*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις 2013  (Αναγνώστηκε 203551 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #630 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 02:45:06 μμ »
στην ίδια ιστοσελίδα είδα ότι κατά πληροφορίες οι αυριανές προσλήψεις αναπληρωτών (από κρατικό προϋπολογισμό και ΕΣΠΑ) αφορούν ως επί το πλείστον την ειδική αγωγή, παράλληλη στήριξη κλπ,
πάντως εγώ δεν πείθομαι ότι συνεδρίαζαν τόσες ώρες μόνο και μόνο  για να καταλήξουν στο συμπέρασμα ότι τα μόνα λειτουργικά κενά αυτή τη στιγμή είναι στην ειδική αγωγή (όπου μάλιστα θα προσληφθούν 2πλάσιοι αναπληρωτές από τον αρχικό προγραμματισμό),
αυτές οι προσλήψεις ήταν δρομολογημένες,
προς τι το 6ωρο συνεδρίασης? ???
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:12:28 »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #631 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 02:50:02 μμ »
στην ίδια ιστοσελίδα είδα ότι κατά πληροφορίες οι αυριανές προσλήψεις αναπληρωτών (από κρατικό προϋπολογισμό και ΕΣΠΑ) αφορούν ως επί το πλείστον την ειδική αγωγή, παράλληλη στήριξη κλπ,
πάντως εγώ δεν πείθομαι ότι συνεδρίαζαν τόσες ώρες μόνο και μόνο  για να καταλήξουν στο συμπέρασμα ότι τα μόνα λειτουργικά κενά αυτή τη στιγμή είναι στην ειδική αγωγή (όπου μάλιστα θα προσληφθούν 2πλάσιοι αναπληρωτές από τον αρχικό προγραμματισμό),
αυτές οι προσλήψεις ήταν δρομολογημένες,
προς τι το 6ωρο συνεδρίασης? ???

Ξέρουμε αν στη συνάντηση έλαβε μέρος κι ο David Copperfield, ή, έστω, ο Μάικ Λαμάρ, μην τυχόν κι εμφανίσουν ως δια μαγείας τίποτα κενά; Αν όχι, τότε δεν είναι καλά τα πράματα...
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος MatinaPEO2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #632 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 02:53:52 μμ »
Οι τοποθετήσεις αναπληρωτών στα τμήματα ένταξης στο νομό μου, προκαλεί πλεονάσματα στους 02,03,04. Χρειάζονται φθηνό εργατικό δυναμικό μέσω ΕΣΠΑ και δεν τους ενδιαφέρουν οι μόνιμοι που πλεονάζουν....Τα κατάφεραν με μαεστρία εφέτος και εξαφάνισαν τα κενά αλλά και προκάλεσαν τεράστια πλεονάσματα....

Αποσυνδεδεμένος mantarini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #633 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 03:20:58 μμ »
Συνάδελφοι, τι θα γίνει με τις τοποθετήσεις των αποσπασμένων; Ξέρει κάποιος κάτι; Μέχρι τώρα ήμουν προσωρινά τοποθετημένη σε λύκειο και είχα πλήρες ωράριο. Γνωρίστηκα με τα παιδιά, ετοίμασα τους φακέλους μου, οργανώθηκα κλπ. Κι εκεί που πίστευα ότι ίσως η προσωρινή τοποθέτηση γινόταν κανονική για φέτος, τελικά τοποθετήθηκε συνάδελφος που ήταν στη διάθεση. Και πολύ σωστά βέβαια, αφού αυτή είναι η διαδικασία και το νόμιμο. Ασχέτως που εγώ "έκανα με το νου μου μπαϊράμι" και ονειρευόμουν ότι θα με κρατούσαν εκεί.

