*

Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για ΙΕΚ  (Αναγνώστηκε 15222 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0625

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Βοήθεια για ΙΕΚ
« στις: Νοέμβριος 02, 2010, 07:35:41 μμ »
Καλησπέρα!! Ελπίζω να μη σας κουρασω αλλά έχω κάποιες "χαζες" απορίες.....
Φέτος πήγα πρώτη φορά ωρομίσθια σε ΙΕΚ, δεν μας έγινε καμία μα καμία ενημέρωση...πήγα υπέγραψα μου έδειξαν την τάξη και μου είπαν μπες..........
ΟΚ ρωτούσα αλλά φάνηκα και ενοχλητική..... :( :( :( :(
Παρακαλώ βοηθήστε με σχετικά με το μάθημα των αγγλικών και την πρόοδο...πότε είναι η πρόοδος?? Σχεδιάζουμε μόνοι μας το τεστ?? Η βαθμολογία??Οι μαθητές μου είπαν κάτι για πρώτη πρόοδο αλλά για να μη φανώ τελείως ηλίθια έκανα τον κινέζο!!!!
Λυπάμαι αν σας φαίνονται κουλα άυτά που ρωτάω αλλά δεν μου εξηγεί κανεις, ο ενας με στέλνει στον άλλο και αυτός σε τρίτον που λειπει κλπ κλπ.....και τους εξήγησα ότι δεν έχω ξαναδουλεψει σε ΙΕΚ και δεν ξέρω πως λειτουργουν!!!
Βοήθεια!!!!!!!!!!! :o :o :o :o :o :o :o :o
But Knowledge to their eyes her ample page
Rich with the spoils of time did ne'er unroll

THOMAS GRAY

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βοήθεια για ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:53:32 »

Αποσυνδεδεμένος laura!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για ΙΕΚ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 02, 2010, 07:45:49 μμ »
Δουλεύω κι εγώ πρώτη φορά σε ΙΕΚ και κάνω αγγλικά σ ένα τμήμα. Μάλλον αυτή η ανοργανωσιά κ η έλλειψη ενημέρωσης είναι χαρακτηριστικό όλων των ΙΕΚ. Και εγώ τις ίδιες απορίες έχω. Απ' ότι μου είπαν στη γραμματεία η πρόοδος είναι υποχρεωτική για όλα τα μαθήματα και γίνεται περίπου στη 10η με 12η εβδομάδα αν κ δεν έχουν βγει ακριβείς ημερομηνίες ακόμα. Ο καθηγητής πρέπει να βγάλει τα θέματα κ να βαθμολογήσει τόσο στην πρόοδο όσο κ στην τελική εξέταση, από τα οποία ο μέσος όρος θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 10 για να περάσουν το μάθημα. Τα θέματα της προόδου θα πρέπει να αναφέρονται στο κομμάτι της ύλης που θα χεις καλύψει ως τότε. Ας μη σχολιάσω καλύτερα την ύλη που μου έδωσαν....ένα μπακαλόχαρτο με σκόρπια πράγματα...

Αποσυνδεδεμένος mrousis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για ΙΕΚ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 02, 2010, 07:54:30 μμ »
Η πρόοδος γίνεται 7η ή 8η εβδομάδα, τις ερωτήσεις της βάζει ο καθηγητής σύμφωνα με την ύλη που έχει καλύψει (θεωρητικά περίπου η μισή ύλη είναι συνήθως), σημειώσεις πρέπει να φέρει ο καθηγητής 2 σελίδες για κάθε ώρα μαθήματος οπότε για ένα 2ωρο μάθημα αντιστοιχούν σημειώσεις 56 σελίδων (μαζί με σελίδες με τυχόν ασκήσεις που θέλει να δώσει).

