*

Ψηφοφορία

Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;

Ναι
149 (34.7%)
Όχι
281 (65.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 420

Αποστολέας Θέμα: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;  (Αναγνώστηκε 242669 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

rozy4

  • Επισκέπτης
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #350 στις: Νοέμβριος 26, 2007, 09:45:53 πμ »
καλημερα και καλη καλη εβδομαδα. ξερει κανεις αν εχει αρχισει η ΠΔΣ σε Α, Β Αθηνας και Αν. Αττικης για πε04; εχουν καλεσει καποιον απο εσας;; Φιλολογοι και μαθηματικοι εχουν αρχισει απο οτι φαινεται στο forum.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:55:49 »

Αποσυνδεδεμένος petros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #351 στις: Νοέμβριος 26, 2007, 02:07:02 μμ »
δεν νομίζω να μπορείς peny να πάρεις πάνω από 11,έστω και αν η 12κατη  δεν αναγνωρίζεται ως προυπηρεσία τις π-ερισότερες φορές. Σκέψου ομως ότι μια μερα που έχασες πρωινό θα μπορουσες πιθανον να το αναπληρωσεις απο την προσθετη, μέχρι να φτάσεις 11. Θα σε σύνεφερε δηλαδή να έχεις 12 και την 12ατη ώρα να την έχεις μπαλαντερ να καλυπτεις πχ μονοωρα που χάνεις απο το πρωινο. Ομως πρωτον δεν νομιζω οτι γίνεται γιατι η εγκυλιος μιλαει για περιορισμου ωραριου 11 ωρων και δευτερο ακομα και αν γινεται  ειναι ασεβεια απέναντι στος συναδερφους που ζητιανευουν για μια ωρα. Για ΑΥΤΟ  πάρε τρεις στην προσθετη και με τις 11 θα σαι οκ. Αν βέβαια δεχτουν να σου σπάσουν τις ωρες στην προσθετη(-1) ,γιατι αφορμη θα ψαχνουν να βαλουν καμια αλλη.

Αποσυνδεδεμένος peny2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #352 στις: Νοέμβριος 26, 2007, 02:39:50 μμ »
Πέτρο, καταλαβαίνω απόλυτα και σέβομαι αυτό που λές αναφορικά με τη στέρηση της μιας έστω ώρας από κάποιο συνάδελφο. κι εγώ έχω βρεθεί -και βρίσκομαι- στην ίδια θέση, να αγωνιώ δηλαδή για τις ώρες που θα μου δοθούν και δε θα ήθελα να τις στερηθεί εξαιτίας μου κάποιος άλλος φιλόλογος.
   Πήγα λοιπόν σήμερα στις Δευτεροβάθμιες Δυτικής και Ανατολικής Θεσσαλονίκης με το αίτημα συμπλήρωσης του 8ώρου ως ωρομίσθιας με κάποιο 2ωρο ή 3ωρο κενό που προέκυψε ή που πιθανόν να προκύψει σε κάποιο σχολείο προκειμένου να φτάσω τις 10 ή 11 ώρες (γιατί το θεωρώ άδικο άτομα με λιγότερα μόρια από μένα να έχουν 10 και 11 ώρες ωρομισθίας κι εγώ μόνο 8-δε λέω ότι φταίνε οι συνάδελφοι-έτσι πιθανώς έτυχαν τα κενά την περίοδο που κληθήκαμε). στη μεν δυτική Θεσσαλονίκη μου απάντησαν αρνητικά γιατι από ότι μου είπαν πήραν μόνο 6 ωρομίσθιους (μεταξύ αυτών κι εγώ) και δεν υπάρχουν - αλλά και δύσκολα θα προκύψουν- τόσο μικρά κενά για να μου δωσουν κάποιο, ενώ από την Ανατολική Θεσσαλονίκη που πήραν 30 ωρομίσθιους με παρέπεμψαν στη δυτική για συμπλήρωση Ωραρίου (οι της δυτικής  μου είπαν ότι πιθανότατα οι της αναντολικής θα δώσουν πιθανά κενά σε ωρομίσθιους που προσλήφθηκαν από αυτούς κι όχι σε μένα).
   Αναφορικά τώρα με την Πρόσθετη στη Θεσσαλονίκη έγιναν 2.500 αιτήσεις για 80 θέσεις και τα πράγματα είναι δύσκολα. τελικά με βλέπω να μένω με το 8ωρο.
   Για τους αναπληρωτές οι της δυτικής μου είπαν ότι δεν υπάρχουν προς το παρόν κενά, οι της Ανατολικής ότι δεν είναι ακόμη ξεκάθαρη η εικόνα εξαιτίας των ανατοποθετήσεων των Διευθυντών. Σε μια -δυο βδομάδες θα δείξει. Πάντως δεν απέκλεισαν το ενδεχόμεναο και για νέο κύμα ειδικά για τους φιλολόγους. Αυτά τα ολίγα..

