*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)  (Αναγνώστηκε 566145 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος 4-stroke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Εκπαίδευση -------- Μεγάλη κουβέντα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1428 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 03:15:33 μμ »
Δικαιουται μετα 10 ωρες ή οσες ωρες χρειαστουν για να συμπληρωθουν συνολικα 20 ωρες?
Κανονικά 20 βέβαια υπάρχουν κι συνάδελφοι που παρανομούν......... Δηλαδή παίρνουν κι στα τει κι στα ιεκ. Θέλει προσοχή κι πάντα υπάρχει κι το ενδεχόμενο της καταγγελίας
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2015, 03:19:14 μμ από 4-stroke »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:50:16 »

Αποσυνδεδεμένος DK

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1429 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 03:39:27 μμ »
Κανονικά 20 βέβαια υπάρχουν κι συνάδελφοι που παρανομούν......... Δηλαδή παίρνουν κι στα τει κι στα ιεκ. Θέλει προσοχή κι πάντα υπάρχει κι το ενδεχόμενο της καταγγελίας
Ενω οι ιδιωτικοι και οι δημοσιοι παιρνουν 10 ωρες και πληρη απασχοληση.

Αποσυνδεδεμένος pcs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1430 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 03:44:48 μμ »
Καλησπέρα συμφορουμίτες!

Αν αρχίσουν να καλούν από αύριο θα είναι άκρως παράνομο. Γιατί το λέω αυτό: έχουν γίνει τραγικά λάθη (πάντα κατά λάθος εννοείται...) στους οριστικούς πίνακες. Σήμερα στη διοίκηση γίνονταν ένας χαμός. Είπαν ότι αύριο το αργότερο θα βγάλουν ανανεωμένους οριστικούς, θα δούμε...Οπότε εφόσον θα βγουν νέοι πίνακες δεν μπορούν να ξεκινήσουν να καλούν στο βρόντο αν λειτουργούν νόμιμα. Ωστόσο επειδή ξέρουμε πως λειτουργούν δεν ξέρω τι τελικά θα γίνει. Αυτά τα έμαθα σήμερα αυτοπροσώπως. Προσωπικά ενώ είχαν κάνει λάθος στα μόριά μου (λιγότερα) στους προσωρινούς δεν μπήκα στην διαδικασία για ένσταση (έχω γράψει σε παλιότερο ποστ τι και γιατί). Στους οριστικούς όμως έκαναν κάτι πολύ παράνομο εις βάρος μου και έτσι ήρθα σε επαφή με διοίκηση και το έψαξα, με διαβεβαίωσαν πως θα λυθεί και θα βγουν νέοι πίνακες. Παρόμοιο πρόβλημα, είχαμε αρκετοί, μπάχαλο επικρατούσε. Προσωπικά το θέμα με τις δομές του ΟΑΕΔ με έχει κουράσει. Αυτά. Αναμένουμε...Καλή τύχη σε όλους μας σε ότι επιλέγουν να κάνουν και όπου επιλέγουν!
Συνάδελφε μπορείς αν γίνεται να μας ενημερώσεις με αυτο που ειδες σήμερα αν είναι δυνατόν να ζητησεις ότι αδικηθηκες σε σχέση με έναν άλλο υποψήφιο και να το κοιτάξουν ή πάντα ότι κανείς αφορά ατομικά?

Αποσυνδεδεμένος Makis0

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1431 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 04:40:57 μμ »
Για να συνοψίσουμε με το θέμα άνεργος ή όχι και ποιον θα πάρουν:
Έχεις δηλώσει μια περιφέρεια με 2 ΙΕΚ, είσαι πρώτος και στα 2 και άνεργος. Σε παίρνουν από το 1 ΙΕΚ και σου δίνουν πχ. 4 ώρες (όσες έχουν) και υπογράφεις σύμβαση. Μετά σε καλούν από το δεύτερο ΙΕΚ (που μέχρι να υπογράψεις στο πρώτο δεν σου λέγαν πόσες ώρες έχουν) και σου λένε Α! Δεν είσαι άνεργος, θα πάρω τον επόμενο. ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ????

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:50:16 »

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1432 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 04:43:29 μμ »
Συνάδελφε μπορείς αν γίνεται να μας ενημερώσεις με αυτο που ειδες σήμερα αν είναι δυνατόν να ζητησεις ότι αδικηθηκες σε σχέση με έναν άλλο υποψήφιο και να το κοιτάξουν ή πάντα ότι κανείς αφορά ατομικά?

