*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 225247 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BettyRou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #378 στις: Μάιος 12, 2015, 01:44:31 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Μου δίνετε θάρρος!! Πιστεύω είναι βασικό κάποιος να μας δώσει την ευκαιρία σ' εμάς χωρίς εμπειρία. :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:41:25 »

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #379 στις: Μάιος 12, 2015, 01:54:03 μμ »
Θα στη δώσει! Ξεκίνα σήμερα κιόλας!
Θα συμφωνήσω με τη σειρά μου με τον Μάρκο, αν μπορείς, καλύτερα να πηγαίνεις εσύ τα βιογραφικά κι αν δε γίνεται, στείλε τα ηλεκτρονικά.
Στην αρχή λογικά θα σου δώσουν λίγες ώρες αλλά αν μείνουν ευχαριστημένοι από τη δουλειά σου, θα αυξηθούν.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #380 στις: Μάιος 12, 2015, 02:27:12 μμ »
Καλή τύχη σε σένα και σε όλους όσοι το προσπαθουν  ;) :)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος elli_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #381 στις: Μάιος 24, 2015, 10:34:40 μμ »
Καλησπέρα.Γνωρίζει κάποιος αν γίνεται να κάνεις πρακτική σε φροντιστήριο αγγλικών χωρίς να πληρώνεσαι?Μόνο και μόνο για να αποκτήσεις εμπειρία?Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:41:25 »

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #382 στις: Μάιος 25, 2015, 01:01:44 πμ »
Δεν ξέρω αν γίνεται, π.χ. με κάποιο πρόγραμμα της σχολής σου αν είσαι ακόμη φοιτήτρια. Νομίζω στέλνουν μόνο σε δημόσια σχολεία αλλά κάτι τέτοιο, ότι δηλ. πάνε στο φροντιστήριό της για πρακτική φοιτητές έχει αναφέρει το μέλος Isla. Αν πάλι δεν είσαι φοιτήτρια αλλά πτυχιούχος, καλύτερα να αναζητήσεις εργασία επί πληρωμή. Κάποια στιγμή πρέπει να μπεις στην τάξη και να την αντιμετωπίσεις. Και στο λέει μια ιδιοκτήτρια κέντρου ξένων γλωσσών που μπορεί και να τη βόλευε η εθελοντική σου εργασία δίχως αμοιβή αλλά δεν είναι έτσι.  ;)

Αποσυνδεδεμένος elli_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #383 στις: Μάιος 25, 2015, 11:10:58 πμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση.Έχω πάρει το πτυχιό πριν δύο χρόνια και κάνω ιδιαίτερα από τότε.Ο μόνος λόγος που έχω σκεφτεί αυτή τη λύση είναι το ότι όσες φορές έχω πάει σε κέντρα ξένων γλωσσών να αφήσω βιογραφικό μόλις ακούν για ιδιαίτερα δεν τους αρέσει και θέλουν οπωσδήποτε προυπηρεσία.Απ την άλλη πιστεύω οτι και να πω ψέματα ότι έχω προυπηρεσία σίγουρα θα φανεί στην πράξη και δεν  μπορώ και να λειτουργώ έτσι ούτως η αλλως.Έχει δουλέψει κανείς για πρακτική χωρίς πληρωμή να μου πει πως ήταν η εμπειρία;

Αποσυνδεδεμένος vk87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #384 στις: Μάιος 25, 2015, 12:55:44 μμ »
Ακόμα και εθελοντικά να δουλεύεις κάπου θα πρεπει αν δεν κάνω λάθος να σε ασφαλίζει ο εργοδότης κάτι που δεν τον συμφέρει.. Δες αν μπορείς να διδάξεις σε κοινωφελείς οργανισμούς όπως τα χωριά ΣΟΣ και το χαμόγελο του παιδιού.. Και να το κυνηγάς συνεχώς από τωρα μέχρι και Σεπτεμβρη με Βιογραφικά στα φροντιστήρια.. Καλή υπομονή!

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #385 στις: Μάιος 25, 2015, 01:51:52 μμ »
Έχει δουλέψει κανείς για πρακτική χωρίς πληρωμή να μου πει πως ήταν η εμπειρία;
Ναι, εγώ έτσι ξεκίνησα προ 20ετίας, και πιστεύω πως είναι ιδανικός τρόπος για να μπεις σε τάξη και να αποκτήσεις προϋπηρεσία. Δυστυχώς πλέον κανείς εργοδότης δεν μπορεί να σε προσλάβει χωρίς αμοιβή γιατί τα πρόστιμα από το ΙΚΑ και την Επιθεώρηση Εργασίας είναι τσουχτερά.

Προσωπικά, λυπάμαι που το λέω, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να προσλάβω άτομο χωρίς εμπειρία τάξης. Ο ανταγωνισμός από τα ιδιαίτερα είναι μεγάλος και δεν είναι εποχή για πειράματα.

