*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1748157 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος liana.k

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1666 στις: Σεπτέμβριος 29, 2018, 07:55:44 μμ »
Μα πώς καταφέρνεις και χάνεις πάντα την ουσία . Πρέπει να είσαι από αυτούς που σε μια συζήτηση δεν ακούνε, αλλά σκέφτονται τι να απαντήσουν. Και φυσικά θέλει κόπο το μεταπτυχιακό και το διδακτορικό. Το γνωρίζω καλά. Για τα σεμινάρια βέβαια γελάω. Δεν μίλησα όμως για κόπο. Μίλησα για κόστος ζωής κοπελιά. Λοιπόν η προϋπηρεσία είναι προσόν και θα προσμετρηθεί όπως της πρέπει σε ένα σύστημα μοριοδοτησης.


Να προσμετρηθεί όπως της πρέπει σε ένα γραπτό διαγωνισμό. Αυτό δε λέει και ο ισχύων νόμος;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:24:26 »

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1667 στις: Σεπτέμβριος 29, 2018, 08:10:26 μμ »
Το θέμα είναι "νεο σύστημα διορισμου". Το ισχύον μας τελείωσε εδω και δέκα χρόνια. Ο διαγωνισμός έπρεπε να γίνεται κάθε δυο χρόνια. Απο τι στιγμή που δεν έγινε αυτό, τίθεται θέμα "ανισονομίας" και αδικίας.

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1668 στις: Σεπτέμβριος 29, 2018, 08:27:11 μμ »

