*

Αποστολέας Θέμα: Ολοήμερα Νηπιαγωγεία  (Αναγνώστηκε 5921 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Ολοήμερα Νηπιαγωγεία
« στις: Σεπτέμβριος 21, 2009, 09:46:27 πμ »
Καλημέρα. Θα ήθελα να μάθω που μπορώ να βρω κάποια εγκύκλιο για την λειτουργία των Νηπιαγωγείων (Ολοημέρων για την ακρίβεια). Έψαξα στο ypepth στις εγκυκλίους αλλά δε βρήκα κάτι. Συγκεκριμένα θα ήθελα να μάθω το Ολοήμερο τι περιλαμβάνει. Ύπνο, παιχνίδι, τηλεόραση, τι; ??? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ολοήμερα Νηπιαγωγεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:43:20 »

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Νηπιαγωγεία
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 21, 2009, 10:00:02 πμ »
Εδώ μπορείς να δεις ωρολόγιο πρόγραμμα κλπ. Θα σου συνιστούσα να αποφύγεις τηλεόραση-dvd. Βλέπουν που βλέπουν τα παιδιά στο σπίτι, μη βλέπουν και στο σχολείο. Επιπλέον "χτυπάει" άσχημα και στους γονείς. Φαίνεται σα να τα βάζεις εκεί προκειμένου να μην κάνεις κάτι άλλο... :-\
http://nip-oloimero.sch.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=node&cnode=18
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Νηπιαγωγεία
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 21, 2009, 10:03:56 πμ »
Σ'ευχαριστώ πολύ, Sophie. Θα το κοιτάξω τώρα. Καθηγήτρια Αγγλικών είμαι. Απλά ο μεγάλος μου πάει φέτος νήπια και από την πρώτη μέρα τους αποβλακώνουν στην τηλεόραση. >:( Άσε που άκουσα ότι δεν είναι υποχρεωτικό να βάζεις τα παιδιά να κοιμούνται το μεσημέρι αλλά τα δίνουν επιλογές: ύπνο, ξεκούραση, παιχνίδι ή τηλεόραση. Αν τα βάλεις να επιλέξουν, είναι δυνατόν να διαλέξουν να κοιμηθούν; ???

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Νηπιαγωγεία
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 21, 2009, 10:04:37 πμ »
Χα!!!! Τώρα είδα ότι δεν είσαι νηπ/γος!!!! ;D Ευκαιρία λοιπόν να μας πεις τη γνώμη σου...Συμφωνείς να βλέπει το παιδί τηλεόραση? :-\
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ολοήμερα Νηπιαγωγεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:43:20 »

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Νηπιαγωγεία
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 21, 2009, 10:09:02 πμ »
Ok, μου απάντησες ήδη...
Πρσωπικά είμαι κάθετα αντίθετη στην τηλεόραση (πέρισυ δεν τους έβαλα καθόλου). Επίσης δεν δίνω και πολλές επιλογές ως προς το θέμα του ύπνου γιατί , φυσικά, δε θα επιλέξουν ύπνο τα παιδιά. Ξεκαθαρίζω ότι αυτή είναι ώρα ύπνου, τους βάζω χαλαρή μουσική (όχι παραμύθι γιατί έχουν το νου τους να ακούσουν) και τους λέω απλά "κλείνουμε τα μάτια και χαλαρώνουμε). Πέρισυ από τα 18 παιδιά μου κοιμόντουσαν (σχεδόν στάνταρ) τα 15. Και τα άλλα όμως (επειδή είχα επιβάλλει στρατιωτικό νόμο... ;D) παρέμεναν ξαπλωμένα με κλειστά μάτια χωρίς να ενοχλούν και στην ουσία χαλάρωναν (που είναι και το ζητούμενο! ;))
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Νηπιαγωγεία
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 21, 2009, 10:13:19 πμ »
Χα!!!! Τώρα είδα ότι δεν είσαι νηπ/γος!!!! ;D Ευκαιρία λοιπόν να μας πεις τη γνώμη σου...Συμφωνείς να βλέπει το παιδί τηλεόραση? :-\
Εννοείται πώς ΟΧΙ! Αν είναι έτσι, το κρατάω σπίτι και το αποβλακώνω και μόνο μου. ;D Τις πρώτες 2 μέρες μου είπε το παιδί ότι οι νηπιαγωγοί το έκαναν για να προλάβουν να ετοιμάσουν τα φαγητά κλπ. Αλλά την Παρασκευή πήγα να τον πάρω και συνεχιζόταν η ίδια κατάσταση. Ίσως με θεωρήσεις υπερβολική, αλλά είχα διαβάσει μια έρευνα ότι μέχρι να γίνουν 6 ετών πρέπει να βλέπουν μόνο 1 ώρα την εβδομάδα. Στο σπίτι βλέπουν 1 dvd την εβδομάδα και κανένα παιδικό τα πρωινά του Σαβ/Κυρ και πιστεύω ότι είναι πολύ. Αλλά, και στο σχολείο;

