*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Επιτυχόντων ΑΣΕΠ για την Αντισυνταγματικότητα 40%+24μηνου+30μηνου  (Αναγνώστηκε 1248239 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος αΣεΠ_ΧάΝΤεΡ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 284
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απαιτούμε την άμεση εφαρμογή των αμετακλήτων δικαστικών αποφάσεων που για περίπου έναν χρόνο σκονίζονται στα συρτάρια του Υπουργείου. Η διοίκηση σε καμία περίπτωση δεν έχει το δικαίωμα (ηθικό και νομικό) να κωφεύει και να μεγεθύνει-διευρύνει την ηθική, οικονομική, ψυχολογική βλάβη που ήδη έχουμε υποστεί τόσο πριν την απόφαση για περίπου μια δεκαετία, όσο και μετά την απόφαση με τα αμέτρητα πισογυρίσματα που συνεχίζουν να μας εξουθενώνουν ψυχολογικά.

Η μικρή ομάδα των νηπιαγωγών που στράφηκε εναντίον των δικαιωθέντων δυστυχώς δεν βλέπω να βρίσκεται στο επίκεντρο της κριτικής του μόνιμου προσωπικού που επιχειρηματολογεί σε αυτή τη σελίδα. Αντίθετα, πιάνουμε μια άτυχη έκφραση συναδέλφου που είναι ίσως προϊόν αγανάκτησης και συναισθηματικής φόρτισης και την κάνουμε σημαία. Εφόσον πραγματικά οι απόψεις των νηπιαγωγών δεν σας βρίσκουν σύμφωνους, τότε, οφείλετε να βγείτε μέσω των φορέων που σας εκπροσωπούν άμεσα και να τις καταδικάσετε.

Τέλος, δεν ζητήσαμε την απόλυση εκπαιδευτικών ούτε εμείς αλλά ούτε και οι εκπρόσωποί μας. Εάν ωστόσο συνεχίσουμε να υφιστάμεθα την πίεση αυτή, τόσο από τις μικρές αυτές ομάδες (θέλω να πιστεύω μικρές) που δεν καταδικάζετε, όσο και από το ίδιο το Υπουργείο που συνεχίζει να καταστρέφει τις ζωές μας, δεν μπορούμε να προβλέψουμε πως θα εξελιχθεί η κατάσταση...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kosgian

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Ποιοι ειστε εσεις που ζητατε και εκπροσωπειτε ? Εχετε ονομα ? Μιληστε για τον ευατο σας και μονο...Εμενα δεν με εκπροσωπει κανενας...διοτι τα ευρουλακια τα βαζω απο την τσεπη μου... 8)



Τέλος, δεν ζητήσαμε την απόλυση εκπαιδευτικών ούτε εμείς αλλά ούτε και οι εκπρόσωποί μας. Εάν ωστόσο συνεχίσουμε να υφιστάμεθα την πίεση αυτή, τόσο από τις μικρές αυτές ομάδες (θέλω να πιστεύω μικρές) που δεν καταδικάζετε, όσο και από το ίδιο το Υπουργείο που συνεχίζει να καταστρέφει τις ζωές μας, δεν μπορούμε να προβλέψουμε πως θα εξελιχθεί η κατάσταση...

Αποσυνδεδεμένος αΣεΠ_ΧάΝΤεΡ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 284
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μιλάω για την πλειοψηφία των συναδέλφων που έχει προσφύγει ομαδικά. Δεν εκπροσωπώ κανέναν φυσικά. Το 95% τουλάχιστον των περιπτώσεων που βρίσκεται σε ομαδικά δικόγραφα και οι νομικοί τους εκπρόσωποι δεν ζητούν κάτι τέτοιο. Κατά τα άλλα έχεις κάθε δικαίωμα να διατυπώνεις τη θέση σου και είναι σεβαστή (κατά την άποψή μου)... Είτε κινήθηκες ατομικά είτε ομαδικά...

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ

Η μικρή ομάδα των νηπιαγωγών που στράφηκε εναντίον των δικαιωθέντων δυστυχώς δεν βλέπω να βρίσκεται στο επίκεντρο της κριτικής του μόνιμου προσωπικού που επιχειρηματολογεί σε αυτή τη σελίδα. Αντίθετα, πιάνουμε μια άτυχη έκφραση συναδέλφου που είναι ίσως προϊόν αγανάκτησης και συναισθηματικής φόρτισης και την κάνουμε σημαία. Εφόσον πραγματικά οι απόψεις των νηπιαγωγών δεν σας βρίσκουν σύμφωνους, τότε, οφείλετε να βγείτε μέσω των φορέων που σας εκπροσωπούν άμεσα και να τις καταδικάσετε.

