*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)  (Αναγνώστηκε 566144 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #798 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 05:51:11 μμ »
25-11-2013 τα μαθηματα, συμφωνα με το https://el-gr.facebook.com/iekverias

Γνωριζει κανεις σχετικα με τον τροπο επιλογης ιδιας ειδικοτητας διαφορετικου κλαδου?
π.χ. ΠΕ19 -20
Πηγαινει εναλλαξ ή αναλογα με τα μορια?
Περισυ πώς ακριβως γινοταν η επιλογη?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2013, 05:52:42 μμ από Κοροιδο »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:35:52 »

Αποσυνδεδεμένος elenaaaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #799 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 11:36:48 πμ »
Γεια σας
για τα ιεκ οαεδ καλούν τηλεφωνικά ή έχουν αναρτήσει κάποια λίστα στο εκάστοτε ιεκ με ποιους τελικά θα έχουν ώρες;

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος catwoman23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #800 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 01:12:15 μμ »
Γεια σας
για τα ιεκ οαεδ καλούν τηλεφωνικά ή έχουν αναρτήσει κάποια λίστα στο εκάστοτε ιεκ με ποιους τελικά θα έχουν ώρες;

Ευχαριστώ


τηλεφωνικως και ξεκινανε απο δευτερα τα μαθηματα

Αποσυνδεδεμένος giompempeka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #801 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 01:21:31 μμ »
Συνάδελφοι μήπως  μπορείτε να με ξεμπλέξετε λιγάκι?Με ειδοποίησαν( τηλεφωνικά) από ιεκ οαεδ  και μου είπαν οτι μπορούν να μου δώσουν μέχρι 10 ώρες σύμφωνα με την υπουργική απόφαση καθώς είμαι στις πρώτες θέσεις του πίνακα...τα ερωτήματα μου είναι τα εξής...1)είμαι άνεργη οπότε θα πρέπει να κόψω το ταμείο ανεργίας;....2)πληρωνόμαστε κανονικά κάθε μήνα;...3)έχουμε ασφάλιση στο ικα και πόσα ένσημα περίπου παίρνουμε;...4)ποιό είναι το ωρομίσθιο;Θα εκτιμούσα τη βοήθεια σας...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:35:52 »

Αποσυνδεδεμένος menmas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......................
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #802 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 01:23:36 μμ »
έμαθα ότι λόγω καθυστερήσεων έναρξης και κτλ,κτλ, ήρθε λέει ΄σημερα φιρμάνι ότι οι βδομάδες θα γίνουν 10 και όχι 14 όπως είναι κανονικά γιατί δεν προλαβαίνουμε. Αυτό όμως σημαίνει ότι θα γίνονται παραπάνω ώρες στα μαθήματα ανα βδομάδα. Έτσι λέει θα αναγκαστούν να πάρουν πιο πολύ κόσμο γιατί οι ήδη υπάρχοντες δεν μπορούν να αναλάβουν πάνω απο δέκα ώρες έτσι και αλλιώς. Το επιβεβαιώνει κανείς άλος αυτό?  Τα μαθήματα και μένα μου έιπαν ξεκινάνε Δευτέρα.

Αποσυνδεδεμένος phni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
  • Φύλο: Άντρας
  • πε 17.02
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #803 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 01:27:08 μμ »
Συνάδελφοι μήπως  μπορείτε να με ξεμπλέξετε λιγάκι?Με ειδοποίησαν( τηλεφωνικά) από ιεκ οαεδ  και μου είπαν οτι μπορούν να μου δώσουν μέχρι 10 ώρες σύμφωνα με την υπουργική απόφαση καθώς είμαι στις πρώτες θέσεις του πίνακα...τα ερωτήματα μου είναι τα εξής...1)είμαι άνεργη οπότε θα πρέπει να κόψω το ταμείο ανεργίας;....2)πληρωνόμαστε κανονικά κάθε μήνα;...3)έχουμε ασφάλιση στο ικα και πόσα ένσημα περίπου παίρνουμε;...4)ποιό είναι το ωρομίσθιο;Θα εκτιμούσα τη βοήθεια σας...
1)με 10 ωρες κοβεις το ταμειο 2)στην αρχη αργουν λιγο μετα καθε μηνα 4)περιπου 10 με 12ε καθαρα
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 20, 2013, 01:32:01 μμ από phni »

Αποσυνδεδεμένος menmas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......................
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #804 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 01:30:30 μμ »
Συνάδελφοι μήπως  μπορείτε να με ξεμπλέξετε λιγάκι?Με ειδοποίησαν( τηλεφωνικά) από ιεκ οαεδ  και μου είπαν οτι μπορούν να μου δώσουν μέχρι 10 ώρες σύμφωνα με την υπουργική απόφαση καθώς είμαι στις πρώτες θέσεις του πίνακα...τα ερωτήματα μου είναι τα εξής...1)είμαι άνεργη οπότε θα πρέπει να κόψω το ταμείο ανεργίας;....2)πληρωνόμαστε κανονικά κάθε μήνα;...3)έχουμε ασφάλιση στο ικα και πόσα ένσημα περίπου παίρνουμε;...4)ποιό είναι το ωρομίσθιο;Θα εκτιμούσα τη βοήθεια σας...