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Νηπιαγωγεία
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 21, 2009, 10:14:02 πμ »
Ok, μου απάντησες ήδη...
Πρσωπικά είμαι κάθετα αντίθετη στην τηλεόραση (πέρισυ δεν τους έβαλα καθόλου). Επίσης δεν δίνω και πολλές επιλογές ως προς το θέμα του ύπνου γιατί , φυσικά, δε θα επιλέξουν ύπνο τα παιδιά. Ξεκαθαρίζω ότι αυτή είναι ώρα ύπνου, τους βάζω χαλαρή μουσική (όχι παραμύθι γιατί έχουν το νου τους να ακούσουν) και τους λέω απλά "κλείνουμε τα μάτια και χαλαρώνουμε). Πέρισυ από τα 18 παιδιά μου κοιμόντουσαν (σχεδόν στάνταρ) τα 15. Και τα άλλα όμως (επειδή είχα επιβάλλει στρατιωτικό νόμο... ;D) παρέμεναν ξαπλωμένα με κλειστά μάτια χωρίς να ενοχλούν και στην ουσία χαλάρωναν (που είναι και το ζητούμενο! ;))
Μ'αρέσεις! Συμφωνώ απόλυτα!

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Νηπιαγωγεία
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 21, 2009, 10:24:20 πμ »
Πολλοί συνάδελφοι το κάνουν επειδή δεν υπάρχει η δυνατότητα-εξοπλισμός για ύπνο (πχ εκεί που είμαι φέτος δεν έχουν έρθει ακόμα τα στρώματα). Όμως θεωρώ ότι υπάρχουν καλύτερες επιλογές αν δεν έχεις τη δυνατότητα να τα βάλεις να ξαπλώσουν.
Τι να σου πω...το βλέπω ίσως και από την σκοπιά του γονιού και γι' αυτό είμαι τόσο αρνητική. Η γνώμη μου είναι το dvd να χρησιμοποιείται μόνο για εκπαιδευτικούς σκοπούς (πχ ένα ντοκυμαντέρ για ένα θέμα που δουλεύεις κλπ)
Κάνε λίγο υπομονή (ίσως θέλουν να βρουν το ρυθμό τους γιατί είναι νωρίς ακόμα) και αν συνεχιστεί μπορείς να το αναφέρεις... :-\
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Νηπιαγωγεία
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 21, 2009, 10:30:36 πμ »
Στρώματα κι εξοπλισμό έχουν. Τα βάζουν για ύπνο. Αλλά όταν ξυπνήσουν τα βάζουν μπροστά στην τηλεόραση. Κι εγώ λέω να μην πιέσω τα πράγματα από τώρα (περίοδος προσαρμογής γαρ). Οψόμεθα... Σ'ευχαριστώ πάντως για την άμεση απάντησή σου. :)

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Νηπιαγωγεία
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 21, 2009, 10:37:42 πμ »
Κάτι ακόμα: μας είπαν ότι λόγω της γρίπης (για την οποία μας πανικόβαλλαν σε απίστευτο βαθμό) φέτος δεν ξέρουν αν γίνουν γιορτές κι επισκέψεις σε διάφορους χώρους. :o Έτσι είναι τα πράγματα;

