*

Αποστολέας Θέμα: καταναγκαστική παραίτηση και ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 9095 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maya1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
καταναγκαστική παραίτηση και ΟΑΕΔ
« στις: Ιούνιος 07, 2015, 04:50:21 μμ »
Καλησπέρα σας.

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και θα ήθελα τη συμβουλή σας!

Εργάζομαι τη μιση βδομάδα σε ένα φροντιστήριο ξένων γλωσσών (με ΙΚΑ). Η σύμβαση μου λήγει 15/6, τότε θα υπογράψω τα χαρτια απόλυσης μου και θα μπω στο ταμείο ανεργίας μέχρι να ξαναπροσληφθώ το σεπτέμβριο.

καλά ως εκει.

Την υπόλοιπη βδομάδα εργάζομαι σε ένα κέντρο δημιουργικής απασχόλησης/μελετητήριο, πάλι με ΙΚΑ. Η σύμβαση μου έληξε την 1/6 και 3/6 υπέγραψα τα χαρτιά απόλυσης μου. Στις 5/6 όμως μου τηλεφώνησε η ιδιοκτήτρια και μου είπε οτι "το κέντρο ενταχθηκε μολις σε ενα πρόγραμμα κοινωφελούς εργασίας του ΟΑΕΔ και είναι άκυρη η παραίτηση μου και πρέπει να υπογράψω ένα έγγραφο οικειοθελούς αποχώρησης γιατι ο ΟΑΕΔ δεν επιτρέπει απόλυση εργαζόμενου στις επιχειρήσεις που εντάσσονται σε αυτό το πρόγραμμα".

Της είπα οτι θέλω λίγο χρόνο να το συζητήσω με το λογιστή μου γιατί φοβάμαι οτι χάνω το επίδομα ανεργίας μέσω αυτης της οικειοθελούς αποχώρησης και θύμωσε οτι την καθυστερώ με αηδίες. Δεν βρίσκω το λογιστή μου επειδή είναι σαβ/κο, διαβάζω τα άρθρα για τα προγράμματα του ΟΑΕΔ αλλά δεν καταλαβαίνω πως με επηρεάζουν εμένα και γενικά έχω πάθει πανικό.

Έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο?

Αν απολυθω απο το φροντιστηριο αλλα εχω τελικά παραιτηθεί απο το κέντρο, δικαιούμαι άραγε επίδομα?

Μήπως μου λέει βλακείες η ιδιοκτήτρια? Τι ώφελος όμως έχει να παραιτηθώ και να μην απολυθω?

any help would be welcome :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: καταναγκαστική παραίτηση και ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:51:45 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10812
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: καταναγκαστική παραίτηση και ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 07, 2015, 05:10:59 μμ »
Το μέλος kalipso23 είχε ανάλογη εμπειρία στο ένα από τα δύο φροντιστήρια που εργαζόταν φέτος:

http://www.pde.gr/index.php?topic=32008.0

Όπως κι εσύ η πρώτη συνεργασία της έληξε με οικειοθελή αποχώρηση και η δεύτερη με απόλυση/λήξη σύμβασης.
Δύο υπάλληλοι στο ΚΠΑ ΟΑΕΔ που ρώτησε τη διαβεβαιώσαν ότι θα πάρει κανονικά ταμείο ανεργίας,
εφόσον στο τελευταίο φροντιστήριο της έδωσαν απόλυση ή λήξη σύμβασης.

Το όφελος που έχει το φροντιστήριο, αν παραιτηθείς, είναι ότι δε δίνει την αποζημίωση απόλυσης!

Αποσυνδεδεμένος maya1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: καταναγκαστική παραίτηση και ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 07, 2015, 07:23:54 μμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Όπως φαίνεται, η κατάσταση είναι παρόμοια!

Αν κατάλαβα καλά, σημασία έχει να φαίνεται τελευταια σε χρονικη σειρά η απόλυση, σωστα?

Παρόλαυτά, με την απόλυση/λύση σύμβασης δεν πάιρνω αποζημίωση οπότε και πάλι δεν καταλαβαίνω τι όφελος έχει η ιδιοκτήτρια του μελετητηρίου. Ίσως παραείμαι καχύποπτη αλλά μου φαίνεται λίγο παράξενο να με βάλει να υπογράψω απόλυση και την επόμενη μέρα να μου την ακυρώσει και να μου αρχίσει όλα αυτά τα περι οικειοθελούς αποχώρησης..


Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10812
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: καταναγκαστική παραίτηση και ΟΑΕΔ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 07, 2015, 07:35:13 μμ »
Σωστά...όπως είπαν προφορικά δύο υπάλληλοι του ΟΑΕΔ...