Όταν είδα και άκουσα τη Διαμαντοπούλου να λέει "Οι Νόμοι είναι για να αλλάζουν", τότε είχα σκεφτεί "τι λέει τώρα;"
Βέβαια αυτό το έλεγε τότε για τους προηγούμενους νόμους.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1669 στις: Σεπτέμβριος 29, 2018, 08:43:48 μμ »
Και μέχρι να αλλάξουν είναι για να ισχύουν, να εφαρμόζονται...
Τα αδιέξοδα είναι τα ίδια πάντως με τότε που χρειάστηκε να αλλάξει η επετηρίδα. Με τη δεκαετία που χει περάσει και με το άνοιγμα των πινάκων βρισκόμαστε στο ίδιο σημείο. Σε μια ιδιόμορφη νέα επετηρίδα! Πεισθούμε ή δεν...ο διαγωνισμός είναι η μόνη λύση. Να συζητήσουμε πόσο θα υπολογίζονται τα υπόλοιπα προσόντα, για να μην καθόμαστε να σκεφτόμαστε πώς θα αποκτήσουμε 3 με 4 παιδιά (μέχρι κι αυτό έχουν κάποιοι στο νου τους...πραγματικά δεν έχω να σχολιάσω κάτι! Κρίμα και πάλι κρίμα!)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:24:26 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1670 στις: Σεπτέμβριος 29, 2018, 08:53:35 μμ »
Μα πώς καταφέρνεις και χάνεις πάντα την ουσία . Πρέπει να είσαι από αυτούς που σε μια συζήτηση δεν ακούνε, αλλά σκέφτονται τι να απαντήσουν. Και φυσικά θέλει κόπο το μεταπτυχιακό και το διδακτορικό. Το γνωρίζω καλά. Για τα σεμινάρια βέβαια γελάω. Δεν μίλησα όμως για κόπο. Μίλησα για κόστος ζωής κοπελιά. Λοιπόν η προϋπηρεσία είναι προσόν και θα προσμετρηθεί όπως της πρέπει σε ένα σύστημα μοριοδοτησης.
Και κατ' εσέ, το μεταπτυχιακό ή το δεύτερο πτυχίο ή το διδακτορικό που παίρνει κάποιος συνάδελφος, δεν "κοστίζουν" στη ζωή του; Ως δια μαγείας έρχονται και προστίθενται στο βασικό πτυχίο που ήδη έχει; Το να μελετήσει κάποιος συνάδελφος, να τρέξει σε βιβλιοθήκες κι αλλού για τη συγκέντρωση της βιβλιογραφίας, να κάνει μεταφράσεις όπου απαιτείται, να δώσει εξετάσεις κλπ., δεν έχει κόστος; Ωραίο επιχείρημα! Μου θυμίζει τα σοφιστικά τεχνάσματα!
Και από πού προκύπτει πως ένας συνάδελφος δεν μπορεί ταυτόχρονα και να εργαζόταν ως ΑΚΩ ή ως ΑμΩ, αλλά και να φρόντιζε για την περαιτέρω μόρφωση ή εξειδίκευσή του; Γιατί, ασφαλώς υπάρχουν και αυτοί οι συνάδελφοι, που είναι πρωτίστως αξιέπαινοι! Για εσένα ή θα δούλευε κάποιος ως αναπληρωτής μόνο ή θα καθόταν σπίτι του και θα έπαιρνε κανένα μεταπτυχιακό ή θα παρακολουθούσε κανένα σεμινάριο μόνο (απ'αυτά που εσύ τα γελάς, όπως π.χ. σχετικά με την Ομηρική φιλολογία, σχετικά με τη γλωσσολογία κλπ., αναφέρω σεμινάρια της ειδικότητάς μου πάντα, που γνωρίζω); Ενδιαφέρουσα προσέγγιση να αποδίδεται μονομέρεια σε όλους σχεδόν τους συναδέλφους!
Κι όσο για τα υπόλοιπα (οι νέοι που έχουν πολύ περισσότερα προσόντα, αλλά δεν τους δόθηκε ποτέ η ευκαιρία να εργαστούν σ' ένα σχολείο), κουβέντα!
Αγαπητέ μου, είσαι λάθος! Η προυπηρεσία στο όποιο νέο σύστημα έρθει, να έχει πλαφόν, γιατί διαφορετικά δεν θα υπάρξει ισότητα! Και συνάμα, να μοριοδοτούνται γενναία τα προσόντα κάποιου (τα αντικειμενικά), καθώς όλα αποκτώνται με κόπο και έχουν κόστος σε αυτή την ζωή! Ήταν επιλογή σου να πας μακριά από την οικογένειά σου για κάποια χρόνια και να μη βλέπεις τα παιδιά σου, εντάξει, δεκτό. Αλλά και του άλλου συναδέλφου, επιλογή του ήταν να κάνει μεταπτυχιακό και διδακτορικό και πρέπει να φανεί και να προσμετρηθεί κι αυτό στο όποιο νέο σύστημα έρθει! Καλή κι η εμπειρία, άριστες όμως κι οι γνώσεις, άριστα και τα παραπάνω "εφόδια" του μελλοντικού διδάσκοντα!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1671 στις: Σεπτέμβριος 29, 2018, 09:35:35 μμ »
