρωναμε στις αιτησεις οτι εχουμε παιδ.επαρκεια.........? ξαφνικα με το που βγηεκ η Διαμαντοπουλου εξατμιστηκε.............................? :-\

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #72 στις: Απρίλιος 22, 2010, 09:00:09 πμ »
το γεγονος οτι παρακολουθησαμε 1 ή 2 μαθηματα παιδαγωγικων δεν σημαινει οτι εχουμε και παιδαγωγικη επερκεια ! οπως επισης (στον αντιποδα τωρα) το γεγονος οτι εχουμε παρακολουθησει 16 μαθηματα παιδαγωγικης σε καμια περιπτωση δεν σημαινει οτι σε κανει "καλο και ικανο" εκπαιδευτικο. Ολα κρινονται στην πραξη και οχι μονο.
οταν λεω και οχι μονο εννοω οτι εκτος απο τον παραγοντα "μαθητη" υπαρχει και η δικη μας παρουσια ως προσωπικοτητα,χαρακτηρας και ψυχολογια. Αυτο κατα την γνωμη μου πολυ απλα σημαινει οτι δεν ειναι θεμα "παιδαγωγικης επαρκειας" και μονον.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #73 στις: Απρίλιος 22, 2010, 07:19:22 μμ »
το γεγονος οτι παρακολουθησαμε 1 ή 2 μαθηματα παιδαγωγικων δεν σημαινει οτι εχουμε και παιδαγωγικη επερκεια ! οπως επισης (στον αντιποδα τωρα) το γεγονος οτι εχουμε παρακολουθησει 16 μαθηματα παιδαγωγικης σε καμια περιπτωση δεν σημαινει οτι σε κανει "καλο και ικανο" εκπαιδευτικο. Ολα κρινονται στην πραξη και οχι μονο.
οταν λεω και οχι μονο εννοω οτι εκτος απο τον παραγοντα "μαθητη" υπαρχει και η δικη μας παρουσια ως προσωπικοτητα,χαρακτηρας και ψυχολογια. Αυτο κατα την γνωμη μου πολυ απλα σημαινει οτι δεν ειναι θεμα "παιδαγωγικης επαρκειας" και μονον.
Μόνο που αυτό δυστυχώς Μάρκο,που είναι όντως και το πιο σημαντικό,δεν είναι καθόλου εύκολο σε μια χώρα σαν την Ελλάδα να αξιολογηθεί και να εξεταστεί αν υπάρχει σε κάθε υποψήφιο...γι αυτό το ρίχνουμε στα πιστοποιητικά! Όσο για το γιατί βάζαν όλοι οι φιλόλογοι Χ στο κουτάκι παιδαγωγικής επάρκειας ενω είχαν κάνει μόνο 2 μαθήματα παιδαγωγικών (εκ των οποίων το ένα συνήθως "Ιστορία της Αγωγής" αυτό που ξέραν πως θα το περάσουν εύκολα....) είχα κι εγώ την απορία χρόνια τώρα...γιατί εγώ έκανα 16 μαθήματα παιδαγωγικών!! Και όταν είπα παραπάνω για τον συγκεκριμένο καθηγητή εννοούσα πόσο διαφορετικό είναι να έχεις την ευκαιρία να κάνεις μάθημα με κάποιους ανθρώπους που έχουν ψηθεί χρόνια στην παιδαγωγική έρευνα απ'το να διαβάζεις ένα-δύο εγχειρίδια διδακτικής για τον ΑΣΕΠ!! ...Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα...το είπα και παραπάνω.....γι αυτό πρέπει να αντιδράσουμε και να πάμε στις πορείες...!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #74 στις: Απρίλιος 23, 2010, 08:38:39 πμ »
το γεγονος οτι παρακολουθησαμε 1 ή 2 μαθηματα παιδαγωγικων δεν σημαινει οτι εχουμε και παιδαγωγικη επερκεια ! οπως επισης (στον αντιποδα τωρα) το γεγονος οτι εχουμε παρακολουθησει 16 μαθηματα παιδαγωγικης σε καμια περιπτωση δεν σημαινει οτι σε κανει "καλο και ικανο" εκπαιδευτικο. Ολα κρινονται στην πραξη και οχι μονο.
οταν λεω και οχι μονο εννοω οτι εκτος απο τον παραγοντα "μαθητη" υπαρχει και η δικη μας παρουσια ως προσωπικοτητα,χαρακτηρας και ψυχολογια. Αυτο κατα την γνωμη μου πολυ απλα σημαινει οτι δεν ειναι θεμα "παιδαγωγικης επαρκειας" και μονον.
Μόνο που αυτό δυστυχώς Μάρκο,που είναι όντως και το πιο σημαντικό,δεν είναι καθόλου εύκολο σε μια χώρα σαν την Ελλάδα να αξιολογηθεί και να εξεταστεί αν υπάρχει σε κάθε υποψήφιο...γι αυτό το ρίχνουμε στα πιστοποιητικά! Όσο για το γιατί βάζαν όλοι οι φιλόλογοι Χ στο κουτάκι παιδαγωγικής επάρκειας ενω είχαν κάνει μόνο 2 μαθήματα παιδαγωγικών (εκ των οποίων το ένα συνήθως "Ιστορία της Αγωγής" αυτό που ξέραν πως θα το περάσουν εύκολα....) είχα κι εγώ την απορία χρόνια τώρα...γιατί εγώ έκανα 16 μαθήματα παιδαγωγικών!! Και όταν είπα παραπάνω για τον συγκεκριμένο καθηγητή εννοούσα πόσο διαφορετικό είναι να έχεις την ευκαιρία να κάνεις μάθημα με κάποιους ανθρώπους που έχουν ψηθεί χρόνια στην παιδαγωγική έρευνα απ'το να διαβάζεις ένα-δύο εγχειρίδια διδακτικής για τον ΑΣΕΠ!! ...Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα...το είπα και παραπάνω.....γι αυτό πρέπει να αντιδράσουμε και να πάμε στις πορείες...!!

