*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1748094 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΚΠ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4340 στις: Νοέμβριος 30, 2018, 04:52:33 μμ »
Να μας τα μοριοδοτήσουν και μετά  να έχουμε δικαίωμα και β ανάθεσης τις ξένες γλώσσες όπως κάνουν οι ξενόγλωσσοι στην Ιστορία. Αυτό μάλιστα!!!!!

Έχεις ένα δίκιο σε αυτό. Αλλά φταίει το υπουργείο που δεν ξέρει πως να περικόψει θέσεις ειδικοτήτων και δίνει τις αναθέσεις
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 30, 2018, 04:54:31 μμ από ΚΠ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:16:08 »

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4341 στις: Νοέμβριος 30, 2018, 04:55:39 μμ »
Δεν έχω πρόβλημα,συνάδελφε. Έχω δεύτερη ειδικότητα φιλολόγου και άτυπα,γιατί δεν έχει θεσμοθετηθεί,ως τρίτη την ειδικότητα του νομικού. Όσο για την ιστορία με τους παλιούς, να σου θυμίσω πως το 2011 "οι παλιοί" δεν άφησαν να γίνει ασεπ. Το ότι οι παλιοί έγιναν τόσο παλιοί ευθύνονται οι ίδιοι. Το ότι οδήγησαν τα πράγματα σε αδιέξοδο, γιατί ζητούν να διοριστούν με επετηρίδα 20 χρόνια μετά την κατάργηση τους, πάλι ευθύνονται οι ίδιοι. Ε, λογικό είναι πως στο μέλλον θα κληθούν να αναλάβουν τις ευθύνες τους. Προσωπικά περιγράφω το πως!
Έτσι όπως τα λες ακούγεσαι λίγο σαν να κοιτάς την πάρτη σου . Κάποιοι παλιοί πίεσαν κακός γιαυτο που λες . Δυστυχώς εσυ ζητάς να τιμωρηθούν όλοι έφταιγαν δεν έφταιγαν ! Δεν είπαμε να υπάρχει μόνο επετηρίδα αλλά δεν θα χαίρομαι αν απαγορέψει σε κάποιους που είναι πάνω από την ηλικία των 47 να διοριστούν ! Βέβαια οι περισσότεροι ε ούτε ήδη πάνω από 10 χρόνια άρα ηλικιακά θα πάνε πάνω από 50 .

Αποσυνδεδεμένος tatti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4342 στις: Νοέμβριος 30, 2018, 07:43:53 μμ »
 Mack77 σ ' ευχαριστώ πραγματικά μέσα από την  ψυχή μου, για τα προηγούμενα μηνύματα σου, κάτι άνθρωποι σαν εσένα με κάνουν να ελπίζω.
Σου εύχομαι γρήγορο διορισμό.
ΠΕ08

Αποσυνδεδεμένος geo_vanni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 381
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4343 στις: Νοέμβριος 30, 2018, 07:49:38 μμ »
Διαβάζω απο ορισμένους να μοριοδοτηθούν οι ξένες γλώσσες και μου ανάβουν τα λαμπάκια. Τι σχέση έχει η εκπαίδευση με τις ξένες γλώσσες; Δηλαδή όσες πιό πολλές γλώσσες ξέρει ένας μαθηματικός ή φιλόλογος είναι καλύτερος και ικανότερος να διδάξει μαθηματικά ή αρχαία απο κάποιον άλλον; Όποιος έχει ξένες γλώσσες και θέλει να τις αξιοποιήσει με κάποιον τρόπο ντέ και καλά, να κάνει αίτηση διορισμού στο Υπουργείο Εξωτερικών να προσληφθεί στο διπλωματικό σώμα, όχι στο Παιδείας δεν κάνει για εκπαιδευτικός.

