*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 708231 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2940 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 09:19:07 μμ »
Και στο φροντιστήριο βγάζουμε εκεί τις φωτοτυπίες και δεν τις πληρώνουμε!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:29:57 »

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2941 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 11:30:09 μμ »
 Για ένα παιδάκι που θα πάει Β' Δημοτικού με ΔΕΠ-Υ, τι πόσο θα θεωρούσατε ως λογική τιμή (ανά ώρα) για καθημερινό διάβασμα ? 

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2942 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 11:35:11 μμ »
20€

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2943 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 11:54:51 μμ »
Θελω να εκφρασω και εγω τη γνωμη μου βλεποντας λιγο παραπερα. Τα 5 και 7 ευρω ειναι τραγικες τιμες και σε καμια περιπτωση δεν ειμαι υπερ αυτων των τιμων (για ονομα του θεου). Ομως ας σκεφτομαστε ολοι το ποσοι ειναι ανεργοι και το ποσα ερχεται στον καθε γονιο το πακετο ξενη γλωσσα, φροντιστηριο , μπαλετο κλπ. Το λεω αυτο γιατι οταν ας πουμε στην τωρινη εποχη ζηταμε π.χ. 15ευρω σε μαθητη Α γυμνασιου, αν οι γονεις δεν ειναι φραγκατοι πιστεψτε με θα του κανετε-ουμε ιδιαιτερο για αλλα δυο χρονια και φυσικα οχι στο λυκειο μιας και δε θα μπορει να ανταποκριθει η οικογενεια οικονομικα. Με πιο λιγα λεφτα ισως οι γονεις το παλεψουν να του δωσουν ενα παραπανω εφοδιο (λυκειο-σχολη). Εγω προσωπικα μεχρι πριν μια τετραετια επαιρνα απο 15 εως 20ευρω την ωρα και ειχα καποια ιδιαιτερα. Τωρα πια ζηταω 25 ευρω το δυωρο (σχετικα λιγα, μιλαω κυριως για λυκειο και κατευθυνσεις μαλιστα). Δουλευω σιγουρα παραπανω ωρες απο οσο παλια αλλα βγαζω θα ελεγα τα ιδια λεφτα λογω περισσοτερων μαθητων. Και το καλο ειναι οτι κανενας γονιος δε μου εχει κανει παραπανο για πολλα λεφτα γιατι ακουνε ακομη και τωρα τιμες υψηλες (ισως βεβαια σε αυτο απλα να ειμαι τυχερος εγω). Οποτε ενα 10ευρω για Α γυμνασιου υπο συνθηκες δε το θεωρω τοσο τραγικο (αν ειδικα ειναι κοντα στο σπιτι και αν μπορει να γινει δυωρο και 20 ευρω πολυ καλυτερα). Εχουν μειωθει και οι συνταξεις των γιαγιαδων που συνεισφεραν. Προς θεου δε δινω συμβουλες και ισως ειμαι λαθος σαν σκεπτικο. Απλα και στο σχολειο ακουω ενα σωρο μαθητες να λενε θα παω επαλ γιατι τα φροντιστηρια θελουν ενα σωρο λεφτα.  Η ολη η παραπανω αναλυση φυσικα ειναι αντιπαιδαγωγικη απλα ειναι επικαιρη με το θεμα μας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:29:57 »

