*

Ψηφοφορία

Ποιες θα είναι οι πρώτες σας προτιμήσεις;

Α Αθήνας
13 (10.4%)
Β Αθήνας
11 (8.8%)
Γ Αθήνας
8 (6.4%)
Δ Αθήνας
8 (6.4%)
Α Αν. Αττικής
5 (4%)
Β Αν. Αττικής
2 (1.6%)
Α Δυτ. Αττικής
0 (0%)
Β Δυτ. Αττικής
0 (0%)
Α Πειραιά
7 (5.6%)
Β Πειραιά
3 (2.4%)
Γ Πειραιά
0 (0%)
Αιτωλοακαρνανία
2 (1.6%)
Αργολίδα
1 (0.8%)
Α Αρκαδία
2 (1.6%)
Β Αρκαδία
0 (0%)
Άρτα
0 (0%)
Αχαία
3 (2.4%)
Βοιωτία
1 (0.8%)
Γρεβενά
1 (0.8%)
Δράμα
2 (1.6%)
Δωδεκάνησα
0 (0%)
Έβρος
0 (0%)
Εύβοια
2 (1.6%)
Ευρυτανία
0 (0%)
Ζάκυνθος
0 (0%)
Ηλεία
0 (0%)
Ημαθία
2 (1.6%)
Ηράκλειο
0 (0%)
Α Θεσ/νίκη
3 (2.4%)
Β Θεσ/νίκη
4 (3.2%)
Γ Θεσ/νίκη
6 (4.8%)
Δ Θεσ/νίκη
3 (2.4%)
Ε Θεσ/νίκη
3 (2.4%)
Θεσπρωτία
1 (0.8%)
Α Ιωάννινα
0 (0%)
Β Ιωάννινα
0 (0%)
Γ Ιωάννινα
0 (0%)
Δ Ιωάννινα
0 (0%)
Α Καβάλα
3 (2.4%)
Β Καβάλα
2 (1.6%)
Καρδίτσα
2 (1.6%)
Καστοριά
0 (0%)
Κέρκυρα
2 (1.6%)
Α Κεφ/νιά
0 (0%)
Β Κεφ/νιά
0 (0%)
Κιλκίς
1 (0.8%)
Κοζάνη
0 (0%)
Κόρινθος
1 (0.8%)
Κυκλάδες
0 (0%)
Λακωνία
1 (0.8%)
Α Λάρισα
1 (0.8%)
Β Λάρισα
0 (0%)
Γ Λάρισα
0 (0%)
Δ Λάρισα
0 (0%)
Λασίθι
0 (0%)
Α Λέσβου
0 (0%)
Β Λέσβου
0 (0%)
Λευκάδα
0 (0%)
Α Μαγνησία
0 (0%)
Β Μαγνησία
0 (0%)
Γ Μαγνησία
0 (0%)
Δ Μαγνησία
0 (0%)
Μεσσηνία
0 (0%)
Ξάνθη
3 (2.4%)
Πέλλα
2 (1.6%)
Πιερία
1 (0.8%)
Πρέβεζα
1 (0.8%)
Ρέθυμνο
0 (0%)
Ροδόπη
1 (0.8%)
Α Σάμου
0 (0%)
Β Σάμου
2 (1.6%)
Σέρρες
2 (1.6%)
Τρίκαλα
1 (0.8%)
Φθιώτιδα
2 (1.6%)
Φλώρινα
0 (0%)
Φωκίδα
1 (0.8%)
Χαλκιδική
1 (0.8%)
Χανιά
0 (0%)
Α Χίου
1 (0.8%)
Β Χίου
0 (0%)
Μειονοτικά Ροδόπης
0 (0%)
Μειονοτικά Ξάνθης
1 (0.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 51

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2011  (Αναγνώστηκε 411002 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος m_PE04

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1148 στις: Μάιος 06, 2011, 05:32:05 μμ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:27:11 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1149 στις: Μάιος 06, 2011, 05:35:02 μμ »
Νομίζω ότι θα πρέπει να αρχίσετε να βλέπετε την επαρχία με άλλο μάτι πλέον!! Εξάλλου και η Αθήνα, έτσι όπως έχει καταντήσει....χάλια είναι!! ( και γω Αθηναία είμαι αλλά δεν το λέω πιά....χαλιέμαι...)
Το νέο σλόγκαν είναι
ΟΠΟΥ ΓΗΣ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΣ!!