Όμως τώρα αισθάνομαι απαίσια. Πηγαίνω στο σχολείο και δεν έχω να κάνω τίποτα. Ε, εντάξει βοήθησα λίγο στο γραφείο, έκανα μια εξωτερική δουλειά και έπειτα ο διευθυντής μού είπε να φύγω, γιατί να με κρατάει άπραγη σε όλη τη διάρκεια του ωραρίου; Το εκτίμησα, δεν λέω, αλλά εγώ νιώθω σαν να με έχει πατήσει τρένο. Γιατί μάς βάζουν σε αυτή την άχαρη διαδικασία να πηγαίνουμε σε κάποιο σχολείο και απλώς να περιμένουμε... Ξέρει κάποιος αν θα αποφασίσουν για την τύχη μας άμεσα; Και τελικά αυτό με τις υποχρεωτικές αποσπάσεις των αποσπασμένων πόσο πιθανό είναι να εφαρμοστεί;

Ακόμη, ξέρει κάποιος αν υπάρχουν κενά στην Α Θεσσαλονίκης, όπου δεν έγιναν πολλές αποσπάσεις φέτος; Λέω μήπως μας πάνε προς τα Ανατολικά τουλάχιστον, διότι στη Β Θεσσαλονίκης δεν υπάρχουν κενά. Και επίσης, αν προβούν σε αναγκαστικές αποσπάσεις, ποια νομίζετε ότι θα είναι η διαδικασία; Άραγε θα ανακοινώσουν όλα τα κενά τής εκάστοτε περιφέρειας ανά σχολείο ή θα μας πούνε θα πας στο τάδε σχολείο, χωρίς καν να μας βάλουνε στη διαδικασία να δηλώσουμε κάποια επιλογή προτίμησης; 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:12:28 »

Αποσυνδεδεμένος mbit

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #634 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 04:03:20 μμ »
αρχικά εντός Περιφέρειας αν υπάρχουν κάποια κενά σε Ανατολική ή Δυτική Αττική, ή  Α,Β Αθήνας  ή Β Πειραιά (για χειμερινό τουρισμό στα νησάκια ;D)
η Α Αθήνας δεν έχει τοποθετήσει κανένα ακόμη ;D ;D για να εκτιμηθεί η κατάσταση,
φυσικά μετά πάμε υποχρεωτικά εκτός περιφέρειας (νομίζω με πρόταση ΚΥΣΔΕ και υπογραφή υπουργού).

Ακριβώς!Αν και για την Α Αθήνας πληροφορίες μου λένε οτι πλεονάζουν  90!! φιλόλογοι !!Οπότε , αν αυτό είναι αληθές , τότε η εκτίμηση που έχουν να κάνουν , είναι ....πολυδιάστατη..... :(

Αποσυνδεδεμένος mbit

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #635 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 04:13:08 μμ »
Συνάδελφοι, τι θα γίνει με τις τοποθετήσεις των αποσπασμένων; Ξέρει κάποιος κάτι; Μέχρι τώρα ήμουν προσωρινά τοποθετημένη σε λύκειο και είχα πλήρες ωράριο. Γνωρίστηκα με τα παιδιά, ετοίμασα τους φακέλους μου, οργανώθηκα κλπ. Κι εκεί που πίστευα ότι ίσως η προσωρινή τοποθέτηση γινόταν κανονική για φέτος, τελικά τοποθετήθηκε συνάδελφος που ήταν στη διάθεση. Και πολύ σωστά βέβαια, αφού αυτή είναι η διαδικασία και το νόμιμο. Ασχέτως που εγώ "έκανα με το νου μου μπαϊράμι" και ονειρευόμουν ότι θα με κρατούσαν εκεί.

Όμως τώρα αισθάνομαι απαίσια. Πηγαίνω στο σχολείο και δεν έχω να κάνω τίποτα. Ε, εντάξει βοήθησα λίγο στο γραφείο, έκανα μια εξωτερική δουλειά και έπειτα ο διευθυντής μού είπε να φύγω, γιατί να με κρατάει άπραγη σε όλη τη διάρκεια του ωραρίου; Το εκτίμησα, δεν λέω, αλλά εγώ νιώθω σαν να με έχει πατήσει τρένο. Γιατί μάς βάζουν σε αυτή την άχαρη διαδικασία να πηγαίνουμε σε κάποιο σχολείο και απλώς να περιμένουμε... Ξέρει κάποιος αν θα αποφασίσουν για την τύχη μας άμεσα; Και τελικά αυτό με τις υποχρεωτικές αποσπάσεις των αποσπασμένων πόσο πιθανό είναι να εφαρμοστεί;

