*

Ψηφοφορία

Δάσκαλοι ή Καθηγητές;

Δάσκαλοι
12 (7.1%)
Καθηγητές ΠΕ19/ΠΕ20
151 (89.9%)
Δεν ξέρω
5 (3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 165

Αποστολέας Θέμα: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία  (Αναγνώστηκε 86923 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jaffar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no royal road to geometry.
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #252 στις: Ιούνιος 14, 2008, 10:48:12 πμ »
Αν διαβάσετε προσεκτικά τα άρθρα ειδικά το τελευταίο λέει

Οι δάσκαλοι σε συλλογικό αλλά και σε ατομικό επίπεδο, πεπεισμένοι για την αξία της πληροφορικής στην εκπαίδευση δραστηριοποιούνται  έντονα. Η δραστηριότητά τους αυτή παίρνει την μορφή ενημέρωσης,  εκπαίδευσης -κάτι που οι δάσκαλοι εκτιμούν ιδιαίτερα- ενεργοποίησης και υποστήριξης των ενεργειών των διαφόρων φορέων που προτίθενται να εισάγουν την πληροφορική στα σχολεία.

Οι δάσκαλοι πιστεύουν ότι η πληροφορική είναι:

Εργαλείο για τον δάσκαλο

Εργαλείο για τον μαθητή

Εργαλείο για την καλή λειτουργία του σχολείου

Αρχή στην εισαγωγή της τεχνικής κουλτούρας που ένα παιδί που ζει την εποχή μας πρέπει να έχει


Δε λέει πουθενά για πληροφορικούς αλλά για δασκάλους. Είναι φανερό ότι τα προγράμματα πληροφορικής στο κανονικό πρόγραμμα θα τα κάνουν οι δάσκαλοι και όχι οι πληροφορικοί από τη στιγμή που δεν έχουν τα προσόντα να διδάξουν στο δημοτικό.

Άρθρα σχετικά με την εισαγωγή της πληροφορικής στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση

"A mathematician is a device for turning coffee into theorems."
    - Paul Erdos (1913-1996)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:08:25 »

Αποσυνδεδεμένος sakis82

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #253 στις: Ιούνιος 14, 2008, 12:45:37 μμ »
Αν διαβάσετε προσεκτικά τα άρθρα ειδικά το τελευταίο λέει

Οι δάσκαλοι σε συλλογικό αλλά και σε ατομικό επίπεδο, πεπεισμένοι για την αξία της πληροφορικής στην εκπαίδευση δραστηριοποιούνται  έντονα. Η δραστηριότητά τους αυτή παίρνει την μορφή ενημέρωσης,  εκπαίδευσης -κάτι που οι δάσκαλοι εκτιμούν ιδιαίτερα- ενεργοποίησης και υποστήριξης των ενεργειών των διαφόρων φορέων που προτίθενται να εισάγουν την πληροφορική στα σχολεία.

Οι δάσκαλοι πιστεύουν ότι η πληροφορική είναι:

Εργαλείο για τον δάσκαλο

Εργαλείο για τον μαθητή

Εργαλείο για την καλή λειτουργία του σχολείου

Αρχή στην εισαγωγή της τεχνικής κουλτούρας που ένα παιδί που ζει την εποχή μας πρέπει να έχει


Δε λέει πουθενά για πληροφορικούς αλλά για δασκάλους. Είναι φανερό ότι τα προγράμματα πληροφορικής στο κανονικό πρόγραμμα θα τα κάνουν οι δάσκαλοι και όχι οι πληροφορικοί από τη στιγμή που δεν έχουν τα προσόντα να διδάξουν στο δημοτικό.