Αποσυνδεδεμένος Ioli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #353 στις: Νοέμβριος 26, 2007, 04:07:28 μμ »
Επειδή ακούω διάφορα πάνω σε αυτό το θέμα θέλω να ξαναρωτήσω το εξής.Μπορεί ωρομίσθιος με δέκα ώρες να πάρει δύο ώρες στην πρόσθετη,να του αναγνωριστεί η μια ώρα ως προυπηρεσία και να πληρωθεί έστω για τη μια ώρα?
La vita e bella

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:55:49 »

Αποσυνδεδεμένος vassilis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα καλύτερα έρχονται ! ! ! (ΠΕ 02)
    • Προφίλ
    • http://dradio.gr
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #354 στις: Νοέμβριος 26, 2007, 04:26:37 μμ »
Επειδή ακούω διάφορα πάνω σε αυτό το θέμα θέλω να ξαναρωτήσω το εξής.Μπορεί ωρομίσθιος με δέκα ώρες να πάρει δύο ώρες στην πρόσθετη,να του αναγνωριστεί η μια ώρα ως προυπηρεσία και να πληρωθεί έστω για τη μια ώρα?
Το ανώτερο είναι 11 ώρες, και για τις οποίες θα μοριοδοτηθείς...
Ωστόσο τη μία (χαμένη μοριοδοτικά) ώρα της ΠΔΣ , εννοείται πως θα την πληρωθείς..
10 ωρομοσθίας και 2 ΠΔΣ, σα λεφτά
10 + 1 σαν μόρια ;)
<br />blog:adioristos <br /><br /><br />radio station dRadio

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #355 στις: Νοέμβριος 26, 2007, 04:58:02 μμ »
εχει αρχισει η ΠΔΣ σε Α, Β Αθηνας και Αν. Αττικης για πε04; εχουν καλεσει καποιον απο εσας;; Φιλολογοι και μαθηματικοι εχουν αρχισει απο οτι φαινεται στο forum.

Μολις με καλεσαν απο σχολειο της Β' Αθηνας για ενα διωρο αλλά υπαρχει πιθανοτητα να μη γινει τελικα το τμημα γιατι οι μαθητες βαρεθηκαν να περιμενουν και μειωθηκε πολυ ο αριθμος τους... τι γκαντεμια! :( Η Α' εχει αργησει λογω των νεων διευθυντων. Στην Ανατ. Αττικη δεν ξερω τι γινεται.