Αποσυνδεδεμένος victoroula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για ΙΕΚ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 02, 2010, 07:55:33 μμ »
H πρόοδος ειναι μεταξύ 8ης και 10ης εβδομάδας από όσο ξέρω.Τα θέματα είναι δικής μας επιλογής και τα φωτοτυπούμε την ημέρα της προόδου.Η πρόοδος πραγματοποιείται στην ώρα του μαθήματος.Η διάρκεια εξέτασης είναι 1,5 ώρα για τα τρίωρα μαθήματα αλλά κάνουμε κανονικά μάθημα το υπόλοιπο του τριώρου.Συνήθως βάζουμε εύκολα θέματα και είμαστε ελαστικοί στη βαθμολογία για να μην έχουμε πρόβλημα ούτε με τους μαθητές και κυρίως με τη γραμματεία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βοήθεια για ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:53:32 »

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0625

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για ΙΕΚ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 02, 2010, 08:01:11 μμ »
laura!...Αφού σου έδωσαν και ύλη παλι καλά...εγώ κάνω ότι θέλω!! Οκ δεν με πειράζει αυτό καλύτερα να σου πώ έτσι!! Συμπλήρωσα και ένα κομμάτι χαρτί για το τί ύληθα ακολουθήσω όλο το εξάμηνο, τις δύο επόμενες εβδομάδες δεν θα κάνουμε μάθημα...οπότε με τα κενά αυτά τί γίνεται???
mrousis...Φωτοτυπίες τους πάω κάθε φορά (έχω τρίωρο συνεχόμενο!!!) γραμματική , ασκήσεις, listening η speaking και reading, τα βγάζουν για την επόμενη φορά και αυτό ήταν, δεν παίρνει κανείς αλλος τις φωτοτυπίς αυτές...θα τις πάρουν και από τι ΙΕΚ τις σημειώσεις ?? Στο τέλος??
Πότε περίπου να  προετοιμάσω το τεστ?
Victoria ήσουν  κατατοπιστικότατη! Επιλέγω εγώ πότε θα γίνει ή με ενημερώνουν από τη γραμματεία??
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2010, 08:04:06 μμ από ΠΕ0625 »
But Knowledge to their eyes her ample page
Rich with the spoils of time did ne'er unroll

THOMAS GRAY

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για ΙΕΚ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 02, 2010, 08:12:24 μμ »
Άρα η λαλίστατη κ.Διαμαντοπούλου δεν έχει άποψη για τα δημόσια (και όχι δωρεάν) ΙΕΚ; ή
ανήκουν στο εκπαιδευτικό σύστημα κάποιας άλλης χώρας;  ;D

Αποσυνδεδεμένος victoroula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για ΙΕΚ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 02, 2010, 08:18:08 μμ »
Λοιπόν ΠΕ0625 η πρόοδος διαφέρει από ιεκ σε ιεκ.Σε άλλα επιλέγουμε εμείς και σε άλλα μας ανακοινώνει η γραμματεία με χαρτί μέσα στο φάκελο με το παρουσιολόγιο.Τα μαθήματα που χάνονται λόγω εορτών ή εκλογών τα αναπληρώνουμε συνήθως την εβδομάδα των αναπληρώσεων που είναι μία εβδομάδα πριν από τις εξετάσεις τις τελικές.Υπάρχουν περιπτώσεις που γίνονται οι χαμένες ώρες μέρες που οι μαθητές έχουν λίγες ώρες αλλά πρέπει να συμφωνούν και αυτοί πράγμα εξαιρετικά δύσκολο τις περισσότερες  φορές

Αποσυνδεδεμένος victoroula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για ΙΕΚ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 02, 2010, 08:20:39 μμ »
Επίσης τις σημειώσεις μας πρέπει να τις δώσουμε στο ιεκ συγκεντρωμένες μέχρι το τέλος του εξαμήνου.Φέτος εμάς μας ζητήθηκε να τις δώσουμε ηλεκτρονικά δηλαδή  σε ένα usb και να τις στείλουμε και με e-mail σε όλους τους μαθητές

