*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2012  (Αναγνώστηκε 418554 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος martina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 299
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1330 στις: Απρίλιος 13, 2012, 08:29:05 μμ »
 Στο κειμενο σου αναφερεις τους οικονομολογους . Ξερεις ποσοι ειναι στη διαθεση στη θεσσαλονικη; Κοντα στους 50. Αυτο εχω ακουσει απο συνανεδελφους. Βγαλε τα συμπερασματα σου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:39:53 »

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1331 στις: Απρίλιος 13, 2012, 08:37:18 μμ »
Δεν έχω πρόθεση να ασκήσω καμία κριτική στους διαχειριστές του φόρουμ για τις αποφάσεις τους. Για να είμαι και για να παραμένω μέλος, προφανώς και έχω την πρόθεση να σεβαστώ τους κανονισμούς.

Από 'κει και πέρα, θεωρώ ότι η συζήτηση είχε κρατηθεί σε πολιτισμένο επίπεδο, τουλάχιστον στον ίδιο βαθμό με άλλες συζητήσεις αυτού του φόρουμ. Θεωρώ ότι δεν υπήρξαν ούτε ύβρεις ούτε απρεπείς χαρακτηρισμοί στα διαγραφέντα μηνύματα (να αναφέρω για παράδειγμα το άκρως πολιτισμένο post του svoura). Όσο για τα "εκτός θέματος", είμαι της άποψης ότι το θέμα είναι μεν "Μεταθέσεις 2012", πλέον όμως το θέμα των φετινών μεταθέσεων είναι τετελεσμένο. Πριν την ανακοίνωση των μεταθέσεων είναι εύλογο ότι οι συζητήσεις εστίαζαν στον πιθανό χρόνο ανακοίνωσης, στα κενά κλπ., τώρα όμως ένα μείζον θέμα που απασχολεί πληθώρα συναδέλφων είναι η κριτική γύρω από τα απογοητευτικά ποσοστά. Πάντα στο πλαίσιο ενός διαλόγου χωρίς ύβρεις, χωρίς όμως να αποκλείεται και η στηλίτευση των "κακώς κειμένων" της εκπαίδευσης έτσι όπως τα αντιλαμβανόμαστε ορισμένοι συνάδελφοί σας.

Πιστεύω ότι όσα μηνύματα κρίθηκαν "λογοκριτέα" δεν καταφέρονταν προσωπικά εναντίον συναδέλφων, αλλά εναντίον άδικων νομοθετικών ρυθμίσεων και αποφάσεων. Από αυτές πηγάζει και η εύλογη πικρία ορισμένων από μας, κυρίως όσων πλησιάζουμε τη 10ετία (!) μακριά από τα σπίτια μας.

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1332 στις: Απρίλιος 13, 2012, 08:43:18 μμ »
martina, θα απαντήσω σε αυτό το θέμα γιατί τυχαίνει να το γνωρίζω. Αν ρίξεις μια ματιά στους διορισμούς πολύτεκνων από το 2004 ως το 2009 που εφαρμόστηκε ο νόμος, κάθε χρόνο διορίζονταν τουλάχιστον 10 (!) άτομα μέσα στη Θεσσαλονίκη. Και φέτος πήραν μετάθεση πολύτεκνες συναδέλφισσες ως ειδική κατηγορία. Μέχρι και η Ένωση Οικονομολόγων της Βόρειας Ελλάδας έχει στείλει επιστολή διαμαρτυρίας στο παρελθόν, γιατί όντως το φαινόμενο εκεί είναι ιδιαίτερα οξύ. Είναι όμως ένα ακραίο παράδειγμα η υπερπληθώρα οικονομολόγων στη Θεσσαλονίκη, δε συναντάται το ίδιο και σε άλλες πόλεις.

Αποσυνδεδεμένος martina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 299
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1333 στις: Απρίλιος 13, 2012, 08:50:57 μμ »
 Εχεις απολυτο δικιο σε αυτο. Απλα θεωρω τη θεσσαλονικη μεγαλη πολη με πολλα σχολεια . Αν αυτο συμβαινει στη θεσσαλονικη φαντασου τι συμβαινει σε μια μικροτερη πολη και με λιγοτερα σχολεια.
 Ακομη, τα ΕΠΑΛ συνεχιζουν να ειναι τα σχολεια απορροφησης αυτης της ειδικοτητας. Τουλαχιστον προς το παρον.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:39:53 »

Αποσυνδεδεμένος gvardal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1334 στις: Απρίλιος 13, 2012, 09:06:36 μμ »
Στο κειμενο σου αναφερεις τους οικονομολογους . Ξερεις ποσοι ειναι στη διαθεση στη θεσσαλονικη; Κοντα στους 50. Αυτο εχω ακουσει απο συνανεδελφους. Βγαλε τα συμπερασματα σου.


