*

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)  (Αναγνώστηκε 538480 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1708 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 11:14:15 πμ »
Έτσι όπως πάμε με την απόλυσή μας θα μας ζητήσουν και επιστροφή χρημάτων..
Και αυτό προβλέπεται, και δεν το λέω για αστείο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:53:54 »

Αποσυνδεδεμένος valgia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1709 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 01:41:25 μμ »
Συγνώμη αυτο με τον Απρίλιο είναι σίγουρο;ρωτήσατε σε κανένα γραφείο; εμεις σαν αναπληρωτες κανονικου πληρωνομασταν με 1100 δηλαδη αν παει στα 850 θα πρεπει να μας παρουν πισω απο 5 μηνες αναδρομικα 250 καθε μηνα;1250 ευρω;κ τι θα παρουμε για μισθο τους τρεις τελευταιους μηνες; απο 400ευρώ;

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1710 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 01:49:55 μμ »
"Η υπουργική απόφαση για τις αποδοχές των συμβασιούχων, που αποκαλύπτει το «Εθνος» σήμερα, αναφέρει ότι μπορούν να αναγνωριστούν μέχρι και 7 χρόνια προϋπηρεσίας στους συμβασιούχους προκειμένου να καταταχθούν σε βαθμό και μισθολογικό κλιμάκιο και λαμβάνουν τον βασικό μισθό του εισαγωγικού κλιμακίου. Δικαιούνται τα επιδόματα επικίνδυνης εργασίας, παραμεθόριων περιοχών, εορτών και αδείας, καθώς και την οικογενειακή παροχή, όπως και οι μόνιμοι συνάδελφοί τους."

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22770&subid=2&pubid=63620114

Σήμερα αύριο που θα δημοσιευτεί η κυα θα πάρουμε απαντήσεις τουλάχιστον για την προϋπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος katerinaa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1711 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 02:09:46 μμ »
καλησπέρα!

Μία ερώτηση να κάνω..Υπάρχουν και άλλες Δευτεροβάθμιες που κάνουν κρατήσεις σε αναπληρωτές εκπαιδευτικούς ΕΣΠΑ? Γιατί η Δ/βαθμια Μαγνησίας κανει κρατήσεις ΜΟΝΟ σε ΕΣΠΑ,οι υπόλοιποι αναπληρωτές ειδικής και γενικής κανονικά πληρώνονται
http://www.pde.gr/index.php?topic=23812.msg551737#msg551737

το ιδιο κανει και η πρωτοβαθμια αιτωλοακαρνανιας, 850 για εσπα απο την αρχη

 :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:53:54 »

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1712 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 02:55:47 μμ »
Συγνώμη αυτο με τον Απρίλιο είναι σίγουρο;ρωτήσατε σε κανένα γραφείο; εμεις σαν αναπληρωτες κανονικου πληρωνομασταν με 1100 δηλαδη αν παει στα 850 θα πρεπει να μας παρουν πισω απο 5 μηνες αναδρομικα 250 καθε μηνα;1250 ευρω;κ τι θα παρουμε για μισθο τους τρεις τελευταιους μηνες; απο 400ευρώ;
Οι "μόνιμοι" παίρνουν παραπάνω νομίζεις;
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1713 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 03:01:56 μμ »
http://www.nooz.gr/economy/parakratisi-ton-anadromikon-gia-tis-meioseis-ton-mis8on-apo-ton-aprilio
από τον Απρίλιο η παρακράτηση των αναδρομικών.

Αφού θα είναι από τον Απρίλιο η παρακράτηση των αναδρομικών....Ξεκίνησα να δουλεύω Οκτώβριο (μισό). Πληρώθηκα Νοέμβριο-Δεκέμβριο-Ιανουάριο με το παλιό (- 200+) ευρώ σε σχέση με πέρυσι. Ενώ πέρυσι έπαιρνα 1220 φέτος 1090. Εάν πληρωθώ και Φεβρουάριο και Μάρτιο με το παλιό...είναι 1000 ευρώ που θα πρέπει να μου κρατήσουν (200 για κάθε μήνα..)..Πού θα με προλάβουν αφού 1 Ιουλίου απολύομαι???????? :o :o :-X
Υπάρχουν και τα "ΑΧΡΕΩΣΤΗΤΩΣ ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΝΤΑ" . Σου έρχεται ένα ραβασάκι στο σπίτι και σου λέει να πας να δώσεις πίσω το συγκεκριμένο ποσό. Υπάρχει η διευκόλυνση να πας σε εφορία της προτίμησής σου και να τα καταθέσεις. Πραγματικά δεν έχουν πρόβλημα, είναι μια διευκόλυνση.
Υ.Γ. Απεργία , πορεία κτλ ;;;;;; πήγε-έκανε κανείς;;;;;
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος jella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1714 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 03:22:37 μμ »
καλησπέρα εγώ πάλι έχω άλλη απορία. από τον Νοέμβρη μέχρι και σήμερα, μέχρι τώρα έπαιρνα διαφορετικό μισθό κάθε μήνα πχ. 1250 το Νοέμβρη, 1150 το Δεκέμβρη και 1110 τον Ιανουάριο. με 4 χρονιά αναπληρώτρια και με επίδομα προισταμένης και προβληματικής περιοχής φέτος πως μπορώ να υπολογίσω τις κρατήσεις που θα μου γινούν καθώς στο γραφείο ακόμα έχουν πλήροι μεσάνυχτα;

