*

Αποστολέας Θέμα: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007  (Αναγνώστηκε 40673 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος baxev_ch

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή έχει περισσότερη φαντασία από μας!
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 03, 2007, 10:03:30 μμ »
Νομίζω οτι ούτως ή άλλως ο καθένας μας αποτυπώνει την γενικότερη εντύπωσή του, ωστόσο εγώ θα επιμείνω οτι η διδακτική των αρχαίων δεν ήταν τόσο "βατή"...πολλοί έχουν μπερδευτεί σχετικά με τη διαφορά διατύπωσης σε σχέση με τις άλλες διδακτικές (αναφέρομαι στο οτι δε ζητούσε σχέδιο μαθήματος αλλά σχέδιο επί χάρτου, πράγμα που οδήγησε στο να γράψουν άλλοι αναλυτικό σχέδιο κι άλλοι όχι) , για να μην αναφερθώ στο 2ο θέμα, όπου θεωρώ οτι όλοι κάτι γράψαμε αλλά κανένας δεν συμπίπτει με κάποιον άλλο. Επιπλέον θα πρέπει να αναφέρω οτι κανείς μα ΚΑΝΕΙΣ , ούτε τα φροντιστήρια ούτε και οι εφημερίδες έδωδαν λύσεις για τη διδακτική αρχαίων, πέρα από κάποιες γενικόλογες (ακόμα και χαζές) οδηγίες, τη στιγμή που για τη διδακτική της ιστορίας δοθηκαν πολλές- κι αυτό κάτι δείχνει. Για τη διδακτική της γλώσσας θα συμφωνήσω οτι πράγματι ήταν επίσης ασαφής...
επίσης, δεν είμαι τόσο σίγουρη για το ότι όλοι μα ΟΛΟΙ έγραψαν πάνω από 85 στα παιδαγωγικά. Σαφώς ήταν πιο εύκολα από άλλες χρονιές αλλά 90% , σημαίνει ουσιαστικά ΜΟΝΟ 2 λάθος απαντήσεις.... τέρμα η επίκληση στη λογική και τωρα......η επίκληση στο συναίσθημα....βρε παιδιά..... μη μας απελπίζετε εμάς που είμαστε στο όριο... όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά, εγώ απλά βασίζομαι σε αυτό που προείπα: οτι οι βάσεις μας είναι ήδη υψηλές και για να ξεπεράσουν 840 άτομα το 75 % σε όλα τα μαθήματα και τα παιδαγωγικά ταυτόχρονα είναι ήδη άθλος.... ευχαριστώ !
πάλι τα ίδια και τα ίδια θα μου πεις ρε φίλε...
όμως  τη σκέψη του πρόσφυγα, τη σκέψη του αιχμαλώτου, τη σκέψη του ανθρώπου που κατάντησε κι αυτός πραμάτεια...δοκίμασε να την αλλάξεις....ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ....(Γ.Σεφέρης)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:09:25 »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 03, 2007, 11:53:27 μμ »
77,10-77,35. Τι κερδίζουμε;
Syllas, αυτά τα δέκατα πώς τα υπολογίζεις; Μου κάνει εντύπωση που είσαι τόσο ακριβής..
Όχι δεν υπολογίζω με δέκατα γιατί έχω κάτι συγκεκριμένο στο νου μου, το 77 είναι το όριο της βάσης που υπολογίζω χοντρικά και τα δέκατα είναι για μεγαλύτερη ικανοποίηση όταν θα κερδίσω το στοίχημα, για να έχει σασπενς  ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 04, 2007, 12:26:59 πμ »
Ας ψηφίσω κι εγώ η "μαθηματικού" όπως λέγαν και τα παιδάκια μου στο φροντιστήριο.
Διότι ως γνωστόν όπου τζόγος και χαρά η Μαγδούλα πρώτη(δική μου παροιμία) :D
Λοιπόν,αν σκεφτούμε ότι με διάβασμα 3 ημερών(όχι όλη μέρα,είχαμε και δουλειές) έγραψα 81,25 παιδαγωγικά που ήταν τα ίδια,θεωρώ πως θα έχετε πάει όλοι καλύτερα,μιας και όπως είπε κάποιος είστε πιο διαβαστεροί.Άρα προβλέπω βαθμολογία τελευταίου διοριστέου  76,88.
Siob μην ξεχνάς ότι τα παιδιά παίρνουν και πολύ καλύτερο βαθμό στα πτυχία τους από εμάς.
Εύχομαι να βγω ψεύτρα,να πέσει πολύ κάτω η βάση και να συναντηθούμε όλοι μαζί το Σεπτέμβρη σε κάποιο μαγικό νησί!!!!