Δεν χρειάζεται όμως να φτασει 15Αυγουστος για να το μάθουμε.......

"Εκπαιδευτικών επιφανών πάσα γη τάφος", για να παραφράσω και το μέγιστο Θουκυδίδη. Βρε συνάδελφε, επαρχιώτες είμαστε, αλλά και να μην ήμασταν, όλοι γνωρίζουμε τι είναι η Αθήνα. Από την άλλη πλευρά, δεν είμαστε 23 ωραίες και ανέμελες. Έχουμε οικογένειες από πίσω μας, παιδιά και υποχρεώσεις. Και εγώ πέρυσι έκλαιγα που έφυγα από την Κρήτη και το γνωρίζω ότι τέτοιο σχολείο και παιδιά δεν πρόκειται να ξανασυναντήσω. Τι έπρεπε, όμως, να κάνω, αφού έχω οικογένεια; Φέτος, είμαι περίπου ευχαριστημένη από το σχολείο, αλλά μπαίνω στο σπίτι μου κάθε μέρα στις 4:00. Δεν έχω αντίρρηση να παιδευτώ, αλλά όχι και να μου δίνει τις θέσεις σε κάτι βύσματα αποσπαμένους σε σχολεία της Αθήνας και να πρέπει εγώ και ο καθένας να αισθάνεται τυχερός που απολαμβάνει τα καλά της επαρχίας.

ΥΓ:Το ξέσπασμα δεν είναι για εσένα, αλλά γι όλη αυτή τη σαπίλα που υπάρχει στον κλάδο και για τον τρόπο που αντιμετωπιζόμαστε.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1150 στις: Μάιος 06, 2011, 05:39:22 μμ »
Δείτε και αυτό:

http://www.patris.gr/articles/200756?PHPSESSID=1j02b0p98al92qd11mq3l7hge1
Εννοούν ότι θα κάνουν μεταθέσεις με βάση μόνο τις δηλωμένες οργανικές θέσεις, σωστά;Χαθήκαμε, τότε. Και πώς θα καλυφθούν τα κενά, με αναπληρωτές να υποθέσω;Δηλαδή, θα γεμίσει η Αθήνα αναπληρωτές;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1151 στις: Μάιος 06, 2011, 05:54:33 μμ »
Δείτε και αυτό:

http://www.patris.gr/articles/200756?PHPSESSID=1j02b0p98al92qd11mq3l7hge1
Εννοούν ότι θα κάνουν μεταθέσεις με βάση μόνο τις δηλωμένες οργανικές θέσεις, σωστά;Χαθήκαμε, τότε. Και πώς θα καλυφθούν τα κενά, με αναπληρωτές να υποθέσω;Δηλαδή, θα γεμίσει η Αθήνα αναπληρωτές;

Το είπες και παραπάνω: με ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ!!! Για να αυξάνεται το εκλογικό πελατολόγειο και να σε κρατάνε...άντε να μην πω από που...Σε αυτό ρόλο παίζουν και πολλοί αιρετοί που ανήκουν στις δύο γνωστές παρατάξεις και αναπαράγουν τις αξιώσεις του υπουργείου. Ας πρόσεχαν όμως ορισμένοι τι έβαζαν στο φακελάκι όταν καλούνταν να ψηφίσουν πριν μερικούς μήνες για ΚΥΣΔΕ, ΠΥΣΔΕ και ΑΠΥΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:27:11 »

Αποσυνδεδεμένος Λαερτης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1152 στις: Μάιος 06, 2011, 05:56:48 μμ »
Ουτε μια επίσημη ανακοινωση απο το ΚΥΣΔΕ.