Αν αναρτήσετε συγκεκριμένη πληροφορία....ή αν δώσετε τα απαραίτητα έγγραφα στους φορείς θα πραγματοποιηθεί αυτό που επιθυμείτε. Αλλά με φήμες δεν αποδεικνύεται τίποτε...
Όσο αφορά τις "ατυχείς εκφράσεις" ειναι πάρα πολλες για να αποτελούν ατυχές περιστατικό.
Επίσης ουδείς δύναται να αμφισβητήσει τις αποφάσεις της δικαιοσύνης....μην επισημαίνουμε διαρκώς τα αυτονόητα.
Ζητήστε λοιπόν από τους δικηγόρους σας να απαιτήσουν σαφείς απαντήσεις και δεσμεύσεις από το υπουργείο.

Πάντως έχω μια απορία τι ακριβώς συνέβη στο παρασκήνιο και υπαρχει αυτή η έντονη αμφισβήτηση των υπουργικών δεσμεύσεων.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Δεν μπορώ να κατανοήσω πώς ένα πυροτέχνημα επικοινωνιακού τύπου και κενό νομικού περιεχομένου, το γνωστό εξώδικο των νηπιαγωγών εννοώ, έχει στρέψει τη συζήτησή μας στο άσχετο θέμα των απολύσεων των αντισυνταγματικά διορισθέντων. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να απολυθεί κανείς, ούτε άλλωστε και το ζητούμε. Αν όμως ως διά μαγείας απολύονταν οι αντισυνταγματικά διορισθέντες, τότε δε θα υπήρχε λόγος να διορισθούν οι δικαιωθέντες, που διεκδικούν ακριβώς τον διορισμό τους σε ισάριθμες με τους αντισυνταγματικούς διορισμούς θέσεις! Απορώ λοιπόν με όσους δικαιωθέντες τουλάχιστον επιπόλαια διολισθαίνουν σε τέτοιου τύπου ανθρωποφαγικές αντιλήψεις που υποσκάπτουν και τα δικά τους συμφέροντα! Αντιθέτως, ας επικεντρωθούμε στο διά ταύτα:
1. Το υπουργείο δήλωσε ρητά στην επιτροπή συμμόρφωσης ότι έχει πρόθεση να μας διορίσει και μάλιστα ότι έχει ήδη δρομολογήσει τις διαδικασίες διορισμού μας.
2. Η προσφυγή μερίδας δικαιωθέντων στην επιτροπή συμμόρφωσης δεν επηρεάζει αρνητικά την υπόθεσή μας, ίσως απλώς μας καθυστερήσει περισσότερο. Άλλωστε εξ ορισμού η επιτροπή έχει αρμοδιότητα να ελέγξει αν το υππεθ συμμορφώθηκε προς τις δικαστικές αποφάσεις, όχι να εισηγηθεί αρνητικά.
3. Ας πάρουμε λοιπόν όλοι τηλέφωνο στη γραμματεία του υπουργού, ώστε να ενημερωθούμε αρμοδίως, αντί να ανακυκλώνουμε φήμες και να μεμψιμοιρούμε.
Θα απαντήσω συγκεκριμένα:
1. Το Υπουργείο δηλώνει κατά καιρούς πως θα διορίσει τους δικαιωθέντες. Όμως, έχει βάλει ένα συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα γι'αυτό; Πέρα από τις δηλώσεις, υπάρχει κάτι άλλο χειροπιαστό, ώστε να πειστούμε ότι θα το κάνει; Εδώ, ο Υπουργός δεν λέει με τίποτε να βάλει την πρώτη-πρώτη του υπογραφή! Πώς, λοιπόν, να δώσουμε βάση σε δηλώσεις, από τη στιγμή που αυτές δεν γίνονται πράξεις;
2. Γιατί, μέχρι τώρα δεν έχει καθυστερήσει τραγικά η όλη υπόθεση του διορισμού των δικαιωθέντων; Και όχι, φυσικά, από δική τους ευθύνη!
3. Παίρνουν ασφαλώς όλοι τηλέφωνο στη γραμματέα του Υπουργού, σχεδόν κάθε μέρα, αλλά αυτή είτε το κλείνει (ναι, ακριβώς) είτε συνδέει με άλλα νούμερα, στα τμήματα διορισμών. Και επιπλέον, πολλοί καλούν και τη γραμματέα του καινούργιου Γενικού Γραμματέα, η οποία λέει ένα "δεν ξέρω" και κλείνει το ακουστικό (σπασμωδικές κινήσεις που μαρτυρούν νεύρα και απόγνωση)!
Συμπερασματικά, χρειάζεται μεγάλη πίεση προς το Υπουργείο και δημοσιοποίηση του θέματος, ώστε να γίνει επιτέλους αυτό που είναι δίκαιο κι αυτό που έπρεπε να είχε τελειώσει ΧΘΕΣ!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 26, 2018, 06:52:32 μμ από gia 96 »
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
"Η πράξη διορισμού, που έγινε κατά παράβαση νόμου, ανακαλείται εντός διετίας από τη δημοσίευσή της. Μετά την παρέλευση της προθεσμίας αυτής η πράξη διορισμού ανακαλείται, εάν αυτός που διορίστηκε προκάλεσε δολίως ή υποβοήθησε την παρανομία ή εάν ο διορισμός του έγινε κατά παράβαση των άρθρων 4 και 8 του παρόντος Κώδικα." (Άρθρο 4: Ιθαγένεια, Άρθρο 8: δικαστικές καταδίκες)
Νόμος 3528/2007, Άρθρο 20, Παράγραφος 2

