*

Αποστολέας Θέμα: αναπληρωτες  (Αναγνώστηκε 3157 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dorant

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
αναπληρωτες
« στις: Αύγουστος 12, 2008, 04:10:25 μμ »
Γεια σας!τελη Ιουλιου πηρα το πτυχιο μου ως δασκαλα, πριν λιγες μερες εχασα τον πατερα μου, βγηκε προκηρυξη αναπληρωτων για τις 21 Αυγουστου. Το προβλημα μου ειναι οτι θα δηλωσω μονο το νομο μου-αιτωλοακαρνανια. Οι πιθανοτητες να με καλεσουν φετος γενικα ειναι λιγες(;) και χρειαζεται να εργαστω ...απλα σκεφτομαι να το ρισκαρω ή... να κανω προσπαθεια για καποιο ιδιωτικο σχολειο εδω και να δηλωσω ολες τουσ νομους; σε αυτη την περιπτωση αν με παρουν στο ιδιωτικο ειμαι καλυμμενη οσον αφορα το οτι θα αρνηθω να παω οπου με καλεσουν ή δημιουργουνται προβληματα;τελος τα δυσπροσιτα σχολεια του νομου τα δηλωνουμε ξεχωριστα στην αιτηση ή εννοουνται ουτως ή αλλως. ευχαριστω οποιον με βοηθησει εκ των προτερων!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αναπληρωτες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:02:11 »

Αποσυνδεδεμένος eve elf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε70
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωτες
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 12, 2008, 04:41:36 μμ »
γεια σου!συλληπητήρια για τον πατέρα σου...
δεν ξέρω αν η αιτωλοακαρνανία είναι δύσκολη περιοχή, έχω όμως την εντύπωση ότι είχαν καλέσει εκεί αρχές οκτωβρίου πέρσι. επίσης οι αναπληρωτές που έχουν προυπηρεσία φέτος είναι λιγότεροι από τους περσινούς, όποτε τα πράγματα είναι καλύτερα και για σας. θα σε συμβούλευα να κάνεις υπομονή, μην ξεχνάς ότι τα σχολεία που παίρνουν αναπληρωτές, τους εχουν πραγματικά ανάγκη, υπάρχουν τάξεις χωρίς δασκαλους... πέρσι είχα κι εγώ μεγάλη ανάγκη και πήγα σε ιδιωτικό κι όταν με κάλεσαν και δεν πήγα ένιωθα τεράστιες τύψεις, γιατί ήξερα ότι κάπου μείναν χωρίς δασκάλα, γιατί εγώ δεν είχα την υπομονή να περιμένω.
ότι κι αν αποφασίσεις πάντως να ξέρεις ότι μόρια δε χάνεις, στο ιδιωτικό παίρνεις όσα θα έπαιρνες και σαν αναπληρώτρια, από τη στιγμή που θα σε καλέσουν μέχρι το τέλος της χρονιάς. όσο για το σχολείο, όταν με το καλό σε καλέσουν δηλώνεις σε ποια σχολεία θα ήθελες να εργαστείς. μπορείς να μη δηλώσεις εξαρχής δυσπρόσιτα, ή να υπάρχει κάποιος που να έχει αμάξι και να πηγαινοέρχεστε μαζί.
"δύο πράγματα είναι άπειρα. το σύμπαν και η ανθρώπινη βλάκεια. και για το πρώτο διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις" (Άλμπερτ Αϊνστάιν)

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωτες
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 12, 2008, 05:06:15 μμ »
Eπειδη η συναδελφος εχει οικογενειακη δυσκολια και πιθανον τα χρηματα να της ειναι απαραιτητα υποστηριζω τα εξης:
Να βρει ενα ιδιωτικο σχολειο στο νομο της (θα την παρακαλανε και να ζητησει και παραπανω χρηματα) γιατι δεν ειναι σιγουρο αν θα την καλεσουν νωρις στο νομο της, σε τι αποσταση θα ειναι και ποτε θα πληρωθει και να δηλωσει στις αιτησεις ναι σε ολα. Θα την καλεσουν θα αρνηθει και θα παρει την προυπηρεσια. Την επομενη χρονια με τα μορια της αν δεν διοριστει σιγουρα ομως θα ειναι αναπληρωτρια στην περιοχη της. Καλο ειναι να μη μενουν τα παιδια χωρις δασκαλους ομως και η συναδελφισσα ειναι σε δυσκολη θεση. :(

Αποσυνδεδεμένος Becky

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωτες
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 12, 2008, 05:36:59 μμ »
Geia sou,

O Nomos Aitwloakarnanias einai megalos kai apo oti akoygetai yparxoun polla kena. Einai risko h mia perioxi kai tha prepei na perimeneis mexri na anoiksei o nomos.... Proigountai oi anaplirvtes me proipiresia... Ta disprosita sxoleia sto sigkekrimeno nomo einai arketa kai dilwnontai ksexwrista..

