*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης  (Αναγνώστηκε 119201 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Λουλου

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #84 στις: Απρίλιος 19, 2010, 12:30:20 μμ »
Σε περιπτωση που εχει προγραμματιστει γαμος με στρατιωτικο  τον Ιουλιο, μπορει τα δικαιολογητικα να μπουν στον φακελο μετα?Εαν οχι μπορει να ζητηθει αποσπαση εκπροθεσμα ,ευχαριστω εκ των προτερων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:17:44 »

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #85 στις: Απρίλιος 19, 2010, 04:21:00 μμ »
Σε περιπτωση που εχει προγραμματιστει γαμος με στρατιωτικο  τον Ιουλιο, μπορει τα δικαιολογητικα να μπουν στον φακελο μετα?Εαν οχι μπορει να ζητηθει αποσπαση εκπροθεσμα ,ευχαριστω εκ των προτερων.
Παντρευεσαι με το καλό και κάνεις αιτηση για αποσπαση το Σεπτεμβριο με τους νεοδιόριστους.

Αποσυνδεδεμένος Λουλου

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #86 στις: Απρίλιος 19, 2010, 08:04:50 μμ »
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση και τις ευχες να σαι καλα.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #87 στις: Απρίλιος 20, 2010, 07:29:19 μμ »
Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει γιατί στη δευτεροβάθμια δεν κατάφεραν να το κάνουν.

Είμαι σύζυγος δικαστικού και θα ζητήσω απόσπαση. Το θέμα είναι ότι τον Ιούνιο θα γνωρίζω το που θα μετατεθεί η γυναίκα μου. Επειδή οι αιτήσεις για αποσπάσεις λήγουν τον Απρίλιο εγώ τι μπορώ να κάνω;

Στη δευτεροβάθμια μου είπαν να κάνω αίτηση απόσπασης μέσα στις προθεσμίες χωρίς να δήλωση τόπο και αργότερα όταν μάθω τον προορισμό κάνω συμπληρωματική δήλωση.
Αντίθετα άλλοι υπάλληλοι εκεί είπαν να κάνω κατευθείαν δήλωση όταν μάθω οριστικά τον προορισμό, δηλαδή το καλοκαίρι. Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο μετά το πέρας της προθεσμίας που ανακοινώθηκε;

Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία;


Σε περιπτωση που εχει προγραμματιστει γαμος με στρατιωτικο  τον Ιουλιο, μπορει τα δικαιολογητικα να μπουν στον φακελο μετα?Εαν οχι μπορει να ζητηθει αποσπαση εκπροθεσμα ,ευχαριστω εκ των προτερων.

@otto

Ελαβες διαφορετικες απαντησεις διοτι μπορουν να συμβουν και τα 2 ενδεχομενα.

Εξηγω τι γινεται στις περιπτωσεις αυτες για ολους τους ενδιαφερομενους:

1. Ειναι δυνατον να υποβληθει τωρα η αιτηση ηλεκτρονικα και κατοπιν, οταν γινει γνωστος ο τοπος μεταθεσης του/της συζυγου, ακολουθει συμπληρωματικη αιτηση.

2. Παρα το οτι οι αιτησεις υποβαλλονται, βασει της εγκυκλιου, αποκλειστικα μεσω του Ο.Π.Σ., ειναι δυνατον ο  εκπαιδευτικος να υποβαλει χειρογραφη αιτηση αποσπασης στο Γραφειο ΔΕ/ΠΕ, η οποια στη συνεχεια διαβιβαζεται κατα καθηκον στο υπουργειο και εξεταζεται στην επομενη συνεδριαση του ΚΥΣΠΕ/ΚΥΣΔΕ. Η παραπανω πρακτικη της χειρογραφης αιτησης αποσπασης ειναι παγια και ακολουθειται εδω και χρονια, (χωρις αυτο να σημαινει οτι η τωρινη ηγεσια του υπουργειου δεν θα διαφοροποιηθει στο συγκεκριμενο θεμα, αν και δεν το πιστευω).

3. Εντος του θερους το ηλεκτρονικο συστημα καταχωρισης των αιτησεων (Ο.Π.Σ.) ανοιγει για λιγες ημερες, προκειμενου οσοι εκπαιδευτικοι απεκτησαν λογους αποσπασης στο διαστημα που μεσολαβησε απο τον Απριλιο ή θελουν να δηλωσουν ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ αποσπασης, οντες υπο μετακινηση, να προσελθουν και να υποβαλουν αιτηση. Η εν λογω ολιγοημερη, συμπληρωματικη φαση ηλεκτρονικης υποβολης αιτησεων αποσπασης ειναι διαφορετικη απο αυτη του Σεπτεμβριου, κατα την οποιαν καλουνται (ορισμενες χρονιες) οι υπεραριθμοι νεοδιοριστοι να κανουν αιτησεις αποσπασης. Περυσι, αν ενθυμουμαι, η φαση αυτη διενεργηθηκε αρχες Αυγουστου, αν και δεν ειμαι απολυτως βεβαιος οτι συμβαινει καθε χρονια. Σε καθε περιπτωση υπαρχει παντα και η παραπανω δυνατοτητα.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:17:44 »

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #88 στις: Απρίλιος 21, 2010, 10:07:48 πμ »
Εγώ νόμιζα πως οταν προκειται για συνυπηρετηση με στρατιωτικο,μπορείς να κάνεις αίτηση για απόσπαση οποιαδήποτε στιγμή μέσα στο σχολικο έτος,περιμένοντας βεβαίως την επομενη συνεδρίαση του ΠΥΣΔΕ για να λάβεις απάντηση.Εκανα λάθος;