Ακόμη, ξέρει κάποιος αν υπάρχουν κενά στην Α Θεσσαλονίκης, όπου δεν έγιναν πολλές αποσπάσεις φέτος; Λέω μήπως μας πάνε προς τα Ανατολικά τουλάχιστον, διότι στη Β Θεσσαλονίκης δεν υπάρχουν κενά. Και επίσης, αν προβούν σε αναγκαστικές αποσπάσεις, ποια νομίζετε ότι θα είναι η διαδικασία; Άραγε θα ανακοινώσουν όλα τα κενά τής εκάστοτε περιφέρειας ανά σχολείο ή θα μας πούνε θα πας στο τάδε σχολείο, χωρίς καν να μας βάλουνε στη διαδικασία να δηλώσουμε κάποια επιλογή προτίμησης;

Δυστυχώς δε μπορώ να σου πω κάτι για τα κενά. Να δηλώσω μόνο συμπαράσταση μπορώ , ως αποσπασμένη χωρίς ...θέση .Πηγαίνω κι εγώ στο σχολείο , όπως και άλλοι συνάδελφοι και καθόμαστε , βγάζουμε καμιά φωτοτυπία και το μεσημέρι φεύγουμε!Και τα παιδιά σχολάνε στο τρίωρο γιατί δεν υπάρχουν καθηγητές.....ο σουρεαλισμός σε όλο του το μεγαλείο...και ποιος ξέρει τι άλλο μας περιμένει....

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #636 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 04:41:57 μμ »
Συνάδελφοι, τι θα γίνει με τις τοποθετήσεις των αποσπασμένων; Ξέρει κάποιος κάτι; Μέχρι τώρα ήμουν προσωρινά τοποθετημένη σε λύκειο και είχα πλήρες ωράριο. Γνωρίστηκα με τα παιδιά, ετοίμασα τους φακέλους μου, οργανώθηκα κλπ. Κι εκεί που πίστευα ότι ίσως η προσωρινή τοποθέτηση γινόταν κανονική για φέτος, τελικά τοποθετήθηκε συνάδελφος που ήταν στη διάθεση. Και πολύ σωστά βέβαια, αφού αυτή είναι η διαδικασία και το νόμιμο. Ασχέτως που εγώ "έκανα με το νου μου μπαϊράμι" και ονειρευόμουν ότι θα με κρατούσαν εκεί.

Όμως τώρα αισθάνομαι απαίσια. Πηγαίνω στο σχολείο και δεν έχω να κάνω τίποτα. Ε, εντάξει βοήθησα λίγο στο γραφείο, έκανα μια εξωτερική δουλειά και έπειτα ο διευθυντής μού είπε να φύγω, γιατί να με κρατάει άπραγη σε όλη τη διάρκεια του ωραρίου; Το εκτίμησα, δεν λέω, αλλά εγώ νιώθω σαν να με έχει πατήσει τρένο. Γιατί μάς βάζουν σε αυτή την άχαρη διαδικασία να πηγαίνουμε σε κάποιο σχολείο και απλώς να περιμένουμε... Ξέρει κάποιος αν θα αποφασίσουν για την τύχη μας άμεσα; Και τελικά αυτό με τις υποχρεωτικές αποσπάσεις των αποσπασμένων πόσο πιθανό είναι να εφαρμοστεί;

Ακόμη, ξέρει κάποιος αν υπάρχουν κενά στην Α Θεσσαλονίκης, όπου δεν έγιναν πολλές αποσπάσεις φέτος; Λέω μήπως μας πάνε προς τα Ανατολικά τουλάχιστον, διότι στη Β Θεσσαλονίκης δεν υπάρχουν κενά. Και επίσης, αν προβούν σε αναγκαστικές αποσπάσεις, ποια νομίζετε ότι θα είναι η διαδικασία; Άραγε θα ανακοινώσουν όλα τα κενά τής εκάστοτε περιφέρειας ανά σχολείο ή θα μας πούνε θα πας στο τάδε σχολείο, χωρίς καν να μας βάλουνε στη διαδικασία να δηλώσουμε κάποια επιλογή προτίμησης;
για ποια ειδικοτητα μιλάς;

Αποσυνδεδεμένος Evnikim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #637 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 04:52:25 μμ »
για ποια ειδικοτητα μιλάς;
Αν κρίνω από την περιγραφή και από όσα ζω εγώ η ίδια, η συνάδελφος πρέπει να μιλά για τους φιλολόγους...

