*

Αποστολέας Θέμα: Απεργίας καταγγελίες  (Αναγνώστηκε 22661 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΕΡΓΙΑΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 26, 2010, 11:09:21 μμ »
...
Το πρόγραμμα μας διαμορφωθηκε ώστε να αναπληρωθουν όσες ώρες μπορούσαν και τα παιδιά να σχολασουν νωρίτερα.

...
Δηλ., έστω ότι ο απεργός είχε την 3η ώρα λογοτεχνία στο Β3 και ένας μη απεργός είχε μαθηματικά την 7η ώρα στο ίδιο τμήμα.
Μετά τη διαμόρφωση του προγράμματος ο δεύτερος έκανε το μαθημά του την 3η ώρα αντί για την 7η και το Β3 σχόλασε μία ώρα νωρίτερα. Αν έγινε αυτό δε βλέπω πρόβλημα.

OK, αφού δεν υπάρχει πρόβλημα, θα παρακαλούσα πολύ τους συναδέλφους απεργοσπάστες την επόμενη φορά που ο κλάδος θα κερδίσει κάτι- το οτιδήποτε- από τις κινητοποιήσεις του, να παραιτηθούν από το δικαίωμα να καρπωθούν την κατάκτηση αυτών που απήργησαν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΠΕΡΓΙΑΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:18:29 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3648
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΕΡΓΙΑΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 26, 2010, 11:11:50 μμ »
...
Το πρόγραμμα μας διαμορφωθηκε ώστε να αναπληρωθουν όσες ώρες μπορούσαν και τα παιδιά να σχολασουν νωρίτερα.

...
Δηλ., έστω ότι ο απεργός είχε την 3η ώρα λογοτεχνία στο Β3 και ένας μη απεργός είχε μαθηματικά την 7η ώρα στο ίδιο τμήμα.
Μετά τη διαμόρφωση του προγράμματος ο δεύτερος έκανε το μαθημά του την 3η ώρα αντί για την 7η και το Β3 σχόλασε μία ώρα νωρίτερα. Αν έγινε αυτό δε βλέπω πρόβλημα.

Η απεργία δεν γίνεται για να σχολάσουν τα παιδιά και κάποιο καθηγητές νωρίτερα. Η απεργία δημιουργεί αναστάτωση και έτσι είναι ένα μέσο πίεσης. Αν είναι να αναπληρώνονται οι ώρες και να σχολάνε κάποιοι νωρίτερα, δηλασή να έχουν χρόνο για καφέ, μαγείρεμα, βόλτα, διάβασμα (οτιδήποτε), χάνεται ένας από τους σκοπούς της απεργίας. Αν συμβαίνει αυτό, τότε οι απεργοί είναι οι βλάκες που απλά χάνουν τα 50 ευρώ και οι διεκδικήσεις τους πάνε στο βρόντο.
Εκέι, λοιπόν, είναι το πρόβλημα! Δεν γίνεται η απεργία για διευκόλυνση κανενός!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΕΡΓΙΑΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 26, 2010, 11:20:00 μμ »
Από πότε λοιπόν οι απεργοσπάστες βγαίνουν στα forum και ως <ταιλαίπωροι> εκφράζουν και τις απορίες τους ?


"ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΞΑΝΑΡΧΟΝΤΑΙ ''  (ακρως επικαιρο και επικινδυνο)

Αποσυνδεδεμένος solit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΕΡΓΙΑΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 26, 2010, 11:54:22 μμ »

Παιδια υπάχει πουθενα γραμμενο αυτό για τη μη συμπληρωση της κενης ωρας από απεργία, από το διευθυντή του σχολείου  με αντικατάσταση μαθηματος;;

Και που μπορούμε να το βρούμε; Να ξερουμε να το τρίβουμε στη μουρη μερικών....  Συναδελφων, διευθυντων κλπ...

Ευχαριστώ..
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 27, 2010, 12:00:53 πμ από solit »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΠΕΡΓΙΑΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:18:29 »

Αποσυνδεδεμένος πε04.04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΕΡΓΙΑΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 27, 2010, 12:22:29 πμ »
 ???
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 27, 2010, 01:59:39 πμ από πε04.04 »

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΕΡΓΙΑΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 27, 2010, 12:25:04 πμ »

Παιδια υπάχει πουθενα γραμμενο αυτό για τη μη συμπληρωση της κενης ωρας από απεργία, από το διευθυντή του σχολείου  με αντικατάσταση μαθηματος;;

Και που μπορούμε να το βρούμε; Να ξερουμε να το τρίβουμε στη μουρη μερικών....  Συναδελφων, διευθυντων κλπ...

Ευχαριστώ..