δεν σε καταλαβαινω γιατι το βλεπεις ετσι...ειλικρινα.....

καταρχας κανεις δεν εκανε μονο 2 μαθηματα παιδαγωγικων....και καναμε διδακτικη ασκηση για ενα ολοκληρο εξαμηνο.........

κ οτι εσυ λ.χ εκανες 16 μαθηματα παιδαγωγικων...θα σου πει κ ο του φιλολογικου οτι εκανε 16 μαθηματα αρχαιων.........κ ο του ιστορικου οτι εκανε 16 μαθηματα ιστοριας............. :-\ αρα ...η θα πουμε οτι κανεις μας δεν κανει για φιλολογος κ ειμαστε ολοι ανεπαρκεις....-ο καθενας στο αντικειμενο του αλλου- η θα χωριστουμε σε φιλολογους-ιστορικους-παιδαγωγους......παραλογο δεν ειναι.....? :-\
γι αυτο θεωρω οτι αυτο στο οποιο επιμενεις δεν εχει κανενα νοημα......

το γεγονος οτι παρακολουθησαμε 1 ή 2 μαθηματα παιδαγωγικων δεν σημαινει οτι εχουμε και παιδαγωγικη επερκεια ! οπως επισης (στον αντιποδα τωρα) το γεγονος οτι εχουμε παρακολουθησει 16 μαθηματα παιδαγωγικης σε καμια περιπτωση δεν σημαινει οτι σε κανει "καλο και ικανο" εκπαιδευτικο. Ολα κρινονται στην πραξη και οχι μονο.
οταν λεω και οχι μονο εννοω οτι εκτος απο τον παραγοντα "μαθητη" υπαρχει και η δικη μας παρουσια ως προσωπικοτητα,χαρακτηρας και ψυχολογια. Αυτο κατα την γνωμη μου πολυ απλα σημαινει οτι δεν ειναι θεμα "παιδαγωγικης επαρκειας" και μονον.

προεδρε συμφωνω...(κι ας μας πηρατε φετος το πρωταθλημα.... :P......)

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #75 στις: Απρίλιος 23, 2010, 08:53:01 πμ »
τωρα με τη δευτερη αναθεση , θα  σας πω εγω για 16 μαθηματα φιλολογια η΄15 χημειας η' 7 φυσικης....