2 ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ.

Κατα τα άλλα να συμετέχουμε μαζικα στις συνελευσεις λεει.....

Η ΠΡΌΑΣΠΙΣΗ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ΜΟΥ

ΑΠΑΙΤΕΙ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΜΟΥ λεει

για ποιο λόγο ρεεεεεεεεεεεεεεεεε;;;;;


Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1153 στις: Μάιος 06, 2011, 05:58:49 μμ »
Νομίζω ότι θα πρέπει να αρχίσετε να βλέπετε την επαρχία με άλλο μάτι πλέον!! Εξάλλου και η Αθήνα, έτσι όπως έχει καταντήσει....χάλια είναι!! ( και γω Αθηναία είμαι αλλά δεν το λέω πιά....χαλιέμαι...)
Το νέο σλόγκαν είναι
ΟΠΟΥ ΓΗΣ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΣ!!

Δεν χρειάζεται όμως να φτασει 15Αυγουστος για να το μάθουμε.......

"Εκπαιδευτικών επιφανών πάσα γη τάφος", για να παραφράσω και το μέγιστο Θουκυδίδη. Βρε συνάδελφε, επαρχιώτες είμαστε, αλλά και να μην ήμασταν, όλοι γνωρίζουμε τι είναι η Αθήνα. Από την άλλη πλευρά, δεν είμαστε 23 ωραίες και ανέμελες. Έχουμε οικογένειες από πίσω μας, παιδιά και υποχρεώσεις. Και εγώ πέρυσι έκλαιγα που έφυγα από την Κρήτη και το γνωρίζω ότι τέτοιο σχολείο και παιδιά δεν πρόκειται να ξανασυναντήσω. Τι έπρεπε, όμως, να κάνω, αφού έχω οικογένεια; Φέτος, είμαι περίπου ευχαριστημένη από το σχολείο, αλλά μπαίνω στο σπίτι μου κάθε μέρα στις 4:00. Δεν έχω αντίρρηση να παιδευτώ, αλλά όχι και να μου δίνει τις θέσεις σε κάτι βύσματα αποσπαμένους σε σχολεία της Αθήνας και να πρέπει εγώ και ο καθένας να αισθάνεται τυχερός που απολαμβάνει τα καλά της επαρχίας.

ΥΓ:Το ξέσπασμα δεν είναι για εσένα, αλλά γι όλη αυτή τη σαπίλα που υπάρχει στον κλάδο και για τον τρόπο που αντιμετωπιζόμαστε.

καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες. Υπάρχουν όμως και αρκετές περιπτώσεις ατόμων που δεν έχουν οικογένειες πίσω τους ή άλλες υποχρεώσεις αλλά απλά θέλουν....να είναι στην Αθήνα!! Πίστεψέ με,υπάρχουν πολλές τέτοιες περιπτώσεις. Επειδή περνάω τις μεταθέσεις στο data, έχω ένα καλό στατιστικό δείγμα επ΄αυτού.
Και αλήθεια, έχω βαρεθεί να ακούω τον πόνο του κάθε τέτοιου "ξέγνοιαστου καβαλάρη" ότι "η επαρχία δεν έχει ζωή, δεν έχει κλαμπ, δεν έχει αγορά, δεν έχει ...ωραίους γκόμενους ( το άκουσα ΚΑΙ αυτό!!! ) "....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος rukaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1154 στις: Μάιος 06, 2011, 06:03:41 μμ »
Η Δ Δωδεκανήσου πάντως εκτός από όλα αυτά δεν έχει και γιατρούς!! Με ελικόπτερο σε παίρνουν αν σε προλάβουν.. Συνέβη φέτος στη βραχονησίδα που είμαι!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1155 στις: Μάιος 06, 2011, 06:11:43 μμ »
rukaki
συμφωνώ αλλά και διαφωνώ μαζί σου!
Συμφωνώ στο ότι οι συνθήκες διαβίωσης σε πολλά μέρη της χώρας είναι άθλιες. ( και θα συνεχίσουν να είναι αν κανείς δε θέλει να μείνει εκεί.... αλυσίδα είναι όλα αυτά...)