Ναι ευχαρίστως να ενημερώσω και να βοηθήσω σε κάτι αν μπορώ, απλά δεν κατάλαβα την ερώτηση σου. Θα μπορούσες να μου την κάνεις λίγο πιο απλή; Ειλικρινά δεν κατάλαβα τι με ρωτάς ακριβώς. Με ρωτάς ποια ήταν η αδικία εις βάρος μου ή αν με αυτό θίγεται η θέση μου στους πίνακες; (φυσικά και θίγεται αφού ως δια μαγείας με θεώρησαν ότι δεν είμαι άνεργη ενώ είμαι). Προσωπικά ασχολούμαι μόνο αν τα δικά μου μόρια είναι σωστά και όχι των υπόλοιπων, παρόλο που κοιτάζω τι γίνεται με τους πίνακες και τα μόρια (έτσι για το ιστορικό και εγκυκλοπαιδικό της νοσηρής κατάστασης), υπάρχουν κραυγαλέες περιπτώσεις που κάνουν μπαμ ότι δεν μπορεί μέσα σε ένα έτος να αυξήθηκαν κατά κάμποσες χιλιάδες μόρια τα μόρια τους (βλέπεις κρατάω και τους παλιούς πίνακες και τα συγκρίνω, συν του ότι αν τυγχάνει και ξέρεις και τα άτομα μπορείς να τα προσδιορίσεις). 

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1433 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 05:19:37 μμ »
Για να συνοψίσουμε με το θέμα άνεργος ή όχι και ποιον θα πάρουν:
Έχεις δηλώσει μια περιφέρεια με 2 ΙΕΚ, είσαι πρώτος και στα 2 και άνεργος. Σε παίρνουν από το 1 ΙΕΚ και σου δίνουν πχ. 4 ώρες (όσες έχουν) και υπογράφεις σύμβαση. Μετά σε καλούν από το δεύτερο ΙΕΚ (που μέχρι να υπογράψεις στο πρώτο δεν σου λέγαν πόσες ώρες έχουν) και σου λένε Α! Δεν είσαι άνεργος, θα πάρω τον επόμενο. ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ????

Συνάδελφε αυτό είναι υποθετικο σενάριο η έχει συμβεί στη πραγματικότητα;
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος Makis0

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1434 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 05:46:35 μμ »
Συνάδελφε αυτό είναι υποθετικο σενάριο η έχει συμβεί στη πραγματικότητα;

Τι σημασία έχει?
Τι κάνεις σε αυτή την περίπτωση? πως θα πας στα 2 ΙΕΚ που θα πάρουν 1 άτομο και πρέπει να είναι άνεργος? αφού λέτε ότι το 30 % είναι ανα ειδικότητα..

Αποσυνδεδεμένος marMia2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1435 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 06:38:51 μμ »
Ρε παιδιά τι γίνεται στον ΟΑΕΔ???
Είμαι πρώτη στην ειδικότητα. Με παίρνουν τηλέφωνο. Ρωτάνε είστε άνεργη. Ναι απαντώ. Ρωτάω πόσες ώρες έχει η ειδικότητα. Λέει 25. Ωραία λέω οπότε παίρνω τις 20 λέω εγώ . Όχι κυρία μου δεν είναι έτσι. Θα πάρετε 9! Γιατί λέω δεν παίρνω μέχρι 20 που λέει και η προκήρυξη? Η προκήρυξη λέει ΕΩΣ 20 μου απαντά. 9 θα πάρετε κι εφόσον φέρετε βεβαίωση ανεργίας.

Επειδή τους βαρέθηκα, με συμβουλεύετε να απευθυνθώ σε δικηγόρο ή όντως καλύπτονται από την προκήρυξη?

Αποσυνδεδεμένος christina_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τώρα τι;
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1436 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 06:41:07 μμ »
Ρε παιδιά τι γίνεται στον ΟΑΕΔ???
Είμαι πρώτη στην ειδικότητα. Με παίρνουν τηλέφωνο. Ρωτάνε είστε άνεργη. Ναι απαντώ. Ρωτάω πόσες ώρες έχει η ειδικότητα. Λέει 25. Ωραία λέω οπότε παίρνω τις 20 λέω εγώ . Όχι κυρία μου δεν είναι έτσι. Θα πάρετε 9! Γιατί λέω δεν παίρνω μέχρι 20 που λέει και η προκήρυξη? Η προκήρυξη λέει ΕΩΣ 20 μου απαντά. 9 θα πάρετε κι εφόσον φέρετε βεβαίωση ανεργίας.

Επειδή τους βαρέθηκα, με συμβουλεύετε να απευθυνθώ σε δικηγόρο ή όντως καλύπτονται από την προκήρυξη?