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #76 στις: Απρίλιος 23, 2010, 09:17:50 πμ »



το γεγονος οτι παρακολουθησαμε 1 ή 2 μαθηματα παιδαγωγικων δεν σημαινει οτι εχουμε και παιδαγωγικη επερκεια ! οπως επισης (στον αντιποδα τωρα) το γεγονος οτι εχουμε παρακολουθησει 16 μαθηματα παιδαγωγικης σε καμια περιπτωση δεν σημαινει οτι σε κανει "καλο και ικανο" εκπαιδευτικο. Ολα κρινονται στην πραξη και οχι μονο.
οταν λεω και οχι μονο εννοω οτι εκτος απο τον παραγοντα "μαθητη" υπαρχει και η δικη μας παρουσια ως προσωπικοτητα,χαρακτηρας και ψυχολογια. Αυτο κατα την γνωμη μου πολυ απλα σημαινει οτι δεν ειναι θεμα "παιδαγωγικης επαρκειας" και μονον.

προεδρε συμφωνω...(κι ας μας πηρατε φετος το πρωταθλημα.... :P......)

ωραιο επιχειρημα για να συμφωνησεις ή οχι !!!!  ;D ;D
Απο δω και μπρος Ελενη μου, εμεις θα ειμαστε πρωταθλητες!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #77 στις: Απρίλιος 24, 2010, 01:34:27 μμ »
Δν ήθελα σε καμία περίπτωση να μπω στη διαδικασία σύγκρισης φιλιλογικού-ιστορικού-ΦΠ....έχει καταντήσει αηδία αυτό το θέμα! Αν και στην προκειμένη μιλάμε για παιδαγωγική κατάρτιση...οπότε το να γυρίσει ο άλλος να μου πει ότι έκανε παραπάνω αρχαία δεν νομίζω ότι στέκει σαν επιχείρημα για την παιδαγωγική κατάρτιση.......Απλά εγω θυμάμαι το φιλολογικό του ΑΠΘ που τα ΄μόνα μαθήματα παιδαγωγικών που παίρναν ήταν η "Εισαγωγή στην παιδαγωγική" και η "Ιστορία της Αγωγής".....κουραφέξαλα δηλαδή....απλούστατα πράγματα που σου μαθαίνουν απλά τι είναι η παιδαγωγική επιστήμη και κανα δυο θεωρίες παιδαγωγών...κατά κύριο λόγο ανεφάρμοστες σήμερα...! Απο κει και πέρα δεν ήθελα να θίξω όσους κάναν κάτι παραπάνω...αλλά αυτά τα συγκεκριμένα 2 μαθήματα που ανέφερα δεν είναι σε καμία περίπτωση παιδαγωγική κατάρτιση...ακόμη και στην ΑΣΠΑΙΤΕ πιο πολλά και εξειδικευμένα κάνουν...! Και επειδή ο τίτλος του topic είναι "Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους"....ναι,δεν θεωρώ πως όσοι έχουν κάνει αυτά τα 2 μαθήματα ισα ισα για να περάσουν επειδή ήταν εύκολα έχουν παιδαγωγική επάρκεια...ποιον κοροιδεύουμε τώρα...;!!
Απο κει και πέρα δεν θεωρώ επίσης πως είναι σωστό να τραβολογάει τόσο κόσμο τώρα που ηδη τον τραβολογάει εδώ και χρόνια με πολλούς τρόπους για να καταρτιστούν...αηδίες και προφάσεις!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος drakos13

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • πε03
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #78 στις: Απρίλιος 24, 2010, 01:52:50 μμ »
Νομιζω πως ολοι πρεπει να κανουμε αποχη (ωρομισθιοι και αναπληρωτες)
Ακους εκει ατομα με προυπηρεσια να τρεχουμε για παλιοχαρτα..
Προσωπικα το σκεφτομαι σοβαρα να μη πατησω στο σχολειο τη Δευτερα και βλεπουμε.
Ειμαι αγανακτισμενος. Ωρομισθιος με 8 μορια, βαζω χρηματα απο την τσεπη μου, απληρωτος απο την αρχη της χρονιας και να μου πουν απο πανω οτι θελω καταρτιση, ε δε παει...
Και το χειροτερο ειναι οτι θα πληρωσουμε κιολας..

