*

Ψηφοφορία

Τι ημερίσιο ωράριο πρέπει να δουλεύουμε στο σχολείο;

1) 8:00-14:00, όπως ορίζει ο νόμος, ανεξάρτητα τις ώρες διδασκαλίας που έχουμε
53 (41.7%)
2) μόνο τις ώρες διδασκαλίας που έχουμε και να φεύγουμε μετά
17 (13.4%)
3) άντε το πολύ 1-2 ωρίτσες παραπάνω και εφόσον υπάρχει κάποια δουλειά
57 (44.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 125

Αποστολέας Θέμα: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών  (Αναγνώστηκε 25563 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AlexandeR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #84 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 09:04:12 μμ »
Δυστυχώς, αυτά που αναφέρει ο killbill τα συναντάμε σε πολλά σχολεία. Και αναφέρομαι στη νοοτροπία του δημοσίου υπαλλήλου, που χαρακτηρίζει αρκετούς εκπαιδευτικούς. Δεν θα διαχωρίσω όμως μεταξύ ωρομισθίων, αναπληρωτών και μονίμων: έχω διαπιστώσει ότι οι μόνιμοι πολλές φορές είναι χειρότεροι και "λουφάρουν" περισσότερο, θεωρώντας το μάλιστα "κεκτημένο" λόγω των πολλών χρόνων υπηρεσίας τους που "βαραίνουν" στη δουλειά τους! (Ξέρετε, κλασσική νοοτροπία, χώνουμε τους νέους, με ό,τι αυτό συνεπάγεται).

Να προσθέσω εδώ, συμφωνώντας με τους προλαλήσαντες, ότι σίγουρα η εύρυθμη λειτουργία του σχολείου είναι -σε μεγάλο βαθμό- θέμα διευθυντή.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2021, 09:08:30 μμ από AlexandeR »
Another Brick In The Wall

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:26:59 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #85 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 11:08:31 μμ »
@hapinness: τα γνωρίζω πολύ καλά αυτά που γράφεις παραπάνω που ορίζει ο νόμος, και να συμπληρώσω ότι ο νόμος λέει επίσης ότι το ωράριο του εκπαιδευτικού είναι 8:00-14:00 !! (για να τα λέμε όλα  ;D)

Συμφωνώ με AlexandeR ότι δεν είναι το σχολείο μου η εξαίρεση, αλλά μάλλον ο κανόνας γιατί τα περισσότερα σχολεία είναι έτσι (έχω περάσει από 5 σχολεία και τέτοιες νοοτροπίες είδα παντού).

Άρα η γενίκευση που κάνω δεν είναι και τόσο άστοχη μιας και καλύπτει την πλειοψηφία των σχολείων. Ίσως μια ψηφοφορία και σε αυτό το θέμα να ήταν χρήσιμη. !!

Μάλλον happiness εξαίρεση πρέπει να είναι το δικό σου, όπου όπως φαίνεται είσαι σε έναν σύλλογο όπου
υπάρχει συνενόηση και κατανόηση και φυσικά σωστή διαχείριση από τον διευθυντή.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #86 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 12:06:31 πμ »
Βρε παιδιά, να κάνω μια ερώτηση... και μη βαρέσετε! ;D Δεν έχω κανένα πρόβλημα να μείνω μέχρι τις 2 και να κάνω μάθημα, γιατί αυτή είναι η δουλειά μου. Όλα τα υπόλοιπα που περιλαμβάνουν το χαρτομάνι, δε θα λύνονταν, απλώς και μόνο με την ύπαρξη ενός γραμματέα στο σχολείο ??? Γιατί, δηλαδή, θα πρέπει να κάνει ο καθηγητής αυτές τις δουλειές ??? Ρωτάω, γιατί δεν έχει τύχει να δουλέψω σε σχολείο που να έχει γραμματέα, οπότε δεν ξέρω αν λειτουργεί κάπως αλλιώς.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #87 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 01:09:01 πμ »
Βρε παιδιά, να κάνω μια ερώτηση... και μη βαρέσετε! ;D Δεν έχω κανένα πρόβλημα να μείνω μέχρι τις 2 και να κάνω μάθημα, γιατί αυτή είναι η δουλειά μου. Όλα τα υπόλοιπα που περιλαμβάνουν το χαρτομάνι, δε θα λύνονταν, απλώς και μόνο με την ύπαρξη ενός γραμματέα στο σχολείο ??? Γιατί, δηλαδή, θα πρέπει να κάνει ο καθηγητής αυτές τις δουλειές ??? Ρωτάω, γιατί δεν έχει τύχει να δουλέψω σε σχολείο που να έχει γραμματέα, οπότε δεν ξέρω αν λειτουργεί κάπως αλλιώς.