εδω δινουν τρελα μορια σε ειδικες κατηγοριες και πολυτεκνους(7 μορια)
το να εισαι ειδικη κατηγορια η να εχεις πολλα παιδια σε κανει καλυτερο εκπαιδευτικο?
τουλαχισοτν το να ξερεις ξενες γλωσσες ειναι κατι που το σπουδασες και αφιερωσες χρονο και χρημα πανω σε αυτο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:16:08 »

Αποσυνδεδεμένος tatti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4344 στις: Νοέμβριος 30, 2018, 07:57:42 μμ »
Asepoula ή αλλιώς αγαπητό μου υπουργείο ή όπως αλλιώς σε λένε,  σε προηγούμενο μήνυμά σου κάτι πήρε το μάτι  μου για μη προσμέτριση όλων των ΑΣΕΠ συνολικά.
Το καλό που σας Θέλω εκεί στο υπουργείο να μετράνε ΟΛΑ τα μόρια ΟΛΩΝ των ΑΣΕΠ  ΣΥΝΟΛΙΚΆ διαφορετικά θα έχουμε δυσάρεστες εξελίξεις.........
ΠΕ08

Αποσυνδεδεμένος ΚΠ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4345 στις: Νοέμβριος 30, 2018, 08:03:04 μμ »
Asepoula ή αλλιώς αγαπητό μου υπουργείο ή όπως αλλιώς σε λένε,  σε προηγούμενο μήνυμά σου κάτι πήρε το μάτι  μου για μη προσμέτριση όλων των ΑΣΕΠ συνολικά.
Το καλό που σας Θέλω εκεί στο υπουργείο να μετράνε ΟΛΑ τα μόρια ΟΛΩΝ των ΑΣΕΠ  ΣΥΝΟΛΙΚΆ διαφορετικά θα έχουμε δυσάρεστες εξελίξεις.........

Συμφωνώ, οι αδικημένοι της υπόθεσης επιτυχόντες ΑΣΕΠ ξύπνησαν έστω και αργά με 15 χρόνια καθυστέρηση. Να προσέξουν πολύ καλά τί σχέδιο θα κατεβάσουν......

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4346 στις: Νοέμβριος 30, 2018, 08:29:54 μμ »
Mack77 σ ' ευχαριστώ πραγματικά μέσα από την  ψυχή μου, για τα προηγούμενα μηνύματα σου, κάτι άνθρωποι σαν εσένα με κάνουν να ελπίζω.
Σου εύχομαι γρήγορο διορισμό.
Σε ευχαριστώ . Επειδή έχω τρέξει για να μαζέψω 100 μήνες ξέρω τι έχει τραβήξει κάποιος . Σίγουρα πρέπει να μπουν και αλλά κριτήρια εκτός από την προϋπηρεσία . Δεν μου αρέσει όμως αυτό που προσπαθούν να περάσουν κάποιοι ότι οι παλιοί πρέπει να πεθάνουν και να μπουν οι νέοι που θα κοστίζουν και λιγότερο μέχρι να τους πετάξει το σύστημα και αυτούς ! Δεν είναι λογικές αυτές και σίγουρα επειδή εγώ διορίζομαι αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να πάνε να πνίγουν όλοι οι άλλοι ! Αυτό που κάνουμε είναι ανθρωποφαγία ! Αν ξεκινήσουμε έτσι καήκαμε ! Είτε ΑΣΕΠ για όλους συν τα προσόντα του καθενός είτε ένα σύστημα με όλα μέσα με ποσοστό . Τι πάει να πει να ανανεωθεί το προσωπικό ! Όσοι δηλαδή κερδίσαμε το δικαστήριο και διοριζόμαστε είμαστε φρέσκο αίμα ! Τρίχες ας παραιτηθούν να μπει νέο αίμα ! Όχι εγώ διορίζομαι αλλά για εσάς μιλάω για φρέσκο αίμα ! Για σκέτο αίμα μιλάνε και τίποτε άλλο !