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #638 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 05:05:34 μμ »
Ακριβώς!Αν και για την Α Αθήνας πληροφορίες μου λένε οτι πλεονάζουν  90!! φιλόλογοι !!Οπότε , αν αυτό είναι αληθές , τότε η εκτίμηση που έχουν να κάνουν , είναι ....πολυδιάστατη..... :(
Στην Αττική παντού πλεονάζουν φιλόλογοι, όπως φαίνεται. Αν θυμάμαι καλά, έχω διαβάσει σ' αυτό το φόρουμ ότι στη Γ' Αθήνας πλεονάζουν 50 , στη Δ' Αθήνας 30, στη Β' Αθήνας κανείς αλλά τα κενά  είναι πλέον ελάχιστα, στη Δυτ. Αττική γνωρίζω ότι πλεονάζουν 14-15 φιλόλογοι. Για Ανατ. Αττική δεν έχω μάθει κάτι, στον Πειραιά ήταν πάντα δύσκολα...

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #639 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 05:13:11 μμ »
Στην Αττική παντού πλεονάζουν φιλόλογοι, όπως φαίνεται. Αν θυμάμαι καλά, έχω διαβάσει σ' αυτό το φόρουμ ότι στη Γ' Αθήνας πλεονάζουν 50 , στη Δ' Αθήνας 30, στη Β' Αθήνας κανείς αλλά τα κενά  είναι πλέον ελάχιστα, στη Δυτ. Αττική γνωρίζω ότι πλεονάζουν 14-15 φιλόλογοι. Για Ανατ. Αττική δεν έχω μάθει κάτι, στον Πειραιά ήταν πάντα δύσκολα...

Στον Πειραιά η ανακοίνωση των λειτουργικών κενών αναμένεται μες στην ημέρα. Για την τοποθέτηση των λειτουργικά υπεραρίθμων φιλολόγων, το ΠΥΣΔΕ έδωσε 790 ώρες. Πέρσι, να φανταστείτε, όταν τοποθετούνταν οι σε διάθεση, μετά τους υπεραρίθμους δηλαδή, τα κενά ήταν 1300-1500 ώρες.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος mbit

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #640 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 05:19:22 μμ »
Στον Πειραιά η ανακοίνωση των λειτουργικών κενών αναμένεται μες στην ημέρα. Για την τοποθέτηση των λειτουργικά υπεραρίθμων φιλολόγων, το ΠΥΣΔΕ έδωσε 790 ώρες. Πέρσι, να φανταστείτε, όταν τοποθετούνταν οι σε διάθεση, μετά τους υπεραρίθμους δηλαδή, τα κενά ήταν 1300-1500 ώρες.


Όταν λες οτι θα γίνει ανακοίνωση των  λειτουργικών κενών στον Πειραιά  εννοείς και για την Α και για τη Β Πειραιά;Οι ώρες που μας αναφέρεις αφορούν και την Α και τη Β συνολικά;

Αποσυνδεδεμένος mantarini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #641 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 05:36:59 μμ »
για ποια ειδικοτητα μιλάς;

Σωστά καταλάβατε, φιλόλογος είμαι. Ευχαριστώ για τη συμπαράσταση! Άντε να δούμε πόσο θα αντέξουν τα νεύρα μας. Κι όσο σκέφτομαι φίλους και συγγενείς μου που όλη μέρα εργάζονται τρελά ωράρια για ένα κομμάτι ψωμί, ενώ εμάς το υπουργείο μάς έχει σε καθεστώς αεργίας (αλλά μάς πληρώνει ακόμη παρόλα αυτά), νιώθω ακόμη πιο άσχημα...

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #642 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 05:56:04 μμ »
26-9
ακομα κ σημερα ενα επεισοδιο του σηριαλ : ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ-ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ .
Οι παραγωγοι αρχιζουν να ετοιμαζουν τα λογια τους...Ευχαριστω την μαμα μου.....

Αποσυνδεδεμένος vasw99

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #643 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 07:14:58 μμ »
Σήμερα το απόγευμα ανακοινώθηκαν προσωρινές τοποθετήσεις στην Αν. Αττ.  Γα κάποιους, ειδικά φιλολόγους, αναφέρεται "αναμονή τοποθέτησης". Γνωρίζει κανείς πώς μπορεί να εξηγηθεί αυτό;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160544
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 568
Σύνολο: 593

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.