Μήπως θέλεις και έναν μασέρ να σε χαλαρώνει στα διαλείμματα για το αυχενικό; Ή καμιά μανικιουρίστρια;

Πλάκα κάνω... Πολλά θα έπρεπε να υπάρχουν στα σχολεία (γραμματείς, ψυχολόγοι, γιατροί) αλλά σε λίγο δεν θα έχουμε ούτε αρκετούς εκπαιδευτικούς με την "κρίση" τους.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:26:59 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #88 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 10:08:03 πμ »
@hapinness: τα γνωρίζω πολύ καλά αυτά που γράφεις παραπάνω που ορίζει ο νόμος, και να συμπληρώσω ότι ο νόμος λέει επίσης ότι το ωράριο του εκπαιδευτικού είναι 8:00-14:00 !! (για να τα λέμε όλα  ;D)

Αυτό το 'χουμε πει άπειρες φορές στο φόρουμ . ΟΧΙ !!! Ο νόμος ΔΕΝ λέει ότι το ωράριο του εκπαιδευτικού είναι 8-2. Ο νόμος λέει ότι το ωράριο του εκπαιδευτικού είναι διδακτικές ώρες + ώρες που χρειάζεται για να διεκπεραιώσει τις εξωδιδακτικές εργασίες που του έχουν ανατεθεί και πάντα όχι παραπάνω από 6 ώρες συνεχόμενες. Έχω βαρεθεί να το γράφω και να το ξαναγράφω αυτό.  :(
Συμφωνώ με AlexandeR ότι δεν είναι το σχολείο μου η εξαίρεση, αλλά μάλλον ο κανόνας γιατί τα περισσότερα σχολεία είναι έτσι (έχω περάσει από 5 σχολεία και τέτοιες νοοτροπίες είδα παντού).

Άρα η γενίκευση που κάνω δεν είναι και τόσο άστοχη μιας και καλύπτει την πλειοψηφία των σχολείων. Ίσως μια ψηφοφορία και σε αυτό το θέμα να ήταν χρήσιμη. !!

Μάλλον happiness εξαίρεση πρέπει να είναι το δικό σου, όπου όπως φαίνεται είσαι σε έναν σύλλογο όπου
υπάρχει συνενόηση και κατανόηση και φυσικά σωστή διαχείριση από τον διευθυντή.
Κι επειδή στα περισσότερα σχολεία ο διευθυντής είναι άχρηστος, η λύση είναι η υποχρεωτική παραμονή των καθηγητών 8-2 ;;;;;  ??? ??? ??? Η λογική σου κάνει άλματα μεγαλύτερα κι από καγκουρό  ;D

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3648
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #89 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 10:17:51 πμ »
Βρε παιδιά, να κάνω μια ερώτηση... και μη βαρέσετε! ;D Δεν έχω κανένα πρόβλημα να μείνω μέχρι τις 2 και να κάνω μάθημα, γιατί αυτή είναι η δουλειά μου. Όλα τα υπόλοιπα που περιλαμβάνουν το χαρτομάνι, δε θα λύνονταν, απλώς και μόνο με την ύπαρξη ενός γραμματέα στο σχολείο ??? Γιατί, δηλαδή, θα πρέπει να κάνει ο καθηγητής αυτές τις δουλειές ??? Ρωτάω, γιατί δεν έχει τύχει να δουλέψω σε σχολείο που να έχει γραμματέα, οπότε δεν ξέρω αν λειτουργεί κάπως αλλιώς.

Πάλι και αυτό είναι θέμα διευθυντή.
Γνωρίζω σχολέια όπου υπήρχε γραμματέας που συνταξιοδοτήθηκε. Είναι γεγονός ότι προσλήψεις γραμματέων δεν γίνονται. Όμως, επειδή οι διευθυντές στα συγκεκριμένα σχολέια ήταν "μλαγκες" και δεν φοβόταν προϊσταμένους, και δεν ήταν στη θέση αυτή απλά γιατί ήταν κομματικοί, διεκδίκησηαν, φώναξαν και τελικά πήγαν γραμματείς στα σχολέια.