Τους οικονομολόγους τους ανέφερα ως παράδειγμα γιατί είναι η ειδικότητα μου και για αυτούς είχα μαζέψει τα νούμερα.
Στο μήνυμα που σβήστηκε ανέφερα και εγώ ακριβώς αυτο που λέει η marinadim παραπάνω. Εμείς δυστυχώς όπως συνειδητοποίησα είμαστε καμένο χαρτί πλέον. Από τις 580 αιτήσεις μετάθεσεις ικανοποιήθηκαν 18 και ακόμα και συνάδελφοι με περισσότερα από 100 μόρια δε μπορούν να δουν στεριά.

Φαντάζομαι όμως ότι σε άλλους κλάδους δεν υπάρχουν τόσο πολλοί σε διάθεση, ειδικά σε ειδικότητες όπως οι ΠΕ 02,03,04. Αυτοί γιατί δεν πήραν μετάθεση; 1000 φιλόλογοι έφυγαν στη σύνταξη το 11. Που πήγαν αυτά τα κενά; Δοθήκαν για μεταθέσεις που τις πήραν ειδικές κατηγορίες; Υπήρχαν τόσοι φιλόλογοι σε διάθεση; Δε νομίζω.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1335 στις: Απρίλιος 13, 2012, 09:25:38 μμ »
Στο κειμενο σου αναφερεις τους οικονομολογους . Ξερεις ποσοι ειναι στη διαθεση στη θεσσαλονικη; Κοντα στους 50. Αυτο εχω ακουσει απο συνανεδελφους. Βγαλε τα συμπερασματα σου.


Τους οικονομολόγους τους ανέφερα ως παράδειγμα γιατί είναι η ειδικότητα μου και για αυτούς είχα μαζέψει τα νούμερα.
Στο μήνυμα που σβήστηκε ανέφερα και εγώ ακριβώς αυτο που λέει η marinadim παραπάνω. Εμείς δυστυχώς όπως συνειδητοποίησα είμαστε καμένο χαρτί πλέον. Από τις 580 αιτήσεις μετάθεσεις ικανοποιήθηκαν 18 και ακόμα και συνάδελφοι με περισσότερα από 100 μόρια δε μπορούν να δουν στεριά.

Φαντάζομαι όμως ότι σε άλλους κλάδους δεν υπάρχουν τόσο πολλοί σε διάθεση, ειδικά σε ειδικότητες όπως οι ΠΕ 02,03,04. Αυτοί γιατί δεν πήραν μετάθεση; 1000 φιλόλογοι έφυγαν στη σύνταξη το 11. Που πήγαν αυτά τα κενά; Δοθήκαν για μεταθέσεις που τις πήραν ειδικές κατηγορίες; Υπήρχαν τόσοι φιλόλογοι σε διάθεση; Δε νομίζω.

Αυτή ακριβώς είναι η αλήθεια.Μέσα στις περιοχές που ζήτησα ήταν και πρώην περιοχή διορισμού με δύσκολα σχολεία και κενά,αλλά κοντά στη μόνιμη κατοικία μου.Δεν πήρε ούτε έναν ενώ παίρνει αρκετούς αναπληρωτές ΠΕ02 κάθε χρόνο.Οι μεταθέσεις βαίνουν προς κατάργηση κι εμείς δε μιλάμε καθόλου.Πέρυσι την επομένη των μεταθέσεων υπήρχαν επιστολές διαμαρτυρίας στο αλφαβητα,κείμενο του ίδιου του Κάτσικα ενώ φέτος ούτε καν αυτά.Με τη σχεδιαζόμενη αύξηση του ωραρίου(την οποία θα αποδεχθούμε μάλλον αδιαμαρτύρητα ως κλάδος,όπως και τόσα άλλα άλλωστε...)οι μεταθέσεις θα τελειώσουν οριστικά.Φέτος και πέρυσι ψυχορραγούσαν.Από του χρόνου θα τελειώσουν αν δε γίνει κάτι.
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2004
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1336 στις: Απρίλιος 13, 2012, 09:34:52 μμ »
Οι διάφορες απορίες που τίθενται σχετικά με το πώς πραγματοποιήθηκαν οι μεταθέσεις (αριθμός κενών, πώς προέκυψε, τι συνταξιοδοτήσεις συνέβησαν πέρυσι κ.ά.) είναι πολύ εύκολο να απαντηθούν αν υπάρχει πολιτική βούληση (η οποία αποδεδειγμένα δεν υπάρχει).