Δεν νομίζω να σε καλύπτει η προκήρυξη, πουθενά δεν αναφέρει ότι πρέπει να συμπληρώσει ο πρώτος τις ώρες για να προχωρήσουν στον δεύτερο

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1437 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 07:06:42 μμ »
Ρε παιδιά τι γίνεται στον ΟΑΕΔ???
Είμαι πρώτη στην ειδικότητα. Με παίρνουν τηλέφωνο. Ρωτάνε είστε άνεργη. Ναι απαντώ. Ρωτάω πόσες ώρες έχει η ειδικότητα. Λέει 25. Ωραία λέω οπότε παίρνω τις 20 λέω εγώ . Όχι κυρία μου δεν είναι έτσι. Θα πάρετε 9! Γιατί λέω δεν παίρνω μέχρι 20 που λέει και η προκήρυξη? Η προκήρυξη λέει ΕΩΣ 20 μου απαντά. 9 θα πάρετε κι εφόσον φέρετε βεβαίωση ανεργίας.

Επειδή τους βαρέθηκα, με συμβουλεύετε να απευθυνθώ σε δικηγόρο ή όντως καλύπτονται από την προκήρυξη?
Καλύτερα κάνε έσυ ένα τηλέφωνο στη διοίκηση του ΟΑΕΔ και πες τους ότι αυθαίρετα σου δίνουν 9 ώρες μόνο, ενώ έχουν 25 ώρες και είσαι άνεργη. Αν τους καλύπτει η προκήρυξη, έχει καλώς. Όμως, δεν έχεις να χάσεις και τίποτα κάνοντας ένα τηλεφώνημα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1438 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 07:09:13 μμ »
Τι σημασία έχει?
Τι κάνεις σε αυτή την περίπτωση? πως θα πας στα 2 ΙΕΚ που θα πάρουν 1 άτομο και πρέπει να είναι άνεργος? αφού λέτε ότι το 30 % είναι ανα ειδικότητα..
Η καλύτερη επιλογή είναι να ζητήσεις λίγο χρόνο για να δεις σε ποιο ΙΕΚ σου δίνουν τις πιο πολλές ώρες...
Κατόπιν κάτι θα σου δώσουν και στο δεύτερο ΙΕΚ του ΟΑΕΔ, έστω και ως εργαζόμενο!

Αποσυνδεδεμένος σισσυ4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1439 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 07:49:11 μμ »
Δηλαδη απο οτι καταλαβα σας εχουν τηλεφωνησει ηδη?!

Αποσυνδεδεμένος mist84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Don't Worry Be Happy..!!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1440 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 08:06:51 μμ »
Δηλαδη απο οτι καταλαβα σας εχουν τηλεφωνησει ηδη?!
Στη δική μου περίπτωση τους τηλεφώνησα εγώ.. και μου είπανε δεν έρχεσαι μια βόλτα αύριο? Δεν ξέρουν καν πόσες ώρες έχουν για την ειδικότητά μου! Οτι να ' ναι...

Αποσυνδεδεμένος pcs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1441 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 09:36:12 μμ »
Ναι ευχαρίστως να ενημερώσω και να βοηθήσω σε κάτι αν μπορώ, απλά δεν κατάλαβα την ερώτηση σου. Θα μπορούσες να μου την κάνεις λίγο πιο απλή; Ειλικρινά δεν κατάλαβα τι με ρωτάς ακριβώς. Με ρωτάς ποια ήταν η αδικία εις βάρος μου ή αν με αυτό θίγεται η θέση μου στους πίνακες; (φυσικά και θίγεται αφού ως δια μαγείας με θεώρησαν ότι δεν είμαι άνεργη ενώ είμαι). Προσωπικά ασχολούμαι μόνο αν τα δικά μου μόρια είναι σωστά και όχι των υπόλοιπων, παρόλο που κοιτάζω τι γίνεται με τους πίνακες και τα μόρια (έτσι για το ιστορικό και εγκυκλοπαιδικό της νοσηρής κατάστασης), υπάρχουν κραυγαλέες περιπτώσεις που κάνουν μπαμ ότι δεν μπορεί μέσα σε ένα έτος να αυξήθηκαν κατά κάμποσες χιλιάδες μόρια τα μόρια τους (βλέπεις κρατάω και τους παλιούς πίνακες και τα συγκρίνω, συν του ότι αν τυγχάνει και ξέρεις και τα άτομα μπορείς να τα προσδιορίσεις).
Ουσιαστικά το δεύτερο εννοούσα. Δηλαδή αν μπορείς να ζητήσεις έλεγχο για άλλον που θεωρείς ότι έχει "περίεργα" μόρια (περίεργα πάντα με τη προσωπική απόψη του καθενός). Σε ευχαριστώ πάντως. Εύχομαι να βγάλεις άκρη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159991
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 454
Σύνολο: 463

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.177 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.