Επιμένω ότι όλα είναι θέμα διευθυντών. Αν ο διευθυντής φοβάται και τη σκιά του, τότε ο καθηγητής (είτε μόνιμος΄. είτε αναπληρωτής, και πιο δύσκολα ο ωρομίσθιος γαιτί δεν προλαβαίνει να "ενταχθεί" στην κουλτούρα του σχολέιου) θα κάνει ό,τι θέλει. Και για το πρόγραμμα θα φωνάζει, και δεν θα κάνει εφημερίες, και θα αρνείται να κάνει κάποια άλλη δουλειά πέρα από το μάθημα του, και θα την κοπανάει.
Τώρα πώς γίνεται εγώ να γνωρίζω σχολέια όπου δεν συμβαίνουν αυτά..... Πάντως δεν είναι στην ίδια περιοχή τα σχολέια που ξέρω και δεν είναι όλα λύκεια και δεν είναι όλα ενιαία και δεν είναι όλες εμπειρίες παλιών συναδέλφων....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #90 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 03:28:42 μμ »
Κι επειδή στα περισσότερα σχολεία ο διευθυντής είναι άχρηστος, η λύση είναι η υποχρεωτική παραμονή των καθηγητών 8-2 ;;;;;  ??? ??? ??? Η λογική σου κάνει άλματα μεγαλύτερα κι από καγκουρό  ;D

Καλό είναι να μην χαρακτηρίζουμε με ειρωνικό τρόπο την αντίθετη με εμάς γνώμη, αλλά τουλάχιστον να την σεβόμαστε ακόμα και αν είναι αντίθετη με την δική μας.

Εξάλλου όπως βλέπεις και από τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας, είναι αρκετοί (το 50%) που είναι υπέρ του 8-2. Μην είσαι λοιπόν τόσο σίγουρη και τόσο απόλυτη ότι όλοι εμείς κάνουμε άλματα μεγαλύτερα και από καγκουρό όπως άστοχα και ειρωνικά έγραψες, ενώ εσύ είσαι η προσγειωμένη εδώ μέσα, γιατί έτσι όπως εξελίσσεται η ψηφοφορία πολύ φοβάμαι ότι θα γίνουμε Αυστραλία!!  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 09, 2010, 04:18:26 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #91 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 04:33:57 μμ »
"Αυτό το 'χουμε πει άπειρες φορές στο φόρουμ . ΟΧΙ !!! Ο νόμος ΔΕΝ λέει ότι το ωράριο του εκπαιδευτικού είναι 8-2. Ο νόμος λέει ότι το ωράριο του εκπαιδευτικού είναι διδακτικές ώρες + ώρες που χρειάζεται για να διεκπεραιώσει τις εξωδιδακτικές εργασίες που του έχουν ανατεθεί και πάντα όχι παραπάνω από 6 ώρες συνεχόμενες. Έχω βαρεθεί να το γράφω και να το ξαναγράφω αυτό".
Απ οσο ξερω το ωραριο 8.00π.μ.-14.00μ.μ. ειναι εργασιακο ωραριο: αυτο σημαινει οτι μετα τις ωρες διδασκαλιας μπορεις να αναλαβεις εργασιες περαν του διδακτικου εργου αλλα χωρις το συνολο των παρεχομενων υπηρεσιων να ξεπερνα τις 6 ωρες ημερησιως ενω το διδακτικο ωραριο ,ολων πλην των Νηπιαγωγων που δεν εχουν κατοχυρωμενο νομοθετικα διδακτικο ωραριο, διαφοροποιειται αναλογα με τα ετη υπηρεσιας και αφορα αποκλειστικα τις  ωρες διδασκαλιας.
Κανω λαθος;

Αποσυνδεδεμένος johnmad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #92 στις: Φεβρουάριος 10, 2010, 01:39:35 πμ »
Εχεις δίκαιο Maro, και μάλιστα οι πρόσθετες εργασίες πρέπει να ανατεθούν με πρακτικό. Την ερμηνεία αυτή έχουν δώσει πολλές φορές και οι κατά τόπους ΕΛΜΕ αλλά και προϊστάμενοι Δ/νσεων και αυτό είναι και το πνεύμα του Νόμου. Οσοι θέλουν να κάθονται όλη μέρα σχολείο δικαίωμά τους αλλά δεν είναι υποχρέωση όλων, καλώς ή κακώς έτσι είναι το εργασιακό μας, και γύρω από αυτό κανονίζουμε και τη ζωή μας.

