*

Αποστολέας Θέμα: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34  (Αναγνώστηκε 260433 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #644 στις: Ιούλιος 10, 2009, 10:23:20 πμ »
καιρος να καταλαβουν αυτοι της γαλλικης οτι η γλωσσα τους εχει πλεον πεθανει.αν τα παιδια επιθυμουν τα ιταλικα γιατι να τους το στερησουν?απλως βλεπουν οτι με την εισαγωγη και αλλων γλωσσων θα μειωθουν δραματικα οι θεσεις τους και θα φτασουν σε σημειο να διοριζονται 9 οπως των ιταλικων οποτε τι θα κανουν?κλεφτες θα γινουν?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:04:06 »

Αποσυνδεδεμένος Kekaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #645 στις: Ιούλιος 10, 2009, 10:44:13 πμ »
Καλημέρα! Εαν διαβάζω σωστά το παραπάνω "κείμενο" συντάχθηκε από τους καθηγητές γαλλικής της μαγνησίας???
Και να φανταστείς ότι στην μαγνησία πέρσι κανένα σχολείο δεν έκανε ιταλικά . Οι μαθητές ζητησαν οι διευθυντές αδιαφόρησαν.

Αποσυνδεδεμένος Kekaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #646 στις: Ιούλιος 10, 2009, 10:47:23 πμ »
Για να θεωρηθεί κάποιος επιτυχών στον ασεπ πρέπει να έχει πάνω από τη βάση (55) σε κάθε μία θεμ.ενότητα? ή συμψηφίζονται?????

Αποσυνδεδεμένος vaso!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #647 στις: Ιούλιος 10, 2009, 11:09:22 πμ »
Gia na thewreitai kapoios epityxwn tha sto pw apla, to savvato pou edwses na egrapses to ligotero 50 kathws k ti kuriaki.to athroisma twn 2 imerwn na vgazei toylaxiston 55. allla an se kapoia apo tis 2 exei 50 den einai apitixwn.an px kapoios egrapse 80 ti prwti mera  k 40 ti deyteri =120 dia 2  kanei 60,alla den thewreitai epitixwn giati den egrapse ti vasi toy 50 ti deyteri mera.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:04:06 »

Αποσυνδεδεμένος vaso!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #648 στις: Ιούλιος 10, 2009, 11:17:20 πμ »
καταρχήν βρε παιδιά εγω απορώ πως γίνεται να έχουν πάρει πτυχίο κ να φτάνουν στο σημείο να αναλύουν ποιά είναι καλή ή κακή γλώσσα ή εύκολη ή δύσκολή.απαράδεκτο.αυτά δεν ισχύουν.διάβασαν ποτέ γλωσσολογία?τι νόμιζαν οτι μια ζωή θα είχαν το προνόμιο μόνο αυτοί της πρόσβασης στη δημ.εκπαιδευση? 144 θέσεις κ κλαίγονται.. απλά ξεβολευονται ξαφνικά. τα παιδιά αγαπούν τα ιταλικά τελείωσε.τώρα που ξεκινάν κ τα ισπανικά δεν είμαστε μόνοι μας,σε διάφορα φόρουμ βλέπω οτι μας υποστηρίζουν άμεσα.πως θα κρύψουν 2 νέες ξένες γλώσσες.. δεν πιστεύω αυτά που έγιναν περισυ να συνεχιστούν.τουλαχιστον οχι στον ιδιο βαθμό.πως θα μάθουμε για τους αναπληρωτές πε34?πόσους θα πάρουν..

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #649 στις: Ιούλιος 10, 2009, 01:21:17 μμ »
Gia na thewreitai kapoios epityxwn tha sto pw apla, to savvato pou edwses na egrapses to ligotero 50 kathws k ti kuriaki.to athroisma twn 2 imerwn na vgazei toylaxiston 55. allla an se kapoia apo tis 2 exei 50 den einai apitixwn.an px kapoios egrapse 80 ti prwti mera  k 40 ti deyteri =120 dia 2  kanei 60,alla den thewreitai epitixwn giati den egrapse ti vasi toy 50 ti deyteri mera.


