*

Αποστολέας Θέμα: Αργία η 25η Μαρτίου;  (Αναγνώστηκε 22727 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος olyadro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αργία η 25η Μαρτίου;
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 04, 2011, 02:33:51 μμ »

Απ΄την άλλη μπορεί να μη θεωρείς τον Δ/ντή κάποιον για να διατάξει ο,τιδήποτε ( μεταξύ μας κι εγώ το ίδιο νομίζω) αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε μπορεί να το κάνει. Αν διάβασες και την απάντηση που έδωσα στην  happiness  μπορεί να "διατάξει" και μάλιστα με τη βούλα του Προϊσταμένου και με τρόπο τέτοιο που θα το κάνεις γαργάρα. Υπό αυτή την έννοια, μπορεί να "διατάξει" λοιπόν.


Φοβάμαι ότι δεν έχεις καταλάβει κάτι σημαντικό. Ανώτερο όργανο στο σχολείο είναι ο σύλλογος διδασκόντων και όχι ο διευθυντής. Αν ο σύλλογος αποφασίσει κάτι, ο διευθυντής δεν μπορεί να κάνει τίποτα διαφορετικό. Και αν ο διευθυντής έχει ανάγκη την παρέμβαση του προϊστάμενου για να επιβάλει κάτι, τότε αμέσως χάνει το κύρος του και στο σχολείο του αλλά και στα μάτια της Διοίκησης, πράγμα που δεν τον ωφελήσει καθόλου και γι'αυτό θα το αποφύγει.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αργία η 25η Μαρτίου;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:29:06 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αργία η 25η Μαρτίου;
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 04, 2011, 03:17:54 μμ »
Σας διαβαζω και ξερετε τι παρατηρω? πως ολοι ενω κοπτομαστε για τα παιδια και να ειμαστε σωστοι ως παιδαγωγοι, δεν θελουμε καν να παμε στη παρελαση να τα δουμε. Σκεφτειτε τι θα πουν οι γονεις και τα παιδια αν δεν μας δουν. Σας ειπα και πιο πανω, εγω ως μαθητης μου άρεσε να βλεπω τους δασκαλους μου που ηρθαν να μας δουν. Αν αυτο σε καποιους δε λεει κατι, τοτε.....

και να σας πω, ελεος πια με το αν θα πρεπει να παραστουμε ή οχι.

Τωρα που το σκεπτομαι, πρώτη φορα πεφτει η 25 Μαρτιου Παρασκευη?
MARKOS μου λυπάμαι πολύ, αλλά πρέπει να διαφωνήσω (δεν μπορώ!  :P) Γιατί δηλαδή είναι μέρος του παιδαγωγικού μας έργου να παρακολουθήσουμε τους μαθητές να παρευλάνουν, ειδικά όταν την προηγούμενη μέρα τους έχουμε παρακολουθήσει (και χειροκροτήσει) να φέρνουν εις πέρας μία σχολική εορτή που κατά κανόνα περιλαμβάνει μεγαλύτερα επιτεύγματα εκ μέρους των παιδιών (θεατρικά, χορωδίες, απαγγελία κ.α.) από το να περπατάνε συγχρονισμένα;

και btw εμένα σαν μαθήτρια καθόλου δε με ένοιαζε εάν θα με δουν οι δάσκαλοί μου ή οι γονείς μου να παρευλαύνω. Η διαδικασία της παρέλασης μου δημιουργούσε άγχος (να τα κάνω σωστά) και ένα υποβόσκον αίσθημα ντροπής γιατί ήμουν πάντα (και παντού :) ) η πιο κοντή της τάξης και πάντα στην τελευταία γραμμή (μερικές φορές και μόνη μου). Ευτυχώς μετά το δημοτικό, που η δεξαμενή επιλογής των παρελαύνοντων αυξήθηκε, ο γυμναστής λόγω ύψους με σούταρε στην πρώτη πρόβα και με απάλλασε από την διαδικασία να πρέπει να αρνηθώ.