απ΄την άλλη, όσοι βρέθηκαν εκεί , το δήλωσαν και βρέθηκαν! Δεν πήγαν δια της βίας. Και ήξεραν πάρα πολύ καλά πού πήγαιναν.... γιατί όταν ας πούμε δηλώνεις δέκα περιοχές ονομαστικά και μετά βάζεις ένα Χ στο κουτάκι " ναι σε όλα ".... ε τότε, μην παραπονιέσαι που πήγες κάπου από το ...'ολα"....

(δεν εννοώ εσένα προσωπικά - εννοείται! Γενικά μιλώντας...)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος katerina76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Tell me and I forget. Teach me and I remember.
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1156 στις: Μάιος 06, 2011, 06:17:16 μμ »
καλησπερα σε ολους

λογικα απο βδομαδα οι μεταθεσεις σωστα?

ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος rukaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1157 στις: Μάιος 06, 2011, 06:18:27 μμ »
Δεν παραπονιέμαι καθόλου μια και η Δ Δωδεκανήσου ήταν η πρώτη μου επιλογή όσο κι αν φαίνεται περίεργο. Αν και από Θεσ/νίκη αποφάσισα να ξενιτευτώ άγρια γι'αυτά τα μόρια που ίσως κάποτε με βοηθήσουν να βρεθώ πιο κοντά επιτέλους στον άνθρωπό μου που τυχαίνει να είναι Αθηναίος άρα δήλωσα Αθήνα αν και δε μ'αρέσει. Λέω λοιπόν ότι δεν είναι ανάγκη όλοι να έχουμε παιδιά και οικογένειες για να θέλουμε να φύγουμε από την παραμεθόριο. Καταλαβαίνω κι εσύ τι λες αλλά εγώ τουλάχιστον ούτε της αγοράς είμαι, ούτε του έξω. Πάντως σ'ευχαριστούμε για τις πληροφορίες που μας δίνεις κάθε φορά. ;)

Αποσυνδεδεμένος emmihel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1158 στις: Μάιος 06, 2011, 06:33:40 μμ »
οπως καταλαβαινετε, με το που ξεκινα ο Παναθηναϊκος τελειωνουν οι ελπιδες μας για σημερα...

Αποσυνδεδεμένος greeker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1159 στις: Μάιος 06, 2011, 06:38:49 μμ »
οπως καταλαβαινετε, με το που ξεκινα ο Παναθηναϊκος τελειωνουν οι ελπιδες μας για σημερα...

καλύτερα να τελειώσουν οι ελπίδες μας για σήμερα, παρά να πάθουμε ότι και το Σάμινα εξπρές  :P

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1160 στις: Μάιος 06, 2011, 06:44:56 μμ »
rukaki
συμφωνώ αλλά και διαφωνώ μαζί σου!
Συμφωνώ στο ότι οι συνθήκες διαβίωσης σε πολλά μέρη της χώρας είναι άθλιες. ( και θα συνεχίσουν να είναι αν κανείς δε θέλει να μείνει εκεί.... αλυσίδα είναι όλα αυτά...)

απ΄την άλλη, όσοι βρέθηκαν εκεί , το δήλωσαν και βρέθηκαν! Δεν πήγαν δια της βίας. Και ήξεραν πάρα πολύ καλά πού πήγαιναν.... γιατί όταν ας πούμε δηλώνεις δέκα περιοχές ονομαστικά και μετά βάζεις ένα Χ στο κουτάκι " ναι σε όλα ".... ε τότε, μην παραπονιέσαι που πήγες κάπου από το ...'ολα"....

(δεν εννοώ εσένα προσωπικά - εννοείται! Γενικά μιλώντας...)

