*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4343243 φορές)

0 μέλη και 13 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10416 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 09:05:18 μμ »
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Την προηγούμενη ένσταση την είχα κάνει μέσω δικηγόρου.
Η διαφορά είναι ότι δεν είχα αναφερθεί προσωπικά σε άτομα αν και είχα εντοπίσει τις παρατυπίες.
Αυτή τη φορά θα την κάνω ονομαστικά και βέβαια, μέσω δικηγόρου.

Στην περιοχή συμφερόντων μου (Β' Θεσσαλονίκη) πήραν άτομο με 40,7 μόρια και αρκετούς από 60 έως 70, ακόμη και από ΠΥΣΔΕ εκτός Θεσσαλονίκης.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι οτι στην ανακοίνωση των μετατάξεων ο τελευταίος είχε γύρω στα 86 μόρια. Από που κι ως που τα άτομα με 40 και 50 μόρια μπήκαν στην διαδικασία να κάνουν ένσταση; Τι ήταν αυτό που τους οδήγησε;
Το ερώτημα είναι ρητορικό... :)

από ότι κατάλαβα περιμένουμε να λάβει η ανακοίνωση του σάιτ του υπουργείου, επίσημη μορφή κ μετά κάνουμε ένσταση ώστε να μας απαντήσουν.
(ή μήπως να βιαστούμε τώρα πριν τα ανακοινώσουν)

πάντως θα κάνω ένσταση δε θα το αφήσω.

είμαι Εντός περιφέρειας κ έχω 94 μόρια κ μου φέρνουν τον άλλον από την άλλη άκρη με 59;;
κ 2 διδακτορικά να έχει δε με φτάνει το πουλάκι μου.

Παιδιά θα σας το ξαναπώ, και αν θέλετε καταλάβετε το, αλλιώς κάντε πάλι ενστάσεις στο γάμο του Καραγκιόζη .... μην κοιτάτε τα μόρια, κοιτάτε τη δοτικότητα του ΠΥΣΔΕ. Εντός της οικείας διεύθυνσης μπορούσες να πάρεις μετάταξη και με λίγα μόρια, αφού είχες να ανταγωνιστείς μόνο με τα μόρια όσων είναι στη διεύθυνση σου. Εσύ Mystirios με τα 94 προφανώς εξαντλήθηκε η δοτικότητα του ΠΥΣΔΕ σου και έφυγαν από το ΠΥΣΔΕ άτομα με πιο πολλά μόρια από εσένα, ή ίσως προηγήθηκαν για άλλους λόγους.
Επαναλαμβάνω όχι ότι θεωρώ ότι η διαδικασία ήταν νόμιμη ή αξιοκρατική, ίσα-ίσα που μέσα σε αυτό το χάος και την ασάφεια βρήκαν χώρο για ρουσφέτια. Αλλά αν θέλετε να βγάλετε κάτι με τις ενστάσεις ή πιθανώς με τη δεύτερη φάση (τολμώ να υποθέσω ότι θα γίνει με τα ίδια κριτήρια), εστιάστε πρώτα στη δοτικότητα του ΠΥΣΔΕ σας και μετά στα μόρια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:47:45 »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10417 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 09:11:15 μμ »
Υποχρεωτικές μετατάξεις ΠΕ19/20
Α’ Θεσ/νίκης
Πλεόνασμα στη Β/θμια: 62
Θέσεις στη Α/θμια: 30
Καλύφτηκαν όλες στην Α’ φάση των υποχρεωτικών μετατάξεων από το τοπικό ΠΥΣΔΕ. Έρχονται τώρα 8 συνάδελφοι εκτός ΠΥΣΔΕ Ανατ. Θεσ/νίκης και εκτός περιφέρειας (Καστοριά, Λέσβος, Ζάκυνθος, Θεσπρωτία) και παίρνουν θέσεις (και καλά κάνουν) στην Α’ Θεσ/νίκης στην Αθμια. Απλά αναρωτιέμαι, τι έγραψαν στην ένστασή τους; «Γιατί πήρατε τους 30 από το τοπικό ΠΥΣΔΕ και όχι εμάς;» Ποια ήταν η αδικία εναντίον τους; Αφού προηγούνταν όσοι υπηρετούσαν στο οικείο ΠΥΣΔΕ. Μπορείτε να με βοηθήσετε;