Oson afora to idiwtiko sxoleio, zitane synexeia daskalous kathws diorizontai sto dimosio kai fevgoun akoma kai sta misa tis xronias. Gia to logo afto polloi diefthintes idiwtikwn sxoleiwn den proslamvanoun atoma poy exoun kanei aitisi gia to dimosio..

An se paroun sto dimosio, exeis dikaiwma na arnitheis ti thesi gia mia kai mono fora.... An arnitheis defteri diagrafesai apoton pinaka ton anaplirwtwn gia 2 xronia (Afto anagrafetai stin egkiklio)..

Tha ithela na rwtisw opoion kserei an o nomos Lefkadas exei kena, kathws exw kanei aitisi kai perimenw ta apotelesmata...

Efxaristw....


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αναπληρωτες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:02:11 »

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωτες
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 13, 2008, 03:24:56 μμ »
Και γω απ'ότι είχα ακούσει η Αιτωλ/νια βγάζει κενά...Το θέμα είναι πότε θα σε καλέσουν όμως...Καλή επιτυχία σου εύχομαι και καλό κουράγιο!

Becky θα σε παρακαλούσα να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες...

Αποσυνδεδεμένος fibi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωτες
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 13, 2008, 07:10:15 μμ »
Θα μείνεις το πολυ δυο μηνες χωρις δουλεια... Πέρυσι τελείωσα τον ιούνιο και με πήραν Οκτωβρη. Προτείνω να μην πας σε ιδιωτικο γιατι δε μπορεις να παραιτηθείς, πρέπει να σε απολύσουν.Και επίσης δε θα μαζέψεις μόρια οπότε και του χρόνου θα είσαι πίσω στον πίνακα. Βέβαια δεν είναι βέβαιο πως θα σε πάρουν στην περιοχή σου αν και τα κενά είναι πολλά. Καλή αρχή!
"Είναι τα βλέφαρα μου διάφανες αυλαίες... Όταν τ' ανοίγω βλέπω εμπρός μου ότι κι αν τύχει.. όταν τα κλείνω βλέπω εμπρός μου ότι ποθώ..."  Ανδρέας Εμπειρίκος

Βάλτε σκοπό της ζωής σας το ξύπνημα και το φώτισμα του παιδιού!!

Αποσυνδεδεμένος ritach

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωτες
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 13, 2008, 07:29:08 μμ »
Εγώ λέω να πάει σε ιδιωτικό, για να ναι σίγουρη ότι δε ξεμείνει από λεφτά και να δηλώσει μόνο αιτωλοακαρνανία για αναπληρώτρια. Οπότε αν της κάτσει τραβάει μια παραίτηση από το ιδιωτικό και μια χαρά. Όσο για το πού θα είναι του χρόνου στον πίνακα ας μην την προβληματίζει ακόμα. Κι εγώ πέρυσι τέλειωσα Ιούλιο, με πήραν αρχές Οκτώβρη, ξενιτεύτηκα και πάλι χάλια μαύρα θέση έχω. Άρα να μη σκέφτεΤαι καθόλου για του χρόνου. Άς εξασφαλίσει το καλύτερο για φέτος!!   

Αποσυνδεδεμένος fibi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωτες
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 14, 2008, 11:03:34 πμ »
Η εγκυκλιος λεει οτι δε μπορει να παραιτηθει!!!! Μονο να την απολυσουν. Και επίσης αυτοί που ερχονται απο τα ιδιωτικα πρεπει να κανουν 2 χρονια σε δημοσιο σχολειο μεχρι να διοριστουν. Δλδ ακομα και να εισαι φετος αναπληρωτρια, και εαν γραψεις τελεια ασεπ την επομενη χρονια δε μπορεις να διοριστεις. Πρεπει να δουλεψεις πρωτα ως αναπληρωτρια 2 χρονια. Διαβασε την εγκυκλιο και διαβαστε και οι υπολοιποι γιατι ειναι λαθος να συμβουλευετε καποιον χωρις να ξερετε. Δεν μπορει να τραβηξει μια παραιτηση οποτε θελει.
"Είναι τα βλέφαρα μου διάφανες αυλαίες... Όταν τ' ανοίγω βλέπω εμπρός μου ότι κι αν τύχει.. όταν τα κλείνω βλέπω εμπρός μου ότι ποθώ..."  Ανδρέας Εμπειρίκος

Βάλτε σκοπό της ζωής σας το ξύπνημα και το φώτισμα του παιδιού!!

