*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 224657 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #392 στις: Ιούνιος 05, 2015, 01:36:38 πμ »
Μα αν είναι να (συνεχίσεις να) κάνεις ιδιαίτερα τι να το κάνεις το σεμινάριο; Σαφώς δεν θα κάνεις break even. Το σεμινάριο το κάνεις ως επένδυση για το μέλλον και με την ελπίδα να μπεις σε τάξη. Αν δώσεις ένα σεβαστό ποσό για να παρακολουθήσεις σεμινάριο και μετά επιστρέψεις στα ιδιαίτερα, τότε έκανες μια τρύπα στο νερό.

Ξέρω περίπτωση που γονιός πρότεινε σε φροντιστηριούχο να τον πληρώσει δίνοντάς του ένα γούνινο παλτό. Πιο συμφέρον μου φαίνεται το μαγείρεμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:00:33 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #393 στις: Ιούνιος 05, 2015, 09:17:40 πμ »
Ας πούλαγε πρώτα το γούνινο παλτό, για να δώσει χρήματα (αυτό θα απαντούσα αν ήμουν στη θέση του)  8)
Αν και δεν είναι κακή ιδέα για ανταλλαγή αγαθών και υπηρεσίων.. έτσι δεν θα έχουμε ανάγκη τα χρήματα στο τέλος  ;)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #394 στις: Ιούνιος 05, 2015, 09:59:19 πμ »
Ας πούλαγε πρώτα το γούνινο παλτό, για να δώσει χρήματα (αυτό θα απαντούσα αν ήμουν στη θέση του)  8)
Αν και δεν είναι κακή ιδέα για ανταλλαγή αγαθών και υπηρεσίων.. έτσι δεν θα έχουμε ανάγκη τα χρήματα στο τέλος  ;)
Αν πούλαγε το παλτό κανένα πρόβλημα - τι τη νοιάζει τη φροντιστηριούχο από πού βρέθηκαν τα χρήματα; Αλλά δεν το πούλησε, προσπαθούσε απλά να το ξεφορτωθεί και σου λέει πού να το δώσω, πού να το δώσω, α ναι! στο φροντιστήριο των παιδιών.

Πώς ακριβώς το σκέφτεσαι αυτό το "δεν θα έχουμε ανάγκη τα χρήματα"? Θα πηγαίνουμε ας πούμε στο σούπερ μάρκετ και θα αγοράζουμε χαρτιά τουαλέτας με μια δωδεκάδα αυγά; Ή θα σε πληρώνει ο εργοδότης σου με ένα γούνινο παλτό, δύο ζευγάρια κάλτσες και τρία πουκάμισα;

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #395 στις: Ιούνιος 05, 2015, 10:20:39 πμ »

Πώς ακριβώς το σκέφτεσαι αυτό το "δεν θα έχουμε ανάγκη τα χρήματα"? Θα πηγαίνουμε ας πούμε στο σούπερ μάρκετ και θα αγοράζουμε χαρτιά τουαλέτας με μια δωδεκάδα αυγά; Ή θα σε πληρώνει ο εργοδότης σου με ένα γούνινο παλτό, δύο ζευγάρια κάλτσες και τρία πουκάμισα;

Όπως γινόταν πριν τη χρήση χρημάτων. Αλλά για να μην σε πηγαίνω τόσο παλιά... στην Αργεντινή της κρίσης εφαρμόστηκε και έσωσε πολύ κόσμο:
http://reviews.in.gr/diafora/socialeconomy/article/?aid=1231127625

(δεν ισχυρίζομαι ότι είναι η λύση σε όλα τα προβλήματα, ούτε καν λύση ίσως, αλλά μια εναλλακτική προοπτική για αρκετό κόσμο, έστω και προσωρινά)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:00:33 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #396 στις: Ιούνιος 05, 2015, 11:04:34 πμ »
Από πότε χρησιμοποιούμε την Αργεντινή ως παράδειγμα προς μίμηση;  :o :o :o

