*

Αποστολέας Θέμα: Τρόποι αντίστασης στις διαθεσιμότητες/απολύσεις  (Αναγνώστηκε 12521 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι αντίστασης στις διαθεσιμότητες/απολύσεις
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 09, 2013, 09:43:33 μμ »
Δυστυχώς φαίνεται ότι, ακόμα και τώρα,  πολλοί συνάδελφοι δεν έχουν συνειδητοποιήσει τι σημαίνει αυτό που γίνεται και τι προεκτάσεις έχει. Μετά τους αναπληρωτές, χιλιάδες μόνιμοι συνάδελφοί μας χάνουν τη δουλειά τους ανεξαρτήτως ετών προϋπηρεσίας και τρόπου πρόσληψης. Ανά πάσα στιγμή πλέον θα καταργείται κάποιο μάθημα και μαζί με αυτο οι θέσεις όσων το διδάσκουν (ο συνάδελφος Τσιριγώτης στο alfavita καλά τα λέει, αλλά δυστυχώς η πραγματικότητα τον διέψευσε)  και καμιά 12ετία, κανένα ΑΣΕΠ δε θα τους σώσει. Και για όσες ειδικότητες δεν μπορεί να γίνει αυτό, υπάρχει η -καθόλου αθώα- αξιολόγηση.
Για τους μαθητές βέβαια των ΕΠΑΛ, για όλους τους μαθητές, ποιος νοιάζεται... Αν τα σχέδια για το νέο Γενικό και το Τεχνολογικό Λύκειο μείνουν ως έχουν (όπως έχουν, δηλαδή, συμφωνηθεί από πέρισυ, πριν από τις εκλογές και έχουν κατατεθεί ως πρόταση νόμου από το ΠΑΣΟΚ), οι μεν μαθητές του Γενικού θα δίνουν πανελλαδικές από την Α΄Λυκείου με ό,τι αυτό συνεπάγεται, οι δε του Τεχνολογικού θα αποτελούν δωρεάν εργατικό δυναμικό, ως "μαθητευόμενοι", στις τοπικές επιχειρήσεις. Είναι πιο πιθανό, ΑΝ τελικά κατατεθεί το νομοσχέδιο για τα Λύκεια, οι κινητοποιήσεις το Σεπτέμβριο να γίνουν από τους μαθητές και τους γονείς και όχι από μας, δυστυχώς. Γι' αυτό μάλλον ο Αρβανιτόπουλος αναβάλλει συνεχώς την κατάθεσή του.

Πρέπει επίσης να γίνει κατανοητό ότι ο βασικός στόχος της διαθεσιμότητας-κινητικότητας και των απολύσεων στο δημόσιο δεν είναι ούτε το δημοσιονομικό όφελος ούτε ο περιβόητος "εξορθολογισμός", αλλά το σπάσιμο του "ταμπού", όπως το αποκαλούν, της μονιμότητας και της εργασιακής ασφάλειας. Σε μια χώρα που προορίζεται για ΕΟΖ (Ειδική Οικονομική Ζώνη) φτηνών ελαστικά εργαζόμενων, δεν μπορεί να υπάρχουν πουθενά, εκτός από λίγους ημετέρους, εργαζόμενοι που θα αισθάνονται ασφαλείς. Κι αυτό πρέπει να επιβληθεί με "αποφασίζομεν και διατάσσομεν". Γι' αυτό μην απορείτε που δεν προκρίνονται πιο "λογικές" και ανώδυνες "λύσεις", όπως εθελοντικές μετατάξεις ή εθελοντικές πρόωρες συνταξιοδοτήσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τρόποι αντίστασης στις διαθεσιμότητες/απολύσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:56:44 »

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι αντίστασης στις διαθεσιμότητες/απολύσεις
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 09, 2013, 09:46:19 μμ »
@ioanna89
τα είπες όλα!!!Respect...
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος CROKO

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι αντίστασης στις διαθεσιμότητες/απολύσεις
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 09, 2013, 10:57:49 μμ »
Μεχρι το απογευμα που ειμαστε απολυμενοι οι γυμναστες ,πληροφορικαριοι, γαλλικων κλπ ουτε μια αντιδραση ουτε ενα τηλεφωνο.. τωρα που ο προεδρος της ελμε ειναι κατσαβιδακιας γενικος ξεσηκωμος. αυριο πρωι πρωι παω να ξεγραφτω απ την ολμε. ουτε με εκφραζει  ουτε με στηριζει. αντε γεια.
Καιρός πανιά,καιρός κουπιά.