Αντέ να δώσω και μια δωρεάν νομική συμβουλή. Το άρθρο 20 δεν είναι για ποινικά αδικήματα! Προφανώς δεν έχετε καταλάβει γιατί επιμένω στο θέμα των απολύσεων. Το θέμα είναι ποινικό και όχι διοικητική παράβαση, όπως αυτή που περιγραφει ο ανωτέρω συνάδελφος. Ο ΑΣΕΠ όταν εξώδωσε τα φεκ διορισμού, έδωσε στον κάθε διοριστέο ονομαστική πίστωση για να διοριστεί. Δηλαδή του έδωσε στο όνομα του τους μισθούς του και μάλιστα σε τραπεζικό λογαριασμό. Το Παιδείας πήρε την πίστωση που αποτελεί περιουσιακό στοιχείο του διοριστέου και την χορήγησε σε άλλο πρόσωπο απο τον κάτοχο της. Αυτό κύρίες και κύριοι λέγεται υπαξαίρεση! Αυτός που διορίστηκε εκτός ασεπ, είδε πουθενά πίστωση με το όνομα του; Μα πως να δει, αφού το υπουργείο μέσα σε όλες τις απάτες δεν είχε εκδόσει ποτέ φεκ διορισμού σε εκπαιδευτικό που διοριζόταν εκτός ΑΣΕΠ. Ο συγκεκριμένος εκπαιδευτικός δεν ήξερε πως δεν είχε φεκ διοριστέου; Ε, μην μου μπερδέψει κανείς το φεκ διοριστέου με το φεκ διορισμού, γιατί το πρώτο έχει πίστωση ονομαστική, ενώ το δεύτερο δεν έχει! Αφου λοιπόν ο συνάδελφος δεν είχε φεκ διοριστέου, τα λεφτά για να διοριστεί που τα βρήκε το 2010; Δεν έμαθε πως διοριστέοι του ασεπ δεν διορίστηκαν; Μην αγχώνεστε συνάδελφοι!θα τα δούμε όλα αυτά τα θέματα,αλλά όχι στο ΣτΕ,αλλά στον Άρειο Πάγο. Υπομονή τα ποινικά αργούν. Είδατε πως ο Παπαντωνίου έκανε 16 χρόνια να μπει φυλακή. Όλα θα γίνουν με την ώρα τους!!!