Ευχαριστώ δεν θα πάρω. Όποιος θέλει να πληρωθεί σε είδος, ας το ζητήσει. Σίγουρα θα υπάρχουν άνθρωποι που θα χαρούν να τον εξυπηρετήσουν (να ξεφορτωθούν τη σαβούρα τους, να του πασάρουν αυγουλάκια από το χωριό ή ζαρζαβατικά από τον κήπο τους ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο αντί για πληρωμή). Εγώ θα προτιμήσω τα χρήματα ώστε να μπορώ να τα διαθέσω όπου και όπως θέλω.

Ούτε νομίζω ότι είναι λογικό να δουλεύω 50 ώρες την εβδομάδα ως καθηγήτρια και άλλες 20 ως έμπορας μεταχειρισμένων ειδών. Δεν έχω καμία όρεξη να επιστρέψω στη δεκαετία του 50 επειδή κάποιοι έχουν καβουράκια στην τσέπη ή να γίνω Αργεντινή (φτου φτου μακριά από εμάς).

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #397 στις: Ιούνιος 05, 2015, 11:28:23 πμ »
Μα αν είναι να (συνεχίσεις να) κάνεις ιδιαίτερα τι να το κάνεις το σεμινάριο; Σαφώς δεν θα κάνεις break even. Το σεμινάριο το κάνεις ως επένδυση για το μέλλον και με την ελπίδα να μπεις σε τάξη. Αν δώσεις ένα σεβαστό ποσό για να παρακολουθήσεις σεμινάριο και μετά επιστρέψεις στα ιδιαίτερα, τότε έκανες μια τρύπα στο νερό.

Ξέρω περίπτωση που γονιός πρότεινε σε φροντιστηριούχο να τον πληρώσει δίνοντάς του ένα γούνινο παλτό. Πιο συμφέρον μου φαίνεται το μαγείρεμα.

Μα ποιος σου είπε πως δεν έχω τάξεις? έχω, γιατί συνεργάζομαι κατά καιρούς μέχρι και με 3 φροντιστήρια (πάντα part time!), και δεν τους νοιάζει τι χαρτιά/πτυχία/certifications κτλ έχεις! σου λένε 10 μεικτά, 8 στο χέρι (με Απόδειξη Επαγγελματικής Δαπάνης), ή 7,5 Ευρώ μαύρα τελείως! οπότε..συν ότι δια νόμου το max που οφείλει να σου δώσει το φροντιστήριο ανά ώρα είναι 10-12 Ευρώ νομίζω για καθηγητές Ξ.Γ. οπότε  >:(, μην ακούσω ότι θα πάρεις παραπάνω ώρες, γιατί είχα φτάσει να έχω και 40 ώρες ούτως ή άλλως....

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #398 στις: Ιούνιος 05, 2015, 12:46:54 μμ »
Κάτσε τώρα γιατί μου φαίνεται ότι μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαινόμαστε  :-*

Όταν μιλούσα σε δεύτερο ενικό μιλούσα γενικά, όχι προσωπικά για σένα. Αν ήδη έχεις δουλειά σε φροντιστήριο ή σχολείο δεν σου χρειάζεται σεμινάριο για να γνωριστείς, να αποκτήσεις γνώσεις διδακτικής σε τάξη κλπ. Αυτό το συζητάμε για την περίπτωση που δεν έχεις εμπειρία τάξης, θέλεις να βρεις δουλειά σε φροντιστήριο και δεν έχεις ανταπόκριση στα βιογραφικά που στέλνεις. Άρα τι κάνεις; Κάνεις ένα σεμινάριο για να αποκτήσεις γνώσεις / να φρεσκάρεις τις γνώσεις που έχεις και παράλληλα να μπεις σε αυτό τον "κύκλο", να κάνεις networking, να γνωριστείς και πιθανόν να σε προσέξουν, να σε εκτιμήσουν και να σου προσφέρουν εργασία. Και αν δεν συμβεί κάτι από αυτά, τουλάχιστον να έχεις κάτι καλό να βάλεις στο βιογραφικό σου, γιατί κακά τα ψέματα ένα βιογραφικό με μόνη εργασιακή εμπειρία τα ιδιαίτερα σε παιδάκια και μόνες σπουδές ένα ξερό πτυχίο, δεν ανοίγει πόρτες.

