*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1748141 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #5586 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 10:35:00 πμ »
Ωραια και γιατι ενα μεταπτυχιακο να μετραει οσο 8 χρονια προυπηρεσιας?Δεν υπαρχει τετοιο ενδεχομενο αρα γιατι σκιζοντε αυτοι με μεγαλη προυπηρεσια?
Όταν η προυπηρεσία σου πιάσει ταβάνι ,πρέπει να μαζέψεις χαρτιά για να μη πέσεις. Ποιος έχει τη διάθεση στα 50 και φυσικά τα χρήματα για να μπει στο κυνήγι πτυχίων με αβέβαιο μάλιστα αποτέλεσμα; και να σου πω διαφορετικά.Αν μετρήσουν τα μεταπτυχιακά της ειδικής και στη γενική αγωγή όσοι δε διοριστούν στην ειδική (οι οποίοι έχουν και προυπηρεσία ) που πιστεύεις θα στραφούν; Αν και εσύ δεν έχεις αντίστοιχα προσόντα κοινως τον .....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:05:25 »

Αποσυνδεδεμένος salamaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #5587 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 10:37:35 πμ »
Όταν η προυπηρεσία σου πιάσει ταβάνι ,πρέπει να μαζέψεις χαρτιά για να μη πέσεις. Ποιος έχει τη διάθεση στα 50 και φυσικά τα χρήματα για να μπει στο κυνήγι πτυχίων με αβέβαιο μάλιστα αποτέλεσμα; και να σου πω διαφορετικά.Αν μετρήσουν τα μεταπτυχιακά της ειδικής και στη γενική αγωγή όσοι δε διοριστούν στην ειδική (οι οποίοι έχουν και προυπηρεσία ) που πιστεύεις θα στραφούν; Αν και εσύ δεν έχεις αντίστοιχα προσόντα κοινως τον .....

Γιαυτό τέτοιο σύστημα δεν πρέπει να περάσει. Όποιος δεν βλέπει τις συνέπειες που θα φέρει σε 2-3 χρόνια, ας κοιτάξει-σκεφτεί καλύτερα....
Επετηρίδα θα καταντήσει πάλι με τη διαφορά ότι δε θα σε ανεβάζει η δουλειά άλλα τα χαρτιά.

Και να πω: Όποιος έχει ακαδημαϊκά προσόντα δε σημαίνει ότι μπορεί να κάνει καλύτερο μάθημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 20, 2018, 10:39:26 πμ από salamaki »

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #5588 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 10:39:34 πμ »
Παρέλειψες και το χρήμα το οποίο είναι ικανό να ελαττώσει και τον κόπο. Κατά τα άλλα όσοι  μάζεψαν προυπηρεσία δε μάτωσαν τόσα χρόνια, αετό πέταγαν.


Από ματώνεις να μη πας ρε μεγαλε. Ασε φιλε αστα αυτα τα ψυχοπονιαρικα και τα πονηρα, ενα χιλιαρικακι δε το εβρισκες πουθενα σημερα. Και γι αυτο ολοι καιγονται για μια θεση και να μην αλλαξει τιποτα. Τραβα δουλεψε σε κεμπαπτζιδικο με 3 και 60, ταριφας ενα 15ωρο την ημερα και χωρις τα σαββατοκυριακα free η αν εισαι τυχερος σε φροντιστηριο με 2,5 ευρω την ωρα, ή ακόμη να εισαι 30-40 ανεργος και να καθεσαι σπιτι ολη μερα. Αυτα ειναι τα δεδομενα εκει εξω για τους υπολοιπους 100 χιλιαδες που δεν εχουν ευκαιρια.

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #5589 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 10:48:03 πμ »


Από ματώνεις να μη πας ρε μεγαλε. Ασε φιλε αστα αυτα τα ψυχοπονιαρικα και τα πονηρα, ενα χιλιαρικακι δε το εβρισκες πουθενα σημερα. Και γι αυτο ολοι καιγονται για μια θεση και να μην αλλαξει τιποτα. Τραβα δουλεψε σε κεμπαπτζιδικο με 3 και 60, ταριφας ενα 15ωρο την ημερα και χωρις τα σαββατοκυριακα free η αν εισαι τυχερος σε φροντιστηριο με 2,5 ευρω την ωρα, ή ακόμη να εισαι 30-40 ανεργος και να καθεσαι σπιτι ολη μερα. Αυτα ειναι τα δεδομενα εκει εξω για τους υπολοιπους 100 χιλιαδες που δεν εχουν ευκαιρια.
Τα "μεγάλε" άστα στην άκρη .Μπορεί εσύ να διαθέτεις τόσο μικρό εγκέφαλο που πράγματι να με βλέπεις μεγάλο , δεν είμαι όμως. Αν δε βλέπεις τη ζουγκλα της ελαστικής εργασίας με γεια σου και χαρά σου. Το ζήτημα είναι να φύγω εγώ και να έρθεις εσύ; Και ποιος είσαι εσύ; Πήγαινε πρώτα ζήσε μακριά από του δικούς κάθε χρόνο αλλού και έλα να μου πεις μετά αν θα είναι καλύτερα ταρίφας, φροντιστήριο κλπ ή δε θα διεκδικείς επιτέλους σταθερή εργασία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:05:25 »