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2944 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 12:00:21 πμ »
 Ένα παιδί με Δεπυ θα χρειαστεί σίγουρα ένα δίωρο την ημέρα για διάβασμα δεδομένου ότι αφαιρείται συχνά και ότι χρειάζονται πολλά μικρά διαλείμματα, όπως και το ότι πολλές φορές συνυπάρχουν με τη διάσπασή του περαιτέρω μαθησιακές δυσκολίες οι οποίες δυσχεραίνουν ακόμα περισσότερο την προσπάθειά του για ανάγνωση, ορθογραφία, μαθηματικά κτλ. Αυτό βέβαια εξαρτάται και από το κάθε παιδί.
  Δεν ξέρω αν έχεις ξανακάνει μελέτη αλλά έχε υπόψιν ότι τις περισσότερες φορές δεν πληρώνεται με την "ώρα" αλλά με το "μήνα". Εγώ για δίωρη καθημερινή μελέτη σε παιδί με Δεπ-υ παίρνω 400 ευρώ το μήνα. Φέτος θα πάει Γ' Δημοτικού. Για ιδιαίτερο όμως ειδικής αγωγής θα χρεώσω 15-20 ευρώ την ώρα. Το ιδιαιτερο απαιτεί χρονοβόρα προετοιμασία στο σπίτι με ασκήσεις και στάθμιση ανα διαστήματα της προόδου του μαθητή σου. Η μελέτη σε παιδί με Δεπυ σαφώς χρειάζεται στρατηγικές μιας και το παιδί αφαιρείται συχνά ή δε βρίσκει κίνητρο για να ασχοληθεί με το διάβασμα, αλλά δεν απαιτεί σχεδιασμό διδασκαλίας/ασκήσεων από εσένα στο σπίτι σου αφού ουσιαστικά αυτό που έχεις να κάνεις είναι να το βοηθήσεις στην προετοιμασία της επόμενης μέρας, δηλαδή: να κάνει αντιγραφή, να μάθει την ορθογραφία του και την ανάγνωσή του και να κάνει καμιά φωτοτυπία γλώσσας ή μαθηματικών. Προς τα μέσα της χρονιάς θα πρέπει να αρχίσει να μαθαίνει απ'έξω και την προπαίδεια.
 

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2945 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 12:28:52 πμ »
Κάνω μάθημα εδώ και πολλά χρόνια σε παιδί με δεπ-υ οπότε γνωρίζω όσο γράφεις και έχει απόλυτο δίκιο. monogramma .

Στο καινούργιο λοιπόν παιδί, πρότεινα 10 την ώρα αρχικά και αν δούμε πως χρειάζεται παραπάνω από μία ώρα την ημέρα (τόσο μου ζητήθηκε αρχικά να του κάνω δλδ) να χαμηλώσουμε την τιμή. θεωρητικά θα πήγαινε πιστεύω γύρω στα 7-8. Άρα με το αρχικό ως 200 και με την προσαρμογή γύρω στα 300... μου φάνηκε νορμάλ.. δεν ξέρω προβληματίστηκα, καθώς μου είπε ότι είχε καλύτερη οικονομική πρόταση από άλλη συνάδελφο..Και ήθελα τη γνώμη σας. Καταλαβαίνω ότι είναι οι καιροί δύσκολοι...Λέτε ότι πρέπει να χαμηλώσουν κι άλλο? ότι ήταν υπερβολικά ?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2013, 12:42:10 πμ από eleni09 ΠΕ 02 »

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2946 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 01:00:34 πμ »
Νομίζω πως με μία ώρα την ημέρα είναι καλά τα 200 ευρώ/μηνα. Αλλά δε νομίζω να προλαβαίνετε να διαβάσετε..εγώ τουλάχιστον με το δικό μου δεν προλάβαινα. Χρειαζόμασταν 2 ώρες πάντα και τελειώναμε οριακά (και καμιά φορά δεν τελειώναμε κιόλας..). Η δουλειά που είχε για το σπίτι ήταν μειωμένη σε σχέση με τα άλλα παιδιά της τάξης, λόγω της απόφασης του ΚΕΔΔΥ και είχε και παράλληλη στήριξη στο σχολείο. Βέβαια, το δικό μου πέρα από Δεπυ έχει συνοσηρότητα και με πολλά άλλα πράγματα, οπότε γενικά ήταν δύσκολη η μελέτη..

Κοίταξε, όπως σου είπα τα χρήματα που συμφωνήσατε θεωρώ πως είναι καλα δεδομένης και της γενικοτερης οικονομικής κατάστασης. Απλά σκέφτομαι ότι είναι μονόδρομος η αναπροσαρμογή της ώρας..δηλαδή αναγκαστικά θα κάνετε παραπάνω γιατί δε θα βγαίνει αλλιώς..και τότε πρέπει να σκεφτείς σοβαρά τί θα ζητήσεις. Ίσως θα ήταν καλύτερο να τους προετοιμάσεις από τώρα για το πόσα χρήματα θα ήθελες σε περίπτωση που χρειαστείτε παραπάνω ώρες για να μη εκπλαγούν δυσάρεστα.. Τώρα βέβαια είναι και η χαμηλότερη οικονομική πρόταση που λες..τί να σου πω..εσύ ξέρεις πόσο ανάγκη έχεις αυτή τη στιγμή αυτό το ιδιαίτερο καλύτερα από τον καθένα εδώ μέσα και άρα εσύ θα το αποφασίσεις κιόλας..