Αποσυνδεδεμένος GCB

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 04, 2007, 01:02:49 πμ »
Λοιπόν... για να έχει μεγαλύτερη αγωνία και να και να πιάσει τόπο η πρόβλεψη, τάζω σε αυτόν/ή που θα πιάσει τη βάση : 1 τριήμερο για 2 άτομα με ημιδιατροφή στο ξενοδοχείο ATHOS PALACE στη Χαλκιδική  ........ με την προυπόθεση οτι θα είμαι στους διοριστέους.Περιμένω και τις δικές σας προσφορές, για να βγάλω και εγώ κάτι, αν πιάσω τη βάση εισαγωγής.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:09:25 »

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 04, 2007, 01:47:37 πμ »
Magda έχεις αρχίσει να ανεβαίνεις στην εκτίμησή μου...
Μπα και να κανονίσουμε καμία πόκα αντί για τις τσιπούρες που λέγαμε;  :D :D :D

Σχεδόν με έπεισες με το σχόλιο για τα πτυχία, αλλά παραμένω στην αρχική μου εκτίμηση, διότι οι υψηλοί βαθμοί πτυχίου υπήρχαν και στον προηγούμενο διαγωνισμό.

Ωστόσο δεν είμαι και τόσο σίγουρος (πια) ότι με 72,29 θα περάσετε όλοι, γιατί σα να τα μασάτε λίγο για τη διδακτική και μετά τα δικά μας έχω αρχίσει και τους φοβάμαι.
Ξέρετε πόσοι δικοί μας με 80άρια σε γνωστικό και παιδαγωγικά έμειναν έξω;

Φυσικά εύχομαι να σκίσετε (μην παρεξηγηθώ κιόλας).
(Να'χουμε και κανά γνωστό εκεί που θα πάμε!!!)
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος eva30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 04, 2007, 09:16:21 πμ »
Σε σύγκριση με τον προηγούμενο διαγωνισμό, νομίζω ότι φέτος τα αρχαία ήταν ευκολότερα, η ιστορία εξαιρετικά δύσκολη και τα νέα κάπως δυσκολότερα. Τα παιδαγωγικά και η διδασκτική πάνω-κάτω στα ίδια επίπεδα με το 2005. Άρα, θεωρώ ότι μάλλον δε θα υπάρχει φοβερή αλλαγή στη βάση

Αποσυνδεδεμένος mantarini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 04, 2007, 09:54:50 πμ »
Η δική μου εκτίμηση είναι ότι οι βάσεις θα ανέβουν ελαφρώς κατά 1-2 μονάδες. Και αυτό γιατί τα παιδαγωγικά ήταν εύκολα, όπως και τα Νέα άλλωστε. Τα αρχαία ήταν φαινομενικά εύκολα, αλλά έκρυβαν κινδύνους. Πάντως, ήταν λίγο-πολύ του ίδιου επιπέδου δυσκολίας με εκείνα του 2005. Όσο για την ιστορία, ήταν δύσκολη μεν, αλλλά από την άλλη ξέρω αρκετους που τα πήγαν καλά (δεν μπορεί; 800 στους 15.000 με βεβαιότητα θα έγραψαν πάνω από 77). Κι ίσως να είναι αυτοί που θα ανεβάσουν τις βάσεις τελικα, με την προϋπόθεση βέβαια ότι πέτυχαν καλές επιδόσεις και στα άλλα αντικείμενα.

Όσο για τη διδακτική, τι να πω; Στο διαγωνισμό του 2002 πήγα εντελώς αδιάβαστη, διότι μόλις είχα τελειώσει τη σχολή και δεν ήξερα τίποτα για το διαγωνισμό. Ο μεγαλύτερός μου βαθμός (74) ήταν στη διδακτική. Στο διαγωνισμό του 2005 πάλι δεν διάβασα, αλλά νόμιζα ότι θα διέπρεπα στη διδακτική γράφοντας απλώς μια έκθεση ιδεών όπως είχα κάνει και το 2002. Το απογοητευτικό 60, μολονότι μου χάρισε μια θέση στους επιτυχόντες και μη διοριστέους, με έκανε να νιώσω άσχημα, να πεισμώσω και να θελήσω να μάθω τι στο καλό είναι αυτή η διδακτική. Διάβασα πάρα πολλά βιβλία διδακτικής και πάρα πολλά σχέδια μαθήματος. Ήταν ένα στοίχημα με τον εαυτό μου. Το αν το κέρδισα ή όχι θα το μάθω σύντομα...