ΥΓ: σε αντίθεση με το τι φαίνεται πάντως, δεν είμαι αντίθετη στον θεσμό των παρελάσεων διότι δεν τις θεωρώ υπεύθυνες σαν θεσμό για την καραγκιοζοποίηση που έχουν πάθει. Απλά έχω μία λίγο διαφορετική εικόνα υλοποίησής τους.


κοιτα και για μενα δεν ηταν ο,τι καλυτερο και γιαυτο ηθελα να βλεπω τους δασκαλους μου ....εκει!
βλεπεις λοιπον πως το ιδιο πραγμα εχει διαφορετικες οπτικες.


olyadro,
και αφου αποφασιζει ο συλλογος διδασκοντων,δεν μας το λες τόσο καιρο, μονο μας πρηζουν   μερες τωρα με το αν ειναι υποχρεωτικο? και ζητανε το νόμο?....

ρε,... εδω, μας τρωνε τα λεφτα απο τα πνευματικα δικαιωματα και σεις κανετε θεμα αν θα πατε στη παρελαση?...(κοιτα προβλημα και αυτο?!!!)

υ.γ.  κοντουλα , ε ;;;  :P
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Αργία η 25η Μαρτίου;
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 04, 2011, 04:26:41 μμ »
Eγώ δεν θα σταθώ στο τυπικό και στο νομικό κομμάτι της υπόθεσης, γιατί για εμένα έχει μικρή αξία.

Κατ' αρχάς, όπως έχω πει ουκ ολίγες φορές, οι παρελάσεις είτε μας αρέσουν είτε όχι λόγω αρνητικών συνειρμών (π.χ στρατός, ολοκληρωτικά καθεστώτα) είναι ένας βιωματικός τρόπος διατήρησης της ιστορικής μνήμης. Βεβαίως, και θα μπορούσαμε να αλλάξουμε κάποια στοιχεία τους (π.χ το μηχανιστικό τρόπο βαδίσματος) ή και να τις αντικαταστήσουμε με κάτι καλύτερο. Δυστυχώς, όμως τα τελευταία χρόνια δεν ακούω καμία σχετική πρόταση. Αντιθέτως, βλέπω να κινούμαστε προς τον μαρασμό ακόμα και των σχολικών γιορτών και επίσης, σταδιακά να καλοαρέσει η ιδέα της κατάργησης των εορτασμών των ιστορικών επετείων σαν αναχρονιστικό κατάλοιπο του παρελθόντος.

Κι όμως, το σημαντικότερο ίσως κομμάτι της εκπαιδευτικής διαδικασίας είναι η καλλιέργεια της ιστορικής μνήμης και η διατήρηση της πολιτιστικής ταυτότητας. Διαφορετικά, θα μεγαλώνουν παιδιά-μονάδες, χωρίς καμιά αίσθηση κοινής πορείας στο χρόνο, καμία αλληλεγγύη, καμία διάθεση αγωνιστικότητας. Κι αυτό είναι πιο επικίνδυνο από το να μην ξέρουν νούμερα και γραμματική.

Η παρουσία του εκπαιδευτικού σε τέτοιου είδους διαδικασίες είναι απαραίτητη, όχι γιατί το απαιτεί κάποια διάταξη ή κάποιος ανώτερος, αλλά για δοθεί το μήνυμα στους μαθητές ότι πρόκειται για κάτι σημαντικό. Δηλ, είναι κορόιδο ο μαθητής που παρίσταται και οι εκπαιδευτικοί οι έξυπνοι που την κοπανάνε;

Μετά αναρωτιώμαστε γιατί οι Έλληνες κάθονται στους καναπέδες και χουζουρεύουν... Γιατί να μη λουφάρουν; Ας αντιδρούν οι αναχρονιστικοί επαναστάτες που νοσταλγούν το παρελθόν...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2011, 04:29:13 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αργία η 25η Μαρτίου;
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 04, 2011, 05:47:25 μμ »
 η apri τα λέει πάρα πολύ σωστά. Ο ρόλος του εκπ/κού δεν τελειώνει με το μάθημά του. Όπως σωστά είπε και ο Μάρκος, δεν μπορεί να υπάρχει εκπ/κός με βάρδιες : 8-11 και 11-2 ή να είσαι εκπ/κός στις εργάσιμες μέρες και στις επίσημες αργίες να είσαι κάτι άλλο. Αλλά νομίζω ξεφεύγουμε από το θέμα μας.