Εχω την τύχη να είμαι αποσπασμένος στην Γ'θμια εκπαίδευση με εκπαιδευτικά καθήκοντα, εκεί τα πράγματα είναι διαφορετικά. Δεν υπάρχουν κουδούνια, κενά, ωράρια και όλα τα μίζερα του σχολείου. Πέραν ενός υποχρεωτικού ωραρίου ο καθένας έχει κάποιες προσθετες εργασίες όπως παρακολούθηση πτυχιακών κλπ τις οποίες όμως κανονίζει με τους φοιτητές του μόνος του, όποιοες ώρες μπορεί και μπορούν κι αυτοί. Και πιστέψτε με εχει πολύ δουλειά να παρακολουθείς 6-7 πτυχιακές κάθε εξάμηνο. Ξενυχτώ πολλές φορές στον υπολογιστή, καθημερινές ή σαββατοκύριακα για να τελειώσω με τέτοιες εργασίες και να βοηθήσω τους φοιτητές μου και μου αρέσει. Περνώ πολλές ώρες απαντώντας στις απορίες τους που μου στέλνουν με mail και χαίρομαι όταν μπορώ να βοηθάω. Δεν μου λεέι όμως τίποτε το να κάθομαι 8-2 σε ένα γραφείο απλά για να κάθομαι. Και δεν υπάρχει φυσικά το άλλο taboo του σχολείου, καθημερινή παρουσία του εκπαιδευτικού στο σχολείο, έστω και 1 ώρα. Στην Γ'θμια αν μπορείς να τελειώσεις τις δουλειές σου σε 4 μέρες no problem, το αποτέλεσμα μετράει. Και για όλα αυτά αξιολογείσαι από το τμήμα και αν δεν είσαι καλός στη δουλειά σου δεν σε δέχεται για απόσπαση το τμήμα την επόμενη χρονιά. Απλα πράγματα που θεωρούνται δεδομένα στην Γ/θμια στην Β/θμια αποτελούν αντικείμενο ομφαλοσκόπισης.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #93 στις: Φεβρουάριος 10, 2010, 02:04:46 μμ »
Καλό είναι να μην χαρακτηρίζουμε με ειρωνικό τρόπο την αντίθετη με εμάς γνώμη, αλλά τουλάχιστον να την σεβόμαστε ακόμα και αν είναι αντίθετη με την δική μας.

Εξάλλου όπως βλέπεις και από τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας, είναι αρκετοί (το 50%) που είναι υπέρ του 8-2. Μην είσαι λοιπόν τόσο σίγουρη και τόσο απόλυτη ότι όλοι εμείς κάνουμε άλματα μεγαλύτερα και από καγκουρό όπως άστοχα και ειρωνικά έγραψες, ενώ εσύ είσαι η προσγειωμένη εδώ μέσα, γιατί έτσι όπως εξελίσσεται η ψηφοφορία πολύ φοβάμαι ότι θα γίνουμε Αυστραλία!!  ;D

Δεν ήταν ειρωνία. ήταν αστειασμός. Με το μπαρδόν για την παρεξήγηση.
Συγκεκριμένα ήθελα να καταδείξω ότι μεταξύ του "προβλήματος" που παρουσιάζεις και της "λύσης" που προτείνεις, απουσιάζει μία λογική αλληλουχία που να τα συνδέει. Σα να λέμε "με πονάει το δόντι μου , ας χοροπηδήσω"  :)

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #94 στις: Φεβρουάριος 10, 2010, 04:14:42 μμ »
Βρε παιδιά, να κάνω μια ερώτηση... και μη βαρέσετε! ;D Δεν έχω κανένα πρόβλημα να μείνω μέχρι τις 2 και να κάνω μάθημα, γιατί αυτή είναι η δουλειά μου. Όλα τα υπόλοιπα που περιλαμβάνουν το χαρτομάνι, δε θα λύνονταν, απλώς και μόνο με την ύπαρξη ενός γραμματέα στο σχολείο ??? Γιατί, δηλαδή, θα πρέπει να κάνει ο καθηγητής αυτές τις δουλειές ??? Ρωτάω, γιατί δεν έχει τύχει να δουλέψω σε σχολείο που να έχει γραμματέα, οπότε δεν ξέρω αν λειτουργεί κάπως αλλιώς.