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #386 στις: Μάιος 26, 2015, 09:19:47 πμ »
Ναι, εγώ έτσι ξεκίνησα προ 20ετίας, και πιστεύω πως είναι ιδανικός τρόπος για να μπεις σε τάξη και να αποκτήσεις προϋπηρεσία. Δυστυχώς πλέον κανείς εργοδότης δεν μπορεί να σε προσλάβει χωρίς αμοιβή γιατί τα πρόστιμα από το ΙΚΑ και την Επιθεώρηση Εργασίας είναι τσουχτερά.

Προσωπικά, λυπάμαι που το λέω, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να προσλάβω άτομο χωρίς εμπειρία τάξης. Ο ανταγωνισμός από τα ιδιαίτερα είναι μεγάλος και δεν είναι εποχή για πειράματα.
[/color]

Eγώ πάλι δίνω την ευκαιρία και σε άτομα χωρίς εμπειρία τάξης. Θεωρώ πως παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η όρεξη για δουλειά. Φυσικά, κάτι τέτοιο απαιτεί να είσαι συνεχώς από πάνω και να τον/την εκπαιδεύεις αλλά πολύ κοντά είμαι και στους έχοντες μακρόχρονη θητεία σε κέντρα ξένων γλωσσών, γιατί πολύ απλά χρειάζεται  ;). Από την άλλη πλευρά, κάποιοι με εμπειρία χρόνων την έχουν δει κάπως και δεν είναι κι ό,τι καλύτερο.
Τα ιδιαίτερα μεγάλη κουβέντα και κυρίως τα φθηνά ιδιαίτερα.   >:(

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #387 στις: Ιούνιος 04, 2015, 01:23:04 μμ »
Παιδιά προσοχή 2 μεγάλοι όμιλοι ζητάνε να παρακολουθήσεις τα σεμινάρια τους (με τιμές κοντά στα 20 Ευρώ ανά ώρα, σε τάξεις φαντάζομαι των 20-30 καθηγητών), και μετά και καλά θα διαλεχτούν οι καλύτεροι να δουλέψουν ως καθηγητές (με εξευτελιστικές τιμές!!), μην το δεχτείτε! μπορεί να σας πάρουν τα λεφτά, και μετά δεν σε ξέρω δεν με ξέρεις! και μένα από την HAU μου είπαν για σεμινάρια καθηγητών (μερικά χιλιάρικα βέβαια!!), και λέω με 7,5 Ευρώ την ώρα δεν αξίζει τον κόπο! pure competion equals zero capital investment! απλά business economics ;)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #388 στις: Ιούνιος 04, 2015, 10:03:42 μμ »
Κάποιος πρέπει να είναι ή πολύ απελπισμένος ή πολύ ηλίθιος για να πληρώνει για ψευτοσεμινάρια, με την ελπίδα να προσληφθεί μετά εκεί. Απορώ που υπάρχει έστω ένα άτομο να δέχεται τέτοια "σεμινάρια" και τέτοια αντιμετώπιση, αλλά για να συνεχίζονται κάθε χρόνο σημαίνει ότι υπάρχει πελατεία.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #389 στις: Ιούνιος 04, 2015, 10:43:03 μμ »
Κάποιος πρέπει να είναι ή πολύ απελπισμένος ή πολύ ηλίθιος για να πληρώνει για ψευτοσεμινάρια, με την ελπίδα να προσληφθεί μετά εκεί. Απορώ που υπάρχει έστω ένα άτομο να δέχεται τέτοια "σεμινάρια" και τέτοια αντιμετώπιση, αλλά για να συνεχίζονται κάθε χρόνο σημαίνει ότι υπάρχει πελατεία.

Agreed! καλά και σε ομίλους Μ.Ε. και σε Αγγλικά το είδα! 200 ευρώ για σεμινάριο 2 ημερών (ελάχιστες ώρες), και μετά σου λέει θα σε αξιολογήσουμε εμείς! ΕΛΕΟΣ, παιδιά μην ευτελίζουμε τα πτυχία μας!

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #390 στις: Ιούνιος 04, 2015, 11:45:32 μμ »
και μένα από την HAU μου είπαν για σεμινάρια καθηγητών (μερικά χιλιάρικα βέβαια!!), και λέω με 7,5 Ευρώ την ώρα δεν αξίζει τον κόπο! pure competion equals zero capital investment! απλά business economics ;)
Για άλλα σεμινάρια δεν έχω γνώμη, πάντως για της Ελληνοαμερικανικής έχω ακούσει πολύ καλά λόγια από άτομα που έχουν παρακολουθήσει τα προγράμματά τους.