Άρθρα σχετικά με την εισαγωγή της πληροφορικής στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση


Εγώ δεν καταλαβαίνω τι πρόβλημα έχεις! Θα μπορούσες να βγάλεις το συμπέρασμα σου απ' αυτά που διάβασες και να μας το παραθέσεις, αλλά μέχρι εκεί! Εσύ συνεχίζεις και με ένα τρόπο σαν να τα ξέρεις όλα κρίνεις το αν οι πληροφορικοί μπορούν να διδάξουν στο δημοτικό ή όχι! Εσύ αλήθεια μπορείς;

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #254 στις: Ιούνιος 14, 2008, 01:06:46 μμ »
Δε λέει πουθενά για πληροφορικούς αλλά για δασκάλους. Είναι φανερό ότι τα προγράμματα πληροφορικής στο κανονικό πρόγραμμα θα τα κάνουν οι δάσκαλοι και όχι οι πληροφορικοί από τη στιγμή που δεν έχουν τα προσόντα να διδάξουν στο δημοτικό.
Αλήθεια, τους γυμναστές πώς τους αφήσατε να "εισβάλουν" στα δημοτικά;

Αποσυνδεδεμένος jaffar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no royal road to geometry.
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #255 στις: Ιούνιος 14, 2008, 01:19:02 μμ »

  Για καθήστε ρε παιδιά. Εσείς δε λέτε ότι σας έχουν πάρει τις θέσεις οι μη πτυχιούχοι-άσχετοι και κάνουν πληροφορική? Εσείς γιατί θέλετε να πάρετε τις θέσεις των δασκάλων? Μπορείτε να μπείτε σε τάξη δημοτικού και να διδάξετε οποιοδήποτε αντικείμενο καλύτερα από έναν δάσκαλο? Έχετε καλύτερη παιδαγωγική κατάρτιση από έναν δάσκαλο? ή μήπως είστε οι παντογνώστες της εκπαίδευσης?

  Παρατηρώ πάντως ότι ενώ φωνάζετε για αυτούς που σας παίρνουν τις θέσεις εσείς κάνετε τα ίδια  στον βωμό του διορισμού στο δημόσιο. Τα δικά σας δικά σας και τα δικά μας δικά σας έ?
"A mathematician is a device for turning coffee into theorems."
    - Paul Erdos (1913-1996)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:08:25 »

Αποσυνδεδεμένος petrosp_13

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #256 στις: Ιούνιος 14, 2008, 01:28:43 μμ »
Θα ήθελα να σε γνωρίσω πολύ από κοντά για να γελάσω και από κοντά με αυτά που λες

Αποσυνδεδεμένος sakis82

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #257 στις: Ιούνιος 14, 2008, 02:29:00 μμ »

  Για καθήστε ρε παιδιά. Εσείς δε λέτε ότι σας έχουν πάρει τις θέσεις οι μη πτυχιούχοι-άσχετοι και κάνουν πληροφορική? Εσείς γιατί θέλετε να πάρετε τις θέσεις των δασκάλων? Μπορείτε να μπείτε σε τάξη δημοτικού και να διδάξετε οποιοδήποτε αντικείμενο καλύτερα από έναν δάσκαλο? Έχετε καλύτερη παιδαγωγική κατάρτιση από έναν δάσκαλο? ή μήπως είστε οι παντογνώστες της εκπαίδευσης?

  Παρατηρώ πάντως ότι ενώ φωνάζετε για αυτούς που σας παίρνουν τις θέσεις εσείς κάνετε τα ίδια  στον βωμό του διορισμού στο δημόσιο. Τα δικά σας δικά σας και τα δικά μας δικά σας έ?

Ποιος θέλει να πάρει τις θέσεις των δασκάλων; Κάνουν πληροφορική οι δάσκαλοι στα σχολεία και θέλουμε να τους πάρουμε ώρες ή μήπως ζητάμε να διδάξουμε σκέφτομαι και γράφω και αριθμητική;

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #258 στις: Ιούνιος 14, 2008, 02:38:30 μμ »
Δέν έχει σκέφτει ο jaffar οτι αν μπέι η πληροφορική στα δημοτικά θα μειωθεί το ωράριο των δασκάλων(βάζω και εσένα μέσα jaffar γιατι μια ζώη και σήμερα θα είσαι μόνο Δάσκαλος.Δεν θα διδάξεις πότε Πληροφορική σε παιδιά του δημοτικού,Ενώ εγώ απο ΤΕΙ θα γουστάρω κιόλας).

