*

Ψηφοφορία

Πόσους ΑΜΩ πιστεύετε θα καλέσουν συνολικα;

0-100
100-200
200-300
300-400
500+

Αποστολέας Θέμα: Πόσους ΑΜΩ θα πάρουν;  (Αναγνώστηκε 4606 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πόσους ΑΜΩ θα πάρουν;
« στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 06:43:19 μμ »
Είπα να κάνω  μια ψηφοφορία για αριθμό ΑΜΩ συνολικά στον κλάδο μας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους ΑΜΩ θα πάρουν;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:18:48 »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους ΑΜΩ θα πάρουν;
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 08:19:23 μμ »
Μα πώς ν' απαντήσουμε σε αυτό; Δεν ξέρουμε ακόμα πόσους ΑΚΩ θα πάρουν στη β' φάση! Πρέπει να το δούμε αυτό για να μπορεσουμε να δώσουμε μια στοιχειωδώς λογική απάντηση.
Το μόνο που -προσωπικά- μπορώ να πω είναι ότι θα είναι αρκετοί γιατί οι ΑΜΩ αντιστοιχούν στους παλιούς ωρομίσθιους και βέβαια δε θα κληθούν όλοι σε μία φάση! Τώρα τι νούμερο μπορεί να είναι αυτό το "αρκετοι"... :-\ Μπορεί 200 μπορεί 400 μπορεί και παραπάνω... :-X
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους ΑΜΩ θα πάρουν;
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 08:25:01 μμ »
Επίσης να πω κάτι σχετικά με την πληρωμή των ΑΜΩ. Φίλη μου που την πήραν τώρα ΑΜΩ με 13 ή14 ώρες -δε θυμάμαι ακριβώς- της είπαν ότι θα πληρώνονται κανονικά 1η του μηνός, θα παίρνει καθαρά 600€ και 13 ένσημα το μήνα...
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος zulte

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • dato tempore
    • Προφίλ
Απ: Πόσους ΑΜΩ θα πάρουν;
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 12:23:09 μμ »
εχουν καλεσει και ΑΜΩ ΠΕ02; ποτε εγινε αυτο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους ΑΜΩ θα πάρουν;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:18:48 »

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πόσους ΑΜΩ θα πάρουν;
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 12:37:32 μμ »
Επίσης να πω κάτι σχετικά με την πληρωμή των ΑΜΩ. Φίλη μου που την πήραν τώρα ΑΜΩ με 13 ή14 ώρες -δε θυμάμαι ακριβώς- της είπαν ότι θα πληρώνονται κανονικά 1η του μηνός, θα παίρνει καθαρά 600€ και 13 ένσημα το μήνα...

Τα δεκατρία ένσημα το μήνα σημαίνει ότι θα δουλεύει 2-3 μέρες τη βδομάδα; Γιατί υποτίθεται ότι με 2 ώρες ημερησίως εξασφαλίζεις το ένσημο της ημέρας.

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πόσους ΑΜΩ θα πάρουν;
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 12:43:39 μμ »
εχουν καλεσει και ΑΜΩ ΠΕ02; ποτε εγινε αυτο;

Όχι δεν έχουν καλέσει ΑΜΩ ΠΕ02.
Δεν αποκλείεται πάντως ένας ΠΕ02 να έχει φίλους και από άλλες ειδικότητες (ΠΕ05, 07 you know...)!
 :P :P

Αποσυνδεδεμένος Berlin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Πόσους ΑΜΩ θα πάρουν;
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 01:18:44 μμ »
Επίσης να πω κάτι σχετικά με την πληρωμή των ΑΜΩ. Φίλη μου που την πήραν τώρα ΑΜΩ με 13 ή14 ώρες -δε θυμάμαι ακριβώς- της είπαν ότι θα πληρώνονται κανονικά 1η του μηνός, θα παίρνει καθαρά 600€ και 13 ένσημα το μήνα...
Πολύ βολικό αυτό με τα 13 ένσημα για το υπουργείο! Πριν 4-5 χρόνια μου είχαν πει στον ίδιο τον ΟΑΕΔ ότι αν παίρνεις έως 12 ένσημα το μήνα, θεωρείσαι άνεργος και δικαιούσαι κάρτα ανεργίας. Πράγματι, έτσι ήταν, το δοκίμασα. Έλαβα μέρος σε προκήρυξη συμβασιούχων και ανέφερα γραπτώς ότι έπαιρνα 11-12 ένσημα το μήνα. Και από τον ΟΑΕΔ μου δώσανε βεβαίωση ανεργίας, χωρίς να τους κρύψω τίποτα. Αν δεν έχει αλλάξει κάτι από τότε, μια χαρά τους έρχονται τα 13 ένσημα για να μη φαινόμαστε άνεργοι!