Αποσυνδεδεμένος jella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1715 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 04:00:07 μμ »
αν το πρόβλημα είναι στην ορθογραφία συγνώμη κιόλας. υπάρχει και η κεκτημένη ταχύτητα. παρόλα αυτά θεωρώ ότι θα μπορούσαν από την στιγμή που είναι εκκαθαριστές να με διαφωτίσουν έστω και λίγο με το τι θα γίνει με τις κρατήσεις. εδώ καλά καλά δεν μας στέλνουν εκκαθαριστικά από την αρχή της χρονιάς να ξέρουμε τι μας γίνεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 22, 2012, 09:40:57 μμ από Χριστίνα »

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1716 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 04:06:21 μμ »
http://www.nooz.gr/economy/parakratisi-ton-anadromikon-gia-tis-meioseis-ton-mis8on-apo-ton-aprilio
από τον Απρίλιο η παρακράτηση των αναδρομικών.

Αφού θα είναι από τον Απρίλιο η παρακράτηση των αναδρομικών....Ξεκίνησα να δουλεύω Οκτώβριο (μισό). Πληρώθηκα Νοέμβριο-Δεκέμβριο-Ιανουάριο με το παλιό (- 200+) ευρώ σε σχέση με πέρυσι. Ενώ πέρυσι έπαιρνα 1220 φέτος 1090. Εάν πληρωθώ και Φεβρουάριο και Μάρτιο με το παλιό...είναι 1000 ευρώ που θα πρέπει να μου κρατήσουν (200 για κάθε μήνα..)..Πού θα με προλάβουν αφού 1 Ιουλίου απολύομαι???????? :o :o :-X
Υπάρχουν και τα "ΑΧΡΕΩΣΤΗΤΩΣ ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΝΤΑ" . Σου έρχεται ένα ραβασάκι στο σπίτι και σου λέει να πας να δώσεις πίσω το συγκεκριμένο ποσό. Υπάρχει η διευκόλυνση να πας σε εφορία της προτίμησής σου και να τα καταθέσεις. Πραγματικά δεν έχουν πρόβλημα, είναι μια διευκόλυνση.
Υ.Γ. Απεργία , πορεία κτλ ;;;;;; πήγε-έκανε κανείς;;;;;

Κάναμε. Εμείς κι εμείς.Όπως πάντα.

Αποσυνδεδεμένος dimikop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1717 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 05:31:09 μμ »

Επειδή εκτός από αναπληρωτής ΕΣΠΑ, είμαι και νομικός έχω διαπιστώσει τα εξης:
Οι αναπληρωτές ΕΣΠΑ της παράλληλης στήριξης έχουμε τη σύμβαση που έχουμε υπογράψει με συγκεκριμένες αποδοχές, την οποία το Δημόσιο αθέτησε, και τα άρθρα 6 παρ. 4 και 28 παρ. 1 του Ν. 4024/2011 τα οποία διέπουν την ένταξη στο Νέο Μισθολόγιο, πολλών από εμάς στο Ε, αντί εσφαλμένα στο τελευταίο ΣΤ κλιμάκιο.

Μην ξεχνάτε πως σε πολλούς από εμάς συντρέχουν σωρευρικά οι προϋποθέσεις ένταξης στο Ε κλιμάκιο, ήτοι προϋπηρεσία άνω των δύο ετών, και μεταπτυχιακοί τίτλοι που δίνουν πλασματική προϋπηρεσία άλλων δύο ετών (δηλαδή τουλάχιστον 4)!!

