*

Αποστολέας Θέμα: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών  (Αναγνώστηκε 286103 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4010
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #896 στις: Σεπτέμβριος 01, 2016, 10:24:47 μμ »
δηλαδή πιστεύεις ότι αργά η γρήγορα θα γίνει ασεπ και μάλιστα όχι για διορισμούς αλλά μόνο για αναπληρωτές;

Δηλαδή πιστεύω ότι ΑΣΕΠ δε θα γίνει, γιατί δε θα γίνουν διορισμοί. Αλλά πιστεύω, ότι η 527 σε συνδυασμό με την (ενδεχόμενη) δικαίωση στην προσφυγή των αναπληρωτών, θα ανατρέψει τα σχέδια του υπουργείου για το σύστημα που (όπως το ίδιο έχει δηλώσει), πρέπει οπωσδήποτε να αλλάξει μετά τις 31-12-2016. Και πριν πεταχτεί πάλι το portokali να πει (ορθώς), ότι τη 527 δεν έχει καμία σχέση με τους αναπληρωτές, το σύστημα θα είναι και διορισμών. Εκτός και αν, τους χαλάσει τόσο τα σχέδια η απόφαση της δίκης των αναπληρωτών, που αλλάξουν μόνο το σύστημα των αναπληρωτών και αναγκαστούν να κάνουν γραπτό ΑΣΕΠ για όταν θα μπορέσουν να κάνουν διορισμούς. Αλλά αυτοί θα πρέπει πραγματικά να μην έχουν καμία άλλη επιλογή για να κάνουν γραπτό ΑΣΕΠ. Ακούνε ΑΣΕΠ και βγάζουν σπυριά. Μάλλον και οι ίδιοι στη ζωή τους, πάντα απέφευγαν τις αξιολογήσεις. Είχαν άλλους τρόπους...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:23:27 »

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #897 στις: Σεπτέμβριος 01, 2016, 10:42:46 μμ »
μάλιστα τι να πω...
ο χώρος στους νέους δεν έχω καταλάβει πώς θα δοθεί...ειδικά αν δεν γίνει γραπτός ασεπ..(γιατι αν γίνει θα διοριστουν όλοι οι νεοι...)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #898 στις: Σεπτέμβριος 01, 2016, 10:43:58 μμ »
εγώ θέλω να δω μουσουλμάνο ή άθεο φιλόλογο να κάνει θρησκευτικά.... ξέρω έχω περίεργα γούστα  8)

Αφού είπαν ότι αλλάζει το μάθημα από φέτος...

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1500098610
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #899 στις: Σεπτέμβριος 01, 2016, 10:48:47 μμ »
μάλιστα τι να πω...
ο χώρος στους νέους δεν έχω καταλάβει πώς θα δοθεί...ειδικά αν δεν γίνει γραπτός ασεπ..(γιατι αν γίνει θα διοριστουν όλοι οι νεοι...)

Καταλαβαινω τον ΑΣΕΠ για την πρωτοβαθμια ναι εκει εχει μερικες πιθανοτητες ο Νεος...στην Βθμια ομως ελαχιστες εως μηδενικες...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:23:27 »

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #900 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 12:03:53 πμ »
εγώ θέλω να δω μουσουλμάνο ή άθεο φιλόλογο να κάνει θρησκευτικά.... ξέρω έχω περίεργα γούστα  8)
Κι εγώ θέλω να δω χρυσαυγίτη υπουργό Παιδείας...να μην έχω κι εγώ περίεργα γούστα!!!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #901 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 12:18:12 πμ »
Κι εγώ θέλω να δω χρυσαυγίτη υπουργό Παιδείας...να μην έχω κι εγώ περίεργα γούστα!!!

Ανώμαλε...  :P
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #902 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 12:33:08 πμ »
Κι εγώ θέλω να δω χρυσαυγίτη υπουργό Παιδείας...να μην έχω κι εγώ περίεργα γούστα!!!

σε κυβέρνηση συνεργασίας με το ΚΚΕ αλλιώς δεν θα έχει ενδιαφέρον

sapore

  • Επισκέπτης
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2016, 02:13:50 πμ από sapore »

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #904 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 08:18:19 πμ »
Εκτός και αν, τους χαλάσει τόσο τα σχέδια η απόφαση της δίκης των αναπληρωτών, που αλλάξουν μόνο το σύστημα των αναπληρωτών και αναγκαστούν να κάνουν γραπτό ΑΣΕΠ για όταν θα μπορέσουν να κάνουν διορισμούς. Αλλά αυτοί θα πρέπει πραγματικά να μην έχουν καμία άλλη επιλογή για να κάνουν γραπτό ΑΣΕΠ. Ακούνε ΑΣΕΠ και βγάζουν σπυριά. Μάλλον και οι ίδιοι στη ζωή τους, πάντα απέφευγαν τις αξιολογήσεις. Είχαν άλλους τρόπους...

