*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2010  (Αναγνώστηκε 677526 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #490 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 07:08:35 μμ »
δεν είμαι σίγουρη αλλά μήπως εννοεί όχι μετάθεση πριν την τριετία; και μιλάει για απόσπαση σε διοικητική θέση όχι σε σχολείο. σε μπέρδεψα περισσότερο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:51:28 »

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #491 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 07:14:52 μμ »
δεν είμαι σίγουρη αλλά μήπως εννοεί όχι μετάθεση πριν την τριετία; και μιλάει για απόσπαση σε διοικητική θέση όχι σε σχολείο. σε μπέρδεψα περισσότερο;
Δεν με μπέρδεψες, γιατί κι εγώ αυτό συμπέρανα. Επειδή όμως θα είμαι νεοδιοριστέα του χρόνου, θα ήθελα να  ξέρω τι ακριβώς εννοεί. Θα μου πεις τέτοια ώρα, τέτοια λόγια...μάλλον κανείς δεν ξέρει με σιγουριά ???

Αποσυνδεδεμένος georgia_cs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #492 στις: Μάρτιος 03, 2010, 10:50:08 πμ »
Καλησπέρα σας,

θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τις αποσπάσεις. Απ'όσο γνωρίζω μπορούμε να κάνουμε αίτηση απόσπασης από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ για να αλλάξουμε νομό. Αυτό που δε γνωρίζω είναι αν μπορεί αυτό να γίνει πιο συγκεκριμένο. Για παράδειγμα ο νομός Λέσβου αποτελείται από τη Λήμνο και την Μυτιλήνη που γεωγρφικά δεν έχουν καμία σχέση ενώ ανήκουν στο ίδιο ΠΥΣΔΕ. Σ' αυτή την περίπτωση τί κάνεις? Το διακινδυνεύεις να θέλεις να πας στην Λήμνο και να σε στείλουν Μυτιλήνη ή και αντίστροφα? Μπορείς αυτό να το ξέρεις από πριν?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #493 στις: Μάρτιος 03, 2010, 11:05:53 πμ »
ΧΡΩΣΤΑΩ ΤΗΝ ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΘΕΣΗ. ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ; ΠΡΕΠΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΝΑ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΤΗΣΩ; ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΤΑΛΛΑΞΩ Ή ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΤΗΣΩ; ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΗΔΗ ΜΕ ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΕΝΤΟΣ ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΡΣΙΝΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ.
Σύμφωνα με το παρόν πλαίσιο, πρέπει να υπηρετήσεις την οργανική σου κάποια στιγμή για να έχεις δικαίωμα για αίτηση μετάθεσης. Σύμφωνα πάλι με το παρόν πλαίσιο, θεωρείται ότι την υπηρέτησες αν πάρεις απόσπαση σε γραφείο δευτεροβάθμιας ή στην κεντρική υπηρεσία του Υπεπθ ή σε κάποιο Ιεκ.
Όμως όλα αυτά μπορεί να αλλάξουν με το νέο νομοσχέδιο του Υπεπθ. Περίμενε την ανακοίνωσή του από βδομάδα.

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΞΑΝΑ ΣΕ ΦΟΡΕΑ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΒΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ; ΣΕ ΠΟΙΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ;
Μπορείς. Περίμενε τη νέα εγκύκλιο αποσπάσεων.

ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΤΟ ΕΝΙΑΙΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΑΠΟΣΠΑΣΕΩΝ; ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ; ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ ΣΤΟ INTERNET;
Αυτό δεν το γνωρίζω. Φαντάζομαι συνδέεται με το νέο ηλεκτρονικό σύστημα καταχώρησης των μεταθέσεων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:51:28 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #494 στις: Μάρτιος 03, 2010, 11:07:58 πμ »
Για παράδειγμα ο νομός Λέσβου αποτελείται από τη Λήμνο και την Μυτιλήνη που γεωγρφικά δεν έχουν καμία σχέση ενώ ανήκουν στο ίδιο ΠΥΣΔΕ. Σ' αυτή την περίπτωση τί κάνεις? Το διακινδυνεύεις να θέλεις να πας στην Λήμνο και να σε στείλουν Μυτιλήνη ή και αντίστροφα? Μπορείς αυτό να το ξέρεις από πριν?
Θα μιλήσεις με τη σχετική δευτεροβάθμια και συγκεκριμένα με τον αιρετό που είναι υπεύθυνος για τις αποσπάσεις για να σου πει ποιες είναι οι πιθανότητες.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #495 στις: Μάρτιος 03, 2010, 03:56:03 μμ »
Οι αποσπάσεις γίνονται από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ.Όταν πάρεις απόσπαση λοιπόν σε ΠΥΣΔΕ καλύπτεις κάποιο λειτουργικό κενό που θα προκύψει.Δυστυχώς δεν μπορείς να το κάνεις πιο συγκεκριμένο ούτε να το ξέρεις από πριν.Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το διακινδυνέψεις.