Αποσυνδεδεμένος antonis pe11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
  • ...9.. και η βάρκα...10!
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι αντίστασης στις διαθεσιμότητες/απολύσεις
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 09, 2013, 11:03:43 μμ »
Μεχρι το απογευμα που ειμαστε απολυμενοι οι γυμναστες ,πληροφορικαριοι, γαλλικων κλπ ουτε μια αντιδραση ουτε ενα τηλεφωνο.. τωρα που ο προεδρος της ελμε ειναι κατσαβιδακιας γενικος ξεσηκωμος. αυριο πρωι πρωι παω να ξεγραφτω απ την ολμε. ουτε με εκφραζει  ουτε με στηριζει. αντε γεια.
πες τα χροσόστομε...
...από την πόρτα σου περνώ και τηγανίζεις ψάρια..και μου πετάς έναν κεφτέ..ωραία τα σουτζουκάκια...!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τρόποι αντίστασης στις διαθεσιμότητες/απολύσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:56:44 »

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι αντίστασης στις διαθεσιμότητες/απολύσεις
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 09, 2013, 11:06:56 μμ »
Κοντά σιμά είναι και η σειρά μας. Τωρα ο κατσαβιδάκιας αυριο ο Γυμναστάκιας ο κομπιουτερακιας και παει λέγοντας.

Αποσυνδεδεμένος CROKO

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι αντίστασης στις διαθεσιμότητες/απολύσεις
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 09, 2013, 11:13:05 μμ »
κανενας μας δε θα γλυτωσει, κι οσοι συνεχισουν θα παιρνουν 200 ευρω . αλλα αυτο το φχαριστηθηκα.
Καιρός πανιά,καιρός κουπιά.

Αποσυνδεδεμένος leonidass

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι αντίστασης στις διαθεσιμότητες/απολύσεις
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 10, 2013, 12:02:00 πμ »
Ντροπή μας. ανεξάρτητα απο τον πρόεδρο της ΟΛΜΕ (και τη δική μου προσωπική αποψη) το τοπικ είναι άλλο.
Το να απολυθεί ο προεδρος της ΟΛΜΕ μάλλον κακό μου κάνει. Αν βλέπετε κάτι διαφορετικό (καλό) ενημερωστε και εμένα τον βλάκα.

Ιωάννα συμφωνώ ως προς τις προθέσεις τους. Αλλά δεν μπορώ να αφήσω έτσι ευκολα ένα επιχείρημα έστω και επικοινωνιακό αν θες.


Παιδιά συγνώμη, αλλά κάτι τέτοιο το θεωρώ εκτός πραγματικότητας.

1) Αφού τον αριθμό απολύσεων στο σύνολο του δημοσίου τον έχουν υπογράψει, ποιος μας λέει ότι θα δεχθεί κανείς μείωση μισθών αντί για απολύσεις; Το πολύ που θα μπορούσε να δεχθεί ο τροϊκανός θα ήταν μείωση μισθών στους εκπαιδευτικούς και απολύσεις από αλλού.

2) Θυμίζω ότι ζούμε ήδη τη μείωση μισθών. Δηλαδή μας έκοψαν γενναία το μισθό (και άδικα για τους νεώτερους), εκβιάζουν τους παλιούς σε συνταξιοδότηση με τη μείωση του εφάπαξ και παρόλα αυτά συνεχίζουν σε διαθεσιμότητες.

