*

Αποστολέας Θέμα: θα ηθελα τη γνωμη σας!!  (Αναγνώστηκε 4213 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xrysaki_k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
θα ηθελα τη γνωμη σας!!
« στις: Ιούνιος 02, 2009, 04:55:42 μμ »
ειμαι νηπιαγωγος και εργαζομαι σε θεση δασκαλας σε ενα μεγαλο εκπαιδευτηριο.
μου εγινε προταση για θεση νηπιαγωγου σε ενα παιδικο σταθμο που φετος θα ενταχτει στο υπουργειο παιδειας.
τι θα κανατε στη θεση μου?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θα ηθελα τη γνωμη σας!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:45:54 »

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θα ηθελα τη γνωμη σας!!
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 02, 2009, 05:14:22 μμ »
Εξαρτάται από το πόσο θέλεις να δουλέψεις ως νηπιαγωγός. Ούτως ή άλλως ούτε η μια ούτε η άλλη προϋπηρεσία πρόκειται να αναγνωριστούν για διορισμό στο δημόσιο, συνεπώς διαλέγεις και παίρνεις. Αν θεωρείς ότι οι συνθήκες του παιδικού θα είναι εξίσου καλές ή και καλύτερες από του σχολείου κάνε το μεγάλο βήμα. Συνήθως οι παιδικοί λειτουργούν με διαφορετικό καθεστώς (ωράριο, διακοπές, μισθός κ.τ.λ.) έλεγξέ τα πριν αποφασίσεις.
Από την άλλη νηπιαγωγός είσαι και όχι δασκάλα, ας μη μπαίνουμε σε χωράφια αλλουνού. Ξέρω κι εγώ  :-\ :-\

Μάλλον δε σε βοηθάω πολύ, αλλά αν είναι να κρατήσεις κάτι είναι οι συνθήκες εργασίας.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θα ηθελα τη γνωμη σας!!
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 02, 2009, 05:15:07 μμ »
Μόλις και άμα ενταχθεί, πήγαινε στον παιδικό... ;)
νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος xrysaki_k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: θα ηθελα τη γνωμη σας!!
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 02, 2009, 05:29:26 μμ »
μου ειπε οτι θα ενταχθει...
ποια ειναι τα δικαιωματα?
ξερετε? τα πσαχνω στο νετ ,αλλα πουθενα!!
ωραριο,μισθος αδειες...
η αληθεια ειναι οτι προτιμαω τη δουλεια στο δημοτικο, αλλα ειναι κατι που σημερα ειναι και αυριο δεν ειναι
οσο αφορα τις συνθηκεσ,εκει που δουλευω τωρα ειναι οι καλυτερεσ που θα μπορουσα να συναντησω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θα ηθελα τη γνωμη σας!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:45:54 »

Αποσυνδεδεμένος titi6984

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θα ηθελα τη γνωμη σας!!
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 02, 2009, 05:34:30 μμ »
 η προϋπηρεσία σου μετράει για τον ασεπ από τη στιγμή που θα σε δηλώσουν στο γραφείο της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, είτε είναι εκπαιδευτήριο είτε παιδικός σταθμός, είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν αν και εφόσον ανήκουν στο υπουργείο παιδείας. εγώ θα καθόμουν στο εκπαιδευτήριο γτ οι παιδικοί σταθμοί σε εκμεταλλεύονται πιο πολύ, συνήθως δεν έχουν την οργάνωση του εκπαιδευτηρίου, παίζει να κάνεις και σχολικό,κλείνουν μόνο τις επίσημες αργίες κλπ κλπ, άσε που σε περιορίζουν πολύ στη διδασκαλία σου, για ιδιωτικό τομέα θεωρώ ότι οι δάσκαλοι είναι πιο προνομιούχοι, οπότε κάτσε εκεί που είσαι. πως σε πήραν ως δασκάλα αν επιτρέπεται; αν θέλεις στείλε μου προσωπικό μήνυμα γτ κ εμένα θα με ενδιέφερε. ο μισθός στον παιδικό είναι γύρω στα 800 ευρώ και κάτι, σίγουρα τώρα έχεις μεγαλύτερες απολαβές!άδειες; τι είναι αυτό;μόνο τον αύγουστο κλείνουν οι παιδικοί και πάλι όχι όλοι.κάτσε κούκλα εκεί που είσαι μέχρι να μπεις δημόσιο!

Αποσυνδεδεμένος marianV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
  • *******Κάθε μέρα μια καινούρια μέρα********
    • Προφίλ
Απ: θα ηθελα τη γνωμη σας!!
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 02, 2009, 06:23:36 μμ »
           εκτός απο αυτά πρέπει να λάβεις υπόψη σου και κάτι άλλο. Τώρα δουλεύεις με παιδιά 6 ετών και άνω. Στον παιδικό ενδέχεται να πας στο άλλο άκρο, να μην έχεις ουτε κάν προνήπια αλλά παιδιά 2 ετών ίσως και μικρότερα. Σκέψου και αυτό και αποφάσισε γιατί θα είναι κρίμα να μπεις στον παιδικό με τον αέρα της "δασκάλας"!!!!