Δεν ξέρω αν λέει τίποτα αυτό ή σε βοηθάει, πάντως στην διαπιστωτική πράξη που εξέδωσε χθες το υπουργείο, ως προάγγελο β' φάσης μετατάξεων, εμφανίζει 15 κενά στην Α' Θεσσαλονίκης στους ΠΕ19/20.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος paralias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10418 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 09:24:41 μμ »
Δεν ξέρω αν λέει τίποτα αυτό ή σε βοηθάει, πάντως στην διαπιστωτική πράξη που εξέδωσε χθες το υπουργείο, ως προάγγελο β' φάσης μετατάξεων, εμφανίζει 15 κενά στην Α' Θεσσαλονίκης στους ΠΕ19/20.

Σ' ευχαριστώ πολύ Νικήτα, αλλά η πράξη αυτή θα έπρεπε να αφορά στη β' φάση των υποχρεωτικών μετατάξεων και όχι στη διαδικασία των ενστάσεων που σχετίζονται με την Α' φάση. Έχει όμως μία λογική. Μπορεί απλά οι συνάδελφοι να είχαν καλή πληροφόρηση για τις θέσεις που ΘΑ προκηρύσσονταν ή απλά να ήταν τυχεροί. Τι να πω δεν ξέρω...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2013, 09:32:08 μμ από paralias »

Αποσυνδεδεμένος katerina05

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10419 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 09:32:37 μμ »
Είσαι σίγουρος ότι είχαν καλυφθεί όλα τα κενά στην α φάση??γιατί πολλοί έκαναν γι αυτό το λόγο ενστά΄σεις κ μάλλον δικαιώθηκαν...
έχει δίκιο ο νικήτασ κ μένα μου είπαν από πρωτοβάθμια οτι στα κενά που ανακοινώθηκαν για β θα είναι μέσα κ αυτοί που δικαιώθηκαν από ενστάσεις.άρα μάλλον θα πρέπει να κάνουμε αφαίρεση από τα κενά τις ενστάσεις που δικαιώθηκαν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:47:45 »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10420 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 09:37:55 μμ »
Σ' ευχαριστώ πολύ Νικήτα, αλλά η πράξη αυτή θα έπρεπε να αφορά στη β' φάση των υποχρεωτικών μετατάξεων και όχι στη διαδικασία των ενστάσεων που σχετίζονται με την Α' φάση. Έχει όμως μία λογική. Μπορεί απλά οι συνάδελφοι να είχαν καλή πληροφόρηση για τις θέσεις που ΘΑ προκηρύσσονταν ή απλά να ήταν τυχεροί. Τι να πω δεν ξέρω...

Δεν το παρέθεσα ως απάντηση στον προβληματισμό σου, αλλά ως ένδειξη ότι με το μπάχαλο που επικρατεί, κανείς δε μπορεί να είναι σίγουρος για τίποτα, ούτε και υπάρχει καμιά λογική, ειδικά στο θέμα των μετατάξεων. Στην ειδικότητά μου για παράδειγμα, η Δ' Αθήνας είχε ανακοινώσει στην α' φάση κάποια κενά, τα οποία καλύφθηκαν όλα, εκτός από ένα, αν θυμάμαι καλά. Τώρα, στη διαπιστωτική πράξη του υπουργείου, εμφανίζονται άλλα... τριάντα! Αν θα έπρεπε να καταλήξω σε ένα γενικό συμπέρασμα από τα όσα απίστευτα και τραγελαφικά βιώνουμε το τελευταίο τετράμηνο, θα 'λεγα ότι για τα κενά, όπως ακριβώς και για τα πλεονάσματα, ισχύει ο νόμος ότι πάντα μπορούν να προκύψουν λίγα ακόμα... καλή διάθεση και φαντασία να υπάρχει.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10421 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 09:53:05 μμ »
Με το παρόν μήνυμα θα ήθελα να κάνω μια ανακεφαλαίωση του τι έχει γίνει σαν προπομπό του τι πρόκειται να συμβεί...

