*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)  (Αναγνώστηκε 396374 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος askou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #364 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 05:24:36 μμ »
Με βάση αυτά που γράφονται στην ιστοσελίδα του ΔΟΑΤΑΠ, θα πρέπει να αναγνωρίζεται, αλλά ακόμη δεν έχουν βγει οι φουρνιές από Τορίνο και Σοφια. Σε κανά μήνα από Τορίνο και και κατά Μάρτη από Σόφια, θα φανεί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:55:25 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3648
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #365 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 05:26:18 μμ »
Με βάση αυτά που γράφονται στην ιστοσελίδα του ΔΟΑΤΑΠ, θα πρέπει να αναγνωρίζεται, αλλά ακόμη δεν έχουν βγει οι φουρνιές από Τορίνο και Σοφια. Σε κανά μήνα από Τορίνο και και κατά Μάρτη από Σόφια, θα φανεί.

Πότε ξεκίνησαν και θα βγάλουν τέτοια εποχή αποφοίτους;;;;
Δεν ξεκινάνε Σεπτέμβρη, άντε Οκτώβρη; Ή έχει και ενδιάμεση έναρξη;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Lothlorien

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #366 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 06:10:15 μμ »
για οποιον ακομη ενδιαφερεται: πηγα σημερα στον ΔΟΑΤΑΠ για πληροφοριες για το συγκεκριμενο μεταπτυχιακο και μου ξεκαθαρησαν οτι δεν προκειτε να αναγνωρισουν τον τιτλο εφοσον δεν πραγματοποιουντε 28 ωρες εβδομαδιαιως. επισης μου ειπαν πως τους πιασανε να μοιραζουν πλαστα χαρτια που λενε πως οι φοιτητες μενουν στη Σοφια και πως βαζουν παρουσιες χωρις να παρισταντε. . τους μεσαζοντες τους αποκαλεσαν κοινως αλητες. τα ιδια μου ειπαν και για το παρεμφερες μεταπτυχιακο στην Ιταλια. οσο για τα παιδια που ηδη φοιτουν, δυστυχως .. γελαστηκανε. στην ερωτηση μου πως θα ξεχωρισουν ενα παιδι που εμενε Σοφια απο ενα αλλο που πηγαινοερχοταν η απαντηση ηταν σαφης: πολυ ευκολα.
Παρόλα αυτά στους φετινούς πίνακες αναπληρωτών πιθανότατα υπάρχουν συνάδελφοι που τους έχει αναγνωριστεί το μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής από τη Βουλγαρία ή κάποιο άλλο πάλι με μεσάζοντα που δίνει παιδαγωγική επάρκεια από την Ιταλία. Αυτοί έχουν ήδη κληθεί και δουλεύουν σε ειδικά σχολεία. Τι θα γίνει λοιπόν με αυτούς;

Αποσυνδεδεμένος kasperidis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #367 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 06:29:57 μμ »
αν πας Σοφια για ενα χρονο τοτε δεν εχει κανενα λογο το ΔΟΑΤΑΠ να μη σου αναγνωρισει το μεταπτυχιακο, επειδη δηλαδη ειναι συμβατικο ΠΡΕΠΕΙ  να παρακολουθεις. υπαρχουν αλλα εξ αποστασεως που αναγνωριζονται που ομως διαρκουν περισοτερα χρονια και μαλλον κοστιζουν και περισοτερο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:55:25 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3648
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #368 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 06:30:19 μμ »
για οποιον ακομη ενδιαφερεται: πηγα σημερα στον ΔΟΑΤΑΠ για πληροφοριες για το συγκεκριμενο μεταπτυχιακο και μου ξεκαθαρησαν οτι δεν προκειτε να αναγνωρισουν τον τιτλο εφοσον δεν πραγματοποιουντε 28 ωρες εβδομαδιαιως. επισης μου ειπαν πως τους πιασανε να μοιραζουν πλαστα χαρτια που λενε πως οι φοιτητες μενουν στη Σοφια και πως βαζουν παρουσιες χωρις να παρισταντε. . τους μεσαζοντες τους αποκαλεσαν κοινως αλητες. τα ιδια μου ειπαν και για το παρεμφερες μεταπτυχιακο στην Ιταλια. οσο για τα παιδια που ηδη φοιτουν, δυστυχως .. γελαστηκανε. στην ερωτηση μου πως θα ξεχωρισουν ενα παιδι που εμενε Σοφια απο ενα αλλο που πηγαινοερχοταν η απαντηση ηταν σαφης: πολυ ευκολα.
Παρόλα αυτά στους φετινούς πίνακες αναπληρωτών πιθανότατα υπάρχουν συνάδελφοι που τους έχει αναγνωριστεί το μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής από τη Βουλγαρία ή κάποιο άλλο πάλι με μεσάζοντα που δίνει παιδαγωγική επάρκεια από την Ιταλία. Αυτοί έχουν ήδη κληθεί και δουλεύουν σε ειδικά σχολεία. Τι θα γίνει λοιπόν με αυτούς;

Το ΔΟΑΤΑΠ διατηρεί (νομίζω) το δικαίωμα να ανακαλέσει τίτλους, αν αποδειχτεί ότι δεν αποκτήθηκαν με το "σωστό" τρόπο....

