*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)  (Αναγνώστηκε 566177 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1358 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 11:37:09 πμ »
 

Η πιστοποίηση απαιτείται για όλα τα προγράμματα ενηλίκων ειτε είναι χρηματοδοτούμενα από κρατικούς φορείς είτε συγχρηματοδοτούμενα.

 Ναι έχεις δίκιο!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:34:31 »

Αποσυνδεδεμένος DK

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1359 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 12:17:40 μμ »
Ναι έχεις δίκιο!
Τοτε οι αναθεσεις που θα γινουν θα ειναι ακυρες γιαυτους που δεν ειναι πιστοποιημενοι?

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1360 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 09:25:16 μμ »
Τοτε οι αναθεσεις που θα γινουν θα ειναι ακυρες γιαυτους που δεν ειναι πιστοποιημενοι?

Από 1.9.2015 η πιστοποιημένη εκπαιδευτική επάρ−
κεια αποτελεί προϋπόθεση προκειμένου εκπαιδευτής να
μετάσχει σε χρηματοδοτούμενο από δημόσιους πόρους
πρόγραμμα της μη τυπικής εκπαίδευσης.»

Στο N.4283/2014 αρθ. 12 παρ. 7  αυτά έλεγε, τώρα δε ξέρω τα υπόλοιπα ...

Αποσυνδεδεμένος DK

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1361 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 10:31:07 πμ »
Τα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ πότε θα ξεκινήσει το εξάμηνο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:34:31 »

Αποσυνδεδεμένος Edu13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1362 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 11:32:25 πμ »
http://prntscr.com/8s9gmt όλοι!

Όπως "όλοι" (αν και διαφωνώ με την γενικοποίηση σου, ο καθένας έστειλε ότι του φώτισε και κατέληξε στην ανάλογη λίστα) έτσι κι εγώ έστειλα άρτια τα δικαιολογητικά μου με βεβαίωση ανεργίας του ΟΑΕΔ και υπεύθυνη δήλωση. Ξάφνου βρέθηκα στη λίστα των δημοσίων υπαλλήλων. Έχασα την προθεσμία ενστάσεων διότι ήμουν ανηποψίαστη και σίγουρη οτι θα είμαι αν οχι πρώτη, από τους πρώτους της λίστας (κάτοχος μεταπτυχιακού, διδακτορικού, ξένη γλώσσα C2, άνεργη κ.τ.λ.) Δεν πήγε καν το μυαλό μου ότι δεν είμαι στη σωστή λίστα. Το κατάλαβα αργά, επικοινώνησα με τον διευθυντή και μου είπε οτι έκανα λάθος στην αίτηση και μάρκαρα ένα κουτάκι που ρωτούσε αν είμαι δημ. Υπάλληλος (!!!). Όπως "όλοι" γνωρίζετε, δεν υπήρχε πουθενά αυτό το κουτάκι στην αίτηση. Το αποτέλεσμα: τελείως αυθαίρετα βρέθηκα σε λάθος λίστα και έχω 12,5 μόρια παραπάνω από τον πρώτο της λίστας ανέργων που όλως τυχαίως δουλεύει κάθε χρόνο στα ίδια ΙΕΚ.

Σας τα λέω για να γνωρίζετε, να είστε υποψιασμένοι οι καινούργιοι για το τι συμβαίνει.
Ήταν χρήσιμες οι πληροφορίες σας και σας ευχαριστώ!
Καλή τύχη σε όλους!


Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1363 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 12:03:47 μμ »
Όπως "όλοι" (αν και διαφωνώ με την γενικοποίηση σου, ο καθένας έστειλε ότι του φώτισε και κατέληξε στην ανάλογη λίστα) έτσι κι εγώ έστειλα άρτια τα δικαιολογητικά μου με βεβαίωση ανεργίας του ΟΑΕΔ και υπεύθυνη δήλωση. Ξάφνου βρέθηκα στη λίστα των δημοσίων υπαλλήλων. Έχασα την προθεσμία ενστάσεων διότι ήμουν ανηποψίαστη και σίγουρη οτι θα είμαι αν οχι πρώτη, από τους πρώτους της λίστας (κάτοχος μεταπτυχιακού, διδακτορικού, ξένη γλώσσα C2, άνεργη κ.τ.λ.) Δεν πήγε καν το μυαλό μου ότι δεν είμαι στη σωστή λίστα. Το κατάλαβα αργά, επικοινώνησα με τον διευθυντή και μου είπε οτι έκανα λάθος στην αίτηση και μάρκαρα ένα κουτάκι που ρωτούσε αν είμαι δημ. Υπάλληλος (!!!). Όπως "όλοι" γνωρίζετε, δεν υπήρχε πουθενά αυτό το κουτάκι στην αίτηση. Το αποτέλεσμα: τελείως αυθαίρετα βρέθηκα σε λάθος λίστα και έχω 12,5 μόρια παραπάνω από τον πρώτο της λίστας ανέργων που όλως τυχαίως δουλεύει κάθε χρόνο στα ίδια ΙΕΚ.