Αρχικά είχαμε τις εθελοντικές μετατάξεις . Η προσωπική μου άποψη (φυσικά μπορεί να έχω και άδικο) ήταν ότι η μόνη χρησιμότητα της ήταν για να έχει το Υπουργείο έναν ακόμα κατασκοπο στις επιθυμίες της μεγάλης μάζας των νέων ειδικοτήτων (ο άλλος κατάσκοπος ήταν οι αιτήσεις μετάθεσης). Παρόλο που φαινόταν ως μια άρτια διαδικασία είχε ένα μεμπτό σημείο...τις οργανικές σε σχολεία για ορισμένες ειδικότητες...κάτι που ενώ φαινόταν άκρως ελκυστικό  για τους εκπαιδευτικούς ήταν και μια μεγάλη παγίδα για αυτούς...π.χ. αν πάρω μετάταξη στο 1ο Δημοτικό Αθηνών τι θα γίνει σε μελλοντική υποβάθμιση του ή ακόμα και κατάργηση αυτού; Βλέπουμε λοιπόν ότι όλες οι υπηρεσιακές διαδικασίες που αφορούν εκπαιδευτικούς αναφέρονται σε περιοχές τοποθέτησης ως πιθανόν και μια δικλείδα ασφαλείας...άρα η συγκεκριμένη διαδικασία ήταν μία τομή που είχε και ευκαιρίες και κινδύνους...βλέπουμε ακόμα ότι το ΦΕΚ των οργανικών θέσεων σε σχολεία που βγήκε τον Ιούνιο ανέφερε ότι οι συγκεκριμένες οργανικές συστήνονται και προορίζονται για εκπαιδευτικούς που θα μεταταχθούν με την εγκύκλιο των εθελοντικών μετατάξεων...θα μου πείτε γιατί τα λέω αυτά; Απλά προτού προχωρήσετε σε οποιαδήποτε διαδικασία απλά δείτε μήπως έχει το δικαίωμα ο Υπουργός να την ακυρώσει...Πάντως η ιστορία έδειξε ότι πολλοί που ζήτησαν μετάτξη τότε ξαναζήτησαν και την πήραν στις υποχρεωτικές...Αυτοί τοποθετήθηκαν προσωρινά στα συγκεκριμένα σχολεία ενώ οριστικές τοποθετήσεις θα γίνουν τον προσεχή Μάιο όπως ορίζεται από την Νομοθεσία...

Πάμε τώρα στις υποχρεωτικές...είναι ολοφάνερο ότι το Υπουργείο πήγε σε μια συνεχόμενη διαδικασία...(άτιμο αλλά όχι παράνομο)...
Οταν τον Αύγουστο βγήκαν τα πλεονάσματα και τα κενά αναφέρθηκε από πολλούς ότι ούτε τα μεν ούτε τα δεν αναφέρονταν στην πραγματικότητα. Επίσης υπήρχε μια διαδικασία όπου ο καθένας από οπουδήποτε ζητούσε να παει οπουδήποτε...αρα θα μπορούσε να κάνει ένσταση ότι πλανήθηκε...(πολύ χρήσιμο όπως φάνηκε αυτό στις ενστάσεις)...
Με αποτέλεσμα πριν γίνει η β φάση να ικανοποιηθούν πρώτα οι ενστάσεις και έτσι να αφαιρεθούν κενά....

Το συμπέρασμα είναι το εξής...όπως έγινε η α φάση με τα όποια μειονεκτήματα της πάει να γίνει και η β φάση...και όπως η α φάση είχε ενστάσεις που δικαιώθηκαν έτσι μπορούν να δικαιωθούν και της β φάσης (πόσο μάλλον αφού υπάρχει προηγούμενο)...