Αποσυνδεδεμένος jaffar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no royal road to geometry.
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #259 στις: Ιούνιος 14, 2008, 02:54:05 μμ »
Δέν έχει σκέφτει ο jaffar οτι αν μπέι η πληροφορική στα δημοτικά θα μειωθεί το ωράριο των δασκάλων
Πράγματι δεν το είχα σκεφτεί και ξέρεις γιατί? γιατί εγώ δε σκέφτομαι πως θα λουφάρω σαν και σένα που το μόνο που σκέφτεσαι είναι η μείωση ωραρίου

Παράθεση
(βάζω και εσένα μέσα jaffar γιατι μια ζώη και σήμερα θα είσαι μόνο Δάσκαλος.Δεν θα διδάξεις πότε Πληροφορική σε παιδιά του δημοτικού,Ενώ εγώ απο ΤΕΙ θα γουστάρω κιόλας).
Εεεε, μη γουστάρεις πολύ γιατί διδάσκω ήδη πληροφορική αφού είμαι καθηγητής σε Γυμνάσιο. Και φυσικά είμαι κανονικά στον κλάδο ΠΕ19. Διορίστηκα γιατί έκανα και 2ο πτυχίο από ΦΠΨ μαζί με κάποια σεμινάρια πληροφορικής. Επίσης έχω κάνει μεταπτυχιακό στην πληροφορική και τώρα κάνω και phd. Όταν αποφασίσεις να επιμορφωθείς στην επιμόρφωση των πληροφορικών μπορεί να σε επιμορφώσω και εγώ μια και είμαι  επιμορφωτής στην ενότητα της Διδακτικής.

Οπότε αγαπητέ μου φίλε εγώ διδάσκω πληροφορική σε γυμνάσιο και έχω διδάξει και σε Λύκειο. Τις υπόλοιπες βαθμίδες τις αφήνω για σένα, φαντάζομαι ότι παρόλο που έχεις τελειώσει ΤΕΙ θα έχεις τις γνώσεις πληροφορικής που χρειάζονται.
Το ερώτημα που έχω είναι από πότε τα ΤΕΙ θεωρούνται και καθηγητικές σχολές.
"A mathematician is a device for turning coffee into theorems."
    - Paul Erdos (1913-1996)

Αποσυνδεδεμένος taba-co

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #260 στις: Ιούνιος 14, 2008, 03:02:24 μμ »
Αγαπητέ Jaffar,
Είμαι απόφοιτος του τμήματος Τηλεπληροφορικής & Διοίκησης και δεν μου άρεσε καθόλου ο σχολιασμός – σύγκριση – που έχεις κάνει σχετικά με τους απόφοιτους της ανωτέρω τμήματος (σαν και μένα) και τους απόφοιτους των μαθηματικών, φυσικής και δεν με νοιάζει με ποιους άλλους.
Γιατί αυτή η νοοτροπία; Και που ξέρεις εσύ τι γίνεται στο τμήμα; Ποιες γνώσεις αποκτά ένας απόφοιτος; Σε πληροφορώ, είμαι ωρομίσθιος εκπαιδευτικός Πληροφορικής σε (ΤΕΕ, ΙΕΚ, ΚΕΕ, ΚΕΚ) και σε πολλά μαθήματα, εργαστηριακά κυρίως, διδάσκω μαζί με απόφοιτους άλλων τμημάτων ΤΕΙ αλλά και Πανεπιστημίου και οι γνώσεις μου είναι πολύ περισσότερες από αυτούς. Και δεν το λέω απλά να το πω. Αυτή την στιγμή κάνω το μεταπτυχιακό μου σε Πανεπιστήμιο και είμαι και υπότροφος. Ανταγωνίστηκα λοιπόν, παιδιά Πανεπιστημίου. Δεν το λέω αυτό επειδή έχω κάτι εγώ με αυτά τα παιδιά, προς Θεού, εσύ όμως κάτι πρέπει να έχεις με εμάς τους Τηλεπληροφορικάριους. Δεν ξέρω γιατί όμως. Σε όλα τα τμήματα, υπάρχουν παιδιά που δουλεύουν και ενδιαφέρονται και κάποια άτομα που απλά παρακολουθούν.
Νομίζω ότι πρέπει να ζητήσεις μια συγνώμη μιας και το αστειάκι σου είναι αρκετά άκομψο, αλλά να ξέρεις πως σε χαρακτηρίζει για το τι άτομο είσαι. Ναι, είμαι απόφοιτος ΤΕΙ και δεν ντρέπομαι και να ξέρεις πως εμείς οι ΤΕΙΤΣΙΔΕΣ έχουμε κοπιάσει περισσότερο από κάτι άτομα σαν εσένα που έπιασαν μια σχολή και μετά τα φόρτωσαν στον κόκορα όλα. Κρίμα που θες να ασχοληθείς και με την εκπαίδευση. Τέτοια νοοτροπία θα περάσεις στα παιδιά. Την λέξη αλληλοπεριχώριση την ξέρεις. Με την διατύπωσή σου μάλλον δεν την έχεις ακούσει ποτέ.
Λυπάμαι πραγματικά. Οι κύριοι διαχειριστές δεν βλέπουν τι διατυπώνεις;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2008, 03:06:15 μμ από taba-co »