Σας τα λέω για να γνωρίζετε, να είστε υποψιασμένοι οι καινούργιοι για το τι συμβαίνει.
Ήταν χρήσιμες οι πληροφορίες σας και σας ευχαριστώ!
Καλή τύχη σε όλους!
Εγώ απλά σας έστειλα ένα μέρος της προκήρυξης που λέει πως είναι στα απαραίτητα δικαιολογητικά και αυτά που αναφέρει … θέλει προσοχή καλά κάνετε και μας ενημερώνετε...
 

Αποσυνδεδεμένος Edu13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1364 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 12:27:14 μμ »
Εγώ απλά σας έστειλα ένα μέρος της προκήρυξης που λέει πως είναι στα απαραίτητα δικαιολογητικά και αυτά που αναφέρει … θέλει προσοχή καλά κάνετε και μας ενημερώνετε...

Ναι φυσικά, και σε ευχαριστώ που το παρέθεσες γιατί το έψαχνα!

Αποσυνδεδεμένος Edu13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1365 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 12:33:18 μμ »
Ξέρει κάποιος, τα 10 μόρια για παιδαγωγική επάρκεια τα παίρνουν όσοι είναι από σχολές ΑΕΙ που έχουν παρακολουθήσει επιτυχώς μαθήματα παιδαγωγικά, όπως θεατρολόγοι, εικαστικοί κ.λ.? Ή πρέπει να έχεις εξτρα επιμόρφωση?

Αποσυνδεδεμένος Edu13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1366 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 01:40:22 μμ »
Από 1.9.2015 η πιστοποιημένη εκπαιδευτική επάρ−
κεια αποτελεί προϋπόθεση προκειμένου εκπαιδευτής να
μετάσχει σε χρηματοδοτούμενο από δημόσιους πόρους
πρόγραμμα της μη τυπικής εκπαίδευσης.»

Στο N.4283/2014 αρθ. 12 παρ. 7  αυτά έλεγε, τώρα δε ξέρω τα υπόλοιπα ...


http://www.sediek.gr/site/

Αποσυνδεδεμένος efang

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1367 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 11:20:05 μμ »
Όπως "όλοι" (αν και διαφωνώ με την γενικοποίηση σου, ο καθένας έστειλε ότι του φώτισε και κατέληξε στην ανάλογη λίστα) έτσι κι εγώ έστειλα άρτια τα δικαιολογητικά μου με βεβαίωση ανεργίας του ΟΑΕΔ και υπεύθυνη δήλωση. Ξάφνου βρέθηκα στη λίστα των δημοσίων υπαλλήλων. Έχασα την προθεσμία ενστάσεων διότι ήμουν ανηποψίαστη και σίγουρη οτι θα είμαι αν οχι πρώτη, από τους πρώτους της λίστας (κάτοχος μεταπτυχιακού, διδακτορικού, ξένη γλώσσα C2, άνεργη κ.τ.λ.) Δεν πήγε καν το μυαλό μου ότι δεν είμαι στη σωστή λίστα. Το κατάλαβα αργά, επικοινώνησα με τον διευθυντή και μου είπε οτι έκανα λάθος στην αίτηση και μάρκαρα ένα κουτάκι που ρωτούσε αν είμαι δημ. Υπάλληλος (!!!). Όπως "όλοι" γνωρίζετε, δεν υπήρχε πουθενά αυτό το κουτάκι στην αίτηση. Το αποτέλεσμα: τελείως αυθαίρετα βρέθηκα σε λάθος λίστα και έχω 12,5 μόρια παραπάνω από τον πρώτο της λίστας ανέργων που όλως τυχαίως δουλεύει κάθε χρόνο στα ίδια ΙΕΚ.

Σας τα λέω για να γνωρίζετε, να είστε υποψιασμένοι οι καινούργιοι για το τι συμβαίνει.
Ήταν χρήσιμες οι πληροφορίες σας και σας ευχαριστώ!
Καλή τύχη σε όλους!
Λυπάμαι που θα σε στεναχωρησω, αλλά στην ηλεκτρονική αίτηση υπήρχε η επιλογή στην οποία αναφέρεται ο Διευθυντής. Ανετρεξε στη σελίδα 12 του οδηγού συμπλήρωσης και θα το διαπιστώσεις. Με δεδομένο ότι η αίτηση επέχει θέση υπεύθυνης δήλωσης, τότε καλώς λογίζεσαι ως δημόσια υπάλληλος. Το λάθος ήταν δικό σου και όχι κάποιου άλλου, ώστε να ευνοηθεί ο συνυποψήφιός σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 19, 2015, 11:22:02 μμ από efang »