Αποψη μου λοιπόν είναι κοιτάξτε να ωφεληθείτε από τις μελλοντικές διαδικασίες..  ;)

ΥΓ. Το παραπάνω μήνυμα δεν έχει ως σκοπό να σας αποτρέψει να ασχοληθείτε με το τι έγινε...όμως σκεφτείτε κόπο, χρόνο και χρηματικά έξοδα που υπάρχει περίπτωση να πάνε στον βρόντο...Τέλος έχετε κατά νου το εξής είτε κάποιοι πήγαν Σεπτέμβρη σε μια περιοχή είτε πάνε τώρα αυτός που θα πάρει οριστική τοποθέτηση είναι αυτός που θα έχει τα περισσότερα μόρια τον Μάιο...(τα οποία θα είναι μόρια προσαρμοσμένα στα σχολεία της αβθμιας)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2013, 09:57:41 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος anna__

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10422 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 10:04:37 μμ »
η δοτικότητα του ΠΥΣΔΕ δε έχει καμία σχέση.στην δική μου περίπτωση από την περιοχή που ανήκω έφυγαν άτομα με λιγότερα μόρια από μένα κ εγώ όχι.κ στην περιοχή που ήθελα να πάω πήγαν κ πάλι άτομα με λιγότερα μόρια κ εκτός περιφέρειας.

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10423 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 10:19:06 μμ »
Με το παρόν μήνυμα θα ήθελα να κάνω μια ανακεφαλαίωση του τι έχει γίνει σαν προπομπό του τι πρόκειται να συμβεί...

Αρχικά είχαμε τις εθελοντικές μετατάξεις . Η προσωπική μου άποψη (φυσικά μπορεί να έχω και άδικο) ήταν ότι η μόνη χρησιμότητα της ήταν για να έχει το Υπουργείο έναν ακόμα κατασκοπο στις επιθυμίες της μεγάλης μάζας των νέων ειδικοτήτων (ο άλλος κατάσκοπος ήταν οι αιτήσεις μετάθεσης). Παρόλο που φαινόταν ως μια άρτια διαδικασία είχε ένα μεμπτό σημείο...τις οργανικές σε σχολεία για ορισμένες ειδικότητες...κάτι που ενώ φαινόταν άκρως ελκυστικό  για τους εκπαιδευτικούς ήταν και μια μεγάλη παγίδα για αυτούς...π.χ. αν πάρω μετάταξη στο 1ο Δημοτικό Αθηνών τι θα γίνει σε μελλοντική υποβάθμιση του ή ακόμα και κατάργηση αυτού; Βλέπουμε λοιπόν ότι όλες οι υπηρεσιακές διαδικασίες που αφορούν εκπαιδευτικούς αναφέρονται σε περιοχές τοποθέτησης ως πιθανόν και μια δικλείδα ασφαλείας...άρα η συγκεκριμένη διαδικασία ήταν μία τομή που είχε και ευκαιρίες και κινδύνους...βλέπουμε ακόμα ότι το ΦΕΚ των οργανικών θέσεων σε σχολεία που βγήκε τον Ιούνιο ανέφερε ότι οι συγκεκριμένες οργανικές συστήνονται και προορίζονται για εκπαιδευτικούς που θα μεταταχθούν με την εγκύκλιο των εθελοντικών μετατάξεων...θα μου πείτε γιατί τα λέω αυτά; Απλά προτού προχωρήσετε σε οποιαδήποτε διαδικασία απλά δείτε μήπως έχει το δικαίωμα ο Υπουργός να την ακυρώσει...Πάντως η ιστορία έδειξε ότι πολλοί που ζήτησαν μετάτξη τότε ξαναζήτησαν και την πήραν στις υποχρεωτικές...Αυτοί τοποθετήθηκαν προσωρινά στα συγκεκριμένα σχολεία ενώ οριστικές τοποθετήσεις θα γίνουν τον προσεχή Μάιο όπως ορίζεται από την Νομοθεσία...

Πάμε τώρα στις υποχρεωτικές...είναι ολοφάνερο ότι το Υπουργείο πήγε σε μια συνεχόμενη διαδικασία...(άτιμο αλλά όχι παράνομο)...
Οταν τον Αύγουστο βγήκαν τα πλεονάσματα και τα κενά αναφέρθηκε από πολλούς ότι ούτε τα μεν ούτε τα δεν αναφέρονταν στην πραγματικότητα. Επίσης υπήρχε μια διαδικασία όπου ο καθένας από οπουδήποτε ζητούσε να παει οπουδήποτε...αρα θα μπορούσε να κάνει ένσταση ότι πλανήθηκε...(πολύ χρήσιμο όπως φάνηκε αυτό στις ενστάσεις)...
Με αποτέλεσμα πριν γίνει η β φάση να ικανοποιηθούν πρώτα οι ενστάσεις και έτσι να αφαιρεθούν κενά....