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #399 στις: Ιούνιος 05, 2015, 01:05:25 μμ »
Κάτσε τώρα γιατί μου φαίνεται ότι μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαινόμαστε  :-*

Όταν μιλούσα σε δεύτερο ενικό μιλούσα γενικά, όχι προσωπικά για σένα. Αν ήδη έχεις δουλειά σε φροντιστήριο ή σχολείο δεν σου χρειάζεται σεμινάριο για να γνωριστείς, να αποκτήσεις γνώσεις διδακτικής σε τάξη κλπ. Αυτό το συζητάμε για την περίπτωση που δεν έχεις εμπειρία τάξης, θέλεις να βρεις δουλειά σε φροντιστήριο και δεν έχεις ανταπόκριση στα βιογραφικά που στέλνεις. Άρα τι κάνεις; Κάνεις ένα σεμινάριο για να αποκτήσεις γνώσεις / να φρεσκάρεις τις γνώσεις που έχεις και παράλληλα να μπεις σε αυτό τον "κύκλο", να κάνεις networking, να γνωριστείς και πιθανόν να σε προσέξουν, να σε εκτιμήσουν και να σου προσφέρουν εργασία. Και αν δεν συμβεί κάτι από αυτά, τουλάχιστον να έχεις κάτι καλό να βάλεις στο βιογραφικό σου, γιατί κακά τα ψέματα ένα βιογραφικό με μόνη εργασιακή εμπειρία τα ιδιαίτερα σε παιδάκια και μόνες σπουδές ένα ξερό πτυχίο, δεν ανοίγει πόρτες.

ναι, τα ίδια λέμε πάνω-κάτω PS εξαρτάται τον ιδιοκτήτη φροντιστηρίου! θυμάμαι άπειρα περιστατικά που έγιναν καθηγητές εν μια νυχτί εξαιτίας της έλλειψης καθηγητών (χρυσές εποχές 2001) έχοντας ένα ECPE με borderline fail! και άλλες που είχαν κάνει μεταπτυχιακά στην HAU και με υποτροφίες που κάθονται και τα κοιτάνε (2013 δηλαδή), οπότε... it's just luck. PS το σεμινάριο δεν σε γνωρίζει, κύκλο κάνεις μόνος σου με 1 μαθητή και αν είναι ευχαριστημένος σου φέρνει 2-3-4 άλλους φρέσκους... (i am talking from experience :D). PS2 αν δεν έχεις σεμινάριο, κύκλο και τα λοιπά (ένσημα σε διδασκαλία) σε προτιμάνε μερικά φροντιστήρια απλώς γιατί σε προσλαμβάνουν με 3,52 την ώρα αντί για 7,5 ή 10 Ευρώ/ώρα.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #400 στις: Ιούνιος 05, 2015, 11:16:04 μμ »
Όταν μίλησα για κύκλο, δεν εννοούσα να βρεις μαθητές, αλλά να γνωριστείς με συναδέλφους καθηγητές, διευθυντές σπουδών, φροντιστηριούχους, μην σου πω και γραμματείς φροντιστηρίων. Από αυτό το networking ίσως βρεις την πρώτη σου δουλειά σε φροντιστήριο ή και περισσότερα ιδιαίτερα. Αν περιμένεις να εκτιμήσουν το βιογραφικό σου, θα περιμένεις πολύ καιρό.

Τώρα το πόσα θα πληρωθείς είναι άλλη κουβέντα. Το σίγουρο είναι πως δεν θα πάρεις 7,5 και 10 ευρώ την ώρα χωρίς εμπειρία τάξης.