Δυστυχώς όχι...εγώ τουλάχιστον όσο και να έχω ψάξει δεν το έχω βρει. Πρόκειται προφανώς για άγραφο συνδικαλιστικό νόμο...

Μάλιστα, το αντίθετο συμβαίνει: όπως ανακάλυψα την τελευταία φορά που έθεσα τέτοιο θέμα, η σχετική εγκύκλιος αναφέρει ότι τα κενά πρέπει να καλύπτονται με ευθύνη του διευθυντή - χωρίς να κάνει διάκριση για το λόγο για τον οποίο δημιουργήθηκαν τα κενά. Αυτήν την εγκύκλιο έτριψαν στη δική μου μούρη ένας συνάδελφος (με τη μουρμούρα του διευθυντή ως μουσικό υπόβαθρο), με το πρόσθετο επιχείρημα ότι όχι μόνο είμαι αναίσθητος (που θέλω να ταλαιπωρούνται τα παιδιά στο σχολείο με κενά) αλλά και ανεύθυνος και αντισυναδελφικός (αφού δεν σκέφτομαι ότι όσο γίνονται κενά τα παιδιά κινδυνεύουν και άρα ποιος θα τα φυλάει εάν ας πούμε εκείνη την ημέρα αυτός που είχε εφημερία απεργεί; ο ταλαίπωρος συνάδελφος που ήρθε να κάνει τη δουλειά του(!!!) πρέπει να μου κάνει και την εφημερία απο πάνω και να κάτσει όλη τη μέρα στο σχολείο;;;; εεεεε;;;;).

Γι' αυτό καλά το'πε κάποιος παραπάνω... καλά μας κάνουνε. Δεν πρέπει να υπάρχει άλλος κλάδος που να γίνονται/λέγονται αυτά σε μέρα απεργίας....
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 27, 2010, 12:28:32 πμ από daffyduck »
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΕΡΓΙΑΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 27, 2010, 12:26:49 πμ »
Επειδή μερικές λέξεις τις έχετε διαγράψει από το λεξιλόγιο σας να σας τις θυμίσω Ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ που έκανε απεργία δεν είναι ούτε <άγιος> ούτε <κομπλεξικός>, είναι ΑΠΕΡΓΟΣ και όλοι οι υπόλοιποι είστε ΑΠΕΡΓΟΣΠΑΣΤΕΣ !!!.Από πότε λοιπόν οι απεργοσπάστες βγαίνουν στα forum και ως <ταιλαίπωροι> εκφράζουν και τις απορίες τους ?

Απο τότε που ο συγκεκριμμένος απεργει επί του ασφαλους συνάδελφε
αν ήταν αληθινός αριστερός ας ρευστοποιόύσε τα χωράφια του και ας τα μοίραζε στους ανεργους
ελεος πλεον
εμενα χιλια ευρω δεν μου φτανουν στο κωλονησι και επιπλεον εχω και τον καθε γονο να με απειλει επι του ασφαλους
επι πλεον οσο δικαιωμα του ειναι να αντιδρα με την πολιτικη που τον θρεφει τοσο δικαιωμα ειναι και αλλων να συμφωνουν
υποθετικα το τελευταιο παντα..

να δούμε λοιπόν τι θα κάνεις συνάδελφε, τώρα που τα 1.000 ευρώ θα γίνουν 700-800 με τα νέα μέτρα....

ΥΓ όταν λες ότι οι γονείς σε απειλούν επι του ασφαλούς;;;;;; τι εννοεί ο ποιητής;;;
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΕΡΓΙΑΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 27, 2010, 12:27:09 πμ »

Παιδια υπάχει πουθενα γραμμενο αυτό για τη μη συμπληρωση της κενης ωρας από απεργία, από το διευθυντή του σχολείου  με αντικατάσταση μαθηματος;;

Και που μπορούμε να το βρούμε; Να ξερουμε να το τρίβουμε στη μουρη μερικών....  Συναδελφων, διευθυντων κλπ...

Ευχαριστώ..

Δυστυχώς όχι...εγώ τουλάχιστον όσο και να έχω ψάξει δεν το έχω βρει. Πρόκειται προφανώς για άγραφο συνδικαλιστικό νόμο...