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #261 στις: Ιούνιος 14, 2008, 03:10:48 μμ »
Δέν έχει σκέφτει ο jaffar οτι αν μπέι η πληροφορική στα δημοτικά θα μειωθεί το ωράριο των δασκάλων
Πράγματι δεν το είχα σκεφτεί και ξέρεις γιατί? γιατί εγώ δε σκέφτομαι πως θα λουφάρω σαν και σένα που το μόνο που σκέφτεσαι είναι η μείωση ωραρίου

Παράθεση
(βάζω και εσένα μέσα jaffar γιατι μια ζώη και σήμερα θα είσαι μόνο Δάσκαλος.Δεν θα διδάξεις πότε Πληροφορική σε παιδιά του δημοτικού,Ενώ εγώ απο ΤΕΙ θα γουστάρω κιόλας).
Εεεε, μη γουστάρεις πολύ γιατί διδάσκω ήδη πληροφορική αφού είμαι καθηγητής σε Γυμνάσιο. Και φυσικά είμαι κανονικά στον κλάδο ΠΕ19. Διορίστηκα γιατί έκανα και 2ο πτυχίο από ΦΠΨ μαζί με κάποια σεμινάρια πληροφορικής. Επίσης έχω κάνει μεταπτυχιακό στην πληροφορική και τώρα κάνω και phd. Όταν αποφασίσεις να επιμορφωθείς στην επιμόρφωση των πληροφορικών μπορεί να σε επιμορφώσω και εγώ μια και είμαι  επιμορφωτής στην ενότητα της Διδακτικής.

Οπότε αγαπητέ μου φίλε εγώ διδάσκω πληροφορική σε γυμνάσιο και έχω διδάξει και σε Λύκειο. Τις υπόλοιπες βαθμίδες τις αφήνω για σένα, φαντάζομαι ότι παρόλο που έχεις τελειώσει ΤΕΙ θα έχεις τις γνώσεις πληροφορικής που χρειάζονται.
Το ερώτημα που έχω είναι από πότε τα ΤΕΙ θεωρούνται και καθηγητικές σχολές.


Δεν ήξερες..δεν ρώταγες jaffar;Εγώ με ενα πτυχίο ΤΕΙ και εσύ με τόσα πτυχία θα κάνουμε την ίδια δουλειά..  ;D ;D Αρε jaffar πως την πάτησες έτσι;

Αποσυνδεδεμένος jaffar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no royal road to geometry.
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #262 στις: Ιούνιος 14, 2008, 03:17:15 μμ »
@taba-co
Ανακαλώ και ζητάω συγγνώμη δεν ήξερα ότι το συγκεκριμένο τμήμα βγάζει τόσο καλούς φοιτητές. Απλά είχα την εντύπωση ότι επειδή μια εποχή η βάση του ήταν κάτω από 10 δεν έμπαιναν καλοί φοιτητές, αλλά μάλλον έκανα λάθος.
Από εδώ και πέρα θα προτείνω στους μαθητές μου να δηλώνουν πρώτα τέτοια ΤΕΙ γιατί θα μάθουν πολλοί περισσότερα από αντίστοιχα ΑΕΙ. Άλλωστε δε σημαίνει τίποτα όταν κάποιος γράφει στις πανελλήνιες 18-19 και ο άλλος 8-9. Απολύτως τίποτα.