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Επειδή κανεις τον δικηγόρο...να σου υπενθυμίσω οτι τα ίδια έγραφες για τις οργανικές των μετατάξεων, οι οποίες σε πείσμα πολλών αποδόθηκαν,...... και άλλα πολλά. Μην είσαι μνησίκακος και διχαστικός.....
Οι συνάδελφοι που διορίστηκαν εκτός ΑΣΕΠ δεν ειναι εγκληματίες....και εσυ ο εισαγγελέας...όσο για το παράδειγμα που χρησιμοποιείς ειναι τουλάχιστον ατυχές.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επειδή κανεις τον δικηγόρο...να σου υπενθυμίσω οτι τα ίδια έγραφες για τις οργανικές των μετατάξεων, οι οποίες σε πείσμα πολλών αποδόθηκαν,...... και άλλα πολλά. Μην είσαι μνησίκακος και διχαστικός.....
Οι συνάδελφοι που διορίστηκαν εκτός ΑΣΕΠ δεν ειναι εγκληματίες....και εσυ ο εισαγγελέας...όσο για το παράδειγμα που χρησιμοποιείς ειναι τουλάχιστον ατυχές.
Ο χρόνος θα δείξει!

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επειδή βλέπω ότι επιμένουν κάποιοι κι επειδή έχω προσωπική γνώση του θέματος (μπορείτε να ανατρέξετε στα μηνύματά μου να τη βρείτε)
και επειδή οι δικαιωθέντες συνάδελφοι δεν έχουν ζητήσει καμία απόλυση θεωρώ ότι η συζήτηση περί "απολύσεων" δεν είναι σχετική με το θέμα.
Αν θέλετε να συζητήσετε αντίστοιχο θέμα μπορείτε να το δημιουργήσετε.
Μέχρι να το κάνετε αυτό, επανέλθετε στο εδώ θέμα χωρίς απειλές και εντάσεις.

Ευχαριστούμε.

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επειδή βλέπω ότι επιμένουν κάποιοι κι επειδή έχω προσωπική γνώση του θέματος (μπορείτε να ανατρέξετε στα μηνύματά μου να τη βρείτε)
και επειδή οι δικαιωθέντες συνάδελφοι δεν έχουν ζητήσει καμία απόλυση θεωρώ ότι η συζήτηση περί "απολύσεων" δεν είναι σχετική με το θέμα.
Αν θέλετε να συζητήσετε αντίστοιχο θέμα μπορείτε να το δημιουργήσετε.
Μέχρι να το κάνετε αυτό, επανέλθετε στο εδώ θέμα χωρίς απειλές και εντάσεις.

Ευχαριστούμε.
Στέλιο, η απόλυση συναδέλφων ήταν η πρόταση των διοριστέων, όταν το υπουργείο κουτοπόνηρα μας είπε πως δεν έχει λεφτά να μας διορίσει. Σαφώς, η πρόθεση δεν ήταν να απολυθεί ο κόσμος,αλλά να σταματήσει το υπουργείο να βρίσκει δικαιολογίες να μην διορίζει τον κόσμο.
Έπειτα, είπα και άλλα για ποινικές διώξεις. Επειδή η υπόθεση βρωμάει απο παντού,απευθύνομαι στις κυρίες που έκαναν εξώδικο εναντίον των συναδέλφων: να το πάρουν πίσω! Η υπόθεση έχει και ποινική διάσταση. Στο χέρι τους είναι να μην την δουν να εξελίσσεται. Στέλιο, πραγματικά με τρελαίνει το γεγονός πως κάποιες κυρίες νηπιαγωγοί διορίστηκαν απο το παράθυρο και έχουν το θράσσος να κουνάνε και το δάκτυλο στους ασεπίτες. Το μήνυμα μου είναι σαφές: να το κατεβάσουν το δάκτυλο κάτω, γιατί ξέρουμε τον τρόπο να τους το κόψουμε!
Τέλος,θα ήθελα σε παρακαλώ την άποψη σου για το θέμα. Υπάρχουν συνάδελφοι που προσπαθούν να μου βρουν λάθος, για να πουν πως δεν τα λέω καλά. Λένε για παράδειγμα πως έκανα λάθος με τις οργανικές στην πρωτοβάθμια, γιατί δόθηκαν. Δυστυχώς, έχω δίκιο. Ως νομικός είχα πει πως πρέπει πρώτα να καθοριστεί με νόμο τι σημαίνει οργανική για ειδικότητα δευτεροβάθμιας, όταν αυτή πηγαίνει στην πρωτοβάθμια και μετά να δοθούν οργανικές. Αυτό δεν έγινε και οι οργανικές που δόθηκαν είναι στον αερά!Γιατί τώρα που οι συνάδελφοι, που προσέφυγαν εναντίον των μετατάξεων του 2013, πάνε στην πρωτοβαθμια, αφού θα εφαρμοστούν οι σχετικές δικαστικές αποφάσεις, τι θα γίνει με τις οργανικές; Στέλιο, αυτό είναι ένα παράδειγμα κουτοπόνηρης διαβολής σε βάρος μου, το οποίο γιατί με θλίβει;Γιατί ξέρω πως πολλοί συνάδελφοι ήταν άξιοι παρότι διορίστηκαν εκτός ασεπ,γιατί πολλοί δεν ήξεραν πως ήταν παράνομα. Στέλιο, ένας συνάδελφος δεν με ρώτησε πως θα νομιμοποιήσει τον διορισμό του!Όλοι όμως τρέχουν να δημιουργήσουν προβλήματα στους συναδέλφους που πάνε νομιμότατα να διοριστούν με δικαστική απόφαση. Θέλω λοιπόν να πεις την άποψη σου γι αυτήν την νοοτροπία. Αν την πω εγώ, θα πέσει το φόρουμ να με φάει!!!