Εγώ που είμαι νεοδιόριστος και δεν έχω προσωπικό ώφελος από τη διαδικασία των μεταθέσεων θα ήθελα να πω το εξής: Είμαι σε ένα πολύ μικρό νησάκι των Κυκλάδων, από αυτά στα οποία το 80% των συναδέλφων δε θα ήθελε να βρεθεί ποτέ- και δεν τους αδικώ, οι ελλείψεις είναι πολλές. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, είμαι 29 χρονών, παιδιά-σκυλιά δεν έχω, περνάω καλά παρά τους περιορισμούς-μάλιστα ήταν και η πρώτη μου επιλογή στην αίτηση τοποθέτησης παρόλο που μπορούσα να πάω σε μεγαλύτερο νησί.
Αυτό όμως δε σημαίνει ότι πρέπει οι πάντες να υπομένουν τη ζωή στις εσχατίες της Ελλάδας για 5, 10 ή και παραπάνω χρόνια-γιατί είναι εμφανές ότι ο στόχος του υπουργείου είναι αυτός- επειδή έβαλαν Χ στο κουτάκι που αναφέρεις. Δε θα διαλύσει ο άλλος την οικογένειά του επειδή το υπουργείο αποφάσισε ότι πρέπει να κόψει τις μετακινήσεις των εκπαιδευτικών! Δε θα γίνει ο καθένας ερημίτης επειδή προτιμά το υπουργείο να στέλνει τους εκπαιδευτικούς στην αδιαφανή-πολλές φορές- διαδικασία της απόσπασης προκειμένου να αποκτά εκλογική πελατεία. Είναι εύκολο να λες ότι η Αθήνα είναι αφόρητη-κι όντως έχει καταντήσει- αλλά αυτό δεν αλλάζει την ουσία της πραγματικότητας...Εξάλλου πολλοί συνάδελφοι θέλουν να μετατεθούν σε άλλες περιοχές πλην της Αθήνας, αλλά και πάλι δεν μπορούν, είδατε τι έγινε στην  πρωτοβάθμια.
Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα: έχω συνάδελφο που υπηρετεί εδώ 7(!!!) χρόνια κι έχει μαζέψει πάνω από 90 μόρια! Παρόλα αυτά με τις τελευταίες εξελίξεις δε βλέπει να παίρνει μετάθεση-και δε θέλει να πάει στην Αθήνα. Πόσα χρόνια δηλαδή πρέπει να μείνει εδώ για να εκπληρώσει τις υποχρεώσεις του απέναντι στο κράτος;
Η ουσία κατά τη γνώμη μου είναι η εξής: το υπουργείο προσπαθεί να δημιουργήσει ένα αποκρουστικό πλαίσιο για όσους επιθυμούν να εισέλθουν στη δημόσια εκπαίδευση! Να ξέρουν ότι θα μείνουν επί χρόνια μακριά από τα σπίτια τους, οι αμοιβές θα είναι ψίχουλα, ο τρόπος λειτουργίας των σχολείων ασφυκτικός. Οπότε μόνο όποιος έχει απελπιστεί εντελώς από την κατάσταση εκτός δημοσίου να εισέρχεται σε αυτό.

weakforce

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1161 στις: Μάιος 06, 2011, 06:53:59 μμ »
rukaki
συμφωνώ αλλά και διαφωνώ μαζί σου!
Συμφωνώ στο ότι οι συνθήκες διαβίωσης σε πολλά μέρη της χώρας είναι άθλιες. ( και θα συνεχίσουν να είναι αν κανείς δε θέλει να μείνει εκεί.... αλυσίδα είναι όλα αυτά...)

απ΄την άλλη, όσοι βρέθηκαν εκεί , το δήλωσαν και βρέθηκαν! Δεν πήγαν δια της βίας. Και ήξεραν πάρα πολύ καλά πού πήγαιναν.... γιατί όταν ας πούμε δηλώνεις δέκα περιοχές ονομαστικά και μετά βάζεις ένα Χ στο κουτάκι " ναι σε όλα ".... ε τότε, μην παραπονιέσαι που πήγες κάπου από το ...'ολα"....

(δεν εννοώ εσένα προσωπικά - εννοείται! Γενικά μιλώντας...)