Αποσυνδεδεμένος mery

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για ΙΕΚ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 02, 2010, 08:22:01 μμ »
Είμαι ωρομίσθια πολλά εξάμηνα σε ΙΕΚ.
Την ύλη σου την δίνουν με τον φάκελο όταν αναλαμβάνεις το μάθημα. Αν δεν σου έδωσαν μπες στην σελίδα του ΟΕΕΚ και βρες τον οδηγό κατάρτισης του τμήματος που έχεις αναλάβει. Γράφει αναλυτικά τα πάντα αλλά και την ύλη στο κάθε μάθημα.
Από φέτος μας ζητήθηκε την ύλη την δίνουμε σε ηλεκτρονική μορφή στην γραμματεία του ΙΕΚ από την οποία θα την παίρνουν οι καταρτιζόμενοι και δεν υπάρχει όριο στις σελίδες της ύλης .
Πρόοδο γράφουν μεταξύ 7ης και 8ης εβδομάδας ανάλογα πως αποφασίζει το κάθε ΙΕΚ.
Τα θέματα  που θα βάλεις είναι στην κρίση του κάθε εκπαιδευτή και η βαθμολογία είναι πάντα ακέραιος αριθμός.
Όσα μαθήματα χάνονται αναπληρώνονται στο τέλος του εξαμήνου πριν τις τελικές εξετάσεις.
Για να ξέρεις αναλυτικά το πρόγραμμα των αναπληρώσεων , εξετάσεων ζήτησε από την γραμματεία να σου δώσουν το χρονοδιάγραμμα .
Καλή αρχή

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0625

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για ΙΕΚ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 02, 2010, 08:46:16 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις..αρχίζω και ξεαγχώνομαι!!!
Μery τον έχω διαβάσει τον οδηγο αλλά δεν βρήκα πουθενά οδηγίες για το μάθημα των αγγλικων (εκτος και αν έχω στραβωθεί τελείως πια, οποτε παρακαλώ να με διαφωτίσει κάποιος!)

Ρώτησα από την πρώτη μέρα για ύλη και μου είπαν ότι θέλεις κάνεις!!! Το τμήμα ήταν Β εξάμηνο και ρώτησα τί έκαναν το προηγούμενο..καμια απάντηση...ξεκίνησα κι εγώ σιγά σιγά επάνάληψη γραμματική, βγάζω φωτοτυπίες από διάφορα βιβλιά και τους δίνω...δεν γράφω καινούργιες σημειώσες....κολαζ κάνω από βιβλιά και μόνο στα κείμενα βγάζω δικες μου ερωτήσεις....
Δεν μου είπαν ότι θέλουν τίποτα από αυτά ούτε και τη μορφή που θα πρέπει να εχουν οι σημειώσεις μου!!
Δεν έβγαλα καμία ακρη καθώς δεν απαντούν σε καμια μου ερώτηση και γενικά το κλίμα ειναι τελειως χαλαρό και "αλλού"!!!
Γι αυτό αγχώθηκα, γιατί στο τέλος δεν ξέρω κι εγω τί μπορεί να μου ζητήσουν!!
But Knowledge to their eyes her ample page
Rich with the spoils of time did ne'er unroll

THOMAS GRAY

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0625

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για ΙΕΚ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 02, 2010, 08:53:44 μμ »
Επίσης να συμπληρώσω ότι όταν ανέλαβα...υπέγραψα ότι πήγα (όχι σύμβαση...δεν έχω υπογράψει και δεν ξέρω και πότε υπογράφουν.....)....μου είπαν δεν έχει ύλη και με έστειλαν στους διαδρόμους μόνη μου να ψάχνω την αίθουσα και έναν φάκελο που δεν ήξερα καν τί είναι.....ρώτησα τον προηγουμενο καθηγητή και ευτυχώς ο άνθρωπος μου εξήγησε τί είναι αυτος ο περιβοήτος φάκελος...ένα παρουσιολόγιο και το βιβλίο ύλης...αυτή ήταν η ενημέρωσή μου.
But Knowledge to their eyes her ample page
Rich with the spoils of time did ne'er unroll