Οι αιρετοί μπορούν να σου πουν για τις πιθανότητες να πας Λήμνο αλλά να έχεις υπόψιν σου οτι είναι μόνο πιθανότητες γιατί κανένας δεν ξέρει ποιοι θα πάρουν απόσπαση μαζί με σένα , τις προτιμήσεις τους καθώς και ποιος θα προηγείται στις τοποθετήσεις.
Οπότε οπως και να έχει θα υπάρχει ρίσκο.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #496 στις: Μάρτιος 03, 2010, 11:05:35 μμ »
ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΤΟ ΕΝΙΑΙΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΑΠΟΣΠΑΣΕΩΝ; ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ; ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ ΣΤΟ INTERNET;
Αυτό δεν το γνωρίζω. Φαντάζομαι συνδέεται με το νέο ηλεκτρονικό σύστημα καταχώρησης των μεταθέσεων.

Πληροφοριακα

To "ΕΝΙΑΙΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΑΠΟΣΠΑΣΕΩΝ" που αναφερει η εγκυκλιος ειναι το γνωστο O.Π.Σ. (Ολοκληρωμενο Πληροφοριακο Συστημα Διαχειρισης Προσωπικου Α/θμιας & Δ/Θμιας Εκπ/σης) δια του οποιου γινεται εδω και χρονια η υποβολη και επεξεργασια των αιτησεων διορισμου, αποσπασης, αναπληρωσης, ωρομισθιας, συμμετοχης στον διαγωνισμο του ΑΣΕΠ (αυτο περυσι), η καταχωριση της προυπηρεσιας των ωρομισθιων/αναπληρωτων και εν γενει η διαχειριση των δεδομενων και των μονιμων και των αδιοριστων εκπαιδευτικων που υπεβαλαν αιτηση αναπληρωσης/ωρομισθιας.

Αντιθετα το E-Datacenter αποτελει μια νεα ηλεκτρονικη βαση δεδομενων που στηθηκε περυσι, αφορα μονον τους μονιμους εκπαιδευτικους και ισοδυναμει με την ηλεκτρονικη μορφη του προσωπικου φακελου του εκπαιδευτικου που τηρειται στο Γραφειο Εκπ/σης, ενω μεχρι τουδε εχει χρησιμοποιηθει για την καταχωριση και επεξεργασια των αιτησεων μεταθεσης (περυσι και φετος).
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος georgia_cs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #497 στις: Μάρτιος 05, 2010, 11:09:05 πμ »
Ευχαριστώ για τις προηγούμενες απαντήσεις!
Τώρα θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Στην αίτηση για απόσπαση θα πρέπει να αναφερθούνε οι λόγοι για τους οποίους την ζητάω. Οι δικοί μου λόγοι είναι οικονομικοί, καθώς στο μέρος που είμαι τώρα πρέπει να πληρώνω ενοίκιο και δεν μπορώ να ανταπεξέλθω οικονομικά, ενώ στην περιοχή που ζητάω (όπου όμως δεν έχω εντοπιότητα) έχω σπίτι για να μείνω και έτσι δε θα πληρώνω ενοίκιο. Θα πρέπει να καταθέσω και συνειμμένα δικαιολογητικά για να το αποδείξω ή απλά το δηλώνω? Και στην περίπτωσή μου ποια είναι αυτά τα δικαιολογητικά?

