*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσιοι υπάλληλοι και εφορευτική επιτροπή  (Αναγνώστηκε 27161 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιοι υπάλληλοι και εφορευτική επιτροπή
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 03, 2009, 10:40:02 πμ »
Γιατί να θέλει κάποιος να απαλλαγεί από εφορευτική επιτροπή; Αποτελεί μεγάλη τιμή να συμμετέχει κανείς με αυτόν τον τρόπο στην κορυφαία δημοκρατική εκδήλωση!

Αστειεύομαι προφανώς :)

Κάπου άκουσα ότι οι δικαστικοί αντιπρόσωποι παίρνουν κοντά στο χιλιάρικο. Αληθεύει; Και οι γραμματείς (που τους επιλέγει ουσιαστικά ο εκάστοτε δικαστικός αντιπρόσωπος) κοντα στα 100;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσιοι υπάλληλοι και εφορευτική επιτροπή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:26:31 »

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιοι υπάλληλοι και εφορευτική επιτροπή
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 03, 2009, 12:13:01 μμ »
Η γραμματεία παίρνει 100 αυτό ξέρω και εγώ. Τώρα όσοι είναι εφορευτική δεν παίρνουν τίποτα. Αντί να δίνουν κάτι να πηγαίνουν όσοι θέλουν, κοιτάν να εξαναγκάζουν τον κόσμο να τους βγάζει τις αγγαρείες.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιοι υπάλληλοι και εφορευτική επιτροπή
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 03, 2009, 04:30:11 μμ »
Γιατί να θέλει κάποιος να απαλλαγεί από εφορευτική επιτροπή; Αποτελεί μεγάλη τιμή να συμμετέχει κανείς με αυτόν τον τρόπο στην κορυφαία δημοκρατική εκδήλωση!

Αστειεύομαι προφανώς :)

Κάπου άκουσα ότι οι δικαστικοί αντιπρόσωποι παίρνουν κοντά στο χιλιάρικο. Αληθεύει; Και οι γραμματείς (που τους επιλέγει ουσιαστικά ο εκάστοτε δικαστικός αντιπρόσωπος) κοντα στα 100;


Να καπου εκει παιρνουν οι δικαστικοι αντιπροσωποι. κ τα εξοδα μετακινησης κ διαμονης πληρωμενα

για τους γραμματεις νομιζω οτι ειναι στην κριση του δικαστικου αντιπροσωπου αν θα εχει γραμματεα κ το ποσο που θα του δωσει. ειχα παει σε κατι δημοτικες - νομαρχιακες εκλογες πριν απο καμια πεταεντια+ οποτε μπορει να μην τα θυμαμαι κ σωστα.

Αποσυνδεδεμένος GLIKA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιοι υπάλληλοι και εφορευτική επιτροπή
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 03, 2009, 05:48:14 μμ »
Βρε παιδιά έλεος και πάλι έλεος....είναι η τρίτη φορά που με καλούν την τελευταία τετραετία.'Ηθελα να ξερα δεν ανανεώνουν τις λίστες? Εμείς τι είμαστε τα κορόιδα???? Τι να κάνω να το αποφύγω? Δεν θα το αντέξω πάλι!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσιοι υπάλληλοι και εφορευτική επιτροπή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:26:31 »

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιοι υπάλληλοι και εφορευτική επιτροπή
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 04, 2009, 07:35:07 πμ »
maryvas, ευχαριστώ πολύ.
Να σε ρωτήσω και κάτι τελευταίο: οι ετεροδημότες πρέπει να προσκομίσουν στο δικαστικό αντιπρόσωπο κάποιο χαρτί από την αστυνομία ή τη δημαρχεία του τόπου κατοικίας τους που να αποδεικνύει ότι κατοικούν σε άλλο δήμο από αυτόν που ψηφίζουν;
Ρωτάω γιατι ο αδερφος μου είναι ετεροδημότης, τον βάζουν συνέχεια εφορευτική και ενώ τους λέει οτι είναι ετεροδημότης δεν τον απαλλάσσουν. (δυστυχώς δε γνωρίζαμε ότι υπάρχει σχετική νομοθεσία).
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5715
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιοι υπάλληλοι και εφορευτική επιτροπή
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 04, 2009, 10:55:52 πμ »
Δεν νομίζω ότι απαλλάσσεται, επειδή είναι ετεροδημότης. Ούτε ως ψηφοφόρος πλέον απαλλάσσεται από το να ψηφίσει λόγω χιλιομετρικής απόστασης, γιατί από το 2004 δίνεται η δυνατότητα να ψηφίσει στον τόπο διαμονής του στα ειδικά εκλογικά τμήματα των ετεροδημοτών (με την προϋπόθεση ότι έχει καταθέσει σχετική αίτηση και έχει εγγραφεί στους ειδικούς εκλογικούς καταλόγους ετεροδημοτών).