Εγώ που είμαι νεοδιόριστος και δεν έχω προσωπικό ώφελος από τη διαδικασία των μεταθέσεων θα ήθελα να πω το εξής: Είμαι σε ένα πολύ μικρό νησάκι των Κυκλάδων, από αυτά στα οποία το 80% των συναδέλφων δε θα ήθελε να βρεθεί ποτέ- και δεν τους αδικώ, οι ελλείψεις είναι πολλές. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, είμαι 29 χρονών, παιδιά-σκυλιά δεν έχω, περνάω καλά παρά τους περιορισμούς-μάλιστα ήταν και η πρώτη μου επιλογή στην αίτηση τοποθέτησης παρόλο που μπορούσα να πάω σε μεγαλύτερο νησί.
Αυτό όμως δε σημαίνει ότι πρέπει οι πάντες να υπομένουν τη ζωή στις εσχατίες της Ελλάδας για 5, 10 ή και παραπάνω χρόνια-γιατί είναι εμφανές ότι ο στόχος του υπουργείου είναι αυτός- επειδή έβαλαν Χ στο κουτάκι που αναφέρεις. Δε θα διαλύσει ο άλλος την οικογένειά του επειδή το υπουργείο αποφάσισε ότι πρέπει να κόψει τις μετακινήσεις των εκπαιδευτικών! Δε θα γίνει ο καθένας ερημίτης επειδή προτιμά το υπουργείο να στέλνει τους εκπαιδευτικούς στην αδιαφανή-πολλές φορές- διαδικασία της απόσπασης προκειμένου να αποκτά εκλογική πελατεία. Είναι εύκολο να λες ότι η Αθήνα είναι αφόρητη-κι όντως έχει καταντήσει- αλλά αυτό δεν αλλάζει την ουσία της πραγματικότητας...Εξάλλου πολλοί συνάδελφοι θέλουν να μετατεθούν σε άλλες περιοχές πλην της Αθήνας, αλλά και πάλι δεν μπορούν, είδατε τι έγινε στην  πρωτοβάθμια.
Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα: έχω συνάδελφο που υπηρετεί εδώ 7(!!!) χρόνια κι έχει μαζέψει πάνω από 90 μόρια! Παρόλα αυτά με τις τελευταίες εξελίξεις δε βλέπει να παίρνει μετάθεση-και δε θέλει να πάει στην Αθήνα. Πόσα χρόνια δηλαδή πρέπει να μείνει εδώ για να εκπληρώσει τις υποχρεώσεις του απέναντι στο κράτος;
Η ουσία κατά τη γνώμη μου είναι η εξής: το υπουργείο προσπαθεί να δημιουργήσει ένα αποκρουστικό πλαίσιο για όσους επιθυμούν να εισέλθουν στη δημόσια εκπαίδευση! Να ξέρουν ότι θα μείνουν επί χρόνια μακριά από τα σπίτια τους, οι αμοιβές θα είναι ψίχουλα, ο τρόπος λειτουργίας των σχολείων ασφυκτικός. Οπότε μόνο όποιος έχει απελπιστεί εντελώς από την κατάσταση εκτός δημοσίου να εισέρχεται σε αυτό.

jimy100 θα συμφωνήσω μαζί σου..
Είναι επιλογή μας (ανήκω στην ίδια κατηγορία με σένα - "αυτοεξόριστη")
όπως υπονόησες, είναι υποχρέωση στον εαυτό μας να επιδιώκουμε "βελτίωση"
η οποία επιδέχεται πολλαπλές ερμηνείες και έχει διαφορετικό περιεχόμενο
για τον καθένα. Δεν είναι μιζέρια να επιζητούμε "το καλύτερο" για εμάς.
Με νόμιμα μέσα - αυτοέλεγχο - και έλεγχο των διαδικασιών είμαι υπέρ!
το διεκδικούμε όχι μόνο για εμάς - το διασφαλίζουμε και για τον συν-άδελφο!


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160021
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 656
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 551
Σύνολο: 551

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.134 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.