Η αρχική ερώτηση του thread ήταν αν είναι υποχρεωτικό βάσει των διατάξεων να πάει ο εκπ/κός στην παρέλαση και τι κυρώσεις μπορεί να έχει αν δεν πάει.
Εγώ σ΄αυτό προσπάθησα να απαντήσω - και μάλιστα από την πλευρά που το βλέπει η Διοίκηση. Το να αναλωνόμαστε σε κουβέντες του αν πρέπει ή δεν  πρέπει να γίνεται παρέλαση δεν απαντά στη βασική ερώτηση του thread.

 @ olyandro

Απ΄την άλλη μπορεί να μη θεωρείς τον Δ/ντή κάποιον για να διατάξει ο,τιδήποτε ( μεταξύ μας κι εγώ το ίδιο νομίζω) αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε μπορεί να το κάνει. Αν διάβασες και την απάντηση που έδωσα στην  happiness  μπορεί να "διατάξει" και μάλιστα με τη βούλα του Προϊσταμένου και με τρόπο τέτοιο που θα το κάνεις γαργάρα. Υπό αυτή την έννοια, μπορεί να "διατάξει" λοιπόν.


Φοβάμαι ότι δεν έχεις καταλάβει κάτι σημαντικό. Ανώτερο όργανο στο σχολείο είναι ο σύλλογος διδασκόντων και όχι ο διευθυντής. Αν ο σύλλογος αποφασίσει κάτι, ο διευθυντής δεν μπορεί να κάνει τίποτα διαφορετικό. Και αν ο διευθυντής έχει ανάγκη την παρέμβαση του προϊστάμενου για να επιβάλει κάτι, τότε αμέσως χάνει το κύρος του και στο σχολείο του αλλά και στα μάτια της Διοίκησης, πράγμα που δεν τον ωφελήσει καθόλου και γι'αυτό θα το αποφύγει.



Έχεις παρανοήσει κάτι βασικό νομίζω - ανώτερο όργανο στο Σχολείο είναι πράγματι ο Σύλλογος εφόσον αυτός συνέλθει για να αποφασίσει θέματα ΤΗΣ ΔΙΚΑΙΟΔΟΣΙΑΣ ΤΟΥ. (πχ αν  θα γίνει η εκδρομή του μήνα, ποιά ποινή θα δοθεί σε μαθητή κτλ). Ο Σύλλογος όμως δε μπορεί να αποφασίζει για τα  πάντα - πολύ περισσότερο δε όταν πρόκειται για άσκηση εκπ/κής πολιτικής ή διατάξεις  που ισχύουν Πανελλαδικά ( η παρέλαση αφορά ΟΛΑ τα σχολεία της χώρας όχι το κάθε ένα ξεχωριστά...άρα δε μπορει ο σύλλογος του χ σχολείου να αποφασίσει να  απέχει γιατί αν το κανει έχει υποπέσει στο πειθαρχικό αδίκημα της υπέρβασης της ιεραρχίας. - βλ. σχετικά τον υπαλληλικό κώδικα).

Επιπλέον, σε σχέση με αυτό που γράφεις για τους διευθυντές και τη σχέση τους με τους Προϊσταμένους - η εμπειρία δείχνει ότι κάθε άλλο παρά θα ενοχληθεί η Διοίκηση αν χρειαστεί να επέμβει. Πρόκειται για ένα Ιδιότυπο παιχνίδι εξουσίας : ο Δ/ντής δε θα πει "στείλε μου Προϊστάμενε ένα έγγραφο που να λέει αυτό"  θα πει "έχω το εξής θέμα με τα χ άτομα από το σύλλογό μου - δεν θέλουν να βρίσκονται στην Παρέλαση. Τους είπα μία, δυο, τρεις ότι πρέπει κι αυτοί λένε δε θα έρθουν. Θα στους στείλω για ΕΔΕ - ετοιμάσου!" (οπότε δείχνει ότι έχει πυγμή και διάθεση να διαχειριστεί το θέμα εκ των έσω, πράγμα αρεστό στη Διοίκηση)  Το επόμενο βήμα όμως ξέρεις ποιό θα είναι ; ο Προϊστάμενος να πει " άστο πάνω μου, σιγά μην τρέχουμε τώρα με ΕΔΕ, θα τους στείλω εγώ ένα εγγραφάκι που θα το φυσάνε και δε θα κρυώνει"

Αυτά τα λέω γιατί τα ζω εκ των έσω - έτσι λειτουργεί το σύστημα.