Εύχομαι πάντως όλοι όσοι προσπαθήσαμε ειλικρινά,  να τα καταφέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 04, 2007, 03:08:01 μμ »
Όσο για την ιστορία, ήταν δύσκολη μεν, αλλλά από την άλλη ξέρω αρκετους που τα πήγαν καλά (δεν μπορεί; 800 στους 15.000 με βεβαιότητα θα έγραψαν πάνω από 77). Κι ίσως να είναι αυτοί που θα ανεβάσουν τις βάσεις τελικα, με την προϋπόθεση βέβαια ότι πέτυχαν καλές επιδόσεις και στα άλλα αντικείμενα.


Ασφαλώς και δεν αποκλείεται να υπάρχουν 800-ίσως και περισσότεροι- στους 14000 που θα έγραψαν πάνω από 77 στην Ιστορία.Όμως δεν θα έχουν σκοντάψει σε κάποιο ή κάποια άλλα μαθήματα μερικοί απ'αυτούς; Εγώ στον προηγούεμνο ΑΣΕΠ  είχα γράψει πάνω από 85 στην Ιστορία και στα Παιδαγωγικά, γύρω στο 70 στα Αρχαία και στα Νέα, όμως την "πάτησα" στη Διδακτική Ιστορίας και έμεινα "απ' έξω".

Αποσυνδεδεμένος baxev_ch

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή έχει περισσότερη φαντασία από μας!
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 04, 2007, 03:13:03 μμ »
Συμφωνώ με τη syrrahm, άσε που δε νομίζω οτι 800 άτομα έγραψαν πάνω από 77 ιστορία. Τα μηνύματα που έλαβα εγώ από το εξεταστικό κέντρο μετά τις εξετάσεις ήταν απογοητευτικά από όλους!. Εγω με 51.2 είμαι και ικανοποιημένη. και πίστέψτε με, διάβασα πολύ (απλά διάβασα  σοβαρά, μόνο τα βιβλία του σχολείου)
πάλι τα ίδια και τα ίδια θα μου πεις ρε φίλε...
όμως  τη σκέψη του πρόσφυγα, τη σκέψη του αιχμαλώτου, τη σκέψη του ανθρώπου που κατάντησε κι αυτός πραμάτεια...δοκίμασε να την αλλάξεις....ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ....(Γ.Σεφέρης)

Αποσυνδεδεμένος baxev_ch

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή έχει περισσότερη φαντασία από μας!
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 04, 2007, 03:13:58 μμ »
Συγγνώμη, με τον Syrrahm εννοούσα ;D
πάλι τα ίδια και τα ίδια θα μου πεις ρε φίλε...
όμως  τη σκέψη του πρόσφυγα, τη σκέψη του αιχμαλώτου, τη σκέψη του ανθρώπου που κατάντησε κι αυτός πραμάτεια...δοκίμασε να την αλλάξεις....ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ....(Γ.Σεφέρης)

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 04, 2007, 03:29:28 μμ »
Στο φόρουμ αυτό είχα διαβάσει ότι το 85% έγραψε στην Ιστορία κάτω από τη βάση.Αν είναι έτσι , τότε 2000 μόνο έχουν γράψει πάνω από 50(αν βάση θεωρείται το 50) και συνεπώς πολύ πιο λίγοι από  800 -νομίζω- θα έχουν γράψει πάνω από 77.

Αποσυνδεδεμένος apuleius

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
  • Όλα μένουν ίδια αν δεν τ' αγαπάς.....
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 04, 2007, 03:32:53 μμ »
Εγώ έβαλα στοίχημα ότι θα είναι η βάση γύρω στο 78-79 για τους εξής λόγους:
(α) τα παιδαγωγικά ήταν ευκολότερα από την προηγούμενη φορά και η διδακτική κινήθηκε στα ίδια επίπεδα, άρα οι βαθμοί στη Β΄ θεματική θα ανέβουν αισθητά.
(β) το γνωστικό ήταν ευκολότερο σε διάφορες λεπτομέρειές του, όπως είχα πει και παλιότερα, εκτός βέβαια από την ιστορία που ήταν αντικειμενικά δύσκολη. Η δυσκολία όμως της ιστορίας δε μπορεί να ρίξει τις βάσεις γιατί συμμετέχει σε μικρό ποσοστό στο συνολικό βαθμό (το 1/3 του 1/2) και γιατί σίγουρα θα έχουν βρεθεί πολλοί μέσα στους διοριστέους (ίσως και περισσότεροι από τους μισούς) που θα έχουν γράψει πάνω από 75-80᾿ Άρα οι βαθμοί στην  Α΄ θεματική σίγουρα δεν θα πέσουν και το πιο πιθανό είναι ότι θα ανέβουν και αυτοί λίγο.
(γ) η προετοιμασία που έριξαν οι φιλόλογοι φέτος ήταν άνευ προηγουμένου και ως εκ τούτου ο πήχυς των επιδόσεων θα έχει ανέβει πολύ υψηλότερα.