@walkleon
παρατηρώ ότι χρησιμοποιείς τη λέξη θα. Αν κατάλαβα καλά δεν έχεις διοριστεί ακόμα έτσι? Σε αυτή την περίπτωση λίγο δύσκολο να κάνουμε την ίδια δουλειά γιατί δεν βλέπω να παίρνει άλλους καθηγητές, οπότε καλή ωρομισθία σου εύχομαι.
"A mathematician is a device for turning coffee into theorems."
    - Paul Erdos (1913-1996)

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #263 στις: Ιούνιος 14, 2008, 03:23:37 μμ »
Τώρα το κατάλαβες οτι είμαι αδιόριστος jaffar;Αν ήμουν διορισμένος λες να καθόμουν να ασχολούμαι με το "ποιός θα διδάξει τελικά Πληροφορική" όπως έσυ;Το Θα το χρησιμόποιω γιατί αργά η γρήγορα θα γίνει.Ξέρεις τι ωραία θα είναι;

Αποσυνδεδεμένος jaffar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no royal road to geometry.
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #264 στις: Ιούνιος 14, 2008, 03:50:25 μμ »
Α καλάαα, ο πεινασμένος στον ύπνο του καρβέλια ονειρεύεται. Εσύ έχεις διορίστει από τώρα στο όνειρό σου. Σόρρυ που θα σε ξυπνήσω αλλά
δύσκολο το βλέπω όταν για 200 θέσεις δώσουν 3-4000 άτομα. Σου χάλασα το όνειρο ε?
Ξέρεις πόσοι θα πάρουν πτυχίο τώρα από όλες τις σχολές πληροφορικής στην Ελλάδα και πόσοι έχουν ήδη και θέλουν να μπουν στην εκπαίδευση? Άσε δε σου λέω γιατί θα σου χαλάσω το όνειρο

Τώρα το κατάλαβες οτι είμαι αδιόριστος jaffar;Αν ήμουν διορισμένος λες να καθόμουν να ασχολούμαι με το "ποιός θα διδάξει τελικά Πληροφορική" όπως έσυ;Το Θα το χρησιμόποιω γιατί αργά η γρήγορα θα γίνει.Ξέρεις τι ωραία θα είναι;
"A mathematician is a device for turning coffee into theorems."
    - Paul Erdos (1913-1996)

Αποσυνδεδεμένος taba-co

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #265 στις: Ιούνιος 14, 2008, 04:02:04 μμ »
Το επίπεδο του καθενός φαίνεται και δεν χρειάζεται να βγάλει Πανεπιστήμιο κάποιος για να αποκτήσει σεβασμό. Όσο για τον βαθμό εισαγωγής που αναφέρεις, ξέρεις έχει να κάνει και με την πόλη που βρίσκεται αλλά και με άλλα συμφέροντα.
Πραγματικά, λυπάμαι, που στην εκπαίδευση βρίσκονται διορισμένα άτομα σε θέσεις που δεν τους ανήκουν. Δεν θα ασχοληθώ άλλο μαζί σου. Όσο για τα παιδιά που έχουν την ατυχία να σ’ έχουν εκπαιδευτή τους, πηγή έμπνευσης και σεβασμού, να τα προτείνεις να πιάσουν την σχολή σου και μετά να το παίζουν φοιτητάρες.
Ευτυχώς που υπάρχει και το Internet και κάτι άτομα σαν και του λόγου σου βγάζουν τα απωθημένα τους. 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159985
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 450
Σύνολο: 465

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.