*

Αποστολέας Θέμα: Γ' Φάση: ΠΕ02  (Αναγνώστηκε 298222 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος df

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1064 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 04:11:26 μμ »
Το e-mail της Διαμαντοπούλου είναι anna@diamantopoulou.gr, ενώ του πρωθυπουργού είναι gpapandreou@parliament.gr (Πηγή : ένθετο εφημερίδας "ΕΘΝΟΣ" της προηγούμενης βδομάδας). Θα πρότεινα το πολύ καλό κείμενο του 'ΑΡΙΣΤΟ' να έχει και την εξής προσθήκη : Να μοριοδοτούνται τα μετ/κα και τα διδακτορικά διπλώματα στους πίνακες αν/των και ωρ/σθιων. Και για να σας προλάβω : όχι, δεν είμαι -δυστυχώς- κάτοχος μετ/κου ή και διδ/κου διπλώματος, όμως θεωρώ πως επιβάλλεται να παίρνουν κάποια μόρια επιπλέον. Επίσης, ειλικρινά, προτιμώ να μου 'φάει' τη θέση κάποιος με μετ/κο, παρά κάποιος από ΠΔΣ, Σιβιτανίδειο, ΟΑΕΔ, εκκλησιαστικά κ.λπ.

ασφαλώς κ θα αστειεύεσαι συνάδελφε . . .
όλοι ξέρουμε πως παίρνουν τα μεταπτυχιακά στην Ελλάδα . . τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια  :-\  :-\
ακόμα κ πολιτικά μέσα επιστρατεύονται γι αυτά, πέρα από το προσωπικό γλύψιμο του κάθε ενδιαφερόμενου :(  :(
χωρίς εξετάσεις κ με κριτήρια την προφορική συνέντευξη....
για να μην αναφερθώ στο μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής του Βόλου που έγινε το σώσε φέτος :
400 υποψήφιοι με 9.000 euro δίδακτρα έδωσαν εξετάσεις για 10 μονάδες από τις 100 !!!!κ 50 μονάδες η συνέντευξη!!!!!( οι 40 μον = φάκελος υποψηφίου)
κ στην τελική όποιος έχει λεφτά πάει έξω κ ερχόμενος χωρίς μαρτυρικό ΑΣΕΠ να ανοίξει η πόρτα;;;;;
έλεος πια.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:13:25 »

evants

  • Επισκέπτης
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1065 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 04:26:15 μμ »
Η Υπουργός Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων κα Άννα Διαμαντοπούλου σχετικά με την αναστολή της Πρόσθετης Διδακτικής Στήριξης έκανε την ακόλουθη δήλωση:

   

    Η Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη ( ΠΔΣ ) θα ξεκινήσει άμεσα και στις δεδομένες συνθήκες θα καταβληθεί κάθε προσπάθεια να εξασφαλισθούν οι αναγκαίοι πόροι και οι διαδικασίες πρόσληψης να διέπονται από αξιοκρατία και διαφάνεια.
 Πηγή www.proslipsis.gr
συναδελφοι αυτο το <αμεσα και στις δεδομενες συνθηκες> πώς σας φανηκε; θα πειτε γινομαι κακος αλλα οταν εχεις καει απο το χυλο φυσας και το γιαουρτι

evants

  • Επισκέπτης
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1066 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 04:27:39 μμ »
δηλαδη κλασικα πραγματα. ετσι που μας τα εκαναν και παραλαμβανουμε προβληματα επι προβληματων θα κανουμε Ο,ΤΙ μπορουμε αλλα ανθρωποι ειμαστε κι εμεις..