10 ώρες είναι το ανώτερο που μπορείς να έχεις σε ΙΕΚ ΟΑΕΔ. Αν είσαι άνεργή εννοείται θα πρέπει να το κόψεις το ταμείο ανεργίας. Οι πρώτες πληρωμές αργούν να ξεκινήσουν. Για να καταλάβεις Δουλέυαμε απο Οκτ και η πρώτη Πληρωμή ήταν λίγο πριν τα Χριστούγεννα. Μετά κάθε μήνα (30-40 μέρες)  πληρώνεσαι. Αντιλαμβάνεσαι είσαι με΄σα κανα δυο μήνες αλλά δεν σε χαλάει γιατί θα είναι Ιούνης-Ιούλης και ακόμα θα πληρώνεσαι ... Δεν τα χάνεις τα χρήματα και δεν τα πληρώνουν όλα μαζί στο τέλος όπως κάνανε παλια στα ΙΕΚ του ΟΕΕΚ. Ασφάλιση έχουμε ΙΚΑ και παίρνεις ένσημο  όσες μέρα δουλέυεις. το ωρομίσθιο πέρισυ ήτνα 15.50 μεικτά αν θυμάμαι καλά. (Εδώ αν κάποιος θυμάται καλύτερα ας με διορθώσει )

Αποσυνδεδεμένος menmas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......................
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #805 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 01:31:16 μμ »
Σωστά!Με πρόλαβες!!! :)

Αποσυνδεδεμένος giompempeka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #806 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 01:35:03 μμ »
1)με 10 ωρες κοβεις το ταμειο 2)στην αρχη αργουν λιγο μετα καθε μηνα 4)περιπου 10 με 12ε
σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου...και επειδή μάλλον γνωρίζεις....θα μπορούσες να μου πεiς αν αυτές οι ώρες ισχύουν για όλο το χρόνο ή στο τέλος του εξαμήνου αξιολογούμαστε ξανά όπως στα δ.ιεκ και παίρνουμε εκ νέου ώρες;Σαν συνθήκες διδασκαλίας-πρόγραμμα-ύλη κτλ ισχύει ότι και στα δ.ιεκ?Για την ασφάλιση γνωρίζεις κάτι;Καταιγισμός ερωτήσεων αλλά είναι η πρώτη φορά που θα συνεργαστώ...

Αποσυνδεδεμένος phni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
  • Φύλο: Άντρας
  • πε 17.02
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #807 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 01:39:52 μμ »
σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου...και επειδή μάλλον γνωρίζεις....θα μπορούσες να μου πεiς αν αυτές οι ώρες ισχύουν για όλο το χρόνο ή στο τέλος του εξαμήνου αξιολογούμαστε ξανά όπως στα δ.ιεκ και παίρνουμε εκ νέου ώρες;Σαν συνθήκες διδασκαλίας-πρόγραμμα-ύλη κτλ ισχύει ότι και στα δ.ιεκ?Για την ασφάλιση γνωρίζεις κάτι;Καταιγισμός ερωτήσεων αλλά είναι η πρώτη φορά που θα συνεργαστώ...
για ολο τον χρονο μεχρι ιουνιο αλλα μπορει να γινει τροποποιηση σε ωρες.τα ιδια με τα δ.ιεκ

Αποσυνδεδεμένος giompempeka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #808 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 01:42:06 μμ »
για ολο τον χρονο μεχρι ιουνιο αλλα μπορει να γινει τροποποιηση σε ωρες.τα ιδια με τα δ.ιεκ
Σωστά!Με πρόλαβες!!! :)
ευχαριστώ πολύ!Μήπως θα μπορούσες να ''διαφωτίσεις''και τις υπόλοιπες απορίες μου;Δηλαδή αν μου δώσουν τελικά λιγότερο απο 10 ώρες διατηρώ το ταμείο;

Αποσυνδεδεμένος phni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
  • Φύλο: Άντρας
  • πε 17.02
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #809 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 01:45:21 μμ »
για να κρατησεις το ταμειο πρεπει να εχεις μεχρι 12 ημερομισθια το μηνα και περνεις την αναλογια απο το ταμειο λεγετε σποραδικη

Αποσυνδεδεμένος giompempeka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #810 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 01:50:41 μμ »
για να κρατησεις το ταμειο πρεπει να εχεις μεχρι 12 ημερομισθια το μηνα και περνεις την αναλογια απο το ταμειο λεγετε σποραδικη
αυτό ομολογώ πως δεν το γνωρίζω επειδή φέτος πρώτη φορά βρέθηκα να μην έχω κύρια απασχόληση...έχω και 9 ώρες στα δ.ιεκ στο σύνολο(σε 2 διαφορετικά)...οπότε με καλύπτει λες η σποραδική?Σαν μια πρώτη εικόνα αν μπορείς να μου πεις..θα απευθυνθώ βέβαια και στον οαεδ....

Αποσυνδεδεμένος phni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
  • Φύλο: Άντρας
  • πε 17.02
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #811 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 02:17:40 μμ »
ενα ημερομισθιο ειναι για μια μερα ασχετα αν εχεις 1 η 5 ωρες .οποτε δεν πρεπει να δουλευεις πανω απο τρεις μερες την βδομαδα αναλογα και των μηνα παντως

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159991
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 432
Σύνολο: 441

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.