*

Αποστολέας Θέμα: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34  (Αναγνώστηκε 260445 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #126 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 02:07:27 μμ »
Καλημέρα Anthouleta,
Ξέρεις κανά τηλέφωνο στο Υπουργείο να πάρω να ρωτήσω;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:09:56 »

Αποσυνδεδεμένος Μαύρη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1039
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ πότε θα γίνω αναπληρώτρια?
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #127 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 02:13:09 μμ »
οχι, και εγω τωρα αυτο κανω. Μπηκα στο ΥΠΕΠΘ και ψαχνω.... >:(

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #128 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 03:21:52 μμ »
Βρήκα αυτά τα 2 τηλέφωνα 210 3442263 και 210 3442265 από το τμήμα αναπληρωτών του Υπουργείου,αλλά μια δείχνει ότι μιλάει μια δεν απαντάει κανείς.
Προσπάθησε και εσύ μπας κα φανείς πιο τυχερη!!  ;)  ;)

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #129 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 03:43:16 μμ »
ciao ragazze....και εγω αυτη την απορία εχω ΝΑΤΙ και δεν βρισκω απαντηση...και αν τελικα παρουν αναπληρωτές ή ωρομίσθιους σε άλλες πολεις, γιατι δεν το ανακοινωναν για να τις δηλωσουμε όλοι??  υπαρχουν ατομα που δηλωσαν μονο τις 6-7 πιλοτικες πολεις γιατι δεν υπηρξε ενημερωση.... ??? ???

Salve Ragazzi,
'Oταν στις 25/7 είχε βγεί η εγκύκλιος για τους 30-24/μηνίτες κατέβηκα στην β/βάθμια και έκανα τη χαζη (γράφω πιο πάνω) και μιας και ανέφερε μέσα και τους αναπληρωτές, ρώτησα εαν θα πρέπει να ξαναδηλώσω περιοχες (όπως κάνουν όλοι οι αναπληρωτες) ή αν  θα βγουν περιοχες επιπλέον απο αυτες που ήδη γνωρίζαμε και ο υπεύθυνος αφου έψαξε και βρήκε τι είναι ΠΕ34, μου απάντησε ότι για ό,τι νεώτερο θα υπάρξει καινούργια ανακοίνωση απο το υπουργείο και εαν θα  γίνοιυν προσλήψεις θα υπάεξει  νέα συμπληρωματική εγκύκλιος (πρόσκληση)  για τον κλάδο μας.
Το νου μας λοιπον!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
la vita e' bella

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:09:56 »

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #130 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 03:54:11 μμ »
Μόλις διάβασα στο  ESOS ότι τα παιδιά θα κληθούν να ξαναδηλώσουν γλώσσα, συμπεριλαμβανομένων και των ιταλικών!!!

ΡΕΠΟΡΤΑΖ:esos.gr


Εγκύκλιο με την οποία θα κληθούν οι μαθητές του Γυμνασίου εκ νέου να επιλέξουν ποια ξένη γλώσσα ανάμεσα στα Γαλλικά , Γερμανικά και Ιταλικά θα διδαχθούν ως δεύτερη , απάντησε το υπ. Παιδείας σε σχετική ερώτηση του esos.gr
 Το υπουργείο θα στείλει στα σχολεία αυτή την εγκύκλιο , ύστερα από την προ ημερών απόφαση να εισαχθεί από φέτος η διδασκαλία της Ιταλικής , ως δεύτερη ξένη γλώσσα, σε όλα τα Γυμνάσια της χώρας.
  Οσον αφορά τα βιβλία για την διδασκαλία της Ιταλικής, το υπουργείο αποφάσισε για φέτος να μην γίνει διαγωνισμός , αλλά να χρησιμοποιηθούν  αυτά των εκδοτών που διδάχθηκαν και πέρσι στα πιλοτικά Γυμνάσια

la vita e' bella!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Μαύρη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1039
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ πότε θα γίνω αναπληρώτρια?
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #131 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 05:02:20 μμ »
κορίτσια, καπου άκουσα και για δημοτικά..... ::) ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #132 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 05:49:49 μμ »
κορίτσια, καπου άκουσα και για δημοτικά..... ::) ::) ::)

Καλά άκουσες αλλά κυρίως απο του χρόνου.Παιδιά είναι αναμενόμενο αφού βαζει τι ιταλικά στα γυμνασια να έπρεπε  να είχε ξεκινήσει απο τα δημοτικά όπως ισχύει για όλες τισ υπόλοιπες γλωσεες (μη ξεχνάτε ότι θα ξεκινήσει και ισπανικα-ήδη διδάσκοναι πιλοτικα ισπανικα ρώσικα και τουρκικα)