Απο την άλλη τι θα πει "θα μπει στο υπουργείο παιδείας"; Εννοεί οτι θα έχει άδεια λειτουργίας Νηπιαγωγείου σύμφωνα με την νέα διάταξη, ή οτι θα σου αναγνωρίστει η προϋπηρεσία; Αν έχει να κάνει με την σύμβαση σου και την αναγνώριση των μορίων τότε αλλάζει το θέμα. Διαφορετικά μείνε καλύτερα εκεί που είσαι

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θα ηθελα τη γνωμη σας!!
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 02, 2009, 08:52:06 μμ »
Λογικά σημαίνει ότι θα πάρει άδεια για νηπιαγωγείο. Αλλά με τη νέα ντροπολογία (όχι δεν είναι τυπογραφικό) όποιος σταθμός έχει άδεια από του Υγείας αυτομάτως παίρνει και από το Παιδείας. Τιτι μέγχρι στιγμής η προϋπηρεσία σε παιδικούς σταθμούς δεν προσμετράται. Παθούσα είμαι!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: θα ηθελα τη γνωμη σας!!
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 02, 2009, 09:26:06 μμ »
Αν λειτουργήσει επίσημα τμήμα νηπιαγωγείου, πρέπει και η νηπιαγωγός να υπάγεται στο ΥΠΕΠΘ. Αυτό σημαίνει μισθό όσο και στο δημόσιο και αναγνωρισμένη προϋπηρεσία. Όσο για το δημοτικό, έχω την εντύπωση πως η προϋπηρεσία νηπιαγωγού σε θέση δασκάλας δεν αναγνωρίζεται.

Αποσυνδεδεμένος titi6984

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θα ηθελα τη γνωμη σας!!
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 02, 2009, 11:10:11 μμ »
τις δηλώνουν σαν νηπιαγωγούς απ'όσο ξέρω γι'αυτό μετράει η προϋπηρεσία τους. rita μου κι εγώ παθούσα είμαι γι'αυτό της λέω να κάτσει εκεί που είναι! όσο γι'αυτό που λέει η anna ισχύει το θέμα είναι κατά πόσο το εφαρμόζουν οι παιδικοί σταθμοί ή αν μας κλέβουν, εμένα πάντως πέρυσι δεν με δήλωσε κάπου και δεν μέτρησε η προϋπηρεσία μου ούτε και ήμουν στη μισθολογική κλίμακα του δημοσίου

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θα ηθελα τη γνωμη σας!!
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 03, 2009, 09:53:33 πμ »
Δεν γνωρίζω καμιά νηπιαγωγό που να έχει εργαστεί σε τμήμα νηπιαγωγείου παιδικού σταθμού και να την έχει διορίσει στο Υπουργείο Παιδείας, ως ιδιωτική εκπαιδευτικό. Και μιλάμε και για νηπιαγωγούς με πολλά χρόνια υπηρεσίας. Μακάρι να βρεθεί έστω και μία να με αναιρέσει γιατί αυτό σημαίνει ότι τα πράγματα αρχίζουν να αλλάζουν.

Χρυσάκι αν σ' αρέσει και λειτουργούν τα πράγματα σωστά μείνε εκεί που είσαι.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: θα ηθελα τη γνωμη σας!!
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 03, 2009, 11:55:48 πμ »
Με τις νέες ρυθμίσεις, αναγκαστικά πρέπει να δηλωθεί μια τουλάχιστον νηπιαγωγός στο ΥΠΕΠΘ για να λειτουργήσει τμήμα νηπιαγωγείου. Βέβαια συνήθως είναι μόνο μία.

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: θα ηθελα τη γνωμη σας!!
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 03, 2009, 12:01:21 μμ »
να πω και εγω μια γνωμη αν και πραγματικά δεν το έχω ψάξει και πολύ το θέμα. Αν διαβάσετε τη φετινή εγκύκλιο των αναπληρωτών, όσον αφορά τους ιδιωτικούς εκπαιδευτικούς, γράφει αρκετά πράγματα που εμένα μου φάνηκαν περιοριστικά. Π.χ. από ότι κατάλαβα, αν δουλεύεις σε ιδιωτικό και πάς μετά ανπληρωτής, είσαι υποχρεωμένος να κάτσεις δύο χρόνια αναπλήρωση πριν διοριστείς.. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν αυτά που κατάλαβα, και πολύ περισσότερο αν ισχύει αυτό για τις νηπιαγωγούς, γιατί οι δάσκαλοι μπαίνουν στα ιδιωτικά από την επετηρίδα ιδιωτικών εκπαιδευτικών. Αλλά για όσες ενδιαφέρονται να εργαστούν σε ιδιωτικά, με προυποθέσεις τμημάτων που θα ανήκουν στο ΥΠΕΠΘ, καλό είναι να διαβάσουν και αυτή την εγκύκλιο, να δουνε κατά πόσο μπορεί να τις αφορά μελλοντικά, και να πάρουν καλού κακού και ένα τηλεφωνάκι στο ΥΠΕΠΘ, στο τμήμα διορισμών της πρωτοβάθμιας. Γιατί και η ενημέρωση στα Γραφεία και τις Διευθύνσεις είναι έως μηδαμινή.. Δεν το λέω για να δημιουργήσω ανησυχία. Απλά όπως λέει και ο λαός: "Κάλλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε.."
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: θα ηθελα τη γνωμη σας!!
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 08, 2009, 03:10:31 μμ »
Με τις καινούριες εγκυκλίους  μπορεί να μετράει η προυπηρεσία που παρασχέθηκε στον ιδιωτικό τομέα...
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160555
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 790
Σύνολο: 805

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.