Μάλιστα, το αντίθετο συμβαίνει: όπως ανακάλυψα την τελευταία φορά που έθεσα τέτοιο θέμα, η σχετική εγκύκλιος αναφέρει ότι τα κενά πρέπει να καλύπτονται με ευθύνη του διευθυντή - χωρίς να κάνει διάκριση για το λόγο για τον οποίο δημιουργήθηκαν τα κενά. Αυτήν την εγκύκλιο έτριψαν στη δική μου μούρη οι "συνάδελφοι" αλλά και ο διευθυντής, με το πρόσθετο επιχείρημα ότι όχι μόνο είμαι αναίσθητος (που θέλω να ταλαιπωρούνται τα παιδιά στο σχολείο με κενά) αλλά και ανεύθυνος και αντισυναδελφικός (αφού δεν σκέφτομαι ότι όσο γίνονται κενά τα παιδιά κινδυνεύουν και άρα ποιος θα τα φυλάει εάν ας πούμε εκείνη την ημέρα αυτός που είχε εφημερία απεργεί; ο ταλαίπωρος συνάδελφος που ήρθε να κάνει τη δουλειά του(!!!) πρέπει να μου κάνει και την εφημερία απο πάνω και να κάτσει όλη τη μέρα στο σχολείο;;;; εεεεε;;;;).

Γι' αυτό καλά το'πε κάποιος παραπάνω... καλά μας κάνουνε. Δεν πρέπει να υπάρχει άλλος κλάδος που να γίνονται/λέγονται αυτά σε μέρα απεργίας....

Αποσυνδεδεμένος πε04.04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΕΡΓΙΑΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 27, 2010, 12:33:05 πμ »
γονος πλούσιων οικογενειών εννοω
Αν έχεις τους γονεις να σε θρεφουν κανε όσες απεργιες θες  ;D
αλλά αυτό είναι άλλο θεμα..

Παντως τη μη συμπληρωση ωραριου δεν τη γνωριζα ομολογουμένως
Ευχαριστω για τις απαντησεις

Παντως στη συμπληρωση δεν διευκολυνθηκαν καθολου οι καθηγητες. Εγω προσωπικα καθολου για διευκολυνση των παιδιων δεχτηκα και μονο

Μετά το συμβαν θα φοβαμαι τους κεφαλαιοαριστεριστες
ενώ πάντα σεβομαι τους αληθινους αγωνιστες
γιατι σεβονται τις αναγκες των συνανθρωπων τους

Αποσυνδεδεμένος solit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΕΡΓΙΑΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 27, 2010, 12:38:59 πμ »
Δυστυχώς όχι...εγώ τουλάχιστον όσο και να έχω ψάξει δεν το έχω βρει. Πρόκειται προφανώς για άγραφο συνδικαλιστικό νόμο...

Μάλιστα, το αντίθετο συμβαίνει: όπως ανακάλυψα την τελευταία φορά που έθεσα τέτοιο θέμα, η σχετική εγκύκλιος αναφέρει ότι τα κενά πρέπει να καλύπτονται με ευθύνη του διευθυντή - χωρίς να κάνει διάκριση για το λόγο για τον οποίο δημιουργήθηκαν τα κενά. Αυτήν την εγκύκλιο έτριψαν στη δική μου μούρη ένας συνάδελφος (με τη μουρμούρα του διευθυντή ως μουσικό υπόβαθρο), με το πρόσθετο επιχείρημα ότι όχι μόνο είμαι αναίσθητος (που θέλω να ταλαιπωρούνται τα παιδιά στο σχολείο με κενά) αλλά και ανεύθυνος και αντισυναδελφικός (αφού δεν σκέφτομαι ότι όσο γίνονται κενά τα παιδιά κινδυνεύουν και άρα ποιος θα τα φυλάει εάν ας πούμε εκείνη την ημέρα αυτός που είχε εφημερία απεργεί; ο ταλαίπωρος συνάδελφος που ήρθε να κάνει τη δουλειά του(!!!) πρέπει να μου κάνει και την εφημερία απο πάνω και να κάτσει όλη τη μέρα στο σχολείο;;;; εεεεε;;;;).

Γι' αυτό καλά το'πε κάποιος παραπάνω... καλά μας κάνουνε. Δεν πρέπει να υπάρχει άλλος κλάδος που να γίνονται/λέγονται αυτά σε μέρα απεργίας....

 Ε τότε τι  συζητάμε τόση ώρα ρε παιδιά; Προς τι το θέμα;; Αν υπάρχει εγκύκλιος που λέει τα αντίθετα και μεις έχουμε τον ..άγραφο νόμο και όποτε ψελλίζουμε κάτι να μας κάνουν τη μουρη ..κρεας;;;  :-\

Ο κλάδος και το αντικείμενό μας είναι ιδιαίτερα συνάδελφοι γι' αυτό και υπάρχουν οι διαφορες γνωμες, πρακτικές..
Είμαστε ιδιάζουσα περίπτωση.. Είναι επάγγελμα-λειτούργημα και παίζουν ειδικά πραγματα..

Δεν είμαστε ούτε εφοριακοί, ούτε ταξιτζήδες..

Ευχαριστώ Daffy...