επίσης να απαντήσω στην αγαπημένη  Happiness που γράφει
.Λοιπόν bitch η διαφωνία μας δεν είναι επί της λειτουργίας της διοίκησης όπως την περιγράφεις, εκεί συμφωνούμε. Όντως αυτά τα δικονομίστικα είναι ψωμοτύρι για τις υπηρεσίες. Η διαφωνία μας είναι πιο "θεμελιακή". Εσύ είσαι της πεποίθησης ότι όλες οι εντολές της υπηρεσίας πρέπει να εκτελούνται, ακόμα κι αν έρχονται σε άμεση σύγκρουση με την κοινή λογική ή καταπατούν τα εργασιακά μας δικαιώματα ή είναι κατάφορα άδικες. Εγώ είμαι της πεποίθησης ότι κάθε εντολή και κάθε νόμος μπορεί να αμφισβητηθεί και να καταργηθεί στην πράξη.

Πράγματι έτσι είναι  - η διαφωνία μας είναι θεμελιακή. Ωστόσο δε λέω ότι όσοι θεωρειτε πως οι εντολές της διοίκησης δεν πρεπει να εκτελούνται όλες έχετε δίκιο ή άδικο. Είναι δικαίωμά σας να το πιστεύετε αυτό όπως και δικό μου να μην το πιστεύω απόλυτα (γιατί φυσικά όταν είναι προδήλως παράνομες οι αποφάσεις της Διοίκησης ξέρω κι εγώ να υπερασπιστώ τον εαυτό μου). Αυτό που λεω όμως είναι ότι, εφόσον κάποιες διατάξεις της Διοίκησης δεν είναι αρεστές, το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να οργανωθείτε ομαδικά και να ζητήσετε την αλλαγή τους. Εν προκειμένω, το να πει ο καθένας " δε μ΄αρέσει η παρέλαση και δεν πάω" δεν εγείρει κανένα γενικότερο ζήτημα παρά μόνο απέναντι στον ιδιο ως υπηρεσιακό παράπτωμα. Αν υπάρξει οργανωμένη κίνηση ( όπως το κίνημα Δεν πληρώνω ας πούμε) μπορεί κάτι να αλλάξει. Άρα, αυτό που λέω είναι ...οργανωθείτε και συσπειρωθείτε!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αργία η 25η Μαρτίου;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:29:06 »

Αποσυνδεδεμένος olyadro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αργία η 25η Μαρτίου;
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 04, 2011, 06:59:17 μμ »
Ο Σύλλογος δε θα αποφασίσει να απέχει από την παρέλαση, γιατί κάτι τέτοιο θα αντέβαινε το νόμο, αλλά θα αποφασίσει ποιοι θα συνοδεύσουν, όπως αναφέρει το διάταγμα που παρέθεσε ο Damien. Τώρα, αν είναι υποχρεωτικό να παρευρεθεί κάποιος και αν υπάρχουν κυρώσεις σε περίπτωση απουσίας του, πιστεύω πως υπάρχει μια σκόπιμη ασάφεια στην υπόθεση, γιατί αν η Διοίκηση παραδεχτεί πως είναι υποχρεωτικό για κάποιους υπαλλήλους της -τους εκπαιδευτικούς στην προκειμένη περίπτωση- να εργάζονται σε μέρα επίσημης αργίας, θα πρέπει να τους πληρώσει παραπάνω. Και όπως για τους μαθητές δεν υπάρχουν κυρώσεις και απουσίες αν λείψουν τη μέρα της παρέλασης, το ίδιο ισχύει και για τους εκπαιδευτικούς. Γι' αυτό κιόλας στις πόλεις συνοδεύουν μόνο ο διευθυντής και ο γυμναστής, ακριβώς γιατί δεν προβλέπονται κυρώσεις. Στα χωριά βέβαια, τα πράγματα είναι διαφορετικά. Θα "χτυπήσει" άσχημα στην τοπική κοινωνία να λείπουν οι καθηγητές από την παρέλαση των παιδιών. Και γι' αυτό συνοδεύουμε όλοι -οι μισοί στη μία γιορτή και οι μισοί στην άλλη-, ακριβώς επειδή θέλουμε να δώσουμε καλή εικόνα του σχολείου μας και όχι μας το λέει ο διευθυντής ή ο προϊστάμενος...