Δεν ξέρω αν εσύ ζήτησες τη μία ώρα ή οι γονείς..Αλλά αν το έκαναν οι γονείς και το άφησαν "φλου" για μετά..τί να πω..εγώ θα προβληματιζόμουν..

καλή τύχη σε ότι και αν αποφασίσεις τελικά

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2947 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 01:31:36 πμ »
 :-\

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2948 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 01:39:52 πμ »
Μήπως θα ήταν καλύτερο να συζητήσετε από τώρα το τι θα κοστίσει αν χρειαστεί μία παραπάνω ώρα;

Αποσυνδεδεμένος pelazi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2949 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 11:21:16 πμ »
Σήμερα με πήραν τηλ για ιδιαιτερο α γυμνασιου (αρχαια, γλωσσα και ομηρο) για διδυμα κοριτσια. Δε μου έχει ξανατυχει και δεν ξερω τι τιμη να τους πω!!! το απογευμα εχω ραντεβου για να συζητησουμε!!! πειτε μου σας παρακαλω τι να κανω γιατι εχω πελαγωσει!!!!

Τσάμπα αγχωνομουν για την τιμη! Τελικα τους ειπα 16 € την ώρα και για τις δύο και τους φανηκε πολυ λογικη τιμη, αν σκεφτειτε οτι η δασκαλα που ειχαν περυσι για καθημερινο διαβασμα στο δημοτικό τους επαιρνε 15 € την ωρα,   ...αλλά το ιδιαίτερο το έχασα όταν στο τελος τους ειπα οτι ειμαι 2 μηνων εγκυος  :o :o  :o
Ο χρόνος είναι /πολύ αργός για όσους περιμένουν
                     /πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται
                     /πολύ σύντομος για όσους χαίρονται
                     /πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν
                     /και αιώνιος για όσους αγαπούν

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2950 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 11:50:29 πμ »
Ε ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ! :-o :-o :-o

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2951 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 12:02:54 μμ »
καλημέρα (επειδή θέλω να ενημερώσω φίλες με παιδια να ξέρουν περίπου τι τιμές υπάρχουν)

α. καθημερινό διάβασμα σε παιδί δημοτικού ΣΤ ( ώρες και τιμή)

Β. παιδιά σε γυμνάσιο για χημεία, βιολογία, μαθηματικά για Α, Β και Γ γυμνασίου (πόσες ώρες είναι αρκετές για τα μαθήματα αυτά σε κάθε τάξη Α-Β-Γ και τιμή

γ. βοηθήματα καλά για χημεία και μαθηματικά στο γυμνάσιο???

Μιλάμε για Αθήνα δυτικά προάστια....γονείς μεσαίου εισοδήματος

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2952 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 12:07:05 μμ »
pelazi ίσως να σκέφτηκαν ότι δε θα είσαι σε θέση να κάνεις μαθήματα μέχρι το τέλος της χρονιάς!

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2953 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 12:29:02 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.

Η πρόταση μου ήταν 10 ευρώ την ώρα για 1 ώρα καθημερινά. Άρα 200 το μήνα. αν πηγαίναμε στο 1,5 ή 2 ώρες κτλ η τιμή της είπα θα κατέβει στα 7-8 την ώρα, Άρα γύρω στα 300 περίπου.

 Τελικά μου είπε πως θα ξεκινήσει με άλλη συνάδελφο που της είπε κάτι πιο οικονομικό..  :/

Ήταν η προσφορά μου υπερβολική? και πόσο πιστεύετε πρέπει να κατεβάσουμε την τιμή? Το θέμα είναι και να έχουμε δουλειά αλλά και να μην ζητάμε κάτι υπερβολικό, καθώς όλοι βρισκόμαστε σε δύσκολη κατάσταση. Απλά δεν ξέρω , η συνάδελφος πόσο πιο κάτω κατέβηκε οικονομικά...? :/

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160317
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 724
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 644
Σύνολο: 659

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.