Μπορεί όντως να είναι απαίτηση για την ένταξη στο πρόγραμμα ΕΣΠΑ που θέλει να βάλει ο εργοδότης το μελετητήριο!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: καταναγκαστική παραίτηση και ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:51:45 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: καταναγκαστική παραίτηση και ΟΑΕΔ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 07, 2015, 09:51:56 μμ »

Το όφελος που έχει το φροντιστήριο, αν παραιτηθείς, είναι ότι δε δίνει την αποζημίωση απόλυσης!

Και στις δύο περιπτώσεις που αναφέρεται η συνάδελφος πρόκειται για συμβάσεις ορισμένου χρόνου οπότε δεν τίθεται θέμα αποζημίωσης.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10812
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: καταναγκαστική παραίτηση και ΟΑΕΔ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 07, 2015, 09:53:02 μμ »
Και στις δύο περιπτώσεις που αναφέρεται η συνάδελφος πρόκειται για συμβάσεις ορισμένου χρόνου οπότε δεν τίθεται θέμα αποζημίωσης.
Σε ευχαριστούμε jak_13.

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: καταναγκαστική παραίτηση και ΟΑΕΔ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 07, 2015, 11:52:04 μμ »
Στα προγραμματα κοινωφελους ο εργοδοτης δεν μπορει να ενταχθει αν στο προηγουμενο χρονικο διαστημα εχει απολυσει υπαλληλους.Η παραμετρος αυτη υπαρχει για να μην απολυουν το υπαρχων προσωπικο αλλα να δημιουργουνται νεες θεσεις εργασιας.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: καταναγκαστική παραίτηση και ΟΑΕΔ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 08, 2015, 01:24:39 πμ »
Ακούγεται σαν κλασική περίπτωση νομοθεσίας που θεσπίζεται για να προστατεύσει τα δικαιώματα των εργαζόμενων αλλά δημιουργεί περισσότερα προβλήματα απ' όσα λύνει. Same old, same old.

Αποσυνδεδεμένος maya1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: καταναγκαστική παραίτηση και ΟΑΕΔ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 09, 2015, 08:49:09 μμ »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Το πρόβλημα μου όμως συνεχίζεται επειδή ο λογιστής μου ειπε οτι ηταν λάθος που με έβαλε να υπογράψω κανονικά τη λύση συμβασης και τώρα μου ξαναζητάει να την ακυρώσω για να υπογράψω εθελούσια αποχώρηση γιατι αφενος θα μπορουσα μεσα σε αυτή τη μια μερα να παω να καταθέσω τα χαρτια μου στον ΟΑΕΔ για να μπορώ να πάρω επίδομα... και αφετερου γιατι αμα δεχτούν να μου χορηγήσουν επιδομα ανεργιας απο τον ΟΑΕΔ (οπως μου είπε, "εξαρτάται απο την ευνοια του υπαλλήλου), μπορει να πάρω μειωμένο σε σχέση με αυτό που θα επαιρνα επειδη θα προσμετρηθούν τα ενσημα μονο του ενος φροντιστηριου...και σε γενικές γραμμές μου είπε να μην υπογράψω παραίτηση χωρις να του τη δείξω...

πιστευετε μπορω να πιέσω την κατάσταση καπως?

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: καταναγκαστική παραίτηση και ΟΑΕΔ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 09, 2015, 10:53:17 μμ »
Το χαρτί της απόλυσης το έχεις στα χέρια σου;

Στον ΟΑΕΔ ρώτησες τι ισχύει;

Το τι θα μπορούσες να είχες κάνει δεν έχει σημασία. Σημασία έχει το τι έκανες και πού βρίσκεσαι αυτή τη στιγμή.

Ίσως θα ήταν καλή ιδέα να μιλήσεις και με το λογιστή του εργοδότη σου.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: καταναγκαστική παραίτηση και ΟΑΕΔ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 09, 2015, 11:49:43 μμ »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Το πρόβλημα μου όμως συνεχίζεται επειδή ο λογιστής μου ειπε οτι ηταν λάθος που με έβαλε να υπογράψω κανονικά τη λύση συμβασης και τώρα μου ξαναζητάει να την ακυρώσω για να υπογράψω εθελούσια αποχώρηση γιατι αφενος θα μπορουσα μεσα σε αυτή τη μια μερα να παω να καταθέσω τα χαρτια μου στον ΟΑΕΔ για να μπορώ να πάρω επίδομα... και αφετερου γιατι αμα δεχτούν να μου χορηγήσουν επιδομα ανεργιας απο τον ΟΑΕΔ (οπως μου είπε, "εξαρτάται απο την ευνοια του υπαλλήλου), μπορει να πάρω μειωμένο σε σχέση με αυτό που θα επαιρνα επειδη θα προσμετρηθούν τα ενσημα μονο του ενος φροντιστηριου...και σε γενικές γραμμές μου είπε να μην υπογράψω παραίτηση χωρις να του τη δείξω...