Αποσυνδεδεμένος howlands

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #79 στις: Απρίλιος 24, 2010, 01:58:30 μμ »
Δν ήθελα σε καμία περίπτωση να μπω στη διαδικασία σύγκρισης φιλιλογικού-ιστορικού-ΦΠ....έχει καταντήσει αηδία αυτό το θέμα! Αν και στην προκειμένη μιλάμε για παιδαγωγική κατάρτιση...οπότε το να γυρίσει ο άλλος να μου πει ότι έκανε παραπάνω αρχαία δεν νομίζω ότι στέκει σαν επιχείρημα για την παιδαγωγική κατάρτιση.......Απλά εγω θυμάμαι το φιλολογικό του ΑΠΘ που τα ΄μόνα μαθήματα παιδαγωγικών που παίρναν ήταν η "Εισαγωγή στην παιδαγωγική" και η "Ιστορία της Αγωγής".....κουραφέξαλα δηλαδή....απλούστατα πράγματα που σου μαθαίνουν απλά τι είναι η παιδαγωγική επιστήμη και κανα δυο θεωρίες παιδαγωγών...κατά κύριο λόγο ανεφάρμοστες σήμερα...! Απο κει και πέρα δεν ήθελα να θίξω όσους κάναν κάτι παραπάνω...αλλά αυτά τα συγκεκριμένα 2 μαθήματα που ανέφερα δεν είναι σε καμία περίπτωση παιδαγωγική κατάρτιση...ακόμη και στην ΑΣΠΑΙΤΕ πιο πολλά και εξειδικευμένα κάνουν...! Και επειδή ο τίτλος του topic είναι "Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους"....ναι,δεν θεωρώ πως όσοι έχουν κάνει αυτά τα 2 μαθήματα ισα ισα για να περάσουν επειδή ήταν εύκολα έχουν παιδαγωγική επάρκεια...ποιον κοροιδεύουμε τώρα...;!!
Απο κει και πέρα δεν θεωρώ επίσης πως είναι σωστό να τραβολογάει τόσο κόσμο τώρα που ηδη τον τραβολογάει εδώ και χρόνια με πολλούς τρόπους για να καταρτιστούν...αηδίες και προφάσεις!!

Ενημερωτικά, στο φιλολογικό του ΑΠΘ διδάσκεται και διδακτική της γλώσσας, για όποιον θελήσει να επιλέξει το μάθημα. Εγώ πάντως είχα προσπαθήσει να πάρω περισσότερα μαθήματα παιδαγωγικών, αλλά οι καθηγητές με απέρριπταν, γιατί το μάθημα είχε πάρα πολύ κόσμο.... Όσο για τα παιδαγωγικά και τη διδακτική, μπορεί να διδάσκεστε περισσότερα. Διδάσκεστε βέβαια τον τρόπο να διδάσκετε, αλλά όχι τα μαθήματα που θα διδάσκετε.... Οπότε αν είναι να σας απαλλάξει από το πιστοποιητικό, ας απαλλάξει το φιλολογικό και το ιστορικό από το γνωστικό αντικείμενο! Έτσι για να προσέχουμε τι λέμε.
 
Το θέμα μας βέβαια είναι ότι δεν μπορεί να ζητήσει από ανθρώπους που έχουν τελειώσει ήδη πιστοποιητικό. Ας το βάλει στις σχολές και ας το ζητάει από εδώ και πέρα.  