Αποσυνδεδεμένος kkalamat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #498 στις: Μάρτιος 05, 2010, 11:32:59 πμ »
Ευχαριστώ για τις προηγούμενες απαντήσεις!
Τώρα θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Στην αίτηση για απόσπαση θα πρέπει να αναφερθούνε οι λόγοι για τους οποίους την ζητάω. Οι δικοί μου λόγοι είναι οικονομικοί, καθώς στο μέρος που είμαι τώρα πρέπει να πληρώνω ενοίκιο και δεν μπορώ να ανταπεξέλθω οικονομικά, ενώ στην περιοχή που ζητάω (όπου όμως δεν έχω εντοπιότητα) έχω σπίτι για να μείνω και έτσι δε θα πληρώνω ενοίκιο. Θα πρέπει να καταθέσω και συνειμμένα δικαιολογητικά για να το αποδείξω ή απλά το δηλώνω? Και στην περίπτωσή μου ποια είναι αυτά τα δικαιολογητικά?

Συγνωμη για την παρεμβαση αλλα δεν νομιζω να τους πολυενδιαφερει στο υπουργειο δυστηχως αν εχεις να πληρωσεις το ενοικιο η οχι. εδω μας κοβουν ολοκληρο μισθο και δεν συγκινουνται....
δυστηχως οι αποσπασεις περιοριζονται σημαντικα και για να την παρεις θα πρεπει να εχεις "δοντι" γερο.ετσι μας καταντησανε.....μακαρι παντως να την παρεις!


Αποσυνδεδεμένος kkalamat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #499 στις: Μάρτιος 05, 2010, 11:35:49 πμ »
Ευχαριστώ για τις προηγούμενες απαντήσεις!
Τώρα θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Στην αίτηση για απόσπαση θα πρέπει να αναφερθούνε οι λόγοι για τους οποίους την ζητάω. Οι δικοί μου λόγοι είναι οικονομικοί, καθώς στο μέρος που είμαι τώρα πρέπει να πληρώνω ενοίκιο και δεν μπορώ να ανταπεξέλθω οικονομικά, ενώ στην περιοχή που ζητάω (όπου όμως δεν έχω εντοπιότητα) έχω σπίτι για να μείνω και έτσι δε θα πληρώνω ενοίκιο. Θα πρέπει να καταθέσω και συνειμμένα δικαιολογητικά για να το αποδείξω ή απλά το δηλώνω? Και στην περίπτωσή μου ποια είναι αυτά τα δικαιολογητικά?

Συγνωμη για την παρεμβαση αλλα δεν νομιζω να τους πολυενδιαφερει στο υπουργειο δυστηχως αν εχεις να πληρωσεις το ενοικιο η οχι. εδω μας κοβουν ολοκληρο μισθο και δεν συγκινουνται....
δυστηχως οι αποσπασεις περιοριζονται σημαντικα και για να την παρεις θα πρεπει να εχεις "δοντι" γερο.ετσι μας καταντησανε.....μακαρι παντως να την παρεις!



Αποδεικτικα χρειαζονται σιγουρα....το Ε9 για παραδειγμα ειμαι σιγουρος οτι χρειαζεται για να φαινεται το χαμηλο εισοδημα σου

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3648
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #500 στις: Μάρτιος 05, 2010, 11:47:29 πμ »
Ευχαριστώ για τις προηγούμενες απαντήσεις!
Τώρα θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Στην αίτηση για απόσπαση θα πρέπει να αναφερθούνε οι λόγοι για τους οποίους την ζητάω. Οι δικοί μου λόγοι είναι οικονομικοί, καθώς στο μέρος που είμαι τώρα πρέπει να πληρώνω ενοίκιο και δεν μπορώ να ανταπεξέλθω οικονομικά, ενώ στην περιοχή που ζητάω (όπου όμως δεν έχω εντοπιότητα) έχω σπίτι για να μείνω και έτσι δε θα πληρώνω ενοίκιο. Θα πρέπει να καταθέσω και συνειμμένα δικαιολογητικά για να το αποδείξω ή απλά το δηλώνω? Και στην περίπτωσή μου ποια είναι αυτά τα δικαιολογητικά?

Συγνωμη για την παρεμβαση αλλα δεν νομιζω να τους πολυενδιαφερει στο υπουργειο δυστηχως αν εχεις να πληρωσεις το ενοικιο η οχι. εδω μας κοβουν ολοκληρο μισθο και δεν συγκινουνται....
δυστηχως οι αποσπασεις περιοριζονται σημαντικα και για να την παρεις θα πρεπει να εχεις "δοντι" γερο.ετσι μας καταντησανε.....μακαρι παντως να την παρεις!