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1368 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 11:47:15 μμ »

http://www.sediek.gr/site/

Το ότι διεκδικούν να μην ισχύσει ο νόμος κι οι υπεύθυνοι υποσχέθηκαν μετάθεση ημερομηνίας ισχύος της επάρκειας, όπως γράφει στο σάητ που μας έδωσες, ουσιαστικά έχει γίνει. Δηλαδή δεν την έκαναν προαπαιτούμενο όπως λέει ο νόμος, άρα ακόμη κι αν δεν έχεις επάρκεια όπως απαιτεί ο νόμος μπορείς να κάνεις αίτηση σε δομές ενηλίκων να διδάξεις, απλά θα μπεις πίσω από όσους την έχουν. Μιλώ για τις άλλες προκηρύξεις όχι για το γνωστό μαγαζί του ΟΑΕΔ με τους πελάτες του...
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος crispy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1369 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 01:16:51 πμ »
Όπως "όλοι" (αν και διαφωνώ με την γενικοποίηση σου, ο καθένας έστειλε ότι του φώτισε και κατέληξε στην ανάλογη λίστα) έτσι κι εγώ έστειλα άρτια τα δικαιολογητικά μου με βεβαίωση ανεργίας του ΟΑΕΔ και υπεύθυνη δήλωση. Ξάφνου βρέθηκα στη λίστα των δημοσίων υπαλλήλων. Έχασα την προθεσμία ενστάσεων διότι ήμουν ανηποψίαστη και σίγουρη οτι θα είμαι αν οχι πρώτη, από τους πρώτους της λίστας (κάτοχος μεταπτυχιακού, διδακτορικού, ξένη γλώσσα C2, άνεργη κ.τ.λ.) Δεν πήγε καν το μυαλό μου ότι δεν είμαι στη σωστή λίστα. Το κατάλαβα αργά, επικοινώνησα με τον διευθυντή και μου είπε οτι έκανα λάθος στην αίτηση και μάρκαρα ένα κουτάκι που ρωτούσε αν είμαι δημ. Υπάλληλος (!!!). Όπως "όλοι" γνωρίζετε, δεν υπήρχε πουθενά αυτό το κουτάκι στην αίτηση. Το αποτέλεσμα: τελείως αυθαίρετα βρέθηκα σε λάθος λίστα και έχω 12,5 μόρια παραπάνω από τον πρώτο της λίστας ανέργων που όλως τυχαίως δουλεύει κάθε χρόνο στα ίδια ΙΕΚ.

Σας τα λέω για να γνωρίζετε, να είστε υποψιασμένοι οι καινούργιοι για το τι συμβαίνει.
Ήταν χρήσιμες οι πληροφορίες σας και σας ευχαριστώ!
Καλή τύχη σε όλους!


http://static.karditsa24.gr/wp-content/uploads/2015/08/201508201635450809.pdf

σχήμα 17, σελίδα 12


Διαβάζουμε προσεκτικά, Διαβάζουμε προσεκτικά, Διαβάζουμε προσεκτικά ...

Αποσυνδεδεμένος Edu13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1370 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 02:15:10 πμ »
Λυπάμαι που θα σε στεναχωρησω, αλλά στην ηλεκτρονική αίτηση υπήρχε η επιλογή στην οποία αναφέρεται ο Διευθυντής. Ανετρεξε στη σελίδα 12 του οδηγού συμπλήρωσης και θα το διαπιστώσεις. Με δεδομένο ότι η αίτηση επέχει θέση υπεύθυνης δήλωσης, τότε καλώς λογίζεσαι ως δημόσια υπάλληλος. Το λάθος ήταν δικό σου και όχι κάποιου άλλου, ώστε να ευνοηθεί ο συνυποψήφιός σου.

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Μέγα λάθος. Όπως τα λες είναι και καλώς λογίζομαι ως δημόσια υπάλληλος. Είμαι μία δημόσια υπάλληλος με κάρτα ανεργίας και υπεύθυνη δήλωση οτί δεν είμαι. Είναι καθαρά δικό μου λάθος, το σύστημα "τρέχει" καταπληκτικά!

Αμφιβάλλεις ότι ευνοούν κάποιους και αδικούν άλλους??


Αποσυνδεδεμένος Edu13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1371 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 02:19:50 πμ »
Το ότι διεκδικούν να μην ισχύσει ο νόμος κι οι υπεύθυνοι υποσχέθηκαν μετάθεση ημερομηνίας ισχύος της επάρκειας, όπως γράφει στο σάητ που μας έδωσες, ουσιαστικά έχει γίνει. Δηλαδή δεν την έκαναν προαπαιτούμενο όπως λέει ο νόμος, άρα ακόμη κι αν δεν έχεις επάρκεια όπως απαιτεί ο νόμος μπορείς να κάνεις αίτηση σε δομές ενηλίκων να διδάξεις, απλά θα μπεις πίσω από όσους την έχουν. Μιλώ για τις άλλες προκηρύξεις όχι για το γνωστό μαγαζί του ΟΑΕΔ με τους πελάτες του...

Ακριβώς. Το παρέθεσα επειδή αρκετοί ρωτούν αν ισχύει από 1-9

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160018
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 631
Σύνολο: 648

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.