*

Αποστολέας Θέμα: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34  (Αναγνώστηκε 260409 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lenagreca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nil desperandum!
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #770 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 04:58:17 πμ »
Ευχαριστώ πολύ artsatal για την (όπως πάντα) άψογη ενημέρωση..

Πιθανότατα έχει αναφερθεί σε προηγούμενες σελίδες, αλλά θα θέσω το ερώτημα μου: η διδασκαλία στο ΙΔΕΚΕ και τα ΚΕΕ δεν εξασφαλίζουν μόρια που να μετράνε στην προυπηρεσία μας,  έτσι δεν είναι? Αν δεν κάνω λάθος νομίζω ότι δε μετράνε, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί.... δεν υπάγονται στο ΥΠΕΠΘ? ???

Κάνοντας μία βόλτα στα γειτονικά φόρουμ, συνειδητοποίησα ότι το δικό μας είναι πολύ φτωχικό.. Και λίγο ο φραπέ που έπινα μέχρι τις 9  :-[ και είναι το μάτι μου γαρίδα, λίγο το ότι πρόσεξα ότι το φόρουμ μας αυτές τις μέρες έχει τα πρώτα του γενέθλια (1 ολόκληρο έτος λειτουργίας), και τελευταίο και σημαντικότερο ότι συνειδητοποίησα ότι όλες μας μας τρώει το άγχος για το μέλλον και την επαγγελματική μας αποκατάσταση, και το πόσες ώρες θα έχουμε είτε σε σχολεία είτε σε φροντιστήρια είτε σε ιδιαίτερα, ίσως, σε τελική ανάλυση, βρε κορίτσια, ( ελπίζω σύντομα να συνομιλούμε και με άνδρες συναδέλφους) χάνουμε την ουσία.. και δε μοιραζόμαστε το τώρα..τη στιγμή..τις εμπειρίες μας, τη γνώση μας.. Και ελπίζω κάποια στιμή το φόρουμ αυτό να είναι πιο φιλικό, πιο επικοινωνιακό και να αποκτήσει μία ολιστική προσέγγιση της ιταλικής γλώσσας και κουλτούρας ώστε να προσελκύσει ακόμη και τους μαθητές μας και τους γονείς τους και τους φίλους μας και όποιον έχει ζεστή καρδιά.. :D.. Ελπίζω να αγκαλιάσετε την πρωτοβουλία μου και να συμβάλετε όλοι.. Θα ανοίξω κάποια νέα θέματα που ελπίζω να σας αρέσουν.. Θέλω να το θεωρώ όλο αυτό ως ένα μαζικό χορό της βροχής γύρω από την πυρά  όπου θα ενώνεται η θετική μας σκέψη και θα φέρει τη βροχή (δηλαδή το διορισμό  ;D) - μην ξεχνιόμαστε- ;) Καλημέρα σε όλους.. :)
Il mio lavoro è la mia passione...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:17:14 »

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #771 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 09:07:32 πμ »
Lenagreca,
Δεν μπορεις να φανταστεις πόσο με ευχαρίστησε  σήμερα το πρωι που ανοίγοντας τον υπολογιστή έπεσα σε τόσο πλούσιο σε θέματα κλάδο!!!
Καιρός ήτανε να γίνει ένας μικρός διαχωρισμός και να μην τα γράφουμε ολα σ' ενα θέμα!!!
Αυτό που με χαροποίησε όμως είναι το ότι βλέπω απο την πλειονότητα των συναδέλφων την διάθεση για αλλήλο-ενημέρωση
και αλληλο-υποστήριξη στα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο κλάδος μας!
ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΚΟΤΗΤΑ πολύ πλούσια σε νοήματα λέξη!
Σ ευχαριστούμε για τις πληροφορίες που μας έδωσες!
  
Τελικά και  ιταλόφωνος θέλει το frappe του!!!!!
ε ναι τελικά  la vita E' bella!!!!  
 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2009, 03:15:15 μμ από artsatal »

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #772 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 09:19:35 πμ »

Πιθανότατα έχει αναφερθεί σε προηγούμενες σελίδες, αλλά θα θέσω το ερώτημα μου: η διδασκαλία στο ΙΔΕΚΕ και τα ΚΕΕ δεν εξασφαλίζουν μόρια που να μετράνε στην προυπηρεσία μας,  έτσι δεν είναι? Αν δεν κάνω λάθος νομίζω ότι δε μετράνε, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί.... δεν υπάγονται στο ΥΠΕΠΘ? ???