Επίσης, ΑΝ έχει αναγνωριστεί για μία χρονιά, αυτό δεν σημαίνει ότι θα είναι για πάντα αναγνωρισμένο....Ανά πάσα στιγμή μπορεί να αρθεί η αναγνώριση και ενώ οι παλιοί απόφοιτοι κατέχουν ένα αναγνωρισμένο μεταπτυχιακό, επόμενοι να μην μπορούν να το αναγνωρίσουν...

Και στπο ΔΟΑΤΑΠ, αν υποβάλεις χαρτιά για αναγνώριση και αποριφθεί, δεν έχεις δικαίωμα να υποβάλεις και άλλη φορά (το δηλώνεις στην υπεύθυνση δήλωση, ότι δεν έχεις υποβάλει ξανά χαρτιά για αναγνώριση του ίδιου τίτλου)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος maGe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #369 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 06:37:50 μμ »
Παντως εχω ακουσει οτι παιδια εχουν κανει μεταπτυχιακο σε ελληνικα πανεπιστημια και πηγαιναν μονο 2 φορες την εβδομαδα. Μη νομιζουμε οτι εδω ενα μεταπτυχιακο ειναι π[ιο δυσκολο.... :-X

Αποσυνδεδεμένος Lothlorien

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #370 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 06:58:43 μμ »
για οποιον ακομη ενδιαφερεται: πηγα σημερα στον ΔΟΑΤΑΠ για πληροφοριες για το συγκεκριμενο μεταπτυχιακο και μου ξεκαθαρησαν οτι δεν προκειτε να αναγνωρισουν τον τιτλο εφοσον δεν πραγματοποιουντε 28 ωρες εβδομαδιαιως. επισης μου ειπαν πως τους πιασανε να μοιραζουν πλαστα χαρτια που λενε πως οι φοιτητες μενουν στη Σοφια και πως βαζουν παρουσιες χωρις να παρισταντε. . τους μεσαζοντες τους αποκαλεσαν κοινως αλητες. τα ιδια μου ειπαν και για το παρεμφερες μεταπτυχιακο στην Ιταλια. οσο για τα παιδια που ηδη φοιτουν, δυστυχως .. γελαστηκανε. στην ερωτηση μου πως θα ξεχωρισουν ενα παιδι που εμενε Σοφια απο ενα αλλο που πηγαινοερχοταν η απαντηση ηταν σαφης: πολυ ευκολα.
Παρόλα αυτά στους φετινούς πίνακες αναπληρωτών πιθανότατα υπάρχουν συνάδελφοι που τους έχει αναγνωριστεί το μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής από τη Βουλγαρία ή κάποιο άλλο πάλι με μεσάζοντα που δίνει παιδαγωγική επάρκεια από την Ιταλία. Αυτοί έχουν ήδη κληθεί και δουλεύουν σε ειδικά σχολεία. Τι θα γίνει λοιπόν με αυτούς;

Το ΔΟΑΤΑΠ διατηρεί (νομίζω) το δικαίωμα να ανακαλέσει τίτλους, αν αποδειχτεί ότι δεν αποκτήθηκαν με το "σωστό" τρόπο....

Επίσης, ΑΝ έχει αναγνωριστεί για μία χρονιά, αυτό δεν σημαίνει ότι θα είναι για πάντα αναγνωρισμένο....Ανά πάσα στιγμή μπορεί να αρθεί η αναγνώριση και ενώ οι παλιοί απόφοιτοι κατέχουν ένα αναγνωρισμένο μεταπτυχιακό, επόμενοι να μην μπορούν να το αναγνωρίσουν...

Και στπο ΔΟΑΤΑΠ, αν υποβάλεις χαρτιά για αναγνώριση και αποριφθεί, δεν έχεις δικαίωμα να υποβάλεις και άλλη φορά (το δηλώνεις στην υπεύθυνση δήλωση, ότι δεν έχεις υποβάλει ξανά χαρτιά για αναγνώριση του ίδιου τίτλου)
Αν όμως συνάδελφοι κλήθηκαν ως αναπληρωτές εξαιτίας ενός μεταπτυυχιακού που ενδεχομένως να ανακληθεί, τι θα γίνει με την προυπηρεσία που απέκτησαν;

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #371 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 07:04:02 μμ »
Συγνώμη συνάδελφοι, αλλά αυτό το μεταπτυχιακό δεν έχει αναγνωριστεί!