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #5590 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 10:59:04 πμ »
Τα "μεγάλε" άστα στην άκρη .Μπορεί εσύ να διαθέτεις τόσο μικρό εγκέφαλο που πράγματι να με βλέπεις μεγάλο , δεν είμαι όμως. Αν δε βλέπεις τη ζουγκλα της ελαστικής εργασίας με γεια σου και χαρά σου. Το ζήτημα είναι να φύγω εγώ και να έρθεις εσύ; Και ποιος είσαι εσύ; Πήγαινε πρώτα ζήσε μακριά από του δικούς κάθε χρόνο αλλού και έλα να μου πεις μετά αν θα είναι καλύτερα ταρίφας, φροντιστήριο κλπ ή δε θα διεκδικείς επιτέλους σταθερή εργασία.
Άμα σε χαλάει μη πας. Εγώ που δε με χαλάει πηγαίνω αλλά δε κάθομαι να παραπονεθώ. Γνωρίζω ότι είμαι σε καλύτερη μοίρα από τους 100 χιλιάδες της μηδενικής που εργάζονται σαν κεμπαμπτζης κλπ. Αλλά επειδή δε κοιτώ μονάχα το ατομικό μου συμφέρον και φυσικά δε μου ανήκει και η θέση όπως θεωρείς εσύ διότι σύμβαση υπογράφω ετήσια η οποία λήγει κάθε χρόνο, ναι θεωρώ πως πρέπει να έχουν όλοι την ευκαιρία που κατέχουν το ίδιο προσόν με εμένα(πτυχίο) και αν είναι πιο άξιοι μαγκιά τους. Αλλά να αποκλείσω εγώ άλλο συνάδελφο με το έτσι θέλω όχι. Έλληνας πολίτης και φορολογούμενος είναι και αυτός και έχει κάθε δικαίωμα στην ίση μεταχείριση στο δικαίωμα της εργασίας.

Αποσυνδεδεμένος salamaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #5591 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 10:59:19 πμ »
Το ζήτημα είναι να φύγω εγώ και να έρθεις εσύ; Και ποιος είσαι εσύ; Πήγαινε πρώτα ζήσε μακριά από του δικούς κάθε χρόνο αλλού και έλα να μου πεις

Αυτό είναι το ζήτημα τους αλλά το εκφράζουν αλλιώς, μέσω προσόντων ακαδημαϊκών κτλ.

Αποσυνδεδεμένος salamaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #5592 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 11:03:34 πμ »
Σιγά μην ανακοινώσουν πλήρες σύστημα πριν τις γιορτές....

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #5593 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 11:05:36 πμ »
Παίζουμε το παιχνίδι "ποιος θα πει την τελευταία κουβέντα";
Υπάρχουν και τα Προσωπικά Μηνύματα, δεν αφορούν τα μέλη του φόρουμ, πάντα, οι "συζητήσεις" σας επί προσωπικού.

Επαναλαμβάνω: ψυχραιμία.

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #5594 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 11:07:23 πμ »
Άμα σε χαλάει μη πας. Εγώ που δε με χαλάει πηγαίνω αλλά δε κάθομαι να παραπονεθώ. Γνωρίζω ότι είμαι σε καλύτερη μοίρα από τους 100 χιλιάδες της μηδενικής που εργάζονται σαν κεμπαμπτζης κλπ. Αλλά επειδή δε κοιτώ μονάχα το ατομικό μου συμφέρον και φυσικά δε μου ανήκει και η θέση όπως θεωρείς εσύ διότι σύμβαση υπογράφω ετήσια η οποία λήγει κάθε χρόνο, ναι θεωρώ πως πρέπει να έχουν όλοι την ευκαιρία που κατέχουν το ίδιο προσόν με εμένα(πτυχίο) και αν είναι πιο άξιοι μαγκιά τους. Αλλά να αποκλείσω εγώ άλλο συνάδελφο με το έτσι θέλω όχι. Έλληνας πολίτης και φορολογούμενος είναι και αυτός και έχει κάθε δικαίωμα στην ίση μεταχείριση στο δικαίωμα της εργασίας.
Τι να σου πω καταλαβαίνεις πολύ λίγα. Ποιος κοιτάζει το ατομικό του συμφέρον μόνο;Θες να έχεις αξιοπρεπή εργασία ή θέλεις ετήσιες συμβάσεις μέχρι να φτάσεις σε μια ηλικία και να σου πουν ,τώρα δε μας κάνεις. Pως κρίνεις την αξιοσύνη; Ποιος αποκλείει συνάδελφο; Τι προτείνεις δηλαδή;Είμαστε χιλιάδες αναπληρωτές, να εργαζόμαστε εκ περιτροπής; Όλοι έχουν δικαίωμα στην εργασία δε διαφωνώ. το πρόβλημα όμως της ανεργίας ούτε εγώ μπορώ να στο λύσω, ούτε φυσικά να λυθεί στο pde.