Αυτό που ορίζει το προεδρικό διάταγμα στο άρθρο 62 ( http://www.taxheaven.gr/show_law.php?id=10478 ) είναι ότι τα μέλη των εφορευτικών επιτροπών ψηφίζουν στο τμήμα που εκπληρώνουν τα καθήκοντά τους.  Οπότε είτε επιλέξει να ψηφίσει στον τόπο που έχει τα εκλογικά του δικαιώματα είτε επιλέξει κατόπιν αίτησης να ψηφίσει ως ετεροδημότης στον τόπο διαμονής του, δεν βλέπω να υφίσταται κώλυμα για να εκτελέσει τα καθήκοντα του μέλους της εφορευτικής.

......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5715
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιοι υπάλληλοι και εφορευτική επιτροπή
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 04, 2009, 10:58:44 πμ »
Α, παρεμπιπτόντως, τελικά πήγα από το πρωί στο εκλογικό τμήμα, μου ζήτησε η δικαστική αντιπρόσωπος τη βεβαίωση από την υπηρεσία μου ότι είμαι δημόσιος υπάλληλος και το έγγραφο διορισμού μου ως μέλος της εφορευτικής και με απάλλαξε από τα καθήκοντά μου.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος shide

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιοι υπάλληλοι και εφορευτική επιτροπή
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 04, 2009, 02:11:24 μμ »
Κι εγώ είμαι αναπληρωματικό μέλος και φυσικά δεν εμφανίστηκα! Έχω διοριστεί μόνιμος αλλά δεν έχω βεβαίωση από την υπηρεσία. Οπότε λέω να μην κάνω τον κόπο να ψηφίσω καν......μήπως τυχόν με "τσιμπήσουν"..

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιοι υπάλληλοι και εφορευτική επιτροπή
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 04, 2009, 03:44:06 μμ »
Κι εγώ είμαι αναπληρωματικό μέλος και φυσικά δεν εμφανίστηκα! Έχω διοριστεί μόνιμος αλλά δεν έχω βεβαίωση από την υπηρεσία. Οπότε λέω να μην κάνω τον κόπο να ψηφίσω καν......μήπως τυχόν με "τσιμπήσουν"..

Ακριβώς το ίδιο έκανα και εγω, όταν μου περιγράψανε τι λούκι είναι ειδικα η καταμέτρηση όταν κλεινουν οι κάλπες.

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιοι υπάλληλοι και εφορευτική επιτροπή
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 25, 2010, 08:09:36 μμ »
Να επαναφέρω λίγο το θέμα, αφού κληρώθηκα αναπληρωματικό μέλος σε εφορευτική επιτροπή. Εξακολουθεί να ισχύει ότι απαλλασσόμαστε; Γιατί κάποιοι συνάδελφοι μου είπαν ότι πλέον δεν ισχύει η απαλλαγή για τους δημοσίους υπαλλήλους.
Σε δική μου σχετική έρευνα όμως, σε φετινή εγκύκλιο του ΥΠΕΣ (25/15-9-2010) προς τους Προέδρους Πρωτοδικών για τις εφορευτικές επιτροπές, αναφέρεται το Π.Δ. 96/2007, το οποίο στο άρθρο 59 αναφέρει σαφώς την απαλλαγή μας.
Ξέρει κάποιος κάτι συγκεκριμένο;

Αποσυνδεδεμένος suliet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιοι υπάλληλοι και εφορευτική επιτροπή
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 26, 2010, 04:18:39 μμ »
αχ αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει!!!εγώ διορίστηκα πέρσι και ήμουν δύο χρόνια αναπληρώτρια, ισχύει η απαλλαγή;

Αποσυνδεδεμένος dioz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιοι υπάλληλοι και εφορευτική επιτροπή
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 02, 2010, 12:04:29 πμ »
Οπότε με αυτά που έχω διαβάσει, αν σε έχουν επιλέξει ως μέλος εφορευτικής επιτροπής την Κυριακή και τελικά προσκομίσεις εκείνη την ημέρα βεβαίωση της υπηρεσίας σου θα απαλλαγείς ?

Τι ακριβώς θα πρέπει να αναφέρει η βεβαίωση της υπηρεσίας? Εγώ είναι η δεύτερη χρονιά που είμαι μόνιμος. Τις προηγούμενες χρονιές ήμουν αναπληρωτής.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5715
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιοι υπάλληλοι και εφορευτική επιτροπή
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 02, 2010, 12:31:09 πμ »
Ναι, δίνεις το πρωί στο δικαστικό αντιπρόσωπο το ειδοποιητήριο και τη βεβαίωση ότι είσαι μόνιμος υπάλληλος σε δημόσια υπηρεσία και φεύγεις.

Για το π.δ στο οποίο βασίζεται η απαλλαγή των δημοσίων υπαλλήλων δες εδώ στο τελευταίο μου μήνυμα:
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=21724.0
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος dioz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιοι υπάλληλοι και εφορευτική επιτροπή
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 02, 2010, 12:51:35 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Αν τελικά δεν εμφανισθώ καθόλου...λέτε να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα?
Υπόψη οτι είμαι διορισμένος σε νησί και το ειδοποιητήριο το άφησε ο αστυνομικός σε κάποιον γείτονα, αφού δεν βρήκε κανέναν στο σπίτι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160623
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 299
Σύνολο: 305

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.