Μήπως θέλεις και έναν μασέρ να σε χαλαρώνει στα διαλείμματα για το αυχενικό; Ή καμιά μανικιουρίστρια;

Πλάκα κάνω... Πολλά θα έπρεπε να υπάρχουν στα σχολεία (γραμματείς, ψυχολόγοι, γιατροί) αλλά σε λίγο δεν θα έχουμε ούτε αρκετούς εκπαιδευτικούς με την "κρίση" τους.

Καθόλου κακή ιδέα! Πρόσθεσέ μου και μια διαιτολόγο και έναν προσωπικό γυμναστή, για να μην τρέχω έξω;) ;D
Σοβαρά τώρα, να πω και το άλλο. Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι έχουμε όλη την καλή διάθεση να κάνουμε όλες αυτές τις εργασίες που μας ανατίθενται. Μπορεί να μου λύσει κάποιος την απορία, γιατί πρέπει να υπάρχει τόση γραφειοκρατία, για να γίνει μια απλή εργασία; πχ 1η φορά φέτος μου ανέθεσαν ένα τμήμα και έπρεπε να στείλω ενημερωτικό σημείωμα για τις απουσίες στους γονείς. Γιατί, δηλαδή, για μια τόσο απλή εργασία πρέπει να συμπληρώνουμε 850 χαρτιά; Μου φαίνεται, τελικά, ότι θα καταντήσουμε στο σημείο και για να αναπνεύσουμε στο σχολείο, να πρέπει να κάνουμε πρακτικό! Έλεος!

ΥΓ. Και παρακαλώ ορισμένους... ιδιαίτερα προκομμένους, να μη σπεύσουν να χαρακτηρίσουν τα λόγια μου δείγμα τεμπελιάς. Απλή επισήμανση είναι για την υπερβολική χαρτούρα που υπάρχει ακόμη και σε απλούστατες διαδικασίες.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #95 στις: Φεβρουάριος 10, 2010, 04:22:21 μμ »
Καλό είναι να μην χαρακτηρίζουμε με ειρωνικό τρόπο την αντίθετη με εμάς γνώμη, αλλά τουλάχιστον να την σεβόμαστε ακόμα και αν είναι αντίθετη με την δική μας.

Εξάλλου όπως βλέπεις και από τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας, είναι αρκετοί (το 50%) που είναι υπέρ του 8-2. Μην είσαι λοιπόν τόσο σίγουρη και τόσο απόλυτη ότι όλοι εμείς κάνουμε άλματα μεγαλύτερα και από καγκουρό όπως άστοχα και ειρωνικά έγραψες, ενώ εσύ είσαι η προσγειωμένη εδώ μέσα, γιατί έτσι όπως εξελίσσεται η ψηφοφορία πολύ φοβάμαι ότι θα γίνουμε Αυστραλία!!  ;D

Δεν ήταν ειρωνία. ήταν αστειασμός. Με το μπαρδόν για την παρεξήγηση.
Συγκεκριμένα ήθελα να καταδείξω ότι μεταξύ του "προβλήματος" που παρουσιάζεις και της "λύσης" που προτείνεις, απουσιάζει μία λογική αλληλουχία που να τα συνδέει. Σα να λέμε "με πονάει το δόντι μου , ας χοροπηδήσω"  :)

... σύμφωνα πάντα με την δική σου άποψη, γιατί το 45% έχει διαφορετική!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #96 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 11:13:12 πμ »

... σύμφωνα πάντα με την δική σου άποψη, γιατί το 45% έχει διαφορετική!
και σύμφωνα με το υπόλοιπο 45% . είμαστε ισοπαλία ;D

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3648
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #97 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 12:10:30 μμ »
Καλό είναι να μην χαρακτηρίζουμε με ειρωνικό τρόπο την αντίθετη με εμάς γνώμη, αλλά τουλάχιστον να την σεβόμαστε ακόμα και αν είναι αντίθετη με την δική μας.