πιστευετε μπορω να πιέσω την κατάσταση καπως?

Αν θέλεις τη γνώμη μου, να μην υπογράψεις δήλωση οικειοθελούς αποχώρησης είτε του τη δείξεις είτε όχι. Αν έχουν προβλήματα με τη χρηματοδότηση είναι κάτι που δεν αφορά εσένα και ας τα λύσουν μόνοι τους.
Ο νόμος είναι ξεκάθαρος. Η σύμβαση εργασίας ορισμένου χρόνου λύνεται αυτοδίκαια με τη λήξη του χρόνου που ορίζεται σε αυτήν. Η υπογραφή εκ μέρους σου δήλωσης οικειοθελούς αποχώρησης σημαίνει ότι κάνεις καταγγελία της σύμβασης με όλα τα επακόλουθα.
Επειδή δεν έχω δει τη σύμβαση για να ξέρω όλες τις λεπτομέρειες, θα ήταν καλό να έκανες μια επίσκεψη στην επιθεώρηση εργασίας.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: καταναγκαστική παραίτηση και ΟΑΕΔ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 10, 2015, 12:32:07 πμ »
Εκτός και αν θέλει ο εργοδότης να σε κρατήσει να σε πληρώσει και το καλοκαίρι και να συνεχίσεις την επόμενη χρονιά κανονικά. Διαφορετικά πρόκειται όντως για απάτη από την πλευρά του γιατί την επόμενη χρονιά δεν θα μπορεί να σε ξαναπροσλαβει.  Διώχνει εσένα για πιο φτηνό προσωπικό και σε εξαναγκάζει να παραιτηθεις γιατί δεν μπορεί να σε διώξει. Αν θες κάθεσαι εκεί και αξιωνεις μισθούς όλο το καλοκαίρι
Βέβαια αν η σύμβαση είναι ορισμένου χρόνου, λύνεται αυτοδικαια και δεν καταλαβαίνω τι πρόβλημα υπάρχει
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2015, 12:34:56 πμ από aghathi »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: καταναγκαστική παραίτηση και ΟΑΕΔ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 10, 2015, 03:32:00 πμ »
Εκτός και αν θέλει ο εργοδότης να σε κρατήσει να σε πληρώσει και το καλοκαίρι και να συνεχίσεις την επόμενη χρονιά κανονικά. Διαφορετικά πρόκειται όντως για απάτη από την πλευρά του γιατί την επόμενη χρονιά δεν θα μπορεί να σε ξαναπροσλαβει.  Διώχνει εσένα για πιο φτηνό προσωπικό και σε εξαναγκάζει να παραιτηθεις γιατί δεν μπορεί να σε διώξει. Αν θες κάθεσαι εκεί και αξιωνεις μισθούς όλο το καλοκαίρι
Αυτό τη συμφέρει όμως; Να απαιτήσει να μείνει στη δουλειά της όλο το καλοκαίρι, η οποία όμως είναι μερικής απασχόλησης, άρα ο μισθός της αυτομάτως μειώνεται στο μισό (αφού από την άλλη δουλειά έχει ήδη σταματήσει) χάνοντας έτσι και τις διακοπές της και το ταμείο ανεργίας;

Αποσυνδεδεμένος maya1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: καταναγκαστική παραίτηση και ΟΑΕΔ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 10, 2015, 10:06:58 πμ »
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!

Έκλεισα σήμερα ραντεβού με το λογιστή να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε. Τηλεφωνικά, ο λογιστής μου είπε να μην υπογράψω τίποτα γιατι κάτι δεν του πάει καλά.

Η ιδιοκτήτρια αρνείται να με "απολύσει" γιατί αυτό έρχεται ενάντια στους κανόνες του προγράμματος του ΟΑΕΔ. Μα μια μέρα πριν μπει στο προγραμμα με απέλυσε και μετά μόλις μπηκε αναθεώρησε, δεν είχε τότε διαβάσει τους κανόνες? Της ζητησα τα χαρτιά να τα δείξω στο λογιστή αλλά λέει οτι δεν τα έχει έτοιμα. Οπότε χάνω και το παραθυράκι να πεοηγηθεί η παραίτηση της απόλυσης

Το σκέφτηκα να της πω να με ξαναπροσλάβει αλλά αφενός εχω ήδη οργανώσει το καλοκαίρι μου και αφετέρου και να με απασχολήσει, θα είναι ελάχιστα τα χρήματα- δεν συγκρίνονται με τα περίπου 300e του επιδόματος.



Δεν μπορώ να καταλάβω αν υπάρχει κάποια υπόνοια απάτης στην όλη ιστορία

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160282
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 830
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 582
Σύνολο: 597

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.