Και κατ' εσέ, το μεταπτυχιακό ή το δεύτερο πτυχίο ή το διδακτορικό που παίρνει κάποιος συνάδελφος, δεν "κοστίζουν" στη ζωή του; Ως δια μαγείας έρχονται και προστίθενται στο βασικό πτυχίο που ήδη έχει; Το να μελετήσει κάποιος συνάδελφος, να τρέξει σε βιβλιοθήκες κι αλλού για τη συγκέντρωση της βιβλιογραφίας, να κάνει μεταφράσεις όπου απαιτείται, να δώσει εξετάσεις κλπ., δεν έχει κόστος; Ωραίο επιχείρημα! Μου θυμίζει τα σοφιστικά τεχνάσματα!
Και από πού προκύπτει πως ένας συνάδελφος δεν μπορεί ταυτόχρονα και να εργαζόταν ως ΑΚΩ ή ως ΑμΩ, αλλά και να φρόντιζε για την περαιτέρω μόρφωση ή εξειδίκευσή του; Γιατί, ασφαλώς υπάρχουν και αυτοί οι συνάδελφοι, που είναι πρωτίστως αξιέπαινοι! Για εσένα ή θα δούλευε κάποιος ως αναπληρωτής μόνο ή θα καθόταν σπίτι του και θα έπαιρνε κανένα μεταπτυχιακό ή θα παρακολουθούσε κανένα σεμινάριο μόνο (απ'αυτά που εσύ τα γελάς, όπως π.χ. σχετικά με την Ομηρική φιλολογία, σχετικά με τη γλωσσολογία κλπ., αναφέρω σεμινάρια της ειδικότητάς μου πάντα, που γνωρίζω); Ενδιαφέρουσα προσέγγιση να αποδίδεται μονομέρεια σε όλους σχεδόν τους συναδέλφους!
Κι όσο για τα υπόλοιπα (οι νέοι που έχουν πολύ περισσότερα προσόντα, αλλά δεν τους δόθηκε ποτέ η ευκαιρία να εργαστούν σ' ένα σχολείο), κουβέντα!
Αγαπητέ μου, είσαι λάθος! Η προυπηρεσία στο όποιο νέο σύστημα έρθει, να έχει πλαφόν, γιατί διαφορετικά δεν θα υπάρξει ισότητα! Και συνάμα, να μοριοδοτούνται γενναία τα προσόντα κάποιου (τα αντικειμενικά), καθώς όλα αποκτώνται με κόπο και έχουν κόστος σε αυτή την ζωή! Ήταν επιλογή σου να πας μακριά από την οικογένειά σου για κάποια χρόνια και να μη βλέπεις τα παιδιά σου, εντάξει, δεκτό. Αλλά και του άλλου συναδέλφου, επιλογή του ήταν να κάνει μεταπτυχιακό και διδακτορικό και πρέπει να φανεί και να προσμετρηθεί κι αυτό στο όποιο νέο σύστημα έρθει! Καλή κι η εμπειρία, άριστες όμως κι οι γνώσεις, άριστα και τα παραπάνω "εφόδια" του μελλοντικού διδάσκοντα!
Συνάδελφε σου μιλάω για κόστος ζωής και εσύ μου λες για κόπο και χρήματα. Αυτόν τον κόπο τον έχω φάει με το κουτάλι. Και δεν μπαίνω στον κόπο  να σου αναφέρω ούτε  ειδικότητα ούτε  τι έχω κάνει. Δεν  χρειάζεται. Δεν καταλαβαίνεις άστο. Εσύ φαντάζομαι περιμένεις πότε θα δουλέψεις δίπλα στο σπίτι σου . Είπαμε αυτές είναι επιλογές. Όποιος ξενιτεύτηκε θα αμειφθεί
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2018, 09:40:15 μμ από pp1970 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1672 στις: Σεπτέμβριος 29, 2018, 09:45:39 μμ »
Συνάδελφε σου μιλάω για κόστος ζωής και εσύ μου λες για κόπο και χρήματα. Αυτόν τον κόπο τον έχω φάει με το κουτάλι. Και δεν μπαίνω στον κόπο  να σου αναφέρω ούτε  ειδικότητα ούτε  τι έχω κάνει. Δεν  χρειάζεται. Δεν καταλαβαίνεις άστο. Εσύ φαντάζομαι περιμένεις πότε θα δουλέψεις δίπλα στο σπίτι σου . Είπαμε αυτές είναι επιλογές. Όποιος ξενιτεύτηκε θα αμειφθεί
Στον Υπουργό να τα πεις αυτά. Ίσως σε καταλάβει περισσότερο από εμένα, που περιμένω να εργαστώ δίπλα στο σπίτι μου!
Μία νουθεσία: μην προτρέχεις ποτέ να βγάζεις συμπεράσματα!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1673 στις: Σεπτέμβριος 29, 2018, 09:58:46 μμ »
Στον Υπουργό να τα πεις αυτά. Ίσως σε καταλάβει περισσότερο από εμένα, που περιμένω να εργαστώ δίπλα στο σπίτι μου!
Μία νουθεσία: μην προτρέχεις ποτέ να βγάζεις συμπεράσματα!
Ποτέ!