Αποσυνδεδεμένος salamaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #5595 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 11:08:07 πμ »
Στο pde όλα λύνονται  ;)

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #5596 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 11:10:20 πμ »
Σιγά μην ανακοινώσουν πλήρες σύστημα πριν τις γιορτές....
Θα σας φτιάξω εγώ νέο θέμα την 1η Ιανουαρίου με τίτλο "Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων  2019", μην ανησυχείτε καθόλου.  8)

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #5597 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 11:15:16 πμ »
Παίζουμε το παιχνίδι "ποιος θα πει την τελευταία κουβέντα";
Υπάρχουν και τα Προσωπικά Μηνύματα, δεν αφορούν τα μέλη του φόρουμ, πάντα, οι "συζητήσεις" σας επί προσωπικού.

Επαναλαμβάνω: ψυχραιμία.
Συμφωνώ μαζί σου Στέλιο. Προσωπικά δε γράφω τόσο , όσο πιο παλιά λόγω αλλαγής της φυσιογνωμίας του forum. Τα χρόνια της κρίσης έχουν βγει άπειρες εντάσεις, λογικό είναι. Το κακό είναι ότι δεν έχουμε μάθει να ακούμε, και να κρίνουμε.Απαραίτητη προυπόθεση σε έναν διάλογο που πρέπει να είναι ουσιαστικός και όχι μάχη εντυπώσεων.

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #5598 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 11:17:20 πμ »
Τι να σου πω καταλαβαίνεις πολύ λίγα. Ποιος κοιτάζει το ατομικό του συμφέρον μόνο;Θες να έχεις αξιοπρεπή εργασία ή θέλεις ετήσιες συμβάσεις μέχρι να φτάσεις σε μια ηλικία και να σου πουν ,τώρα δε μας κάνεις. Pως κρίνεις την αξιοσύνη; Ποιος αποκλείει συνάδελφο; Τι προτείνεις δηλαδή;Είμαστε χιλιάδες αναπληρωτές, να εργαζόμαστε εκ περιτροπής; Όλοι έχουν δικαίωμα στην εργασία δε διαφωνώ. το πρόβλημα όμως της ανεργίας ούτε εγώ μπορώ να στο λύσω, ούτε φυσικά να λυθεί στο pde.

Ας το κοψουμε εδω τοτε, ο καθένας ας κρατήσει τη γνώμη του, δεν έχει νόημα ο ένας να αντιπαρατίθεται με τον άλλο..
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 20, 2018, 11:25:21 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος ekalaitz

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 535
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #5599 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 11:17:38 πμ »
Πάντως είναι απορίας άξιο πως όλοι αυτοί που έχουν 2-3 επιτυχίες στον ΑΣΕΠ και δεν έχουν διοριστεί, καθώς δεν κατάφεραν να καταταγούν ανάμεσα στους λίγους και εκλεκτούς, ακόμα ευαγγελίζονται το γραπτό διαγωνισμό ως τον απόλυτο τρόπο επιλογής εκπαιδευτικών για τα δημόσια σχολεία της χώρας. Αν δεν καταφέρατε στα 25 σας, στα 30 σας και στα 35 σας να είστε ανάμεσα στους αρίστους που αξίζουν να διοριστούν στη δημόσια εκπαίδευση, τι σας κάνει να πιστεύετε ότι θα τα καταφέρετε τώρα που είστε 40+ ή και 45+;

Σαν την προϋπηρεσία το έχουμε πει δεν υπάρχει και μάλιστα όσο περισσότερη τόσο καλύτερα εν αντιθέση με τις επιτυχίες στον ΑΣΕΠ όπου όσο περισσότερες έχει κάποιος τόσο γίνεται εμφανής η ανεπάρκειά του να πιάσει την κορυφή παραμένοντας μονίμως στη μετριότητα και κατα συνέπεια δεν ανήκει σε εκείνη τη μερίδα των υποψηφίων που δικαιούνται να διοριστούν στο δημόσιο σχολείο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 20, 2018, 11:24:06 πμ από Stelios »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160544
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 625
Σύνολο: 651

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.