Ακριβώς έτσι. Όταν ακούν για ΑΣΕΠ και για τυπικά προσόντα (μεταπτυχιακά κτλ.) βγάζουν σπυράκια. Αντίθετα ηδονίζονται όταν ακούν για μεγάλες προϋπηρεσίες και παλαιότητα πτυχίου. Αν ήταν στο χέρι τους τα μοναδικά κριτήρια διορισμού θα ήταν αυτά τα δύο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2016, 08:20:44 πμ από Alexhs_27 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #905 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 09:42:02 πμ »
Ακριβώς έτσι. Όταν ακούν για ΑΣΕΠ και για τυπικά προσόντα (μεταπτυχιακά κτλ.) βγάζουν σπυράκια. Αντίθετα ηδονίζονται όταν ακούν για μεγάλες προϋπηρεσίες και παλαιότητα πτυχίου. Αν ήταν στο χέρι τους τα μοναδικά κριτήρια διορισμού θα ήταν αυτά τα δύο.
Συμφωνώ απόλυτα. Έτσι ακριβώς είναι!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #906 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 09:45:52 πμ »
Δηλαδή πιστεύω ότι ΑΣΕΠ δε θα γίνει, γιατί δε θα γίνουν διορισμοί. Αλλά πιστεύω, ότι η 527 σε συνδυασμό με την (ενδεχόμενη) δικαίωση στην προσφυγή των αναπληρωτών, θα ανατρέψει τα σχέδια του υπουργείου για το σύστημα που (όπως το ίδιο έχει δηλώσει), πρέπει οπωσδήποτε να αλλάξει μετά τις 31-12-2016. Και πριν πεταχτεί πάλι το portokali να πει (ορθώς), ότι τη 527 δεν έχει καμία σχέση με τους αναπληρωτές, το σύστημα θα είναι και διορισμών. Εκτός και αν, τους χαλάσει τόσο τα σχέδια η απόφαση της δίκης των αναπληρωτών, που αλλάξουν μόνο το σύστημα των αναπληρωτών και αναγκαστούν να κάνουν γραπτό ΑΣΕΠ για όταν θα μπορέσουν να κάνουν διορισμούς. Αλλά αυτοί θα πρέπει πραγματικά να μην έχουν καμία άλλη επιλογή για να κάνουν γραπτό ΑΣΕΠ. Ακούνε ΑΣΕΠ και βγάζουν σπυριά. Μάλλον και οι ίδιοι στη ζωή τους, πάντα απέφευγαν τις αξιολογήσεις. Είχαν άλλους τρόπους...
Έτσι ακριβώς. Να μην στηρίξουν τον υπουργό που δεν ξέρει τι θα πει πτυχίο;....σκοπός είναι να γυρίσουμε στην εποχή του 80....χα, χα. Πτυχία, εξετάσεις και χαζά.Τι να λέμε τώρα; Κριτήριο ένα μόνο για ευκολία.... το ΜΕΣΟ(ουδέτερο γένος). ;)
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #907 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 11:59:59 πμ »
Δηλαδή πιστεύω ότι ΑΣΕΠ δε θα γίνει, γιατί δε θα γίνουν διορισμοί. Αλλά πιστεύω, ότι η 527 σε συνδυασμό με την (ενδεχόμενη) δικαίωση στην προσφυγή των αναπληρωτών, θα ανατρέψει τα σχέδια του υπουργείου για το σύστημα που (όπως το ίδιο έχει δηλώσει), πρέπει οπωσδήποτε να αλλάξει μετά τις 31-12-2016. Και πριν πεταχτεί πάλι το portokali να πει (ορθώς), ότι τη 527 δεν έχει καμία σχέση με τους αναπληρωτές, το σύστημα θα είναι και διορισμών. Εκτός και αν, τους χαλάσει τόσο τα σχέδια η απόφαση της δίκης των αναπληρωτών, που αλλάξουν μόνο το σύστημα των αναπληρωτών και αναγκαστούν να κάνουν γραπτό ΑΣΕΠ για όταν θα μπορέσουν να κάνουν διορισμούς. Αλλά αυτοί θα πρέπει πραγματικά να μην έχουν καμία άλλη επιλογή για να κάνουν γραπτό ΑΣΕΠ. Ακούνε ΑΣΕΠ και βγάζουν σπυριά. Μάλλον και οι ίδιοι στη ζωή τους, πάντα απέφευγαν τις αξιολογήσεις. Είχαν άλλους τρόπους...
εξακολουθείς να κάνεις ένα λάθος: η 527 δεν είπε πως ο μόνος τρόπος διορισμού είναι ο γραπτός αλλά αποφάνθηκε διότι το μόνο σύστημα που έχει νομοθετηθεί είναι ο 3848 αλλά το Σύνταγμα προβλέπει και με μόρια ασεπ. κάντε αυτή τη διάκριση μέσα στο μυαλό σας κάποιοι

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #908 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 12:09:24 μμ »
Κι εγώ θέλω να δω χρυσαυγίτη υπουργό Παιδείας...να μην έχω κι εγώ περίεργα γούστα!!!
Μπα αν κυνηγήσει τους αλλοδαπούς θα κλείσουν τα μισα σχολεία, δε λέει.

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #909 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 12:24:49 μμ »
Το σύστημα διορισμών πάει συνέχεια από αναβολή σε αναβολή. Ήδη με τη μείωση των μαθημάτων οι ανάγκες σε αναπληρωτές περιορίστηκαν. Το πολύ πολύ να μειώσει και άλλο τα μαθήματα, να συγχωνεύσει σχολεία κτλ και θα μας πει στο περίπου: "Με την σωστή χρήση του εκπαιδευτικού προσωπικού και τη σωστή παιδαγωγική προσέγγιση (μείωση ύλης, μαθημάτων) καταφέραμε να μην έχουμε κενά στα σχολεία." Και μάλλον και αυτός θέλει να αφήσει στον επόμενο το δυσάρεστο θέμα "τρόπος διορισμού".

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159939
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 550
Σύνολο: 564

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.