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Νηπιαγωγεία
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 21, 2009, 10:49:09 πμ »
Ξέρω ότι έχει έρθει σχετική εγκύκλιος στα δημοτικά. Στο δικό μου νηπ/γειο δεν έχω δει κάτι (αν και είναι πιθανό να "εξαφανίστηκε" λόγω της "καλής" οργάνωσης  :P)
Έχει λογική πάντως...
Επίσης (άσχετα από τη γρίπη) είναι στην ευχέρεια των νηπιαγωγών το αν θα κάνουν εκπαιδευτικές επισκέψεις ή όχι. Δεν υπάρχει νόμος που να τις υποχρεώνει.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2009, 11:04:46 πμ από sophie »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Νηπιαγωγεία
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 21, 2009, 08:31:55 μμ »
Τελικά, επειδή πάλι βρήκα αποβλακωμένο το παιδί μου μπροστά στην τηλεόραση, δεν άντεξα και της έκανα παράπονα. Η απάντησή της ήταν "Ξέρεις πόσο δύσκολο είναι να κουμαντάρεις 24 παιδιά; (Εν τω μεταξύ, ξέρει ότι είμαι εκπαιδευτικός σε ολοήμερα :P) Με βολεύει πολύ η τηλεόραση μιας και τότε μπορώ να τα ταίσω και να απασχολήσω όσα δεν κοιμούνται." Σε όσα επιχειρήματα της αντιπαράθεσα (αν δεν υπήρχε τηλεόραση τι θα έκανε, δεν είναι παιδαγωγικό, να πιέσει τους γονείς να μάθουν στα παιδιά τους να τρώνε μόνα τους κλπ κλπ) το μόνο που έλεγε είναι "Έμένα πάντως με βολεύει"! :o

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Νηπιαγωγεία
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 26, 2009, 07:11:33 μμ »
καταλαβαινω το αγχος σου αλλα φανταζομαι οτι η συναδελφος εκεινη την ωρα ειναι σιγουρη για το που βρισκονται τα παιδια οταν αυτη ζεσταινει.σκεψχου λιγο το αγχος να τα κανεις ολα μαζι. εσυ στο ολοημερο που δουλευεις δεν εχεις ολη την ευθυνη ολων των παιδιων ολη την ωρα. ειναι διαφορετικα τα παραγματα και πιο δυσκολα  στο νηπιαγωγειο. για τις επισκεψεις ισχυει οτι δεν θα γινονται αλλα ειναι οπως τα ειοε και η σοφη. δεν ειναι υποχρεωτικες

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3648
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Νηπιαγωγεία
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 26, 2009, 08:34:50 μμ »
Υπάρχει τρόπος για να λυθεί και το ζέσταμα των φαγητών και το σερβίρισμα και όλα, αν υπάρχει καλή διάθεση, χωρίς να χρειάζεται η τηλεόραση. Σε νηπιαγωγείο που ήμουν, η νηπιαγωγός (όχι εγώ γιατί είχα τμήμα ένταξης και δεν "ανήκα" στο ολοήμερο) έβαζε τα φαγητά στο φούρνο στη διάρκεια του δειαλέιμματος στους 50 βαθμούς. Όταν έμπαιναν μέσα τα παιδιά κάνανε μία μικρή δραστηριότητα, π.χ. ένα παραμύθι, και μετά τα παιδιά έστρωναν τα τραπέζια, και οι βοηθοί που οριζόταν κάθε μέρα με τη σειρά αναλάμβαναν να σερβίρουν. Τα φαγητά ήταν ζεστα, τα παιδιά δεν τα "έχανε" ποτέ από τα μάτια της, εκτός από τα 3-4 λεπτά του σερβιρίσματος όπυ τα παιδιά καθόταν στα τραπέζια και φυσικά δεν έβλεπαν τηλεόραση!!!
Η ύπαρξη και μόνο τηλεόρασης στο χώρο της τάξης είναι απαράδεκτη για μένα. Όποτε θέλαμε να κάνουμε κάποια προβολή κάποιου ντοκιμαντέρ, δανειζόμασταν από κάποιο άλλο σχολέιο έναν προτζέκτορα και κάναμε τη δουλειά μας.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160127
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 587
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 363
Σύνολο: 377

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.