Σε γενικές γραμμές θεωρώ πως η παρακολούθηση σεμιναρίου διδακτικής μεθοδολογίας είναι καλή ιδέα, ειδικά όταν συνδιάζεται με εμπειρία τάξης. Εγώ είχα κάνει ένα σεμινάριο δύο εβδομάδων μετά την πρώτη ακαδημαϊκή χρονιά που είχα δουλέψει και το είχα βρει πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο.

Όσο για το ποιο σεμινάριο είναι καλό και ποιο όχι, αυτό εξαρτάται. Ρωτάς, παίρνεις γνώμες και αναλόγως πράττεις. Οι τιμές που παίζουν είναι 45-50 ευρώ για 4 σεμιναριακές ώρες σε γκρουπ 15-20 ατόμων. Υπάρχουν βέβαια και φτηνότερα σεμινάρια τύπου διάλεξης, και αρκετά δωρεάν που γίνονται από την Ελληνοαμερικανική, το Βρετανικό και από εκδοτικούς οίκους.

Αν ένας όμιλος σου δίνει την ευκαιρία να παρακολουθήσεις ένα σεμινάριο με Χ κόστος και έχεις Χ χρήματα στην άκρη, ίσως να μην είναι τόσο άσχημη ιδέα να διαθέσεις τα χρήματα. Είναι ένας τρόπος να γνωριστείς και να γνωρίσεις κόσμο, να μάθεις κάτι παραπάνω, και φυσικά να εμπλουτίσεις το βιογραφικό σου. Αναλόγως βέβαια και με τον οργανισμό που κάνει το σεμινάριο, γιατί δεν απορρίπτω και την πιθανότητα κοροϊδίας. Δυστυχώς δεν έχω υπόψιν ποιοι όμιλοι κάνουν σεμινάρια για να μπορώ να εκφέρω πιο συγκεκριμένη γνώμη.

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #391 στις: Ιούνιος 05, 2015, 12:19:00 πμ »
Για άλλα σεμινάρια δεν έχω γνώμη, πάντως για της Ελληνοαμερικανικής έχω ακούσει πολύ καλά λόγια από άτομα που έχουν παρακολουθήσει τα προγράμματά τους.

Σε γενικές γραμμές θεωρώ πως η παρακολούθηση σεμιναρίου διδακτικής μεθοδολογίας είναι καλή ιδέα, ειδικά όταν συνδιάζεται με εμπειρία τάξης. Εγώ είχα κάνει ένα σεμινάριο δύο εβδομάδων μετά την πρώτη ακαδημαϊκή χρονιά που είχα δουλέψει και το είχα βρει πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο.

Όσο για το ποιο σεμινάριο είναι καλό και ποιο όχι, αυτό εξαρτάται. Ρωτάς, παίρνεις γνώμες και αναλόγως πράττεις. Οι τιμές που παίζουν είναι 45-50 ευρώ για 4 σεμιναριακές ώρες σε γκρουπ 15-20 ατόμων. Υπάρχουν βέβαια και φτηνότερα σεμινάρια τύπου διάλεξης, και αρκετά δωρεάν που γίνονται από την Ελληνοαμερικανική, το Βρετανικό και από εκδοτικούς οίκους.

Αν ένας όμιλος σου δίνει την ευκαιρία να παρακολουθήσεις ένα σεμινάριο με Χ κόστος και έχεις Χ χρήματα στην άκρη, ίσως να μην είναι τόσο άσχημη ιδέα να διαθέσεις τα χρήματα. Είναι ένας τρόπος να γνωριστείς και να γνωρίσεις κόσμο, να μάθεις κάτι παραπάνω, και φυσικά να εμπλουτίσεις το βιογραφικό σου. Αναλόγως βέβαια και με τον οργανισμό που κάνει το σεμινάριο, γιατί δεν απορρίπτω και την πιθανότητα κοροϊδίας. Δυστυχώς δεν έχω υπόψιν ποιοι όμιλοι κάνουν σεμινάρια για να μπορώ να εκφέρω πιο συγκεκριμένη γνώμη.

ναι, απλά τα χιλιάρικα που ζητάνε δεν θα μπορέσεις άμεσα (τουλάχιστον για τα επόμενα 3-4 χρόνια) να τα κεφαλαιοποιήσεις στην δουλειά σου! αυτό λέω, δεν θα κάνεις καν break-even, το μόνο που νοιάζει τους γονείς στα ιδιαίτερα είναι α) αν μένεις κοντά τους, β) αν είσαι φθηνός- αυτοί καθορίζουν την τιμή, γ) αν είσαι γυναίκα- μην τους βιάσεις κιόλας, δ) και δεκάδες άλλα που βαριέμαι να τα αναλύσω τώρα...εξοργιστικά εννοείται ανά περιπτώσεις με αποκορύφωμα το εξής μαθήτρια κοντά στα 50 αντί για χρήματα μου πρότεινε να μου μαγειρεύει για να της κάνω μάθημα Αγγλικών!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 913
Σύνολο: 915

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.