Το συμπέρασμα είναι το εξής...όπως έγινε η α φάση με τα όποια μειονεκτήματα της πάει να γίνει και η β φάση...και όπως η α φάση είχε ενστάσεις που δικαιώθηκαν έτσι μπορούν να δικαιωθούν και της β φάσης (πόσο μάλλον αφού υπάρχει προηγούμενο)...

Αποψη μου λοιπόν είναι κοιτάξτε να ωφεληθείτε από τις μελλοντικές διαδικασίες..  ;)

ΥΓ. Το παραπάνω μήνυμα δεν έχει ως σκοπό να σας αποτρέψει να ασχοληθείτε με το τι έγινε...όμως σκεφτείτε κόπο, χρόνο και χρηματικά έξοδα που υπάρχει περίπτωση να πάνε στον βρόντο...Τέλος έχετε κατά νου το εξής είτε κάποιοι πήγαν Σεπτέμβρη σε μια περιοχή είτε πάνε τώρα αυτός που θα πάρει οριστική τοποθέτηση είναι αυτός που θα έχει τα περισσότερα μόρια τον Μάιο...(τα οποία θα είναι μόρια προσαρμοσμένα στα σχολεία της αβθμιας)
Καλερ μου φιλε..θα σου πω κατι με απολυτα καλοπροαιρετη διαδεση.Οταν λες κατι..να το εχεις ψαξει καλα το θεμα.
Οι εθελοντικες μετταξεις καμια παγιδα δεν ειχαν και δενε χουν.Και αυτο,γιατι τα σχολεια που δωθηκαν για οργανικες ειναι τα λεγομενα φιλετα.Ειναι 12θεσια ολοημερα ΕΑΕΠ δημοτικα..τα μεγαλυτερα και σε κεντρικες περιοχες,που ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να κλεισουν η να συγχωνευτουν.Οποτε αυτο περι κλεισιματος και συγχωνευσεως δεν παιζει με καμια δυναμη.,Ψαξτο και θα δεις.Τα μονα που δεν μπορουν να κλεισουν ειναι αυτα τα δημοτικα.Κλεινουν και συγχωνευουν πολυ μικρα δημοτικα.Οχι τα 12θεσια.Ουτε επισης παιζει αυτο ππου λες για την κατασκοπεια στις προθεσεις.,Αυτα με το συμπαθειο,ειναι οι λεγομενες θεωριες της συνωμοσιας.,Μην τα βλεπουμε ολα ετσι.Ηταν ΠΑΓΙΟ ΑΙΤΗΜΑ αρκετων ετων,αυτων των κλαδων προς το υπουργειο παιδειας,η συσταση αυτων των κλαδων στην α/θμια..και πανω που το πετυχανε οι ενωσεις μας..ηρθαν οι υποχρεωτικες.Καμια συνομωσια,καμια κατασκοπια.
Αυτα περι εθελοντικων.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2013, 10:20:50 μμ από Γατόπαρδος »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10424 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 10:23:37 μμ »
@Γατοπαρδε

Μην είσαι τόσο σίγουρη ότι κάποιο σχολείο δεν καταργείται, δεν μετονομάζεται, δεν συγχωνεύεται και τέλος δεν περιορίζονται οι ώρες σου και περισσεύεις...
Αλλο να ανήκεις στο ΠΥΣΔΕ ή ΠΥΣΠΕ (ή ακόμα βαθύτερα οι οργανικές να είναι στην Περιφέρεια ή στην ελληνική επικράτεια όπως είναι σε όλη την εκπαίδευση) χωρίς φουλ ωράριο και άλλο να ανήκεις σε ένα σχολείο χωρίς ωράριο...
Και δεν μιλώ με προοπτική της αμέσως επόμενης χρονιάς...