THOMAS GRAY

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για ΙΕΚ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 02, 2010, 10:14:04 μμ »
κανε οτι θελεις, βαλε μεγαλους βαθμους................να περναμε ολοι καλα ;) ;) ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για ΙΕΚ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 02, 2010, 10:27:07 μμ »
Οπως είπε και ο/η συνάδελφος τα πράγματα "παίζουν" απο ΙΕΚ σε ΙΕΚ.
Εμάς μας είπαν την πρόοδο μεταξύ 7ης-8ης εβδομάδας.
Ύλη στο μάθημα (Στο ένα ΙΕΚ) μου έδωσαν αναλυτικότατη!!
Περιορισμός (στο ίδιο ΙΕΚ) στις φωτοτυπίες δεν υπάρχει. Στέλνω με email το φυλλάδιο που ετοιμάζω (και συνήθως είναι για τις επόμενες 1-2 εβδομάδες ότι θα διδάξω) και όταν πάω μου το έχουν έτοιμο (συγκεκριμένα είχα εμπνευση και έφτιαξα φυλλάδιο 12σέλιδο και δεν παραπονέθηκε κανείς και με τα παιδιά το βγάλαμε σε 2 ώρες!!!!! :D :D :D) .

Στο 2ο ΙΕΚ που έχω και εκεί κάποιες ώρες είναι ο ορισμός της ανοργανωσιάς. Φωτοτυπίες δεν σου βγάζουν. Τα φυλλάδια τα εκτυπώνουμε ΕΜΕΙΣ απο το σπίτι μας για 30 άτομα! Ύλη.... να μην το σχολιάσω. Για τον φάκελο κτλ τα έμαθα απο την ενημερωτική συνάντηση του 1ου ΙΕΚ.

Αν τύχεις σε συνενοήσιμους ανθρώπους να κάνεις το σταυρό σου. Σκέφτομαι στο επόμενο εξάμηνο να μην κάνω αίτηση στο 2ο ξανά γιατί δεν γίνεται να δουλεύω 2 ώρες και να πληρώνω εγώ τις φωτοτυπίες 30 παιδιών.

Όσο για τους βαθμούς.... ναι, μία ελαστικότητα υποθέτω είναι απαραίτητη. Εκτός αν κάνεις το εξής. Στο τέλος κάθε μαθήματος να τους λες "αυτό -κάτι σημαντικό που δίδαξες εκείνη την ημέρα- θα είναι θέμα στην πρόοδο.
μέσα σε 7 εβδομάδες έχεις αυτομάτως 7 θέματα τουλάχιστον να διαλέξεις.  ;) ;)
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για ΙΕΚ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 05, 2010, 06:39:53 μμ »
Επίσης να συμπληρώσω ότι όταν ανέλαβα...υπέγραψα ότι πήγα (όχι σύμβαση...δεν έχω υπογράψει και δεν ξέρω και πότε υπογράφουν.....)....μου είπαν δεν έχει ύλη και με έστειλαν στους διαδρόμους μόνη μου να ψάχνω την αίθουσα και έναν φάκελο που δεν ήξερα καν τί είναι.....ρώτησα τον προηγουμενο καθηγητή και ευτυχώς ο άνθρωπος μου εξήγησε τί είναι αυτος ο περιβοήτος φάκελος...ένα παρουσιολόγιο και το βιβλίο ύλης...αυτή ήταν η ενημέρωσή μου.
καλησπέρα,θα σε φωνάξουν κάποια στιγμή και για να υπογράψεις τη σύμβαση.αν δεις ότι αργούν επικοινώνησε με το Οικονομικό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160836
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 955
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 911
Σύνολο: 929

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.