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1067 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 04:38:39 μμ »
 Αγαπητή συνάδελφε, δεν γνωρίζω απολύτως τίποτα για τα μεταπτυχιακά. Με τις πληροφορίες σου απογοητεύτηκα ακόμη περισσότερ. Αν είναι τα πράγματα έτσι λυπάμαι πραγματικά. Τα πράγματα πρέπει να καλυτερεύσουν. Είναι άμεση η ανάγκη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:13:25 »

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1068 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 05:17:29 μμ »
Τα μεταπτυχιακά και τα διδακτορικά τα ξέρω και εγώ όλα τα τσιράκια των καθηγητών ....είμαι παθούσα και το γνωρίζω....


Τώρα αφήστε αυτά με τον αριθμό τι γίνεται έχουμε κανα νέο ????? πόσους θα πάρουν στη Γ φάση????? 200??? 300???

εμείς να ελπιζουμε????
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2009, 09:27:00 πμ από arist2 »

Αποσυνδεδεμένος katiafil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1069 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 05:32:23 μμ »
Τα μεταπτυχιακά και τα διδακτορικά τα ξέρω και εγώ όλα τα τσιράκια των καθηγητών ....είμαι παθούσα και το γνωρίζω....


Τώρα αφήστε αυτά με τον αριθμό τι γίνεται έχουμε κανα νέο ????? πόσους θα πάρουν στη Γ φάση????? 200??? 300???

εμείς που είμαστε στο 450 περίπου να ελπιζουμε????


  Νομίζω πως δεν πρέπει να ισοπεδώνουμε τα πάντα  (τουλάχιστον όσα δεν γνωρίζουμε). Στο μεταπτυχιακό που είμαι υποψήφια πέρασα δύο φορές από εξετάσεις: την πρώτη για επαρκή γνώση της αγγλικής και αφού πέρασα τη βάση συμμετείχα στις εξετάσεις για το γνωστικό αντικείμενο. Ταυτόχρονα μοριοδοτήθηκε ο κάθε υποψήφιος όχι για συνέντευξη, αλλά για αντικειμενικά κριτήρια: γνώση ξένων γλωσσών, συμμετοχή σε ερευνητικά προγράμματα, συμμετοχή σε συνέδρια και ημερίδες. Επιπλέον οι βαθμολογίες όλων των συμμετεχόντων αναρτήθηκαν σε πίνακες..
   Το τμήμα λειτουργεί στο Βόλο και λέγεται " σύγχρονα περιβάλλοντα μάθησης και παραγωγή διδακτικού υλικού". Μπορεί κάθε ενδιαφερόμενος να μπει στο site του μετ/κού κ να επιβεβαιώσει τα παραπάνω. Δεν ήταν καθόλου απλό να περάσω. Σίγουρα όμως στη ειδική αγωγή γίνονται διάφορα , λόγω συνθηκών .."σμεα" κ.ά.

Αποσυνδεδεμένος df

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1070 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 06:02:26 μμ »


  Νομίζω πως δεν πρέπει να ισοπεδώνουμε τα πάντα  (τουλάχιστον όσα δεν γνωρίζουμε). Στο μεταπτυχιακό που είμαι υποψήφια πέρασα δύο φορές από εξετάσεις: την πρώτη για επαρκή γνώση της αγγλικής και αφού πέρασα τη βάση συμμετείχα στις εξετάσεις για το γνωστικό αντικείμενο. Ταυτόχρονα μοριοδοτήθηκε ο κάθε υποψήφιος όχι για συνέντευξη, αλλά για αντικειμενικά κριτήρια: γνώση ξένων γλωσσών, συμμετοχή σε ερευνητικά προγράμματα, συμμετοχή σε συνέδρια και ημερίδες. Επιπλέον οι βαθμολογίες όλων των συμμετεχόντων αναρτήθηκαν σε πίνακες..
   Το τμήμα λειτουργεί στο Βόλο και λέγεται " σύγχρονα περιβάλλοντα μάθησης και παραγωγή διδακτικού υλικού". Μπορεί κάθε ενδιαφερόμενος να μπει στο site του μετ/κού κ να επιβεβαιώσει τα παραπάνω. Δεν ήταν καθόλου απλό να περάσω. Σίγουρα όμως στη ειδική αγωγή γίνονται διάφορα , λόγω συνθηκών .."σμεα" κ.ά.