void

  • Επισκέπτης
Απ: Πόσους ΑΜΩ θα πάρουν;
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 03:17:35 μμ »
πολυς λογος γινεται για τα ενσημα ομως δεν ξερω αν χρειαζεται.
ακομη και ως ωρομισθιος επαιρνα ταμειο διοτι φροντιζα να δουλευω καθημερινα οποτε το ενσημο της ημερας το επαιρνα με 2 ή τρεις ωρες.Το κριτηριο εννοω ειναι η πενθημερη εργασια ωστε να συμπληρωθουν τα απαραιτητα ημερομισθια ως τα τελη Απριλιου και οχι ποσες ωρες ανατιθενται σε εναν αμω

Αποσυνδεδεμένος momo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • γηράσκω αεί διδασκόμενη..
    • Προφίλ
Απ: Πόσους ΑΜΩ θα πάρουν;
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 05:32:52 μμ »
Επίσης να πω κάτι σχετικά με την πληρωμή των ΑΜΩ. Φίλη μου που την πήραν τώρα ΑΜΩ με 13 ή14 ώρες -δε θυμάμαι ακριβώς- της είπαν ότι θα πληρώνονται κανονικά 1η του μηνός, θα παίρνει καθαρά 600€ και 13 ένσημα το μήνα...
αυτο ακουγεται πολυ προχειρο και δεν κολλαει ουτε μετον τροπο υπολογισμου των ενσημων (1 ενσημο για καθε ημερα απασχολησης, εκτος κι αν αλλαξει η νομοθεσια μονο για τους ΑΜΩ  ::) )
ουτε με το γεγονος οτι δεν δουλευουμε ολους τους μηνες τις ιδιες μερες λογω αργιων και εορτων..
ουτε με την απεριγραπτη αγνοια αυτων που παιζουν με τις τυχες μας (παραθετω το συγκεκριμενο αποσπασμα απο τη συζητηση της υπουργου με ΠΕΑΕ :"Στο ερώτημά μας πώς θα πληρώνονται οι Α.Μ.Ω., ποια τα καθήκοντά τους και πώς θα υπολογίζονται τα ένσημα η Υπουργός απάντησε ότι μισθός και καθήκοντα θα ορίζονται με βάση τις ώρες εργασίας διά 21 (δευτεροβάθμια) ή 24 ( πρωτοβάθμια), ενώ δήλωσε άγνοια για τον τρόπο υπολογισμού των ενσήμων και δεσμεύτηκε να απαντήσει στο μέλλον μετά τη γνωμοδότηση του εργατολόγου του Υπουργείου."
Θεέ μου, δώσε μου εγκράτεια και υπομονή... ΤΩΡΑ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος momo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • γηράσκω αεί διδασκόμενη..
    • Προφίλ
Απ: Πόσους ΑΜΩ θα πάρουν;
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 05:41:54 μμ »
εαν ισχυουν τα εφιαλτικα σεναρια με τα ενσημα (πραγμα που δεν το πιστευω) τοτε δε χανεται μονο η δυνατοτητα να παρει κανεις επιδομα ανεργιας αλλα και να βγαλει βιβλιαριο υγειας...
τοοοοσο  :-X πια!!! δεν μπορει...
Θεέ μου, δώσε μου εγκράτεια και υπομονή... ΤΩΡΑ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος maritina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: Πόσους ΑΜΩ θα πάρουν;
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 05:56:34 μμ »
εαν ισχυουν τα εφιαλτικα σεναρια με τα ενσημα (πραγμα που δεν το πιστευω) τοτε δε χανεται μονο η δυνατοτητα να παρει κανεις επιδομα ανεργιας αλλα και να βγαλει βιβλιαριο υγειας...
τοοοοσο  :-X πια!!! δεν μπορει...
εγω περυσι διαγραφηκα απο το ΙΚΑ γι αυτο το λογο.Η Πετραλια ειχε ψηφισει νομο βαση του οποιου καταρχας καθε χρονο θα χρειαζονται περισσοτερα ενσημα για ν ασφαλιζεσαι.Εμενα που μου βαζαν ολες τις ωρες σε 3 μερες στο σχολειο δεν εφτασαντα ενσημα (12) κι ετσι και επιδομα δεν πηρα απο ΟΑΕΔ αλλα μονο συνεχιση απο την προηγουμενη χρονια και με διεγραψαν απο το ΙΚΑ.Ευτυχως εχει καλο ταμειο ο συζυγος.Να ξερετε ομως οτι οικογ.επιδομα ,αν και διαγραμμενοι,μπορειτε βαση νομου να διεκδικησετε αν εχετε περισσοτερα απο 50 ενσημα την προηγουμενη χρονια.Αυτο το τονιζω γιατι στον ΟΑΕΔ με ειπαν ασχετη και μ εδιωχναν.Οποιος ομως εχει διαβασει την εγκυκλιο δεν φευγει με αδεια χερια.Πρωτον,τους ρεζιλεψα ,ξεφτιλισα τη διευθυντρια που ηταν και ειρων και στο τελος της ειπα να παει σε κανα σχολειο πρωτα και μετα να πηγαινει για δουλεια....κατι τετοιοι ανθρωποι εχουν θεσεις και τα παιρνουν....... >:( :P