Αποσυνδεδεμένος Ioli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #356 στις: Νοέμβριος 26, 2007, 11:33:30 μμ »
Vassilis είσαι σίγουρος?Στη δευτεροβάθμια σε άλλο τμήμα μου έλεγαν ότι μπορώ και σε άλλα ότι δεν μπορώ.Ξέρω όμως ότι φέτος υπογράφουμε υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχουμε πάνω από 11 ώρες.Οπότε με τις 10 +2=12 ώρες.Άρα υπάρχει πρόβλημα?Πολύ μπερδεμένο είναι όλο αυτο!
La vita e bella

Αποσυνδεδεμένος θάνος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Π.Ε.Α.Ε
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #357 στις: Νοέμβριος 26, 2007, 11:47:16 μμ »
Θα γράψεις 11 ώρες σε προυπηρεσία, αλλά θα πληρωθείς για 12....Όταν πληρωθείς....

Αποσυνδεδεμένος petros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #358 στις: Νοέμβριος 26, 2007, 11:54:05 μμ »
παιδιά για να τελειωνουμε με αυτο το θεμα γιατι παει η παραπληροφορηση συννεφο, δεν μπορεις πάνω απο 11 ωρες εστω και αν τις θες για τα χρηματα μονο τις παραπάνω ωρες ή για να συμπληρωνεις κενα του πρωινου που χανεις(μεχρι το οριο των 11). Η εγκύκλιος αναφερεται σε περιορισμου ΩΡΑΡΙΟΥ 11 ΩΡΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ 11 ΩΡΩΝ. Στην αρχή είχα και γω διαφορετικη άποψη αλλα τελικά ισχυει αυτο που σας λεω τωρα. Χθες ρώτησα πάλι σε τρεις δευτεροβαθμιες και μου είπαν αυτο που σας λεω ,αν διαβασετε προσεκτικα την εγκυκλιο θα δειτε οτι ετσι ειναι τα πραγματα. Τό εχω πει χιλιες φορες αλλα δεν καταλαβαινετε μερικοι(μην το παρετε οτι σας μαλωνω, κατασλαβαινω την αγωνια ολων)

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #359 στις: Νοέμβριος 27, 2007, 07:43:47 πμ »
Η εγκύκλιος αναφερεται σε περιορισμου ΩΡΑΡΙΟΥ 11 ΩΡΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ 11 ΩΡΩΝ.

Ο Petros εχει δικιο.
Το εβδομαδιαιο ωραριο ΠΔΣ ειναι μεχρι 10 ωρες.
Το εβδομαδιαιο ωραριο στο πρωινο προγραμμα ειναι μεχρι 11 ωρες.
Αν καποιος κανει και πρωινο προγραμμα και ΠΔΣ, ο περιορισμος ειναι 11 ωρες συνολικα.
Οποια δευτεροβαθμια δινει εν γνωση της σε πρωινο ωρομισθιο ωρες ΠΔΣ που κανουν το συνολικο εβδομαδιαιο του ωραριο να υπερβαινει τις 11 ωρες, παραβαινει την εγκυκλιο. Πρεπει να δινουν αυτες τις ωρες σε αλλον υποψηφιο για ΠΔΣ.

Αποσυνδεδεμένος elf1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση- πε20
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #360 στις: Νοέμβριος 27, 2007, 11:19:02 πμ »
Και τι γίνετε στην περίπτωση που κάποιος έιναι μόνιμος και κάνει το απόγευμα και ΠΔΣ; Ξέρω αρκετούς που είναι μόνιμοι και κάνουν και ΠΔΣ xωρίς να δώσουν τις ώρες αυτές σε κάποιον ωρομίσθιο που πραγματικά τις χρειάζετε....Αδικία μεγάλη...

Αποσυνδεδεμένος Ioli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #361 στις: Νοέμβριος 27, 2007, 04:16:13 μμ »
Petros αν ήξερα τι συμβαίνει δε θα ρωτούσα!Νομίζω ότι ο σκοπός είναι να ενημερωνόμαστε για θέματα που αγνοούμε.Επίσης όταν έστω και από τη μια ώρα κρίνεται η αναπλήρωσή σου πιστεύω ότι μπορείς να ψάχνεις λίγο περισσότερο τα πράγματα.
La vita e bella

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #362 στις: Νοέμβριος 27, 2007, 06:19:18 μμ »
Και τι γίνετε στην περίπτωση που κάποιος έιναι μόνιμος και κάνει το απόγευμα και ΠΔΣ; Ξέρω αρκετούς που είναι μόνιμοι και κάνουν και ΠΔΣ xωρίς να δώσουν τις ώρες αυτές σε κάποιον ωρομίσθιο που πραγματικά τις χρειάζετε....Αδικία μεγάλη...