Δυστυχώς για όσους δουλέουν σττα ΚΕΕ μέχρι στιγμής η προυπηρεσία σεν αναγνωρίζεται παρόλα αυτά στην  ιστοσελίδα του υπάρχει το εξης:
***
Ερώτηση:
Θα ήθελα να μάθω αν η προϋπηρεσία ως Εκπαιδευτής στα ΚΕΕ αναγνωρίζεται ως προϋπηρεσία από το ΥΠΕΠΘ, ως Εκπαιδευτικός; 

Απάντηση:
Προς το παρόν η προϋπηρεσία στα Κ.Ε.Ε. δεν αναγνωρίζεται. Υπάρχει προσανατολισμός προς την κατεύθυνση αναγνώρισης στο μέλλον. 
 *****
αυτό που με κάνει να το πιστεύω περισσότερο είναι το ότι αναγνωρίζεται η προυπηρεσία στα ΣΔΕ τα οποία ανήκουν και αυτά στο ΙΔΕΚΕ (σ' αλλη δηλαδη βαθμίδα εκπαίδευσης)

Εαν πραγματοποιηθεί μια ιδεα που αφορά σε πίεση προς τους αρμοδιαους θα σας ενημερώσω εαν  θέλετε οι ενδιαφερόμενοι να
 συμμετεχετε .

la vita e' bella     
 

 

Αποσυνδεδεμένος maratel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #773 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 11:55:12 πμ »
ευχαριστούμε lenagreca  :)

θα προσπαθήσω να ακολουθήσω...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:17:14 »

Αποσυνδεδεμένος lenagreca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nil desperandum!
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #774 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 02:51:08 μμ »
Τελικά, ποιοί διόρθωσαν τα γραπτά μας ??? ??? Ξέρουμε?
Il mio lavoro è la mia passione...

Αποσυνδεδεμένος vaso!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #775 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 02:59:31 μμ »
Οι "διορθωτες".Οποιοι κ να ειναι δεν θα είναι σωστό να ανοιχτεί αυτή η κουβέντα ο καθένας θα λέει οτι αδικήθηκε κτλ κτλ.Εγω προσωπικα τα πηγα μια χαρα, καμία αδικία δεν είχα εκ μέρους των βαθμολογητων. Παντως lenagreca μολις διαβασα τα νεα θεματακια σου κ εχω να πω ΜΠΡΑΒΟ! πολυ ωραία κ που ασχοληθηκες ! κ τα site που ανεφερες τωρα θα τα δω.

Αποσυνδεδεμένος lenagreca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nil desperandum!
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #776 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 03:03:10 μμ »
Μάλλον έχεις δίκιο VASO! Θα αρχίσουν οι κατηγορίες και δεν είναι σωστό.. Ας το αφήσουμε λοιπόν.. ;)
Il mio lavoro è la mia passione...

Αποσυνδεδεμένος zanzara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #777 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 05:35:57 μμ »
Βuonasera. Παιδιά, μήπως κάποιος από εσάς γνωρίζει αν μπορούμε να κάνουμε αίτηση για την πρόσθετη διδακτική στήριξη; Θα τηλ. αύριο στην Β/θμια , απλά επειδή αφορά Λύκειο δεν ξέρω αν έχει νόημα.Γειά σας

Αποσυνδεδεμένος italikoulis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #778 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 06:34:10 μμ »
ΤΑ ΙΤΑΛΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ...
Αυτή την πολύ ευχάριστη είδηση θα βρείτε εδώ:
http://www.alfavita.gr/OdigosEkpaideytikou/od3_9_9_516.php

Αλήθεια, κι εγώ την ίδια απορία έχω! Με την ΠΔΣ τι γίνεται? Πρέπει να κάνουμε αιτήσεις κι εμείς?

Αποσυνδεδεμένος maratel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #779 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 09:01:23 μμ »
τελειο ιταλικουλη!

Αποσυνδεδεμένος lenagreca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nil desperandum!
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #780 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 02:38:03 πμ »
ΤΑ ΙΤΑΛΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ...
Αυτή την πολύ ευχάριστη είδηση θα βρείτε εδώ:
http://www.alfavita.gr/OdigosEkpaideytikou/od3_9_9_516.php

Αλήθεια, κι εγώ την ίδια απορία έχω! Με την ΠΔΣ τι γίνεται? Πρέπει να κάνουμε αιτήσεις κι εμείς?