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4347 στις: Νοέμβριος 30, 2018, 08:37:13 μμ »
Δηλ. η δημόσια εκπαίδευση ανήκει αποκλειστικά στους παλαιούς εκπαιδευτικούς, όσους έτυχε να έχουν 8 ή 10 έτη αναπλήρωσης μέχρι τώρα και τίποτε άλλο;;;
Ωραία λογική και νοοτροπία!!!
Αντί να εύχεστε να μπει "νέο αίμα" στα σχολεία, με φρέσκια νοοτροπία και όρεξη για δουλειά, με πιο εξειδικευμένες γνώσεις και με καλύτερη παιδαγωγική κατάρτιση, επιμένετε κάποιοι παλαιοί, ακόμη και τώρα να διεκδικείτε, τι ; Το δήθεν "αποκλειστικό" δικαιώμά σας να διδάσκετε μόνο εσείς;;; Είναι "φέουδό" σας το δημόσιο σχολείο;;;
Καταρχάς, από πού προκύπτει και γιατί θεωρείτε ως δεδομένο πως οι νεώτεροι συνάδελφοι δεν έχουν καμία πιθανότητα στη δημόσια εκπαίδευση; Προφανώς, επειδή έτσι σας εξυπηρετεί να γράφετε και γιατί τρέμετε στη σκέψη και μόνο να διεξαχθεί νέος γραπτός ΑΣΕΠ ή να μοριοδοτηθούν γενναία τα δεύτερα πτυχία και τα master που εσείς δεν έχετε!
Και γράφετε αβάσιμα όσα υποστηρίζετε, για να φοβίσετε τα νέα παιδιά!
Κρίμα, ειλικρινά! Με τέτοιες μονοδιάστατες σκέψεις και μηδενιστική λογική εσείς δεν θα έπρεπε να μπείτε ΠΟΤΕ στη δημόσια εκπαίδευση!
Δηλαδή εσυ που διορίζεσαι αν δεν κάνω λάθος όπως και εγώ με δικαστήριο είμαστε το φρέσκο αίμα ! Δεν σε κόβω για 27-28 χρόνων ! Ψιλο πουρο σε κόβω όπως και όλοι οι άλλοι που κερδίσαμε τη δίκη ! Επίσης ποιος σου είπε ότι εμείς που δεν είμαστε φρέσκο αίμα δεν έχουμε προσόντα ! Φαντάζομαι εσυ έχεις 2 μάστερ μιλάς 2 γλώσσες άψογα και έχεις 2 πτυχία ! Αν δεν έχεις όλα τα παραπάνω άσε τις υποδείξεις και να ευχαριστείς το θεό όπως κάνουμε και εμείς που διοριζόμαστε και δεν μπαίνουμε σε αυτό το λαβύρινθο που βρίσκονται άξιοι συνάδελφοι που τρέχουν τόσα χρόνια !

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4348 στις: Νοέμβριος 30, 2018, 08:51:47 μμ »
Οι νεοι τις ευκαιριες τις εχουν με το μεταπτυχιακο ειδικης.Μπειτε εκει και μετα πατε στην γενικη. Δειτε που εφτασε ο πινακας στους δασκαλακους...Σε λιγο θα παρει και αυτους που δεν εχουν πτυχιο

Αποσυνδεδεμένος Yioukos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4349 στις: Νοέμβριος 30, 2018, 08:57:09 μμ »
Asepoula ή αλλιώς αγαπητό μου υπουργείο ή όπως αλλιώς σε λένε,  σε προηγούμενο μήνυμά σου κάτι πήρε το μάτι  μου για μη προσμέτριση όλων των ΑΣΕΠ συνολικά.
Το καλό που σας Θέλω εκεί στο υπουργείο να μετράνε ΟΛΑ τα μόρια ΟΛΩΝ των ΑΣΕΠ  ΣΥΝΟΛΙΚΆ διαφορετικά θα έχουμε δυσάρεστες εξελίξεις.........
Πες τα!!!!!!!!!!!