3) Δεν ξέρω αν οι υπόλοιποι που συμφωνείτε έχετε άλλες πηγές εισοδήματος. Εγώ παίρνω 800κάτι και χαλάω 300+ στις μετακινήσεις. Αν επιμερίσω και τα υπόλοιπα έξοδα του αυτοκινήτου καταλαβαίνετε με πόσα χρήματα ζω. Το 60άρι που λέτε έτσι αβασάνιστα μπορεί και να αντιστοιχεί στο 15% του καθαρού εισοδήματός μου. Πολύ απλά, ΔΕΝ ΜΕ ΠΑΙΡΝΕΙ! Αν κάνει από μόνος του κι άλλη μείωση, θα αναγκαστώ να παραιτηθώ...

4) Δεν υπάρχει ούτε 1 στο εκατομμύριο να βρείτε στήριξη από τους παλιούς σε μια τέτοια κίνηση. Και όχι μόνο για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω, αλλά κυρίως επειδή ο "παλιός" νομοτελειακά βλέπει με μισό μάτι τον overqualified νέο. Αυτό μπορεί να μην ισχύει στο 100%, αλλά, σε κάθε περίπτωση, μην τρέφετε αυταπάτες για στήριξη από τους παλιούς...

5) Ως τελικό επιχείρημα, θα αναφέρω αυτό που αρκεί και από μόνο του: Σε όλα αυτά τα χρόνια των μνημονίων, έχετε δει από τις κυβερνήσεις κάποια κίνηση (έστω μία!) που να στοχεύει στον εξορθολογισμό κάποιας υπηρεσίας; Έχετε δει έστω 5% ηθική; Έχετε δει κάποιο μακροπρόθεσμο σχεδιασμό στις κινήσεις; Όλες οι κινήσεις ως τώρα "τρώνε" την πίτσα των δημοσίων υπαλλήλων από το γύρω-γύρω προς το κέντρο (ας σχολιάσει άλλος το ποιοι είναι στο κέντρο). Έχουν υπογράψει να φάνε τη μισή πίτσα (άντε και κανα πεπερόνι από το κέντρο) και εσείς νομίζετε ότι θα σταματήσουν άμα τους εμφανίσουμε ένα... σκορδόψωμο;;

1)ας είναι έτσι
2)η μείωση μισθών στο δημόσιο έχει τουλάχιστον άλλο τοσο δρόμο.η μειωση των συντάξεων δεν εχει καν αρχισει
3)είμαι σε χειρότερη  θέση και δεν το λέω καθόλου αβασάνιστα. θα παμε γυρω στα 400Ε τελικά
4)συμφωνώ. δεν τρέφω αυταπάτες. απλά θέλω να ακούσω το όχι κατα πρόσωπο
5)συμφωνώ επι της ουσίας. διαφωνώ ως προς το επικοινωνιακό και θέλω να ακούσω τη δικαιολογία της πιθανής άρνησης απο τροικα και εσωτερικούς εκπροσώπους της.


Καμια εναλλακτική ιδέα εκτός από τις παραδοσιακές έχετε?

Ο συλλογος ΑΣΕΠΙΤΩΝ πως σκοπευει να κινηθεί τώρα που μάλλον απολύονται και ΑΣΕΠιτες?


Αποσυνδεδεμένος leonidass

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι αντίστασης στις διαθεσιμότητες/απολύσεις
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 10, 2013, 08:25:38 μμ »
@LK

Πρώτον αντιδράσατε σήμερα (δεν μιλάω για σένα προσωπικά ή κάποια ιδελογική παράταξη) για ένα νομοσχέδιο που εμφανίστηκε χτες. Οπως θα υπάρξει αντίδραση την ημέρα που θα ψηφίζεται ενω ήδη έχει αποφασιστεί να ψηφιστεί. Το να δείχνω αγωνιστικότητα μέσα εδώ τι εξυπηρετεί; αν ο άλλος θέλει ή όχι να αντιδράσει και πως θα αντιδράσει θα του το πει κάποιος άλλος; Υπάρχει μετρητής αντίδρασης και δεν το ξέρω; Υπάρχει μετρητής συμμετοχής σε πορείες και δεν το ξέρω; Υπάρχει ομως αποτέλεσμα και το ξέρω. Και αυτό δεν καθορίζεται από την αγωνιστικότητα του καθενός...Μπορούν να περιμένουν μέχρι να εξαντληθεί και ο τελευταίος. Αυτό κάνουν...Εφικτή λύση υπάρχει;

ΥΓ. Κλείνω τα off topic με το παρόν μήνυμα.