Αποσυνδεδεμένος sissyk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Sapere aude!
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #80 στις: Απρίλιος 24, 2010, 02:03:05 μμ »
Καλησπέρα σε όλους !Είμαι καινούριο μέλος & θα ήθελα να λύσω μια απορία μου γιατί το τελευταίο διάστημα μ'αυτά που ακούω περί πιστοποιητικού  παιδαγωγικής επάρκειας έχω καταμπερδευτεί..Έχω τελειώσει ΦΠΨ Αθήνας.Απαλλάσσομαι απ'αυτό το πιστοποιητικό ή όχι? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #81 στις: Απρίλιος 24, 2010, 02:15:12 μμ »
Δν ήθελα σε καμία περίπτωση να μπω στη διαδικασία σύγκρισης φιλιλογικού-ιστορικού-ΦΠ....έχει καταντήσει αηδία αυτό το θέμα! Αν και στην προκειμένη μιλάμε για παιδαγωγική κατάρτιση...οπότε το να γυρίσει ο άλλος να μου πει ότι έκανε παραπάνω αρχαία δεν νομίζω ότι στέκει σαν επιχείρημα για την παιδαγωγική κατάρτιση.......Απλά εγω θυμάμαι το φιλολογικό του ΑΠΘ που τα ΄μόνα μαθήματα παιδαγωγικών που παίρναν ήταν η "Εισαγωγή στην παιδαγωγική" και η "Ιστορία της Αγωγής".....κουραφέξαλα δηλαδή....απλούστατα πράγματα που σου μαθαίνουν απλά τι είναι η παιδαγωγική επιστήμη και κανα δυο θεωρίες παιδαγωγών...κατά κύριο λόγο ανεφάρμοστες σήμερα...! Απο κει και πέρα δεν ήθελα να θίξω όσους κάναν κάτι παραπάνω...αλλά αυτά τα συγκεκριμένα 2 μαθήματα που ανέφερα δεν είναι σε καμία περίπτωση παιδαγωγική κατάρτιση...ακόμη και στην ΑΣΠΑΙΤΕ πιο πολλά και εξειδικευμένα κάνουν...! Και επειδή ο τίτλος του topic είναι "Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους"....ναι,δεν θεωρώ πως όσοι έχουν κάνει αυτά τα 2 μαθήματα ισα ισα για να περάσουν επειδή ήταν εύκολα έχουν παιδαγωγική επάρκεια...ποιον κοροιδεύουμε τώρα...;!!
Απο κει και πέρα δεν θεωρώ επίσης πως είναι σωστό να τραβολογάει τόσο κόσμο τώρα που ηδη τον τραβολογάει εδώ και χρόνια με πολλούς τρόπους για να καταρτιστούν...αηδίες και προφάσεις!!

Ενημερωτικά, στο φιλολογικό του ΑΠΘ διδάσκεται και διδακτική της γλώσσας, για όποιον θελήσει να επιλέξει το μάθημα. Εγώ πάντως είχα προσπαθήσει να πάρω περισσότερα μαθήματα παιδαγωγικών, αλλά οι καθηγητές με απέρριπταν, γιατί το μάθημα είχε πάρα πολύ κόσμο.... Όσο για τα παιδαγωγικά και τη διδακτική, μπορεί να διδάσκεστε περισσότερα. Διδάσκεστε βέβαια τον τρόπο να διδάσκετε, αλλά όχι τα μαθήματα που θα διδάσκετε.... Οπότε αν είναι να σας απαλλάξει από το πιστοποιητικό, ας απαλλάξει το φιλολογικό και το ιστορικό από το γνωστικό αντικείμενο! Έτσι για να προσέχουμε τι λέμε.
 
Το θέμα μας βέβαια είναι ότι δεν μπορεί να ζητήσει από ανθρώπους που έχουν τελειώσει ήδη πιστοποιητικό. Ας το βάλει στις σχολές και ας το ζητάει από εδώ και πέρα.  
[/quote


πες τα χρυσοστομε!!!που βγαινουν και τελειωνουν ενα ΦΠ  και εξισωνονται με εμας!!!ελεος...

Αποσυνδεδεμένος pasxalisΠΕ02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #82 στις: Απρίλιος 24, 2010, 02:18:21 μμ »
Καλησπέρα σε όλους !Είμαι καινούριο μέλος & θα ήθελα να λύσω μια απορία μου γιατί το τελευταίο διάστημα μ'αυτά που ακούω περί πιστοποιητικού  παιδαγωγικής επάρκειας έχω καταμπερδευτεί..Έχω τελειώσει ΦΠΨ Αθήνας.Απαλλάσσομαι απ'αυτό το πιστοποιητικό ή όχι? ??? ???

ΟΧΙ

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #83 στις: Απρίλιος 24, 2010, 02:44:13 μμ »

πες τα χρυσοστομε!!!που βγαινουν και τελειωνουν ενα ΦΠ  και εξισωνονται με εμας!!!ελεος...
Δεν θέλω να μπω στη λογική σύγκρισης των τμημάτων, αλλά είναι λίγο αστείο να ακούγεται ότι οι του ΦΠΨ θέλουν να εξισώνονται με τους υπολοίπους, όταν το ίδιο το  υπουργείο λέει ότι οι άλλοι θα πρέπει να εξισωθούν με τους πτυχιούχους του ΦΠΨ , οι οποίοι διδάσκονται τον αριθμό μαθημάτων παιδαγωγικής που θα χρειάζονται για το πιστοποιητικό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160545
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 700
Σύνολο: 701

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.199 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.