Δυστυχώς επειδή ξέρω πολύ καλά τι γίνεται με τα μτχ για αυτό το ανέφερα...
εκτός από του Βόλου, μέσο παίζει κ σε αυτό της Καλαμάτας (χωρίς εξετάσεις μόνο με συνέντευξη, για την ειδική) >:(  >:(  >:(
εδώ κ 8 χρόνια προσπαθώ να πάρω μεταπτυχιακό τίτλο αλλά με τρων τα νήπια πτυχιάκια....μάλιστα στο πανεπιστήμιο Αιγαίου δεν κλήθηκα καν σε συνέντευξη γιατί δεν είχα την απαιτούμενη προϋπηρεσία, αλλά όταν βγήκαν τα ονόματα είχε κληθεί φοιτήτρια που δεν είχε πάρει το πτυχίο της ακόμα!!!!!!
το μόνο πανεπιστήμιο που ξέρω ότι λειτουργεί αξιοκρατικά είναι της Κρήτης....όσο για το δικό σου μτπ μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες........


σχετικά με τους αναπληρωτές : η γ' φάση πρέπει να είναι ισοδύναμη της α' (450 αναπληρωτές)
αφού πάγια πολιτική αρχή της νέας κυβέρνησης, σύμφωνα με τις εξαγγελίες της εξάλλου, είναι η αναπλήρωση και όχι η ωρομισθία .... 
[/quote]

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1071 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 09:52:40 μμ »



σχετικά με τους αναπληρωτές : η γ' φάση πρέπει να είναι ισοδύναμη της α' (450 αναπληρωτές)
αφού πάγια πολιτική αρχή της νέας κυβέρνησης, σύμφωνα με τις εξαγγελίες της εξάλλου, είναι η αναπλήρωση και όχι η ωρομισθία .... 


... αν είναι 450 κερνάω όλο το φόρουμ ... μουσταλευριά!  :D 8) ::)
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1072 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 09:56:23 μμ »
...αγιου μην ταξεις ταξιμο, μηδε παιδιου κουλουρι...

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1073 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 09:58:16 μμ »
...αγιου μην ταξεις ταξιμο, μηδε παιδιου κουλουρι...

... άσε τις τροφές Ζήση ... και καθυστερεί το κοτόπουλο που παρήγγειλα ...!  :P
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1074 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 10:00:22 μμ »
χμ...ειχα δοκιμασει ενα ωραιο κοτοπουλαδικο στην Κορινθου - αν δεν απατωμαι- , στην πολη σου!

Zissis  the  end ,....

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1075 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 10:01:46 μμ »
χμ...ειχα δοκιμασει ενα ωραιο κοτοπουλαδικο στην Κορινθου - αν δεν απατωμαι- , στην πολη σου!

Zissis  the  end ,....

... Θα εννοείς το "Μπριζολίνο"...  :P

Zissis before  the  end ,....
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1076 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 10:05:44 μμ »
θα σε γελασω, αχαιε. ειχε παντως μονο κοτοπουλο σε πολλες εκδοχες...(αστα διαλα, πεινασα)
....
ετσι κυκλοφορησαν οι εφημεριδες στο Λονδινο μετα το 1-1 στο Highbury....


Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1077 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 10:11:46 μμ »
 Εάν είναι όπως τα λες Αρίστο, εμείς που είμαστε γύρω στα 20 μόρια θα τα καταφέρουμε να είμαστε αναπληρωτές. Να αρχίσουμε να επιμένουμε στον αριθμό αυτό (450 αναπληρωτές η γ φάση) μήπως πείσουμε κάποιους αναποφάσιστους.....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160513
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 685
Σύνολο: 704

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.133 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.