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #372 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 07:28:43 μμ »
Συγνώμη συνάδελφοι, αλλά αυτό το μεταπτυχιακό δεν έχει αναγνωριστεί!
ετσι ειναι αφου δεν εχει αναγνωριστει ακομα δεν μπορει καποιοι να πηγαν αναπληρωτες με το συγκεκριμμενο εκτος βεβαια εαν ειναι στη λιστα λογω σεμιναριων και το κανουν τωρα το μεταπτυχιακο με την προοπτικη της αναγνωρισης

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #373 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 07:29:57 μμ »
συναδελφοι διαβασα παραπανω οτι ο ΔΟΑΤΑΠ πηρε θεση για το μεταπτυχιακο στη βουλγαρια.συγγνωμη αλλα ο ιδιος οργανισμος δεν το αναγνωρισε?ο,τι θελουμε λεμε?η μονη μεχρτι στιγμης θεση του ΔΟΑΤΑΠ ειναι η επισημη αναγνωριση του μεταπτυχιακου.τι να πω...αλλα λεει κι αλλα αναγνωριζει?επισης επειδη οι περισσοτεροι εργαζονται εσχετως αν αναγνωριστει αυτο το μετπατυχιακο τα ελαστικης μορφης μεταπτυχιακα ειναι μια πραγματικοτητα για ολους οσους εργαζονται και δεν εχουν χρονο για πολυτελειες.εδω δινονται αμφιβολης ποιοτητας πτυχια αυτο μας πειραξε?ευχαριστω
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #374 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 07:33:01 μμ »
συναδελφοι διαβασα παραπανω οτι ο ΔΟΑΤΑΠ πηρε θεση για το μεταπτυχιακο στη βουλγαρια.συγγνωμη αλλα ο ιδιος οργανισμος δεν το αναγνωρισε?ο,τι θελουμε λεμε?η μονη μεχρτι στιγμης θεση του ΔΟΑΤΑΠ ειναι η επισημη αναγνωριση του μεταπτυχιακου.τι να πω...αλλα λεει κι αλλα αναγνωριζει?επισης επειδη οι περισσοτεροι εργαζονται εσχετως αν αναγνωριστει αυτο το μετπατυχιακο τα ελαστικης μορφης μεταπτυχιακα ειναι μια πραγματικοτητα για ολους οσους εργαζονται και δεν εχουν χρονο για πολυτελειες.εδω δινονται αμφιβολης ποιοτητας πτυχια αυτο μας πειραξε?ευχαριστω
πρεπει το συγκεκριμμένο να ειναι ιδιο με το συμβατικο δηλαδη να εχει τις ιδιες ωρες παρακολουθησης και τους ιδιους καθηγητες και αλλα , το γεγονος οτι το δοαταπ δεν το κατονομαζει αλλα κανει διαχωριμο σε αυτο που γινεται και στο αντιστοιχο συμβατικο , αυτο σημαινει οτι δεν το κατατασσει σε καμμια κατηγορια, δηλαδη ουτε εξ αποστασεως ουτε συμβατικο, σου λεει οτι αναγνωριζει το συμβατικο που γινεται εκει στη βουλγαρικη γλωσσα Τωρα εαν το θεωρει εξ αποστασεως τοτε δεν υπαρχει αντιστοιχο τμημα στο ανοιχτο για το αναγνωρισει ως ισοτιμο...............προσοχη!!!!!!!!!!!!για να μην με παρξηγησετε, δεν προσπαθω να αποθαρρύνω καποιον να παει , απλα παραθετω τον κιδυνο

Αποσυνδεδεμένος sofnik78

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #375 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 09:47:34 μμ »
Για δείτε και εδώ http://www.uncol.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1186&catid=34
έχει την απόφαση αναγνώρισης του εν λόγω μεταπτυχιακού!

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #376 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 10:25:28 μμ »
Mα αυτό για το οποίο μιλάμε ξεκίνησε φέτος.Πως έχει αναγνωριστεί κιόλας?

Αποσυνδεδεμένος dimik

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 808
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #377 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 10:45:29 μμ »
Το ΔΟΑΤΑΠ ισχυριζεται πως επίσημη αποφαση μπορει να δημοσιευσει μονο οταν ερθει το πρωτο μεταπτυχιακό στα χερια για αναγνωριση.
Και αλλα μεταπτυχιακα γινονται μονο σκ και εορτες, αλλα εκεινα δεν τους πειραζουν??μονο της Βουλγαρίας τους ενοχλεί???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160428
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 820
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 371
Σύνολο: 372

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.