Αυτοί έχουν απλά μια προφορική εντολή (!!) για ένταξη ΟΛΩΝ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ των αναπληρωτών σε ό,τι πιο τελευταίο κλιμάκιο για περικοπή δαπανών. Αυτήν την προφορική απάντηση φυσικά έκανα αίτηση να μου την δώσουν και εγγράφως....
Στη δε ερώτηση γιατί δεν υπάρχει ίση μεταχείριση όμοιων περιστάσεων αναπληρωτών, μου απάντησαν ότι ο νέος νόμος δεν ξέρουν αν μας περιλαμβάνει και περιμένουν αποσαφήνιση. Για καλό και για κακό ωστόσο, των ΕΣΠΑ ΜΟΝΟ μας έχουν ήδη εντάξει άτυπα!
 

Επειδή οι απολαβές μας πλέον, τουλάχιστον των ΕΣΠΑ Αττικής καταβάλλονται πλέον έναντι και κυμαίνονται στα ιλιγγιώδη ποσά των 730 ευρώ  (μισθοδοσία Δεκεμβρίου, Ιανουαρίου) ανεξαρτήτως μεταπτυχιακών ή χρόνων υπηρεσίας και είναι εντυπωσιακό το πως ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΑ, προτείνω το εξής απλό:
 
Αν κάνουμε 100 άτομα που το διαδώσει ο καθένας σε άλλα 100 άτομα κλπ.κλπ... στα ΠΥΣΠΕ ή ΠΥΣΔΕ μια αίτηση να μας εκδώσουν διαπιστωτική πράξη νέας μισθολογικής κατάταξης, η διοίκηση είναι υποχρεωμένη εντός 60 ημερών να μας εκδόσει λαμβάνοντας υπόψη το νέο νόμο.
 Αποτέλεσμα: Η διοίκηση θα εξαναγκαστεί από τη μαζικότητα να πιέσει το Υπουργείο να εκδώσει επιτέλους αυτή την Εγκύκλιο αποσαφήνισης του καθεστώτος των αναπληρωτών. Αν δεν το κάνει, ισχύουν απλά οι συμβάσεις και μπορούμε εκτός από δικαστικά να απευθυνθούμε και στους Επιθεωρητές Δημόσιας Διοίκησης, διεκδικώντας αποζημίωση εκ του νόμου...
Εγώ έχω ήδη ξεκινήσει τη διαδικασία.

ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΟ, αντιδράστε και επιτέλους ας τους νικήσουμε!!!!


Αποσυνδεδεμένος dorant

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1718 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 07:43:39 μμ »
Dimikop, αν γνωριζεις πες μου σε παρακαλω εφοσον επρεπε να εχει η εκδοθει η ΚΥΑ μεχρι την 1/12/11, συμφωνα με το αρθρο 22, πως αφού θα την υπογράψουν τωρα θα τη λειτουργήσουν αναδρομικα;

Αποσυνδεδεμένος sotiria80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1719 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 07:54:32 μμ »

Επειδή εκτός από αναπληρωτής ΕΣΠΑ, είμαι και νομικός έχω διαπιστώσει τα εξης:
Οι αναπληρωτές ΕΣΠΑ της παράλληλης στήριξης έχουμε τη σύμβαση που έχουμε υπογράψει με συγκεκριμένες αποδοχές, την οποία το Δημόσιο αθέτησε, και τα άρθρα 6 παρ. 4 και 28 παρ. 1 του Ν. 4024/2011 τα οποία διέπουν την ένταξη στο Νέο Μισθολόγιο, πολλών από εμάς στο Ε, αντί εσφαλμένα στο τελευταίο ΣΤ κλιμάκιο.

Μην ξεχνάτε πως σε πολλούς από εμάς συντρέχουν σωρευρικά οι προϋποθέσεις ένταξης στο Ε κλιμάκιο, ήτοι προϋπηρεσία άνω των δύο ετών, και μεταπτυχιακοί τίτλοι που δίνουν πλασματική προϋπηρεσία άλλων δύο ετών (δηλαδή τουλάχιστον 4)!!




Είμαι κι εγώ ΕΣΠΑ και διάβασα όσα έγραψες. Θα ενημερώσω και τα άλλα 5 παιδιά του νομού. Μήπως μπορείς να δημιουργήσεις ένα νέο θέμα στο forum αποκλείστικα για αυτό το ζήτημα γιατί δε ξέρω πως γίνεται. Βιάζομαι αυτή τη στιγμή αλλά θα τα ξαναπούμε.