Εξάλλου όπως βλέπεις και από τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας, είναι αρκετοί (το 50%) που είναι υπέρ του 8-2. Μην είσαι λοιπόν τόσο σίγουρη και τόσο απόλυτη ότι όλοι εμείς κάνουμε άλματα μεγαλύτερα και από καγκουρό όπως άστοχα και ειρωνικά έγραψες, ενώ εσύ είσαι η προσγειωμένη εδώ μέσα, γιατί έτσι όπως εξελίσσεται η ψηφοφορία πολύ φοβάμαι ότι θα γίνουμε Αυστραλία!!  ;D

Δεν ήταν ειρωνία. ήταν αστειασμός. Με το μπαρδόν για την παρεξήγηση.
Συγκεκριμένα ήθελα να καταδείξω ότι μεταξύ του "προβλήματος" που παρουσιάζεις και της "λύσης" που προτείνεις, απουσιάζει μία λογική αλληλουχία που να τα συνδέει. Σα να λέμε "με πονάει το δόντι μου , ας χοροπηδήσω"  :)

... σύμφωνα πάντα με την δική σου άποψη, γιατί το 45% έχει διαφορετική!



Εντάξει εμένα δεν με αφορά άμεσα, μια και (όταν δεν είμαι σε εκπαιδευτική άδεια) δουλεύω σε γραφείο οπότε δεν έχω περιορισμένο ωράριο, αλλά 8-2 κάθε μέρα.
Έχω όμως συναδέλφους, φίλους, γνωστούς και συγγενείς που είναι επίσης εκπαιδευτικοί. Δεν είναι ότι δεν θέλουν να καθίσουν παραπάνω. Δεν είναι ότι γκρινιάζουν αν τους βάλουν μια έξτρα δουλειά να κάνουν. Είναι ότι δεν έχουν ΠΟΥ να καθίσουν. Υπάρχει στο σχολέιο ένα μικρό γραφειάκι, με ένα τραπέζι και 4 καρέκλες. Εκέι πρέπει να μαζευτούν 10 συνάδελφοι.... Σε άλλα σχολεία κάθονται στο διάδρομο, αλλού απλά δεν κάθονται....
Άντε και βρουν πού θα κάθονται....Πώς να κάνουν τη δουλειά που θα έκαναν στο σπίτι; Υπολογιστές δεν υπάρχουν, βιβλιοθήκες δεν υπάρχουν... Να κουβαλάνε όλα τα βιβλία τους μαζί; Δεν γίνεται....
Αν, λοιπόν, υπάρξουν οι κατάλληλες συνθήκες στα σχολέια (γραφεία και καρέκλες, προσωπικός χώρος, υπολογιστες, βιβλιοθήκες...) τότε δεν νομίζω να υπάρχουν συνάδελφοι (πλην εξαιρέσεω φυσικά) που να λένε δεν κάθομαι στο σχολείο μετά το μάθημα μου! Αν μπορούν να τελειώνουνμε τη δουλειά τους στο σχολείο και δεν χρειάζεται μετά να δολεύουν στο σπίτι....όλοι θα κάθονταν!!!
Εκέι νομίζω ότι χωλαίνει η ψηφοφορία που κάνεις. Είναι μεθοδολογικό το ζήτημα, δεν παίρνεις υπόψη σου τις κατάλληλες μεταβλητές. Δεν είναι ή άσπρο ή μαύρο, υπάρχουν και ενδιάμεσες αποχρώσεις που φαίνονται σε ειδικές συνθήκες.
Εσύ μπορεί να τα καταφέρνεις και μπράβο σου. Αλλά, έχεις την οικονομική άνεση να έχεις λάπτοπ, βρίσκεσαι σε ένα σχολείο που έχει καρέκλες, έχει ίντερνετ (ναι υπάρχουν ακόμα σχολέια χωρίς ίντερνετ), έχεις την τύχη να μην χρειάζεσαι πολλά βιβλία για να προετοιμάσεις το μάθημα σου (ένα περιοδικό σου είναι αρκετό)...
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160432
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 820
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 443
Σύνολο: 451

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.141 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.