Συμφωνώ. Δεν νομίζω ότι οι οικονομικοί λόγοι είναι επαρκέις για να πάρεις απόσπαση. Θα σου πουν "Κυρία μου οι άλλοι πώς τα καταφέρνουν; Έτσι να τα καταφέρεις και εσύ!".... Ειδικά να οι αποσπάσεις περιοριστούν αισθητά, θα είναι ακόμα πιο δύσκολο....
Μακάρι να πάρεις απόσπαση, αλ΄λά και πάλι, ειδικά για την περίπτωση σου με τα 2 νησιά, δεν μπορείς να ξέρεις πού θα σε στείλουν, γιατί εξαρτάται από το πού θα ανοίξουν κενά, όπως και από το πόσοι άλλοι θα ζητήσουν να πάνε στο ίδιο μέρος. Είναι λίγο ΛΟΤΤΟ
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος georgia_cs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #501 στις: Μάρτιος 05, 2010, 11:58:48 πμ »
Παιδιά συμφωνώ ότι το υπουργείο μπορεί να πει ότι στην ίδια θέση βρίσκεται πολύς κόσμος που είναι αναγκασμένος να πληρώνει ενοίκιο, αλλά μετά αν το πάρουμε έτσι ποιο το νόημα των αποσπάσεων?

Θέλω να πω, εγώ μέχρι στιγμής είχα την εντύπωση πως οι αποσπάσεις λειτουργούν ως εξής: Προσπαθούν να καλύψουν τα κενά των σχολείων παράλληλα με τα αιτήματα των εκπαιδευτικών. Έτσι λοιπόν ΑΝ υπάρχει ένα κενό σε κάποιο μέρος και ΑΝ κάποιος θέλει να πάει εκεί τότε προκειμένου να καλυφθεί αυτό το κενό σε πηγαίνουν. Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι δεν υπάρχει ιδιαίτερα σοβαρός λόγος για να ζητάς την απόσπαση... σωστά? Αν εχω λάθος εντύπωση παρακαλώ πείτε μου!

Αποσυνδεδεμένος Kilgore

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Break on through to the other side...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #502 στις: Μάρτιος 05, 2010, 12:38:38 μμ »
Δυστυχώς, είσαι τελείως λάθος... Οι αποσπάσεις μας "τέλειωσαν". Ίσως όχι ολοκληρωτικά, αλλά κατά πολύ μεγάλο ποσοστό. Η υπουργός, με εντολή του υπουργείου Οικονομικών, θα στείλει ακόμα και τους τωρινούς αποσπασμένους στις οργανικές τους για να μην πληρώνει αναπληρωτές. Η επίκληση δικαιολογιών του στιλ "δεν μπορώ να πληρώσω το ενοίκιο στην επαρχία", μολονότι ακούγεται κατανοητή, μπροστά στην καταιγίδα περικοπών και λοιπών αλλαγών ακούγεται στα αυτιά τους "αστεία"...
"It's a basic truth of the human condition that everybody lies. The only variable is about what."

Αποσυνδεδεμένος anatrian

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #503 στις: Μάρτιος 05, 2010, 01:45:44 μμ »
Ευχαριστώ για τις προηγούμενες απαντήσεις!
Τώρα θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Στην αίτηση για απόσπαση θα πρέπει να αναφερθούνε οι λόγοι για τους οποίους την ζητάω. Οι δικοί μου λόγοι είναι οικονομικοί, καθώς στο μέρος που είμαι τώρα πρέπει να πληρώνω ενοίκιο και δεν μπορώ να ανταπεξέλθω οικονομικά, ενώ στην περιοχή που ζητάω (όπου όμως δεν έχω εντοπιότητα) έχω σπίτι για να μείνω και έτσι δε θα πληρώνω ενοίκιο. Θα πρέπει να καταθέσω και συνειμμένα δικαιολογητικά για να το αποδείξω ή απλά το δηλώνω? Και στην περίπτωσή μου ποια είναι αυτά τα δικαιολογητικά?

Ρε παιδιά ειστε σοβαροί?
Τι είναι αυτά που λέτε?
Απόσπαση επειδή δεν μπορώ να πληρώσω το ενοίκιο????
Να κάνουμε έρανο να σε βοηθήσουμε........
Η πραγματικότητα είναι μία ψευδαίσθηση που οφείλεται στην έλλειψη οινοπνεύματος.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160249
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 830
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 450
Σύνολο: 470

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.