Αποσυνδεδεμένος ritach

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωτες
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 14, 2008, 11:31:43 πμ »
Η εγκυκλιος λεει οτι δε μπορει να παραιτηθει!!!! Μονο να την απολυσουν. Και επίσης αυτοί που ερχονται απο τα ιδιωτικα πρεπει να κανουν 2 χρονια σε δημοσιο σχολειο μεχρι να διοριστουν. Δλδ ακομα και να εισαι φετος αναπληρωτρια, και εαν γραψεις τελεια ασεπ την επομενη χρονια δε μπορεις να διοριστεις. Πρεπει να δουλεψεις πρωτα ως αναπληρωτρια 2 χρονια. Διαβασε την εγκυκλιο και διαβαστε και οι υπολοιποι γιατι ειναι λαθος να συμβουλευετε καποιον χωρις να ξερετε. Δεν μπορει να τραβηξει μια παραιτηση οποτε θελει.
Ok, μην τα παιρνεις..Για το δικαιωμα διορισμου το ξερα, για το δικαιωμα παραιτησης δεν το' ξερα. Προστατεύουν τα ιδιωτικά δηλαδή;; Αντε βρε, να βγουν και τα ιδιωτικά ΑΕΙ να είμαστε κομπλε!!Τις εγκυκλίους αυτές στο ypepth.gr τις βλέπεις ή υπάρχει κάπου αλλού καλύτερη ταξινόμηση;;

Αποσυνδεδεμένος dorant

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωτες
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 16, 2008, 05:33:01 μμ »
Ευχαριστω πολυ παιδια για τις συμβουλες σας και τις ευχες!! σας ευχομαι τα καλυτερα!!ελπιζω ολα να πανε καλα σε ολους μας!!

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωτες
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 16, 2008, 10:45:00 μμ »
υπαρχει καποιος ΠΕ05 εδω;ξερει κανεις τι γινεται φετος με τα κενα για αναπληρωση στον πολυπαθο κλαδο μας; η θα παρουν παλι 4;αχ.. και εχω μικρο, διψηφιο αριθμο στον πινακα αναπληρωτων,οχι απο ιδιωτικο σχολειο,αλλα φως δε βλεπω..τι θα γινει με τον κλαδο μας;δεν μας φτανει το διαβασμα που τραβαμε,η καρμανιολα η ειδικη μας,δεν μας παιρνουν και αναπληρωτες...ποτε θα γινει ξαστερια..

Αποσυνδεδεμένος kat91

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωτες
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 16, 2008, 11:43:46 μμ »
Γειά σου Alceste , είμαι και εγώ συνάδελφος ΠΕ05. Προς το παρόν δεν ακούγεται
τίποτα για κενά και τι πρόκειται να γίνει φέτος.Το μόνο σίγουρο είναι οτι υπάρχουν καθηγητές
που δεν συμπληρώνουν το ωράριό τους μόνο με τα γαλλικά και διδάσκουν ιστορία!
Αυτό που δεν γνωρίζουμε ακόμη  είναι αν πήραν σύνταξη μερικοί και πόσοι. Ολοι σ`αυτό
ελπίζουμε! Το πιο πιθανό βέβαια είναι η ωρομισθία με 350 ευρώ το μήνα!

Αποσυνδεδεμένος Ναταλί

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Gate 7
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωτες
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 16, 2008, 11:58:29 μμ »
Η εγκυκλιος λεει οτι δε μπορει να παραιτηθει!!!! Μονο να την απολυσουν. Και επίσης αυτοί που ερχονται απο τα ιδιωτικα πρεπει να κανουν 2 χρονια σε δημοσιο σχολειο μεχρι να διοριστουν. Δλδ ακομα και να εισαι φετος αναπληρωτρια, και εαν γραψεις τελεια ασεπ την επομενη χρονια δε μπορεις να διοριστεις. Πρεπει να δουλεψεις πρωτα ως αναπληρωτρια 2 χρονια. Διαβασε την εγκυκλιο και διαβαστε και οι υπολοιποι γιατι ειναι λαθος να συμβουλευετε καποιον χωρις να ξερετε. Δεν μπορει να τραβηξει μια παραιτηση οποτε θελει.
Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις! Εγώ ξεκίνησα σε ιδιωτικό καθώς θεωρούσα απίθανο να με καλέσουν την πρώτη χρονιά και Οκτωβρη με καλέσανε! Τους είπα την αλήθεια και σηκώθηκα και έφυγα! Ξανατονίζω πως έτυχε! Δε συμβαίνει το ίδιο σε όλα!Βέβαια είναι ρίσκο και δε θα συμβούλευα τη συνάδελφο να κάνει κάτι τέτοιο εκτός αν τους το ξεκαθαρίσει από την αρχή!
ΠΕ70!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159953
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 720
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 405
Σύνολο: 408

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.