Ναι έτσι είναι  αλλά  παιδια για να υπολογίζετε σωστά να λαμβάνετε υπόψη σας  πάντα το 60%+40% σε κάθε μάθημα της κάθε θεματικής κι' όχι τον μέσο όρο μόνο έτσι στο τέλος βγαίνει α+β θεματική >55 = επιτυχων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2009, 01:24:16 μμ από artsatal »

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #650 στις: Ιούλιος 10, 2009, 01:34:35 μμ »
καταρχήν βρε παιδιά εγω απορώ πως γίνεται να έχουν πάρει πτυχίο κ να φτάνουν στο σημείο να αναλύουν ποιά είναι καλή ή κακή γλώσσα ή εύκολη ή δύσκολή.απαράδεκτο.αυτά δεν ισχύουν.διάβασαν ποτέ γλωσσολογία?τι νόμιζαν οτι μια ζωή θα είχαν το προνόμιο μόνο αυτοί της πρόσβασης στη δημ.εκπαιδευση? 144 θέσεις κ κλαίγονται.. απλά ξεβολευονται ξαφνικά. τα παιδιά αγαπούν τα ιταλικά τελείωσε.τώρα που ξεκινάν κ τα ισπανικά δεν είμαστε μόνοι μας,σε διάφορα φόρουμ βλέπω οτι μας υποστηρίζουν άμεσα.πως θα κρύψουν 2 νέες ξένες γλώσσες.. δεν πιστεύω αυτά που έγιναν περισυ να συνεχιστούν.τουλαχιστον οχι στον ιδιο βαθμό.πως θα μάθουμε για τους αναπληρωτές πε34?πόσους θα πάρουν..

Τώρα που έδωσαν στα παιδιά το δικαίωμα της επιλογής και δεν μπορούν πλέον να μας κρύψουν, όπως έκαναν πέρισυ,  πιστεύω τουλάχιστον απο τα μηνυματα της περιφέρειας μου ότι η γλώσσα θα πάει καλά!!!!
Απ΄όσο ακούω, όμως, δεν θα παρουν αναπληρωτες, γιατί λέει θα προτιμήσουν αν δώσουν δουλειά σε περισσότερους ωρομίσθιους!!! (ράδιο Αρβύλα!!!)
Μονο αν δω πολλους αναπληρωτες (έστω 40!) θα πω οτι μας πήραν σοβαρα υπόψη!!! Φέτος όοι οι συνάδελφοι έκαναν καλή δουλεiά και αυτό φάνηκε απο τη προτίμηση των παιδιών, ας συνεχίσουμε έτσι ,  για να μην ψάχνουμε μόλις φύγει η πρώτη σειρά ....για μαθητές !!!!!!   (καλή ώρα, ονόματα δεν λεμε!!!!!)
Οπως και να έχει πέρσυ τέτοια εποχή δεν το βλέπαμε ούτε στον υπνο μας!!!!!!!!!!
la vita e' bella


Αποσυνδεδεμένος Kekaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #651 στις: Ιούλιος 10, 2009, 02:48:29 μμ »
Δηλαδή συνάδελφοι που είναι στον πίνακα επιτυχόντων και στην Β'θεματική έχουν κάτω από 55???
Είναι ή όχι επιτυχόντες?

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #652 στις: Ιούλιος 10, 2009, 05:43:54 μμ »
Δηλαδή συνάδελφοι που είναι στον πίνακα επιτυχόντων και στην Β'θεματική έχουν κάτω από 55???
Είναι ή όχι επιτυχόντες?


Kekaki ,
ΟΛΟΙ  όσοι είναι στον πίνακα επιτυχόντων ειναι επιτυχόντες!!
Για να θεωρείται κάποιος "επιτυχών"  θα πρέπει σε κάθε μία απο τις θεματικές να έχει πάρει τουλάχιστον 50 και στο σύνολο της γραπτης εξέτασης 55!!!! 
Θα δεις δτρην στήλη "1" που ονομάζεται "βαθμος γραπτης εξέτασης" ΑΣΕΠ  βγάζουν πάνω απο 55  (συγκεκριμένα αν είδα καλά ο χαμηλότερος ήταν 56,73)!! όλα τα άλλα παιδιά αναζητούν την βαθμολογία τους στην ιστοσελίδα του ΑΣΕΠ με τον κωδικο που μας ειίχαν μοιράσει στον διαγωνισμό!
la vita e' bella!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2009, 05:46:10 μμ από artsatal »