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους ΑΜΩ θα πάρουν;
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 12:44:01 πμ »
Δεν εκπλήσσομαι... Στο δικό μας ΟΑΕΔ διευθυντής είναι κάποιος που στο σχολείο τον κορόιδευαν γιατί ούτε το όνομά του δεν μπορούσε να γράψει σωστά... Διορίστηκε κλασικά με βύσμα, όπως όλοι διορίζονταν στο δημοσιο παλιότερα, και έγινε διευθυντής λόγω αρχαιότητας... οπότε καταλαβαίνεις τι ενημέρωση μπορεί να σου κάνει...
Οσο για τη φίλη μου που ανέφερα πιο πάνω, αυριο θα πάρει τη σύμβασή της. Θα σας ενημερώσω. Πάντως τα ένσημα των ΑΜΩ επειδή θεωρούνται αναπληρωτές τυπικά, αν και ουσιαστικά είναι ωρομίσθιοι, θα είναι σταθερά κάθε μήνα και δεν θα χάνονται από αργίες.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος momo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • γηράσκω αεί διδασκόμενη..
    • Προφίλ
Απ: Πόσους ΑΜΩ θα πάρουν;
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 08:45:35 πμ »
Πάντως τα ένσημα των ΑΜΩ επειδή θεωρούνται αναπληρωτές τυπικά, αν και ουσιαστικά είναι ωρομίσθιοι, θα είναι σταθερά κάθε μήνα και δεν θα χάνονται από αργίες.

το προβλημα ειναι πως δεν γνωριζουμε τι εστι αμω... κι απ'οτι φαινεται ουτε αυτοι το γνωριζουν... τοσο ο ΑΚΩ, οσο και ο ωρομισθιος περιγραφονται (δικαιωματα και υποχρεωσεις )και εντασσονται μεσα σε ενα νομοθετικο πλαισιο... και νομιζω οτι δεν ειναι απλο πραγμα απλως να εξαγγελλεις μια καινουργια εργασιακη σχεση
χωρις να εχεις επεξεργαστει και ρυθμισει θεματα που δεν αφορουν μονο την εκπαιδευτικη αλλα κυριως την εργασιακη νομοθεσια... (καπως ετσι το σκεφτομαι και διορθωστε με αν γνωριζει κανεις περισσοτερα...) θελω να πω πως αυτη τη στιγμη ο ΑΜΩ  εχει νομικη υποσταση;;;.. μπορουμε να ανατρεξουμε σε καποια εγκυκλιο ή νομο για να μαθουμε λεπτομερειες;;; να ξερουμε τι δικαιουμαστε  και τι υποχρεουμαστε να κανουμε;; πρωτα μας βαλανε να συμπληρωσουμε αιτησεις και τωρα ψαχνονται με εργατολογους;;;
θυμαστε που ειχαν πει οτι τις λεπτομερειες της εγκυκλιου αναπληρωτων θα τις ρυθμισουν με επιμερους εγκυκλιους;; που ειναι αυτες;; εαν δεν ειναι κατι οχι απλως γραμμενο αλλα και ψηφισμενο εχει νομικη υποσταση στη "δημοκρατικη" μας χωρα;;; αν δεν εχει τοτε με ποιο δικαιωμα, επισυρει ποινη διαγραφης απο τον πινακα η αρνηση αμω;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2010, 08:47:24 πμ από momo »
Θεέ μου, δώσε μου εγκράτεια και υπομονή... ΤΩΡΑ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους ΑΜΩ θα πάρουν;
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 10:08:14 πμ »
 Kαι τώρα το εύλογο ερώτημα μετά από όσα ακούγονται και γράφονται από εχθές... Γιατί θα πάρουν ΑΜΩ?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160033
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 709
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 459
Σύνολο: 469

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.