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αργία η 25η Μαρτίου;
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 04, 2011, 08:05:16 μμ »
Σας διαβαζω και ξερετε τι παρατηρω? πως ολοι ενω κοπτομαστε για τα παιδια και να ειμαστε σωστοι ως παιδαγωγοι, δεν θελουμε καν να παμε στη παρελαση να τα δουμε. Σκεφτειτε τι θα πουν οι γονεις και τα παιδια αν δεν μας δουν. Σας ειπα και πιο πανω, εγω ως μαθητης μου άρεσε να βλεπω τους δασκαλους μου που ηρθαν να μας δουν. Αν αυτο σε καποιους δε λεει κατι, τοτε.....

και να σας πω, ελεος πια με το αν θα πρεπει να παραστουμε ή οχι.

Τωρα που το σκεπτομαι, πρώτη φορα πεφτει η 25 Μαρτιου Παρασκευη?

Μάρκο να πηγαίνεις εσύ! Εγώ δεν υπάρχει περίπτωση να πάω ποτέ.. δεν πάνε να διατάζουν κλπ  :P
Μόνο στη σχολική γιορτή αξίζει (και πρέπει) να πάει κανείς και να τιμήσει και τη μέρα και τον κόπο των μαθητών (και μάλιστα εκεί αξίζει να βοηθήσει κανείς και στη διοργάνωση της γιορτής). Έχει έρθει η ώρα να καταργηθούν οι παρελάσεις των μίνι κλπ. Η ιστορική μνήμη διατηρείται με τη σωστή παιδεία και εκπαίδευση, με τη σωστή διδασκαλία της Ιστορίας μας και με διοργάνωση γιορτών και εκδηλώσεων που τιμούν την ημέρα. Τα υπόλοιπα καταντάνε καρναβάλια...
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αργία η 25η Μαρτίου;
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 04, 2011, 09:08:09 μμ »
σου απαντησε η apri, η bitch και αλλοι    και μαλιστα πολυυυυυυ ωραια!

Βρε, δεν αφηνετε τις ψευτοιδεολογιες, παλικαρια της ΕΟΚΑ, και μη μου πουλατε εμενα φυκια για μεταξωτες κορδελες! χαχαχα, απο τεμπελια δε θελετε να πατε και βαλτε το καλα στο ξερο σας το κεφαλι, απαξ, εφαπαξ και δια παντος, πως ιδιεολογιες επιλεκτικα δεν υπαρχουν. Οταν η Αννουλα σας καλουσε ΑΜΩ ή ωρομισθιους, φωναζατε και ομως πηγατε. Που ηταν βρε τοτε η ιδεολογια σας?
(με υφος Μαρκου παντα και με πολυ αγαπη!!)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2011, 09:10:03 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος meliti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Αργία η 25η Μαρτίου;
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 04, 2011, 09:12:56 μμ »
μ' αρέσει που κάποιοι αναρωτιούνται γιατί δε θέλουμε να πάμε στην παρέλαση...
μήπως γιατί είμαι 800 χιλιόμετρα μακριά απ το σπίτι μου εδώ και πολλά χρόνια και κάποια στιγμή πρέπει να δω και την οικογένειά μου;;
μήπως γιατί με έχουν αποσπάσει χωρίς τη θέλησή μου σε άλλη βαθίδα και άλλη πόλη χωρίς καν να μου πληρωνουν οδοιπορικά;;;
μήπως γιατί κάνω τον τουρίστα σε 3, 4, 5 σχολεία και δεν αισθάνομαι να ανήκω σε κανένα;;
μήπως γιατί έχω 200 μαθητές τους οποίους βλέπω 80 λεπτά την εβδομάδα και φυσικά δεν γνωρίζω κανέναν γονιό;;
μήπως γιατί οι μαθητές μου δεν έχουν ιδέα αν εκείνη τη μέρα είμαι στο δικό τους σχολείο;;;
μήπως γιατί του χρόνου θα είμαι σε άλλα σχολεία;;
μήπως γιατί κοντεύω να ξεχάσω ότι είμαι εκπαιδευτικός γιατί με απασχολεί περισσότερο αν θα μου φτάσουν τα λεφτά να πάω σούπερ μάρκετ;;
αυτά, πέρα από τα ιδεολογικά και τη διαφορά νοοτροπίας λόγω του ότι έχω μεγαλώσει σε μια πόλη 1.000.000 κατοίκων και δε με απασχόλησε ποτέ αν θα κάνω παρέλαση κι αν θα έρθουν στην Τσιμισκή οι καθηγητές μου (που εξάλλου όυτε εγώ πήγαινα, προτιμούσα να κοιμηθώ)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αργία η 25η Μαρτίου;
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 04, 2011, 09:20:56 μμ »
ολα αυτα τα προβληματα που μας απαριθμεις θα λυθουν με την αργια της 25ης Μαρτιου?


Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος meliti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Αργία η 25η Μαρτίου;
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 04, 2011, 09:29:47 μμ »
θα μπορέσω να πάω 2 μέρες στο σπίτι μου, μάρκο. αλλά αυτό που σου εξηγώ είναι ότι με όλα αυτά τα προβλήματα δεν έχεις τη διάθεση να κάνεις το κάτι παραπάνω για το σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αργία η 25η Μαρτίου;
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 04, 2011, 09:31:49 μμ »
Σε καταλαβαινω. Δε νομιζω να στο αρνηθουν αν το ζητησεις.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αργία η 25η Μαρτίου;
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 04, 2011, 09:52:42 μμ »
Ο Σύλλογος δε θα αποφασίσει να απέχει από την παρέλαση, γιατί κάτι τέτοιο θα αντέβαινε το νόμο, αλλά θα αποφασίσει ποιοι θα συνοδεύσουν, όπως αναφέρει το διάταγμα που παρέθεσε ο Damien. Τώρα, αν είναι υποχρεωτικό να παρευρεθεί κάποιος και αν υπάρχουν κυρώσεις σε περίπτωση απουσίας του, πιστεύω πως υπάρχει μια σκόπιμη ασάφεια στην υπόθεση, γιατί αν η Διοίκηση παραδεχτεί πως είναι υποχρεωτικό για κάποιους υπαλλήλους της -τους εκπαιδευτικούς στην προκειμένη περίπτωση- να εργάζονται σε μέρα επίσημης αργίας, θα πρέπει να τους πληρώσει παραπάνω.


μεταξύ άλλων λόγων ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ. Αυτό ακριβώς λέω τόσα ποστ τώρα. Αυτό είναι το σκεπτικό της διοίκησης. (καλώς ή κακώς). Επομένως αφού ούτως ή άλλως ο Σύλλογος θα αποφασίσει απο την αρχή της χρονιάς - στον λεγόμενο προγραμματισμό του έτους - ποιός θα πάει πότε και σε ποιά παρέλαση/γιορτή κτλ ( αν και αυτό ισχύει για την α/θμια ξαναλέω) γιατί γίνεται θέμα τώρα; Δηλώστε μία απο΄τις δύο γιορτές και λήγει εκεί βρε παιδιά.
το ότι είμαστε ιδεολογικά αντίθετοι με κάτι δε σημαίνει ότι έτσι απο μόνοι μας σηκώνουμε ένα μπαϊράκι και όποιον πάρει ο χάρος.
Κι εγώ είμαι ιδεολογικα αντίθετη με το να πριμοδοτουνται με δύο επιπλέον μόρια οι αποσπασμένοι σε γραφεία και δ/νσεις εκπ/κοι αλλά αυτό τι σημαίνει; ότι όταν περνάω τις αιτήσεις μετάθεσής τους πρέπει να πάρω πρωτοβουλία απο μόνη μου και να τους αφαιρέσω αυτά τα μόρια; Αν όμως μαζευτούμε πολλοί και το κάνουμε ζήτημα ίσως και να καταφέρουμε να το αλλάξουμε αυτό το καθεστώς.