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #89 στις: Απρίλιος 21, 2010, 05:16:28 μμ »
Εγώ νόμιζα πως οταν προκειται για συνυπηρετηση με στρατιωτικο,μπορείς να κάνεις αίτηση για απόσπαση οποιαδήποτε στιγμή μέσα στο σχολικο έτος,περιμένοντας βεβαίως την επομενη συνεδρίαση του ΠΥΣΔΕ για να λάβεις απάντηση.Εκανα λάθος;

Oχι δεν εκανες λαθος, προκειται για τη δευτερη προαναφερομενη περιπτωση της υποβολης χειρογραφης αιτησης αποσπασης, η οποια μπορει να γινει οποιαδηποτε στιγμη μεσα στο ετος και μαλιστα οχι αποκλειστικα και μονον απο συζυγους στρατιωτικων κτλ αλλα και απο τους υπολοιπους εκπαιδευτικους.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #90 στις: Απρίλιος 21, 2010, 07:19:03 μμ »
Damien, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος popai

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #91 στις: Ιούνιος 12, 2010, 07:36:41 μμ »
Θα ήθελα να με βοηθήσετε αν ξέρετε γιατί στη α'βθμια δεν γνωρίζανε να μου πουν ακριβώς.
Εΐμαι σύζυγος ένστολου (αστυνομικός) και διορίζομαι (καλώς εχόντων των πραγμάτων) φέτος. Είμαι διοριστέα β' φουρνιάς ΠΕ 60.
Μου είπαν ότι τα χαρτιά μου για απόσπαση θα τα κάνω όταν παρουσιαστώ στο τόπο διορισμού μου, αλλά το χαρτί της συνυπηρέτησης θα το κάνει ο σύζυγος. Αυτό είναι που δεν ξέρω. Θα κάνει κάποια βεβαίωση που θα την προσκομίσω? Υπάρχει κάποιο έντυπο? Μήπως ξέρει κανείς για να μου πει λεπτομέρειες?

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #92 στις: Ιούνιος 12, 2010, 09:07:07 μμ »
Εμενα ο αντρας μου πηρε μια βεβαιωση απο την υπηρεσια του που βεβαιωνε οτι ο ταδε υπηρετει στην ταδε υπηρεσια με οργανικη θεση και οχι με αποσπαση,υπογεγραμμενη απο το διοικητη του με σφραγιδες κλπ.Τιποτα το ιδιαιτερο.

Αποσυνδεδεμένος popai

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #93 στις: Ιούνιος 13, 2010, 11:22:12 πμ »
Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος dia1611

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #94 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 05:44:41 μμ »
Συνάδερφοι,
Επειδή γίνονται πολλές συζητήσεις στο φόρουμ γι' αυτό το θέμα και όλοι κάνουμε εικασίες και ξημερωβραδιαζόμαστε να τηλεφωνούμε στο Υπουργείο και απάντηση σαφή να μην παίρνουμε,θα παρακαλούσα θερμά για το εξής:
Υπάρχει κάποια συνάδερφος εκπαιδευτικός, συζυγος στρατιωτικού- ενστόλου που να ακολούθησε τη διαδικασία υποβολής αίτησης απόσπασης και να ικανοποιήθηκε ή το αντίθετο?Είναι εύκολο να μας ενημερώση κι εμάς τις άπειρες- νεοδιόριστες?Πόσο χρόνο απαιτεί η διαδικασία?Πρέπει να γίνεται κάθε φορά που παίρνει μετάθεση ο σύζυγος?Επίσης κάθε χρόνο, το σεπτέμβρη θα πρέπει να παρουσιαζόμαστε στην οργανική και να περιμένουμε πάλι έγκριση απόσπασης???
Συγνώμη αν οι ερωτήσεις μου είναι καταιγιστικές αλλά πριν διοριστώ όλοι το θεωρούσαν δεδομένοότι δικαιούμαι απόσπαση λόγω στρατιωτικού συζύγου και τώρα που διορίστηκα έχω ξοδέψει πολλά χρ'ήματα σε ξενοδοχείο αναμένοντας την περιβόητη απόσπαση...Αν υπάρχει κάποια με εμπειρία ας διαφωτίσει παρακαλώ πολυ!!!Ευχαριστω!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 17, 2012, 03:09:56 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος za.vicky

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #95 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 06:31:35 μμ »
Καλησπέρα. Κι εγώ ανήκω στην ίδια κατηγορία. Μέχρι την προηγούμενη χρονιά οι αποσπάσεις θεωρούνταν δεδομένες, απλά καθυστερούσαν λίγο.Κάποιες απ'ότι άκουσα υλοποιήθηκαν Οκτ. Φέτος όμως ξεκίνησαν να λένε ότι δεν έχουμε δικαίωμα να αποσπαστούμε σύμφωνα με το νόμο 2838/2010.Από του χρόνου θα κάνεις αίτηση την άνοιξη και το πολύ μέχρι τον Αύγουστο λογικά θα ξέρεις το αποτέλεσμα. Προς το παρόν περιμένουμε να εξεταστούν για να έχουμε τουλάχιστον μια οριστική απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος za.vicky

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #96 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 06:49:45 μμ »
Διόρθωση νόμος 3848/2010

Αποσυνδεδεμένος dia1611

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #97 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 08:55:58 μμ »
Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο άρθρο του νόμου αυτού που απαγορεύει την απόσπασή στην περίπτωσή μας???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160540
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 669
Σύνολο: 688

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.