Αποσυνδεδεμένος vaso!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #653 στις: Ιούλιος 10, 2009, 07:12:51 μμ »
Εγω πάλι εχω την εξής απορία.στο site του συλλογου μας εχει τη λιστα όπου ζητήθηκαν τα ιταλικα.χονδρικα είναι 300σχολεία.αυτά τα σχολεία ή έστω τα μισά θα τα "γεμίσουν"με καθηγητές?ή θα το αφήσουν έτσι.Μόνο ωρομίσθιους θα μας πάρουν?έγκυρη πηγή ή φήμη που κυκλοφορεί αυτό που είπες πιο πάνω? (γιατι κ στη σχολή κάποτε έλεγαν διάφορα που δεν είχαν βάση.)Δηλ πέρυσι που δεν υπήρχε ασεπ πήραν κάποια άτομα αναπληρωτές,φέτος τπτ?! εγω νομίζω η πρώτη 100αδα ή έστω 50άδα έχει κάποια ελπίδα.θα δούμε..

Αποσυνδεδεμένος Kekaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #654 στις: Ιούλιος 10, 2009, 09:04:57 μμ »
Περσι πήραν 9 αναπληρωτές!! Οι υπόλοιποι ωρομίσθιοι πάλευαν για 2+ ώρες την εβδομάδα. Πόσοι ωρομίσθιοι κάλυψαν τα 300 σχολεία που αναφέρει το σάιτ του συλλόγου άγνωστο. Αναμένω το υπουργείο με ένα χαμόγελο υστερίας καρφωμένο..

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #655 στις: Ιούλιος 11, 2009, 07:16:17 πμ »
Εγω πάλι εχω την εξής απορία.στο site του συλλογου μας εχει τη λιστα όπου ζητήθηκαν τα ιταλικα.χονδρικα είναι 300σχολεία.αυτά τα σχολεία ή έστω τα μισά θα τα "γεμίσουν"με καθηγητές?ή θα το αφήσουν έτσι.Μόνο ωρομίσθιους θα μας πάρουν?έγκυρη πηγή ή φήμη που κυκλοφορεί αυτό που είπες πιο πάνω? (γιατι κ στη σχολή κάποτε έλεγαν διάφορα που δεν είχαν βάση.)Δηλ πέρυσι που δεν υπήρχε ασεπ πήραν κάποια άτομα αναπληρωτές,φέτος τπτ?! εγω νομίζω η πρώτη 100αδα ή έστω 50άδα έχει κάποια ελπίδα.θα δούμε..

VASO,  είναι φήμη γι' αυτό γράφω "ράδιο αρβύλα "  όσο για να υπολογίσεις τους ωρομίσθιους να ξέρεις ότι οι θέσεις είναι παραπάνω γιατί  τα σχολεία δεν είχαν μονο ενα τμήμα, και έτσι οι ωρομίσθιοι έκαναν τρελλές διαδρομές για να προλάβουν 2 και 3 σχολεία   !!!!!   (  να ξέρετε απο σχόλια συναδέλφων οι προαναφερόμενοι ξενόγλωσσοι αντιδρουν γιατί ως μόνιμοι ή αναπληρωτες θα πρέπει να αλλάζουν σχολεία!!!! μωρέ ας υπάρχει δουλειά και θα πήγαινα και σε 10 σχολεία!!!!!  )
 Για να ξεκινήσει η γλώσσα στο σχολείο πρέπει να γίνουν αιτήσεις απο τουλάχιστον 12 παιδιά, αυτό σημαίνει (αν δεν το κρύψουν απο το γυμνάσιο) οτι θα γίνει ΤΑΞΗ ιταλικών , δεν περιορίζει , όμως, τον γυμνασιάρχη στα τμήματα που πρέπει να ανοίξει!! Ετσι πχ  πέρσυ υπήρχαν σχολεία με 50 άτομα χωρισμένα σε 2 τμήματα και σχολεια με 13 άτομα χωρισμένα σε 2 τμήματα (εαν δεν μπορούσαν να διευθετηθούν διαφορετικά, και μετά απο την έγκριση απο την δευτεροβάθμια)!!!!!
Οσο για τους αναπληρωτές απο το στόμα σου και στου Θεού τ' αυτί!!!!!
La vita e' bella  
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2009, 07:25:14 πμ από artsatal »