Και κάτι τελευταίο. Οπως κάποιες επαγγελματικές ενώσεις έχουν βγάλει βουλευτές εεε ας βγάλουν και οι εκπαιδευτικοί...Και όταν βγουν να μην γίνουν Ρεπούση...
Κανένας δεν έκανε αυτά που λες (μετρητές αγωνιστικότητας). Από το αναμασάμε τα ίδια και τα ίδια, καλύτερα είναι να δώσουμ ένα μήνυμα ελπίδας στον κόσμο που διαβάζει και παρακολουθεί. Και το μήνυμα ελπίδας, ναι είναι ο αγώνας (και ο αγώνας δεν είναι μόνο οι πορείες). Και ναι η ιστορία έχει δείξει ότι μόνο με αγώνες επήλθε αποτέλεσμα, ούτε με παρακάλια ούτε με τεχνάσματα. Με αγώνες! Όσο για το πώς θα αγωνιστούμε, αυτό αποφασίστηκε για αύριο: συλλαλητήριο. Εγώ μπορεί να ήθελα κάτι άλλο, αλλα αυτό αποφασίστηκε. Να μην το πούμε, δηλαδή στον κόσμο που μπαίνει εδώ μέσα να ενημερωθεί; Αν εσύ θεωρείς ότι υπάρχουν άλλες λύσεις με γεια σου με χαρά σου είσαι ελεύθερη και να τις εκφράσεις και να τις ακολουθήσεις. Ελεύθερη και εγώ να καταθέτω αυτήν που θεωρώ εγώ λύση, την άποψή μου γι αυτό που γίνεται. Ούτε σε προέτρεψε κανείς να ψηφίσεις κάποιο κόμμα ούτε κάποια συγκεκριμένη συνδικαλιστική παράταξη.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι αντίστασης στις διαθεσιμότητες/απολύσεις
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 10, 2013, 10:20:42 μμ »
Μια εναλλακτική πρόταση στα δύο κείμενα παρακάτω, από κάποιον εκτός του χώρου
http://www.techiechan.com/?p=1989
http://www.techiechan.com/?p=2011
Προϋποθέτει, βέβαια, νοοτροπία -και κουλτούρα- διαφορετική από αυτή που οι περισσότεροι έχουμε...

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι αντίστασης στις διαθεσιμότητες/απολύσεις
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 10, 2013, 11:28:03 μμ »
Συγνώμη ioanna89, αλλά νομίζω τον πρόλαβα!!  ;D ;D ;D

http://www.pde.gr/index.php?topic=28601.msg664940#msg664940
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος leonidass

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι αντίστασης στις διαθεσιμότητες/απολύσεις
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 13, 2013, 02:47:58 μμ »
ΠΑΤΡΑ http://aelmeahaias.wordpress.com/
Ποιο είναι το κέντρο αγώνα
13/07/2013 aelmeahaias   Γράψτε ένα σχόλιο
Σας ενημερώνουμε πως από αύριο, Σάββατο, 13/7 θα λειτουργεί ως κέντρο αγώνα ο χώρος του Εσπέρου (πλ. Γεωργίου). Ώρα συνάντησης 10π.μ. Αυτονόητο πως δε θα “λειτουργεί” όλες τις ώρες της ημέρας και θα εναλλασσόμαστε με βάση τις διαθεσιμότητες που θα υπάρχουν.

Σας στέλνουμε απάντηση που στείλαμε στην εφημερίδα “Πελοπόννησος” για δημοσίευμά της. Επίσης να σας ενημερώσουμε πως σήμερα, μετά την περιφέρεια, πήγαμε όσοι μπορούσαμε σε διαμαρτυρία στην εφημερίδα για το συγκεκριμένο δημοσίευμα.