Δεν υπάρχει δικαιολογία εν έτει 2012 και με τόσα Πληροφοριακά Συστήματα να μην είναι ΔΗΜΟΣΙΩΣ διαθέσιμα αριθμητικά στοιχεία όπως: η εκτίμηση ΠΥΣΔΕ για κενά/πλεονάσματα (η οποία εξάλλου δηλώθηκε στο e-DataCenter), ο τελικος αριθμός κενών/πλεονασμάτων με τον οποίο έτρεξε το σύστημα των μεταθέσεων, ο αριθμός των εκπαιδευτικών ανά Περιοχή Μετάθεσης Οργανικής, πόσοι έχουν οργανική και πόσοι είναι στη διάθεση, πόσοι συνταξιοδοτήθηκαν την περασμένη χρονιά (ανά ειδικότητα και Περιοχή Μετάθεσης) καθώς και πολλά άλλα.

Αυτά είναι στοιχεία που η αρχή της διαφάνειας επιβάλλει να είναι δημοσίως διαθέσιμα. Όμως στο Υπουργείο Παιδείας και Αδιαφάνειας δεν χαμπαριάζουν. Διακρίνονται, δε, ιδιαιτέρως για την διοικητική ανεπάρκεια και την έλλειψη αποτελεσματικότητας σε όλη την κλίμακα της διοικητικής ιεραρχίας.

Αποσυνδεδεμένος City

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Definitely maybe
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1337 στις: Απρίλιος 14, 2012, 12:30:01 πμ »
Αν καποιος πηρε μεταθεση ποσο πρεπει να υπηρετησει; αποσπαση μπορει να ζητησει εντος του ΠΥΣΔΕ;

Φυσικά και μπορείς! Συνήθως βγάζουν ανακοίνωση μετά το Δεκαπενταύγουστο, αλλά να είσαι σε επαφή με τη ΔΔΕ που ανήκεις μήπως τη βγάλουν νωρίτερα!
Cogito ergo sum

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1338 στις: Απρίλιος 14, 2012, 09:43:27 πμ »
Τσεκάρισα σε κάποιους νομούς τα οργανικά κενά/πλεονάσματα που είχαν δημοσιοποιήσει πριν μερικές εβδομάδες, με τις μεταθέσεις που έγιναν κατόπιν εκεί. Πως γίνεται να πραγματοποιείται μετάθεση καθηγητή συγκεκριμένης ειδικότητες σε περιοχή που η αντίστοιχη διεύθυνση δεν είχε βγάλει οργανικό κενό για αυτή την ειδικότητα; Και το απίστευτο είναι ότι στη διπλανή περιοχή της διεύθυνσης έχουν δηλώσει ήδη 5 πλεονάζοντες.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 14, 2012, 09:45:50 πμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος martina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 299
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1339 στις: Απρίλιος 14, 2012, 09:45:48 πμ »
 Συνεβη φετος σε αντιθεση με περισυ μονο για τις ειδικες κατηγοριες. Τσεκαρε αν διπλα στο ονομα του αναφερει το ΝΑΙ στις ειδικες κατηγοριες.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1340 στις: Απρίλιος 14, 2012, 09:49:19 πμ »
Όχι, δεν είναι ειδική κατηγορία. Εκτός αν κάποιος από τους άλλους συναδέλφους έφυγε αντίστοιχα με μετάθεση από εκείνη την περιοχή και άνοιξε το κενό. Και πάλι όμως, με 5 πλεονάζοντες παραδίπλα, είναι δυνατόν να δέχονται και άλλον με μετάθεση;
Γιατί δεν αναγραφόταν απο που φεύγει ο καθένας, για να ξέρουμε και εμείς που άφησαν πίσω οργανικό κενό;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 14, 2012, 09:52:03 πμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος martina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 299
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1341 στις: Απρίλιος 14, 2012, 09:53:25 πμ »
 Μπορει δηλαδη το συμβουλιο την ωρα που συνεδριαζει να βλεπει ταυτοχρονα ποιος φευγει και ποιος θελει να παει; Εχω την εντυπωση οτι αφου δεν το δινουν ως οργανικο κενο δεν μπαινουν σε αυτη τη διαδικασια . Αν το εκαναν πιθανον να τελειωναν τον Αυγουστο. Αλλα και παλι μπορει να κανω λαθος.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1342 στις: Απρίλιος 14, 2012, 09:54:30 πμ »
Kανεις λαθος.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος martina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 299
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1343 στις: Απρίλιος 14, 2012, 09:57:55 πμ »
 Ευχαριστω για την απαντηση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160107
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 577
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 403
Σύνολο: 418

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.