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #401 στις: Ιούνιος 06, 2015, 12:36:04 πμ »
Έτσι είναι. Σημαντικές οι γνωριμίες!

Πάντως, ναι, χωρίς εμπειρία τάξης τόσα χρήματα δε θα πάρει κάποιος. Προσωπικά, δίνω ευκαιρίες σε πτυχιούχους χωρίς εμπειρία αλλά σαφώς τα χρήματα δεν μπορεί να είναι τα ίδια με την αμοιβή έμπειρων καθηγητών/καθηγητριών. Όχι όμως και ποσά της τάξης των 3,52 που ακούω πολύ συχνά. Λιγότερα από τους έχοντες εμπειρία αλλά ένα ποσό που να μην είναι εξευτελιστικό. Και φυσικά πάντα ασφάλιση.

Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω μιας και αναφέρθηκε. Είναι ok νομικά να δουλεύει στο ΚΞΓ καθηγητής που έχει OAEE και να σου κόβει απόδειξη δίχως να τον έχεις ασφαλίσει στο IKA;

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #402 στις: Ιούνιος 06, 2015, 02:22:49 πμ »
Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω μιας και αναφέρθηκε. Είναι ok νομικά να δουλεύει στο ΚΞΓ καθηγητής που έχει OAEE και να σου κόβει απόδειξη δίχως να τον έχεις ασφαλίσει στο IKA;
Ο λόγιστής μου λέει κατηγορηματικά όχι!

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #403 στις: Ιούνιος 06, 2015, 10:13:13 πμ »
Από πότε χρησιμοποιούμε την Αργεντινή ως παράδειγμα προς μίμηση;  :o :o :o
...Δεν έχω καμία όρεξη να επιστρέψω στη δεκαετία του 50 επειδή κάποιοι έχουν καβουράκια στην τσέπη ή να γίνω Αργεντινή



Φαίνεται δεν έχεις καταλάβει ότι πολιτικά, πολιτισμικά και οικονομικά είμαστε χειροτερα από την Αργεντινή αλλά και ως λαός ακόμη χειρότερα, επειδή  δεν υπάρχει ούτε συλλογικότητα αλλά ούτε  και κοινωνική ευασισθησία.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 06, 2015, 10:17:30 πμ από nickitol »

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #404 στις: Ιούνιος 08, 2015, 01:15:05 μμ »
Ο λόγιστής μου λέει κατηγορηματικά όχι!

Eγώ δεν έχω ρωτήσει τον δικό μου αλλά θα το κάνω έτσι για την απάντηση. Άλλωστε δεν μου έχει τύχει τέτοια περίπτωση αλλά μου κίνησε το ενδιαφέρον αυτό που είπε το μέλος George999. Επειδή, όμως ξέρω άτομα που ασφαλίζονται ταυτόχρονα σε ΟΑΕΕ και ΙΚΑ φαντάζομαι πως τον ασφαλίζεις υποχρεωτικά. Τι ακριβώς γίνεται στην περίπτωσή σου, George999;

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #405 στις: Ιούνιος 08, 2015, 04:45:09 μμ »
Eγώ δεν έχω ρωτήσει τον δικό μου αλλά θα το κάνω έτσι για την απάντηση. Άλλωστε δεν μου έχει τύχει τέτοια περίπτωση αλλά μου κίνησε το ενδιαφέρον αυτό που είπε το μέλος George999. Επειδή, όμως ξέρω άτομα που ασφαλίζονται ταυτόχρονα σε ΟΑΕΕ και ΙΚΑ φαντάζομαι πως τον ασφαλίζεις υποχρεωτικά. Τι ακριβώς γίνεται στην περίπτωσή σου, George999;

Συγκεκριμένα για μένα στο ένα φροντιστήριο έκδοση Απόδειξης Επαγγελματικής Δαπάνης, στο άλλο underground economy ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159971
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 586
Σύνολο: 593

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.