Αυτοί έχουν απλά μια προφορική εντολή (!!) για ένταξη ΟΛΩΝ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ των αναπληρωτών σε ό,τι πιο τελευταίο κλιμάκιο για περικοπή δαπανών. Αυτήν την προφορική απάντηση φυσικά έκανα αίτηση να μου την δώσουν και εγγράφως....
Στη δε ερώτηση γιατί δεν υπάρχει ίση μεταχείριση όμοιων περιστάσεων αναπληρωτών, μου απάντησαν ότι ο νέος νόμος δεν ξέρουν αν μας περιλαμβάνει και περιμένουν αποσαφήνιση. Για καλό και για κακό ωστόσο, των ΕΣΠΑ ΜΟΝΟ μας έχουν ήδη εντάξει άτυπα!
 

Επειδή οι απολαβές μας πλέον, τουλάχιστον των ΕΣΠΑ Αττικής καταβάλλονται πλέον έναντι και κυμαίνονται στα ιλιγγιώδη ποσά των 730 ευρώ  (μισθοδοσία Δεκεμβρίου, Ιανουαρίου) ανεξαρτήτως μεταπτυχιακών ή χρόνων υπηρεσίας και είναι εντυπωσιακό το πως ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΑ, προτείνω το εξής απλό:
 
Αν κάνουμε 100 άτομα που το διαδώσει ο καθένας σε άλλα 100 άτομα κλπ.κλπ... στα ΠΥΣΠΕ ή ΠΥΣΔΕ μια αίτηση να μας εκδώσουν διαπιστωτική πράξη νέας μισθολογικής κατάταξης, η διοίκηση είναι υποχρεωμένη εντός 60 ημερών να μας εκδόσει λαμβάνοντας υπόψη το νέο νόμο.
 Αποτέλεσμα: Η διοίκηση θα εξαναγκαστεί από τη μαζικότητα να πιέσει το Υπουργείο να εκδώσει επιτέλους αυτή την Εγκύκλιο αποσαφήνισης του καθεστώτος των αναπληρωτών. Αν δεν το κάνει, ισχύουν απλά οι συμβάσεις και μπορούμε εκτός από δικαστικά να απευθυνθούμε και στους Επιθεωρητές Δημόσιας Διοίκησης, διεκδικώντας αποζημίωση εκ του νόμου...
Εγώ έχω ήδη ξεκινήσει τη διαδικασία.

ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΟ, αντιδράστε και επιτέλους ας τους νικήσουμε!!!!

Είμαι κι εγώ ΕΣΠΑ. Θα ενημερώσω και τα άλλα 5 παιδιά του νομού. Μήπως μπορείς να δημιουργήσεις ένα νέο θέμα στο forum γι' αυτό το ζήτημα. Δε ξέρω πως γίνεται. Θα ξαναμπώ αύριο γιατί βιάζομαι τώρα. Για αρχή ενημερώνω τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος ladylav

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • η εκπαιδευση δε με λατρευει καθολου
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1720 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 08:22:05 μμ »
ο φλεβαρης θα μας δοθει εκτος ενιαιου.δηλαδη παλι λιγο πανω απο 1000.απο εκει και περα εχουν μαυρα μεσανυχτα απο οτι μου ειπαν στο γραφειο.αν συνεχισουν να μας δινουν αυτα τα χρηματα σιγουρα θα μας ζητησουν να τα επιστρεψουμε με το περας του σχολικου ετους.δε θελω να γινω κασσανδρα αλλα η λογικη αυτο λεει.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1721 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 08:55:19 μμ »
ο φλεβαρης θα μας δοθει εκτος ενιαιου.δηλαδη παλι λιγο πανω απο 1000.απο εκει και περα εχουν μαυρα μεσανυχτα απο οτι μου ειπαν στο γραφειο.αν συνεχισουν να μας δινουν αυτα τα χρηματα σιγουρα θα μας ζητησουν να τα επιστρεψουμε με το περας του σχολικου ετους.δε θελω να γινω κασσανδρα αλλα η λογικη αυτο λεει.
Υπάρχει ο Ιούνιος και η αποζημίωση, που μπορεί να μην πάρουμε τίποτα. Οπότε τίθεται το θέμα αν θα δεχτούμε να δουλέψουμε τζάμπα στις εξετάσεις. Ίσως αν απειλήσουμε από τώρα ή πιο νωρίς, να φοβηθούν (τι λέω τώρα). Τότε θα έρθει και η άλλη δόση, νέα μέτρα, θα είναι δύσκολη περίοδος, αλλά μέσα στην αναμπουμπούλα......... στάσου εγώ είμαι το πρόβατο!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160141
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 689
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 596
Σύνολο: 598

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.