ΑΙΤ/ΝΙΑ http://1elmeait.blogspot.gr/

ΕΚΤΑΚΤΗ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ

 την Δευτέρα 15 Ιουλίου 2013 και ώρα 20:00 στο Εργατικό Κέντρο Μεσολογγίου
σε περίπτωση μη απαρτίας,
 η συνέλευση θα πραγματοποιηθεί την
Τρίτη 16 Ιουλίου 2013
και ώρα 20:00
στο Εργατικό Κέντρο Μεσολογγίου

 με μοναδικό θέμα τις εξελίξεις στο χώρο της εκπαίδευσης.
 
Αντιστεκόμαστε στις αποφάσεις που υποβαθμίζουν την παρεχόμενη Παιδεία
 
Λέμε βροντερό ΟΧΙ στις πολιτικές που καταστρέφουν το μέλλον των οικογενειών μας
 
Αυτή η κυβερνητική λογική δεν πρέπει να περάσει!
 
Οφείλουμε και πρέπει να αντιδράσουμε ΕΝΩΜΕΝΟΙ.

Αποσυνδεδεμένος ken

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι αντίστασης στις διαθεσιμότητες/απολύσεις
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 13, 2013, 06:16:17 μμ »
Ψήφισμα της ΕΛΜΕ Αρκαδίας: Ανεπιθύμητοι οι βουλευτές που θα ψηφίσουν το πολυνομοσχέδιο. http://www.youtube.com/watch?v=CiR7Nss1jYg
Ας δώσουμε το μήνυμα σε όλους αυτούς που θα αποφασίσουν για τον αφανισμό μας ότι δεν έχουν τέτοια εντολή. Ονόματα βουλευτών, διευθύνσεις, τηλ., e-mail εδώ: http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/f3c70a23-7696-49db-9148-f24dce6a27c8/2012katalogos_September_1.pdf
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2013, 06:22:39 μμ από ken »

dd2

  • Επισκέπτης
Απ: Τρόποι αντίστασης στις διαθεσιμότητες/απολύσεις
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 14, 2013, 02:12:51 μμ »
ΜΑΥΡΟ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ!

Αποσυνδεδεμένος sirea

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι αντίστασης στις διαθεσιμότητες/απολύσεις
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 14, 2013, 04:47:25 μμ »
Και μετά σου λέει ο μέσος Έλληνας στην καφετέρια ότι οι πολιτικοί μας είναι ανίκανοι!!!
Ικανότατοι είναι, χίλια κομμάτια μας έκαναν, οι απολύσεις άρχισαν στην ουσία κι εμείς κάνουμε επαναστατική γυμναστική στα forum! Και ψαρεύουμε πληροφορίες για το πώς θα σώσει ο καθένας το τομάρι εντασσόμενος σε μια καλή κατηγορία! Αν είχαν συμβεί αυτά σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα θα είχεγίνει χαλασμός- ακόμα κι ο Γερμανός θα είχε ξεσηκωθεί- κι εδώ στις πορείες δεν βλέπεις καν όλουςαυτούς που μπήκαν στη διαθεσιμότητα!
 Δεν κατηγορώ όσους προσπαθούν νομικά να κατοχυρώσουν και να διεκδικήσουν τα δικαιώματά τους -κι εγώ το ίδιο θα έκανα, στην Ελλάδα δεν μπορεί να έχεις εμπιστοσύνη πουθενά αλλού- αλλά αυτό που θα δικαιώσει τη στάση μα ς ως πολιτών, ως ανθρώπων κι ως εκπαιδευτικών είναι η αγωνιστική μας παρουσία κι η συμπόρευση με τον συνάδελφο.
Τον Σεπτέμβριο θα είναι ήδη αργά γι΄αυτούς που τώρα μπαίνουν στη διαθεσιμότητα, μακάρι όμως ο Σεπτέμβριος να είναι καυτός αγωνιστικά. Τώρα όμως η αντίδραση έχει μεγαλύτερη αξία, μέσα στο καλοκαίρι, στις διακοπές, να δείξουμε ότι ο κλάδος μπορεί να κινητοποιηθεί, να ξέρουν ότι αυτά που σχεδιάζουν από Σεπτέμβριο δεν θα περάσουν εύκολα. Επιτέλους ας δώσουμε και στα παιδιά μας και στους μαθητές μας να καταλάβουν τι σημαίνει ενεργός πολίτης.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 417
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 397
Σύνολο: 405

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.