Οσο για την συνωμοσία μπορεί να κάνω λάθος...μπορεί και όχι...επίσης πάγιο αίτημα ήταν να δοθούν οργανικές στην αβθμια για να μπορούν να γίνουν οριστικές τοποθετήσεις σε σχολεία της αβθμιας...οτιδήποτε άλλο που πάει την οργανική μετάταξης ή διορισμού σε οργανική σε σχολείο ανοίγει τον δρόμο για άλλα πράγματα....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2013, 10:28:32 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10425 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 10:27:18 μμ »
βρε παιδιά, μια απορία. οκ με τις ενστάσεις, το θέμα είναι τεράστιο και πολύ βρωμάει. Για την Β' φάση μια απορία...

Αφού με τον τρόπο που έγινε η Α' φάση μείνανε κενές θέσεις, προφανώς δεν πρέπει να γίνει με τον ίδιο τρόπο (θα σκεφτούν αυτοί στο υπουργείο) και η Β' φάση. Δηλαδή άιντε δηλώστε ο καθένας οπουδήποτε κτλ. Αφού πάλι θα μείνουν κενές οι θέσεις που θέλουν τώρα να καλύψουν με την Β' φάση. Οπότε τι λέτε να γίνει? Από το ίδιο ΠΥΣΔΕ τσιμπάω με το ζόρι τους πλεονάζοντες (ποιοι θα είναι αυτοί...) και τους πάω με το ζόρι στο ίδιο ΠΥΣΠΕ τους?
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος petzi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10426 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 10:35:21 μμ »
χαζή ερώτηση αλλά  ..... αν κάποιος έχει πάρει μετάταξη , είναι στην πρωτοβάθμια  , μπορεί να κάνει αίτηση μετάταξης στην β φάση για την περιοχή της 1του επιλογής  ή οι μετατάξεις αφορούν μόνο καθηγητές από Δευτεροβάθμια ?

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10427 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 10:48:57 μμ »
χαζή ερώτηση αλλά  ..... αν κάποιος έχει πάρει μετάταξη , είναι στην πρωτοβάθμια  , μπορεί να κάνει αίτηση μετάταξης στην β φάση για την περιοχή της 1του επιλογής  ή οι μετατάξεις αφορούν μόνο καθηγητές από Δευτεροβάθμια ?

Μετατάξεις (για εκπαιδευτικές θέσεις) γίνονται μόνο από βαθμίδα σε βαθμίδα...αυτό που ζητάς γίνεται μόνιμα με τις μεταθέσεις και προσωρινα με τις αποσπάσεις (αφού βέβαια τηρούνται οι προυποθέσεις - όπως και στην ββθμια).

Αποσυνδεδεμένος ΠE11-2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
  • Verba volant, scripta manent...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10428 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 10:58:18 μμ »
χαζή ερώτηση αλλά  ..... αν κάποιος έχει πάρει μετάταξη , είναι στην πρωτοβάθμια  , μπορεί να κάνει αίτηση μετάταξης στην β φάση για την περιοχή της 1του επιλογής  ή οι μετατάξεις αφορούν μόνο καθηγητές από Δευτεροβάθμια ?

Εννοείται, το δεύτερο!
"Τούτον τον χειμώνα, άμα τον πηδήξαμε,
γι' άλλα δέκα χρόνια, άιντε, καθαρίσαμε..."

Αποσυνδεδεμένος ΠE11-2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
  • Verba volant, scripta manent...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10429 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 11:07:30 μμ »
Γατοποδαρε, θα μπορούσες να με καθοδηγησεις σχετικά με τη νομική οδό που έχεις ακολουθήσει για τις εθελοντικές ?ευχαριστω .

Ε, όχι και "Γατοπόδαρος"!!!
Αμάν, πιά! Μη τα ισοπεδώνετε όλα! Έλεος!  ;D

Υ.Γ. Πλάκα-πλάκα, αλλά είναι η μόνη που μπορεί να σε καθοδηγήσει για τις εθελοντικές...  ;)
"Τούτον τον χειμώνα, άμα τον πηδήξαμε,
γι' άλλα δέκα χρόνια, άιντε, καθαρίσαμε..."

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160224
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 777
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 419
Σύνολο: 424

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.