Αποσυνδεδεμένος lenagreca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nil desperandum!
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #656 στις: Ιούλιος 13, 2009, 12:57:59 μμ »
Καλημερα σε ολους.
Θα ηθελα να θεσω ενα ερωτημα και θα χαρω αν μπορει να με διαφωτισει καποιος. Θα διοριστουν απο τους συναδελφους και αυτοι που εχουν πολλα μορια λογω προυπηρεσιας? Η μονο αυτοι οι 9 που ειχαν ανακοινωθει εξ αρχης? Εχω την εντυπωση οτι ειχα διαβασει σε ενα αρθρο, πριν ακομη διενεργηθει το ΑΣΕΠ, οτι οι διοριστεοι του κλαδου μας μεσω ΑΣΕΠ θα ηταν μονο 4, οποτε οι επομενες 5 θεσεις θα καλυπτονταν απο τους συναδελφους με τα πολλα μορια , πιθανοτατα και απο τους πολυτεκνους ή αλλες ειδικες κατηγοριες. Ισχυει κατι τετοιο?
Il mio lavoro è la mia passione...

Αποσυνδεδεμένος lenagreca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nil desperandum!
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #657 στις: Ιούλιος 13, 2009, 01:15:22 μμ »
emeis san prwti fora,ti tha ginei.pws tha kalypsoun tin zitisi se 300 sxoleia opou to zitisan?pantws oi 9 theseis itan elaxistes.

αυτο σκεφτομουν. αν δηλαδη υπαρξει ξαφνικη ζητηση για πολλους καθηγητες,προφανως βολευει το κρατος να ειναι ολοι ωρομισθιοι,ετσι?

Δουλευα σε ενα σχολειο του Ν.Φωκιδας ως ωρομισθια για 2 ωρες την εβδομαδα. Την τελευταια μερα της σχολικης χρονιας, λοιπον, ειχα μια συζητηση με το διευθυντη του σχολειου , ο οποίος μου ειπε ακριβως αυτο.Οτι δηλ. θα απασχολουν ωρομισθιους καθηγητες ιταλικων για να κανουν τη δουλεια τους και να τους εχουν του χεριου τους και οτι ο αριθμος των διοριστεων συναδελφων μας δεν θα ειναι , συμφωνα με τις προβλεψεις του, ποτε ικανοποιητικος.
 
Επίσης, κατι άλλο που θα ήθελα να επισημαινω ειναι οτι οταν πλέον ηρθε η ωρα να ετοιμασω τα θεματα των τελικων εξετασεων, και οπως ειναι ευλογο, ειχα πολλες αποριες για το περιεχομενο και τη δομη της εξετασης , ο ιδιος διευθυντης μου προτεινε να επικοινωνησω με το σχολικο συμβουλο της ιταλικης γλωσσας.Αφου εξεφρασα την αγνοια μου για την υπαρξη ενος αρμοδιου συμβουλου για τα θεματα μας, ο ιδιος επικοινωνησε με τη Ββαθμια και μου ειπε οτι ΔΕΝ υπαρχει συμβουλος για τον κλαδο μας! Εντυπωση δεν μου προκαλεσε το γεγονος αυτο παρα μονο πικρια. Ετσι, συνεταξα το τελικο διαγωνισμα συμφωνα με την εγκυκλιο που ειχε σταλει απο το το Υπουργειο για τους καθηγητες της Γερμανικης γλωσσας. Ειμαι σιγουρη ομως οτι μετα την απηχηση που ειχαν τα ιταλικα σταγυμνασια η οργανωση των ζητηματων μας θα βελτιωθει κατα πολυ. ;)
Il mio lavoro è la mia passione...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160394
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 746
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 546
Σύνολο: 557

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.