Χμμμ.... Ποιος θα μπορούσε να μας λύσει αυτήν την απορία? Πιθανότατα θα αναφέρεται στα λύκεια όπου λειτουργούσαν πιλοτικά τα ιταλικά , έτσι δεν είναι? ???
Il mio lavoro è la mia passione...

Αποσυνδεδεμένος vaso!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #781 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 03:26:56 πμ »
wow! italikoyli μας εφτιαξες τη διαθεση! τι ειδηση ειναι αυτη!? τι σημανει?

Αποσυνδεδεμένος zanzara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #782 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 01:40:17 μμ »
Βuongiorno! Tηλεφώνησα στη Δ/ση για Π.Δ.Σ  στο τηλ.210-6084713-14 και ούτε οι ίδιοι γνωρίζουν αν υπάρχουν τα ιταλικά. Απλά μου είπαν ότι πέρυσι δεν υπήρχαν ούτε γαλλικά ,αν κατάλαβα καλά σε όλη την Ελλάδα!! Ο καθένας ας κρίνει! CIAO!!

Αποσυνδεδεμένος vecchiarella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #783 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 03:49:37 μμ »
Buonasera a tutti! Πριν απο λίγο διάβασα και αυτό σε  τοπικό site:
Για δεύτερη χρονιά φέτος η ιταλική γλώσσα διδάσκεται στα γυμνάσια όλης της χώρας ως δεύτερη ξένη γλώσσα.
Για το σκοπό αυτό, οι μαθητές της Α’ γυμνασίου θα πρέπει να προσκομίσουν στον Διευθυντή του γυμνασίου τους ενυπόγραφο σημείωμα από τους γονείς ή κηδεμόνες τους στο οποίο θα αναγράφεται η προτίμησή τους σχετικά με τη δεύτερη ξένη γλώσσα που επιθυμούν να διδαχθούν στο γυμνάσιο, αν δεν το έχουν ήδη κάνει στο τέλος της ΣΤ’ τάξης του δημοτικού ή αν άλλαξαν εν τω μεταξύ γνώμη και προτιμούν τώρα την ιταλική.

Αξίζει να τονίσουμε  ότι κάθε εκδήλωση ενδιαφέροντος των μαθητών σε όλη την Ελλάδα για την εκμάθηση της ιταλικής γλώσσας είναι δυνατό να ικανοποιηθεί από τον ικανό αριθμό καθηγητών που προέκυψε από τον πρόσφατα ολοκληρωμένο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ, όσο και από τις δρομολογημένες διαδικασίες του ΥΠΕΠΘ για κάλυψη των αναγκών από αναπληρωτές και ωρομίσθιους καθηγητές.
Σε περίπτωση οποιουδήποτε πρόβληματος παρουσιαστεί κατά την έναρξη της σχολικής χρονιάς, όπως για παράδειγμα, η έλλειψη αιθουσών ικανών να φιλοξενήσουν τη διδασκαλία της ιταλικής γλώσσας, παρά την εκφρασμένη επιθυμία των μαθητών και την ύπαρξη ικανού αριθμού μαθητών για τη δημιουργία τμήματος, παρακαλούμε για τη γνωστοποίηση του θέματος στο Σύλλογό μας, ώστε να αντιμετωπιστεί άμεσα σε συνεργασία με το ΥΠΕΠΘ.
Άλλωστε, η πολιτική της Γλωσσομάθειας και της Πολυγλωσσίας που προωθεί το ΥΠΕΠΘ, στηρίζει την ισοτιμία της ιταλικής γλώσσας σε σχέση με τις υπόλοιπες ξένες γλώσσες που διδάσκονται στο ελληνικό σχολείο, και ωφείλει να παρέχει όλα τα απαραίτητα μέσα για τη διδασκαλία της. Η στήριξη αυτή εκφράστηκε και στην πρόσφατη (31/8/2009) συνάντηση του Συλλόγου μας με το Συμβούλιο Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, υπό την προεδρία του κ. Μπαμπινιώτη, στα πλαίσια του σχεδιασμού ενός σύγχρονου εκπαιδευτικού συστήματος.
Ο Σύλλογος είναι  στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε  διευκρίνηση ή πρόβλημα αντιμετωπίσετε.   
 


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32303
  • Τελευταία: RISA
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160375
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 661
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 509
Σύνολο: 517

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.136 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.