Αποσυνδεδεμένος kolbis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή δε διδάσκεται ...... βιώνεται !!!
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΕΡΓΙΑΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 27, 2010, 12:41:33 πμ »
<<ενώ πάντα σεβομαι τους αληθινους αγωνιστες
γιατι σεβονται τις αναγκες των συνανθρωπων τους  >>
                                                                                                                                                                                                                                                                                                          και  αγωνίζονται γι αυτές απεργώντας και διαμαρτυρόμενοι

Αποσυνδεδεμένος argy77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΕΡΓΙΑΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 27, 2010, 12:47:12 πμ »
Επειδή μερικές λέξεις τις έχετε διαγράψει από το λεξιλόγιο σας να σας τις θυμίσω Ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ που έκανε απεργία δεν είναι ούτε <άγιος> ούτε <κομπλεξικός>, είναι ΑΠΕΡΓΟΣ και όλοι οι υπόλοιποι είστε ΑΠΕΡΓΟΣΠΑΣΤΕΣ !!!.Από πότε λοιπόν οι απεργοσπάστες βγαίνουν στα forum και ως <ταιλαίπωροι> εκφράζουν και τις απορίες τους ?

Απο τότε που ο συγκεκριμμένος απεργει επί του ασφαλους συνάδελφε
αν ήταν αληθινός αριστερός ας ρευστοποιόύσε τα χωράφια του και ας τα μοίραζε στους ανεργους
ελεος πλεον
εμενα χιλια ευρω δεν μου φτανουν στο κωλονησι και επιπλεον εχω και τον καθε γονο να με απειλει επι του ασφαλους
επι πλεον οσο δικαιωμα του ειναι να αντιδρα με την πολιτικη που τον θρεφει τοσο δικαιωμα ειναι και αλλων να συμφωνουν
υποθετικα το τελευταιο παντα..

Πάντως μπορεί να έγινες βιολόγος, αλλά τα Ελληνικά δεν τα κατέχεις (μάλλον οι καθηγητές-φιλόλογοι σου όταν ήσουν μαθήτρια, έκαναν πολλές απεργίες, αλλά ελπιζω τουλάχιστον να μην ταλαιπωρήθηκες και οι καθηγητές σου να αναπλήρωναν τα κενά)
ΕΚ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΟΥΣ είναι... (σ.σ. και γόνος είναι η ο απόγονος ή το μικρό ψάρι )

Και στο μείζον θέμα τώρα. Όπως είπε και ένας συνάδλφος πριν, αν τυχόν με τα μεροκάματα που χάνουμε εμείς οι απεργοί (δεν έχουμε όλοι χωράφια 1000%) επέλθουν αλλαγές υπέρ του κλάδου, θα ήταν έντιμο εκ μέρους σου να παραιτηθείς από τις τυχόν επιτυχίες της απεργίας στην οποία δε συμμετείχες.
Άλλωστε από ότι κατάλαβα, δε συμμερίζεσαι τον αγώνα μας και δεν μπορείς να θυσιάσεις ούτε 2-3 μεροκάματα προκειμένου να μη χάσεις μεσομακροπρόθεσμα μόνιμα τα 2-3 μεροκάματα από το μισθό σου

Σ.σ. Όσον αφορά τα Ελληνικά, είμαι καθηγητής θετικών επιστημών, αλλά βασικά πράγματα πρέπει όλοι να τα γνωρίζουμε. Τι θα μάθουμε στους μάθητες???
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 27, 2010, 12:49:30 πμ από argy77 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΕΡΓΙΑΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 27, 2010, 01:15:37 πμ »
εμενα χιλια ευρω δεν μου φτανουν στο κωλονησι και επιπλεον εχω και τον καθε γονο να με απειλει επι του ασφαλους

ΕΚ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΟΥΣ είναι... (σ.σ. και γόνος είναι η ο απόγονος ή το μικρό ψάρι )

Μάλλον εννοεί "γονιό".

Αποσυνδεδεμένος πε04.04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργίας καταγγελίες
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 27, 2010, 01:54:04 πμ »
όσο δικαιωμα σου είναι να απεργεις τόσο δικαιωμα μου είναι να μην απεργω
για τους δικους μου λογους ιδεολογιας

να προσβαλλεις και να ειρωνευεσαι δεν εχεις κανενα δικαιωμα
η φιλολογικη παρατηρηση δεκτη παντως ;)


ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ

να εισαι σιγουρος οτι θα παραιτηθω απο τις επιτυχιες της συγκεκριμμενης απεργιας αφου  δεν με επεισε οτι γίνεται προς όφελος του κλαδου
αυτα ας τα συζητησουμε σε αλλο θεμα ομως...

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 27, 2010, 02:06:00 πμ από πε04.04 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160225
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 777
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 470
Σύνολο: 484

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.