Αποσυνδεδεμένος kosgian

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1674 στις: Σεπτέμβριος 29, 2018, 10:15:03 μμ »
Πολυ σωστα σε ενα γραπτο διαγωνισμο ΑΣΕΠ... 8)

Λοιπόν η προϋπηρεσία είναι προσόν και θα προσμετρηθεί όπως της πρέπει σε ένα σύστημα μοριοδοτησης.

Αποσυνδεδεμένος Titser

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1675 στις: Σεπτέμβριος 29, 2018, 10:18:17 μμ »
Πάλι για την ισότητα παλεύουν οι νέοι και προσοντούχοι?? Κόψτε τα όλα τότε, γιατί ο φτωχός συνάδελφος σας που δεν είχε χρήματα για να ταΐζει την βιομηχανία των πτυχίων και των μεταπτυχιακών αδικείται. Αυτή η ισότητα δεν μας καίει? Όποιος είχε λεφτάκια και έγινε προσοντούχα δασκαλάρα όλα καλά ε?

Αποσυνδεδεμένος kosgian

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1676 στις: Σεπτέμβριος 29, 2018, 10:38:52 μμ »
Για αυτο γραπτος ΑΣΕΠ χωρις προσαυξησεις ειτε πτυχιων ειτε προυπηρεσιας...Τι δικαιοτερο ?


Πάλι για την ισότητα παλεύουν οι νέοι και προσοντούχοι?? Κόψτε τα όλα τότε, γιατί ο φτωχός συνάδελφος σας που δεν είχε χρήματα για να ταΐζει την βιομηχανία των πτυχίων και των μεταπτυχιακών αδικείται. Αυτή η ισότητα δεν μας καίει? Όποιος είχε λεφτάκια και έγινε προσοντούχα δασκαλάρα όλα καλά ε?

Αποσυνδεδεμένος Titser

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1677 στις: Σεπτέμβριος 29, 2018, 10:49:05 μμ »
Τί αντιδράσεις θα υπήρχαν άραγε αν έλεγαν ότι δεν μετρά κανένα μεταπτυχιακό?

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1678 στις: Σεπτέμβριος 29, 2018, 11:21:10 μμ »
Βολεμένοι υπαλληλίσκοι του δημοσίου, όταν πριν λίγα χρόνια έπεσε σύρμα για απολύσεις, έτρεχαν να πάρουν πτυχία ξένων γλωσσών και μεταπτυχιακά ή ακόμη και πρώτο πτυχίο στο ανοιχτό πανεπιστήμιο, αφού οι περισσότεροι είχαν μπει με μέσον. Στην εκπαίδευση σε μεγάλο βαθμό έχουμε γλιτώσει αυτό τον εξευτελισμό. Ωστόσο το να υποτιμά κανείς τα πρόσθετα προσόντα κάποιου μου θυμίζει την παροιμία: "όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια".

Όσο θα μετρά η προυπηρεσία άλλο τόσο θα πρέπει να μετρούν και τα πρόσθετα προσόντα, γιατί σε δυναμώνουν στη δουλειά σου. Τα χιλιόμετρα που κάναμε για να πάμε στη δουλειά, το κόστος του ενοικίου και λοιπών εξόδων, το συναισθηματικό κόστος από την απουσία των αγαπημένων μας κατά τη διάρκεια της "ξενιτιάς" μας...πώς να το κάνουμε! Δεν αποτελούν προσόντα!

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1679 στις: Σεπτέμβριος 30, 2018, 12:30:41 πμ »


Τα χιλιόμετρα που κάναμε για να πάμε στη δουλειά, το κόστος του ενοικίου και λοιπών εξόδων, το συναισθηματικό κόστος από την απουσία των αγαπημένων μας κατά τη διάρκεια της "ξενιτιάς" μας...πώς να το κάνουμε! Δεν αποτελούν προσόντα!

Όσο και να προσπαθείς να μας διαγράψουν οι διαχειριστές, να ξέρεις δεν θα τα καταφέρεις.
Δεν πρόκειται να αντιδράσει κανείς, ενώ εσύ χλευάζεις προκλητικά τους κόπους και τις θυσίες του, την αμέτρητη μοναξιά, την μελαγχολία, τον χωρισμό της οικογένειας, τον πόνο.
Άνευ σημασίας όλα τα λεγόμενα σου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160545
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 756
Σύνολο: 771

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.