Αποσυνδεδεμένος ΛΕΤΑ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Όσοι διορίστηκαν το 2010 με η χωρίς ΑΣΕΠ εχουν ΦΕΚ διορισμού 772/τεύχος Γ / 23-8-2010 δείτε το σας παρακαλω μη λέτε πράγματα που δεν ισχύουν κάνετε κακό . Το θέμα ειναι το υπεπθ το οποίο εχει θέμα με τις δικαστικές αποφάσεις πριν απο το 2018 εκτελούσε δικαστικές αποφάσεις οπως ήθελε ο καθε υπουργος και ο σημερινός . Δηλαδή σε αλλους ασκούσε έφεση , σε αλλους οχι , σε αλλους συμμορφώνονταν και διόρισε προσωρινά αναδρομικά μέχρι να βγει η αποφαση της έφεσης ΜΠΑΧΑΛΟ. ΤΩΡΑ ΖΟΡΙΖΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΔΙΚΑΙΩΘΕΝΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ 4-5 απο κάποιους κλάδους .

Αποσυνδεδεμένος ΛΕΤΑ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Για να βγει ΦΕΚ διορισμού πρεπει να εχουν εγκριθεί πιστώσεις απο το γενικό λογιστήριο του κράτους και μετα υπογράφει ο υπουργος αυτη ειναι η διαδικασία δεν καταλαβαίνω τι εννοεί ο συνάδελφος .

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
@origenis
Κατανοητά όλα αυτά, έχω άποψη (ενδεχομένως όχι γνώση) την οποία δεν θέλω να δημοσιοποιήσω, αλλά είναι άσχετα με το θέμα.
Μπορούν να αναλυθούν σε άλλο θέμα, όχι εδώ.

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όσοι διορίστηκαν το 2010 με η χωρίς ΑΣΕΠ εχουν ΦΕΚ διορισμού 772/τεύχος Γ / 23-8-2010 δείτε το σας παρακαλω μη λέτε πράγματα που δεν ισχύουν κάνετε κακό . Το θέμα ειναι το υπεπθ το οποίο εχει θέμα με τις δικαστικές αποφάσεις πριν απο το 2018 εκτελούσε δικαστικές αποφάσεις οπως ήθελε ο καθε υπουργος και ο σημερινός . Δηλαδή σε αλλους ασκούσε έφεση , σε αλλους οχι , σε αλλους συμμορφώνονταν και διόρισε προσωρινά αναδρομικά μέχρι να βγει η αποφαση της έφεσης ΜΠΑΧΑΛΟ. ΤΩΡΑ ΖΟΡΙΖΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΔΙΚΑΙΩΘΕΝΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ 4-5 απο κάποιους κλάδους .
Λέτα,σε προηγούμενο σχόλιο είπα ξεκάθαρα πως η πίστωση συνδέεται με φεκ διοριστέου, το οποίο οι διορισμένοι εκτός ασεπ δεν έχουν. Μάλιστα,ξεκαθάρισα πως δεν μιλάω για φεκ διορισμού, αλλά για φεκ διοριστέου. Στην νομική επιστήμη μιλάμε με ακρίβεια! Το πρόβλημα μου είναι ακριβώς αυτό: οι συνάδελφοι μιλάνε στο περίπου!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160545
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 702
Σύνολο: 717

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.