απαντώντας στη meliti θα συμφωνήσω αρχικά με τον Μάρκο - σε ελάχιστες περιπτώσεις θα σου αρνηθούν αν το ζητήσεις ευγενικά. Τώρα αν πέσεις στην περίπτωση οκ, κι αυτο το σενάριο παίζει. Αλλά καθαρά διοικητικά τώρα - δε σου λέω τη δική μου άποψη σου εκφράζω αυτά που μπορεί να σου αντιτάξει ο χ διευθυντής, προϊστάμενος, διοικητικός κτλ - μπορεί κανείς να σου πει  τα εξής :
α. δε σε διορίσανε 800χλμ μακριά από το σπίτι σου αν εσύ δεν δήλωσες την περιοχή διορισμού απο μόνη σου - άρα εις γνώση σου
β. ο εκπ/κος είναι δημόσιος υπάλληλος και κατ΄αυτή την έννοια υπηρετεί το δημόσιο συμφέρον - όχι το δικό του. Άρα δεν προκύπτει απο κάπου ότι το σχολειο πρέπει να "υποκλιθεί" στις όποιες οικογενειακές ανάγκες του εκπ/κού.
γ. το ότι σε έχουν αποσπάσει σε άλλη βαθμίδα εκπ/σης φρόντισαν να το καλύψουν απο τις διατάξεις του 3848 και άρα όσο και να μη σου αρέσει αυτοί είναι καλυμμένοι..
δ. αν δεν γνωρίζεις κανέναν γονιό μπορεί κάποιος να αντιτάξει ότι στην παρέλαση είναι καλή ευκαιρία να το κάνεις.
ε. αν του χρόνου θα είσαι σε άλλο σχολείο δε σε νομιμοποιεί να μην προσφέρεις υπηρεσία στο σχολείο στο οποίο βρίσκεσαι φέτος. Δηλαδή, με το ίδιο σκεπτικό δε θα αναλάβεις υπεύθυνη τμήματος γιατί του χρόνου θα είσαι αλλού;
και με το ίδιο σκεπτικό οι αναπληρωτές και οι ωρομίσθιοι δεν πρέπει να δουλεύουν καθόλου;
στ. αν τα λεφτά δε θα σε φτάσουν να πας σουπερ μάρκετ θα σε φτάσουν να βγάλεις εισητήρια πήγαινε- έλα για να καλύψεις τα 800χλμ που σε χωρίζουν από την οικογένεια;

ανθρώπινα φυσικά και δε συμφωνώ με τα παραπάνω αλλά η Διοίκηση δεν έχει πάντα ανθρώπινο πρόσωπο.

όσο για τη νοοτροπία που λες, εντάξει, εγώ μεγάλωσα στο εξωτερικό ωστόσο όταν πήγα Λύκειο - στην Αθήνα πια, δλδ μια πόλη τότε 3000000 κατοίκων - πολύ γούσταρα που θα έκανα παρέλαση μπροστά στον πρόεδρο της δημοκρατίας και θα τιμούσα μ΄αυτόν τον τρόπο τους προγόνους μου. Αυτό δε σημαίνει ότι όλοι οι συμμαθητές μου αισθάνοταν το ίδιο - αλλά αυτόματα δε σημαίνει και ότι ΔΕΝ το αισθάνοταν.

τέλοσπάντων, νομίζω η συζήτηση είναι πλέον ατελέσφορη. Σας εύχομαι καλό βράδυ καθώς εγώ θα βγω να τσακίσω κανα κρεατικό με την παρέα μου. Να στε καλά και καλό τριήμεροοοοο!!!! :) :) :) :) :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αργία η 25η Μαρτίου;
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 04, 2011, 10:34:10 μμ »
ολα αυτα τα προβληματα που μας απαριθμεις θα λυθουν με την αργια της 25ης Μαρτιου?