Όπως είχα πει βέβαια και παλιότερα, προτιμώ να διαψευσθώ παρά να επιβεβαιωθώ!Με συμφέρει....... ;D

Αποσυνδεδεμένος baxev_ch

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή έχει περισσότερη φαντασία από μας!
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 04, 2007, 04:10:28 μμ »
Εγώ θα είμαι εδώ για να υποστηρίζω οτι η βάση θα είναι στο +/- 1 , καθώς η  τάση σε όλες τις  άλλες ειδικότητες φέτος στην ειδική διδακτική ήταν πτωτική , όπως διαπίστωσαν πολλοί συνάδελφοι εδώ και η ειδική είναι μεγαλύτερο ποσοστό σε σχέση με τα παιδαγωγικά, άρα η β' θεματική θα κινηθεί πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα. Το ίδιο και στο Γνωστικό...με πολύ δυσκολότερη ιστορία, κι ας πούμε ίδιο επίπεδο στα άλλα δύο (αν και αρκετοί θα πουν οτι και τα νέα ήταν δυσκολότερα)
Επίσης αν στην Ιστορία το 85 %ήταν κάτω από τη βάση, τότε το 90%+ θα έχει γράψει  κάτω από 60 πιθανότατα (ένας μαθηματικός θα μας βοηθούσε εδώ). Μην ξεχνάτε οτι ένας τόσο χαμηλός βαθμός σε ένα μάθημα  στο γνωστικό π.χ. 30 στην ιστορία σε συνδυασμό με έναν ακόμα χαμηλό (π.χ. 50 σε νέα ή αρχαία) μπορεί να οδηγήσει πολλούς σε αποτυχία λόγω βάσης , ανεξάρτητα από το πόσο έγραψαν στα παιδαγωγικά......ελπίζω να σας έπεισα.... ;) ας αισιοδοξούμε κι ας προετοιμαζόμαστε για όλα!
πάλι τα ίδια και τα ίδια θα μου πεις ρε φίλε...
όμως  τη σκέψη του πρόσφυγα, τη σκέψη του αιχμαλώτου, τη σκέψη του ανθρώπου που κατάντησε κι αυτός πραμάτεια...δοκίμασε να την αλλάξεις....ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ....(Γ.Σεφέρης)

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: "Πάμε στοίχημα" ΑΣΕΠ Φιλόλογων 2007
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 05, 2007, 03:30:36 μμ »
Δυστυχώς όλες οι προβλέψεις μας είναι επισφαλείς. Η διδακτική και (λιγότερο) τα αρχαία θα καθορίσουν τελικά τη βάση. Η αποτυχία σε ένα και μόνο αντικείμενο αρκεί για να πετάξει κάποιον έξω από τον πίνακα διοριστέων. Και, όσον αφορά στη διδακτική, τίποτα δεν είναι βέβαιο. Καταθέτω την προσωπική μου εμπειρία από τον προηγούμενο ΑΣΕΠ. Τότε επέλεξα διδακτική Νέων. Συζητώντας διεξοδικά με μια φίλη και συνάδελφο σχετικά με το τι γράψαμε διαπίστωσα ότι η καθεμιά είχε γράψει εντελώς διαφορετικά πράγματα. Δηλαδή, εγώ είχα αναφέρει όλα τα στοιχεία που θεωρούσα απαραίτητα σε ένα σχέδιο διδασκαλίας επί χάρτου (τάξη, αριθμό μαθητών, μέθοδο και μορφή διδασκαλίας, εποπτικά μέσα, γενικούς σκοπούς του μαθήματος από το Ε.Π.Π.Σ., ειδικούς διδακτικούς στόχους κ.τ.λ.). Η συνάδελφος δεν είχε αναφέρει καν σε ποια τάξη θα δίδασκε. Όσον αφορά το γνωστικό μέρος, η καθεμιά είχε γράψει τα δικά της. Αποτέλεσμα; Πήραμε ακριβώς τον ίδιο βαθμό: 85 και οι δύο. Εξηγήστε μου, λοιπόν, αν υπάρχει κάποιος σίγουρος δρόμος, κάποια σίγουρη μέθοδος εκτίμησης της βαθμολογίας μας στη διδακτική. Εκτιμώ πως ούτε κατά προσέγγιση δεν είναι εφικτό κάτι τέτοιο. Οπότε.... υπομονή! Το πολύ 75 θα είναι η βάση (άσχετο, αλλά προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη!).
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160428
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 820
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 621
Σύνολο: 629

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.