Πραγματικα ειναι μεγαλη αδικια, οπως απαραδεκτο ειναι και το να πληρωνονται οι ωρομισθιοι τα μισα περιπου λεφτα απο τους μονιμους για την ιδια ακριβως δουλεια!!!

Επισης, στα σχολεια υπαρχει ενα "συστημα" με το οποιο μοιραζουν την ΠΔΣ σε δικους τους μονιμους και σε ωρομισθιους που εχει τοποθετησει η Διευθυνση: οποιο τμημα ειναι "σιγουρο", δηλ. εχει πολλους μαθητες και δεν υπαρχει περιπτωση να διακοπει μετα απο λιγο ή στη μεση της χρονιας, το δινουν στον δικο τους (μονιμο ή κι αναπληρωτη), ενω το επικινδυνο να διακοπει τμημα το δινουν στον ωρομισθιο. Σε γενικες γραμμες, τα "σιγουρα" τμηματα ειναι των μαθηματων κατευθυνσης.

Το γεγονος, παντως, οτι οι μονιμοι κι οι αναπληρωτες επιτρεπεται να κανουν ΠΔΣ για αλλους λογους πλην συμπληρωσης ωραριου, ειναι για εμενα απαραδεκτο. Αν εχουν λιγοτερες απο 21 ωρες και πρεπει να συμπληρωσουν ωραριο, τοτε καλως και σωστα επιτρεπεται (κι επιβαλλεται να) κανουν ΠΔΣ. Αλλα αν εχουν πληρες ωραριο, ειναι απαραδεκτο να επιτρεπονται οι υπερωριες, οταν υπαρχουν τοσοι ωρομισθιοι κι ανεργοι καθηγητες που καιγονται για τα μορια, ενσημα, χρηματα...
Δυστυχως, σε πολλες περιπτωσεις, οταν ο συμβασιουχος γινεται μονιμος, η νοοτροπια του αλλαζει και κανει πλεον ο ιδιος αυτα που πριν δεν ηθελε να του κανουν. Απολαμβανει πλεον τα προνομια του μονιμου και δεν ενδιαφερεται για οσους μαχονται ακομη τον αγωνα που αυτος ηδη κερδισε. Το εχω δει αυτο σε πολλους καθηγητες. Αλλοτριωση...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2007, 06:36:55 μμ από utenar »

rozy4

  • Επισκέπτης
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #363 στις: Νοέμβριος 27, 2007, 08:48:50 μμ »
[quote author=utenar link=topic=62.msg45338#msg45338 date
Το γεγονος, παντως, οτι οι μονιμοι κι οι αναπληρωτες επιτρεπεται να κανουν ΠΔΣ για αλλους λογους πλην συμπληρωσης ωραριου, ειναι για εμενα απαραδεκτο. Αν εχουν λιγοτερες απο 21 ωρες και πρεπει να συμπληρωσουν ωραριο, τοτε καλως και σωστα επιτρεπεται (κι επιβαλλεται να) κανουν ΠΔΣ.
Παράθεση

δεν νομιζω οτι με την ΠΔΣ μπορεις να συμπληρωσεις ωραριο. Η νομοθεσια οριζει οτι ενα μερος ειναι μονιμοι κι ενα αλλο μερος ωρομισθιοι. Γι αυτο και η αναληψη ΠΔΣ απο μονιμο δεν θεωρειται υπερωρια και εχει ωριαια αποζημιωση 19,.. ευρω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160731
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 395
Σύνολο: 406

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.