χαχαχαχαχα :)

Αποσυνδεδεμένος L.a.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αργία η 25η Μαρτίου;
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 05, 2011, 01:17:42 πμ »
Το νοημα της στρατιωτικης παρελασης ειναι να κανουν επιδειξη δυναμης τα καθε ειδους καθεστωτα
προς τον εξωτερικο και εσωτερικο εχθρο..Δηλαδη, ''κοιταξτε τι πειθαρχημενο αγερωχο στρατο
και τι πολεμικο εξοπλισμο εχω, μην τολμησετε να κουνηθειτε...''
Καπου εκει κολλησαν και τους μικρους μαθητες, για να δειξουν
οτι η νεα γενια ειναι οι μελλοντικοι μαχητες, ετοιμοι κι αυτοι να σκοτωσουν και να σκοτωθουν
οταν ερθει η ωρα τους...(Κατι σαν τα βιντεο που βλεπουμε με δωδεκαχρονους ταλιμπαν να ριχνουν
πυραυλους stinger η με τα κοριτσακια καλυμμενα με μπουργκα να λενε οτι θα μαρτυρησουν για την πιστη τους..)
Στην Ελλαδα σημερα, δεν εχουμε δικτατορικο καθεστως(τουλαχιστον οχι της παραδοσιακης μορφης δηλ. φασιστικο, κομμουνιστικο, ισλαμικο, κλπ)
Δεν ξερω αν σημερα εχει καποιο νοημα  η στρατιωτικη παρελαση, παντως σιγουρα η μαθητικη δεν εχει κανενα...
Δεν ειναι τιποτα περισσοτερο, οπως προαναφερθηκε κιολας, αpo ενα καρναβαλι σαν το μεθαυριανο...
Μεθαυριο το καρναβαλι θα περιεχει παγανιστικα στοιχεια με προσθηκη καποιων χριστιανικων,
την 25η θα εχει εθνικιστικα με προσθηκη μπολικου lifestyle...
Και δυστυχως η εικονα που βγαινει προς τα εξω ειναι μια νεολαια ανιστορητη, γεματη αμερικανια,
τοποθετημενη βαση υψους(''ψηλοι-κοντοι'' η πιο σωστα ''οι μαχιμοι μπροστα''),
να πιθηκιζει παριστανοντας τον οργανωμενο στρατο και ενα τσουρμο γονεις,
δεκα φορες πιο ασχετους απο τα παιδια τους, να φουσκωνουν απο εθνικη υπερηφανεια...
Θελω να ελπιζω οτι η τελευταια εικονα που περιεγραψα, τεινει σημερα να γινει μειοψηφια..
Δυστυχως ομως η πλειοψηφια γονιων μαθητων και ισως και εκπαιδευτικων
θεωρει κορυφωση πατριωτισμου και τιμης σ'αυτους που αγωνιστηκαν, αυτο το καρναβαλι...
Οσον αφορα το διοικητικο κομματι, νομιζω οτι το συγκεντρωτικο μοντελο της δημοσιας διοικησης στην ελλαδα,
εχει μετατρεψει την παρουσια των εκπαιδευτικων στην παρελαση σε προαιρετικη,
και λειτουργει κατι σαν ενα ειδος εθιμικου δικαιου..δηλαδη, μπορει σε ενα μικρο χωριο της Μανης π.χ.
να πανε ολοι οι εκπαιδευτικοι ανεξαρτητως αν ειναι υποχρεωμενοι, ενω σε ενα μεγαλο δημο της Αθηνας π.χ.
πανε κανα δυο που χρειαζονται και οι υπολοιποι καθονται σπιτι τους και κοιμουνται...
Προσωπικα, αποφευγω να παω στην παρελαση γιατι διαφωνω με αυτες για τους
λογους που ανεφερα στην αρχη του ποστ, αλλα αν υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος
(π.χ. υπηρεσιακη αναγκη, ιδιαιτερες τοπικες συνθηκες, απαιτηση απ' τους μαθητες μου, κλπ)
τοτε φοραω τα καλα μου ρουχα, το καλο μου χαμογελο και συμμετεχω στο πανηγυρι...  8) 8)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160023
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 684
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 592
Σύνολο: 594

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.