 ΡΕΠΟΡΤΑΖ:esos.gr


Ποσό ύψους 32.400.000,00 ευρώ, από  το ΕΠΕΑΕΚ,υπερδιπλάσιο της προηγούμενης χρηματοδότησης που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του Γ’ ΚΠΣ, εξασφάλισε το υπ. Παιδείας για την εφαρμογή νέων ξενόγλωσσων προγραμμάτων  σε όλα τα εξαθέσια και άνω Δημοτικά Σχολεία της Ελλάδας,  για τα σχολικά έτη 2008-2009, 2009-2010 και 2010-2011  .
Τα νέα προγράμματα έχουν ως στόχο τη συνέχιση της εξοικείωσης των μαθητών της Ε΄ και Στ΄ τάξης του Δημοτικού Σχολείου  με τις ξένες γλώσσες και την ενίσχυση τους με νέα στοιχεία που θα συνεισφέρουν με πιο αποτελεσματικό τρόπο στην ανάπτυξη των γλωσσικών δεξιοτήτων των μαθητών στο πλαίσιο της πολυγλωσσίας.
 Ειδικότερα ανακοινώθηκε η πρόσκληση για τη κατηγορία πράξης «Εφαρμογή ξενόγλωσσων προγραμμάτων σπουδών στην Πρωτοβάθμια εκπαίδευση», που αφορά στην συνέχιση των προγραμμάτων εισαγωγής της δεύτερης ξένης γλώσσας στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση, η οποία σε πρώτη φάση χρηματοδοτήθηκε  από το ΕΠΕΑΕΚ του Γ’ ΚΠΣ με το ποσό των 18.232.825,00 ευρώ.

 
la vita e' bella
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2008, 05:54:52 μμ από artsatal »

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #133 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 06:08:54 μμ »
Και εγώ μόλις διάβασα τις καινούριες πληροφορίες στο esos για τον κλάδο μας!!  :)
Μακάρι να δηλώσουν πολλά παιδιά τα Ιταλικά!! Πιστέυω πως θα έχουν ζήτηση!   ;)

Αποσυνδεδεμένος melinula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ34
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #134 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 06:18:19 μμ »
Και εγώ μόλις διάβασα τις καινούριες πληροφορίες στο esos για τον κλάδο μας!!  :)
Μακάρι να δηλώσουν πολλά παιδιά τα Ιταλικά!! Πιστέυω πως θα έχουν ζήτηση!   ;)

απο γνωστο μου στην δευτεροβαθμια εμαθα πως θα υπάρχει ως επιλεγομενο μάθημα τα ιταλικα και στα δημοτικα...αχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ εγώ που δεν έκανα και τα χαρτια μου καθόλου φέτος επειδη όπως θυμάστε έχω το φροντιστήριο...σνιφ.....και θα είχα σειρα στον πινακα αναπληρωτων περιπου στο 35.....έχω τα μάτια μου ανοιχτά μήπως και ξανακληθούμε για αιτήσεις αλλιώς εγώ τουλάχιστον περιμένω τον μάιο.........pazienza colleghe.... :'(

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #135 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 06:56:15 μμ »
Καλησπέρα melinula,
Αν μπούνε από φέτος και στα δημοτικά όπως λες λογικά θα ξανακληθούμε να κάνουμε αιτήσεις για αναπληρωτές και ωρομίσθιους για την Πρωτοβάθμια, διότι το Μάιο κάναμε αιτήσεις μόνο για την Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση. Οπότε θα μπορέσουν να κάνουν αιτήσεις και όσοι δεν πρόλαβαν να κάνουν και θα πάρουν περισσότερους από τον κλάδο μας.   ;) Άρα θα πρέπει να έχουμε όλοι το νου μας!!  ::)

Αποσυνδεδεμένος Μαύρη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1039
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ πότε θα γίνω αναπληρώτρια?
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #136 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 10:36:07 μμ »
Καλησπέρα melinula,
Αν μπούνε από φέτος και στα δημοτικά όπως λες λογικά θα ξανακληθούμε να κάνουμε αιτήσεις για αναπληρωτές και ωρομίσθιους για την Πρωτοβάθμια, διότι το Μάιο κάναμε αιτήσεις μόνο για την Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση. Οπότε θα μπορέσουν να κάνουν αιτήσεις και όσοι δεν πρόλαβαν να κάνουν και θα πάρουν περισσότερους από τον κλάδο μας.   ;) Άρα θα πρέπει να έχουμε όλοι το νου μας!!  ::)

γεια σας κοριτσια....φανταζεστε να μας πουνε ¨"ας κανατε και για πρωτοβαθμια" "ας τα συμπληρωνατε¨"...δεν ξερω ρε παιδια....γιατι δεν ενημερωθηκαμε πιο νωρις??

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #137 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 10:56:11 μμ »
Έλεγε στην εγκύκλιο ότι μπορούσαμε να κάνουμε και για Πρωτοβάθμια γιατί δεν θυμάμαι να το διάβασα κάπου μέσα σε αυτήν; :( :(

Αποσυνδεδεμένος Μαύρη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1039
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ πότε θα γίνω αναπληρώτρια?
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #138 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 11:05:23 μμ »
Έλεγε στην εγκύκλιο ότι μπορούσαμε να κάνουμε και για Πρωτοβάθμια γιατί δεν θυμάμαι να το διάβασα κάπου μέσα σε αυτήν; :( :(

δεν ξερω αν το διευκρινιζε η εγκυκλιος για πρωτοβαθμια. Νομιζω οτι ηταν στην αιτηση που καναμε...ασε, το ενα λαθος μετα το άλλο

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #139 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 11:08:22 μμ »
Εγώ πήγα σε γραφείο Δευτροβάθμιας και έκανα τα χαρτιά μου. Δεν πήγα σε Πρωτοβάθμιας. Εσύ που πήγες;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160426
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 582
Σύνολο: 597

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.