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2935
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4350 στις: Νοέμβριος 30, 2018, 09:02:06 μμ »
Mack77 αντίς να ευχαριστείς το θεό ευχαρίστησε τον origenis που φρόντισε για σένα για μένα για όλους μας. Χωρίς την 527 όλα θα 'χανε μείνει (κι εμείς μαζί) στο σκοτάδι. Μην τώρα όπου θα δρέψεις τους καρπούς του δικαστικού αγώνα λησμονήσεις εκείνους που πραγματικά σε στήριξαν, όπως ο origenis κι ο lasid, όταν οι προϋπηρεσιάκηδες μέσω του συντονιστικού αναπληρωτών καθύβριζαν ΣΤΕ ΑΣΕΠ ΔΕΑ.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4351 στις: Νοέμβριος 30, 2018, 09:12:17 μμ »
Δηλαδή εσυ που διορίζεσαι αν δεν κάνω λάθος όπως και εγώ με δικαστήριο είμαστε το φρέσκο αίμα ! Δεν σε κόβω για 27-28 χρόνων ! Ψιλο πουρο σε κόβω όπως και όλοι οι άλλοι που κερδίσαμε τη δίκη ! Επίσης ποιος σου είπε ότι εμείς που δεν είμαστε φρέσκο αίμα δεν έχουμε προσόντα ! Φαντάζομαι εσυ έχεις 2 μάστερ μιλάς 2 γλώσσες άψογα και έχεις 2 πτυχία ! Αν δεν έχεις όλα τα παραπάνω άσε τις υποδείξεις και να ευχαριστείς το θεό όπως κάνουμε και εμείς που διοριζόμαστε και δεν μπαίνουμε σε αυτό το λαβύρινθο που βρίσκονται άξιοι συνάδελφοι που τρέχουν τόσα χρόνια !
Κράτησε τους χαρακτηρισμούς για τον εαυτό σου και για όσους γνωρίζεις προσωπικά!
Για τα υπόλοιπα που γράφεις (ηλικά, φρεσκάδα, πτυχία, γλώσσες, τίτλους κλπ.), θα αφήσω να μιλήσουν αυτοί που θα με αξιολογούν καθημερινά κι όχι άτομα που δεν θα έχουν καμία επικοινωνία/επαφή με εμένα!
Για τα υπόλοιπα, αυτό που έχω να πω είναι: "συν Αθηνά και χείρα κίνει" και επίσης " η τύχη βοηθά τους τολμηρούς"!
Καλό βράδυ!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος kosgian

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4352 στις: Νοέμβριος 30, 2018, 09:29:51 μμ »
Δεν υπαρχει καμια θεα Αθηνα...υπαρχουν τα ευρωπουλα του μπαμπα και της μαμας...διοτι πως αλλιως θα κανεις 2ο πτυχιο η 2ο μεταπτυχιακο οταν ειναι ζητημα το 1ο πτυχιο η μεταπτυχιακο...εοεοεο?
Οσο για την πρεμουρα για τους νεους και τον γραπτο διαγωνισμο (στο οποιο εχω συμμετεχει 3 φορες επιτυχως...και οχι μια φορα και μου εκατσε..) πιστευω την ιδια πρεμουρα δειχνει και ο "Μπονιας"....τυχαιο?

Κράτησε τους χαρακτηρισμούς για τον εαυτό σου και για όσους γνωρίζεις προσωπικά!
Για τα υπόλοιπα που γράφεις (ηλικά, φρεσκάδα, πτυχία, γλώσσες, τίτλους κλπ.), θα αφήσω να μιλήσουν αυτοί που θα με αξιολογούν καθημερινά κι όχι άτομα που δεν θα έχουν καμία επικοινωνία/επαφή με εμένα!
Για τα υπόλοιπα, αυτό που έχω να πω είναι: "συν Αθηνά και χείρα κίνει" και επίσης " η τύχη βοηθά τους τολμηρούς"!
Καλό βράδυ!

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4353 στις: Νοέμβριος 30, 2018, 09:33:04 μμ »
Κράτησε τους χαρακτηρισμούς για τον εαυτό σου και για όσους γνωρίζεις προσωπικά!
Για τα υπόλοιπα που γράφεις (ηλικά, φρεσκάδα, πτυχία, γλώσσες, τίτλους κλπ.), θα αφήσω να μιλήσουν αυτοί που θα με αξιολογούν καθημερινά κι όχι άτομα που δεν θα έχουν καμία επικοινωνία/επαφή με εμένα!
Για τα υπόλοιπα, αυτό που έχω να πω είναι: "συν Αθηνά και χείρα κίνει" και επίσης " η τύχη βοηθά τους τολμηρούς"!
Καλό βράδυ!
Αν δεν τα έχεις τουλάχιστον μη τα ζητάς από τους άλλους και μην ζητάς να μπει φρέσκο αίμα αρκεί να μην είσαι εσυ που θα απολυθείς . Παραιτήσου και μετά ζητά φρέσκο αίμα στην εκπαίδευση !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160526
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 672
Σύνολο: 693

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.