*

Αποστολέας Θέμα: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)  (Αναγνώστηκε 287112 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2002
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #448 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 11:03:10 πμ »
αν ισχύει ο περιορισμός του7ωρου σε όλους, και όχι μόνο στην αποδοση 2ης ειδικότητας, μένει ο ένας φυσικός και ανοίγουν οργανικές για ένα γεωλόγο και ένα βιολόγο, ενώ οι άλλοι δύο φυσικοί θα πρέπει να βρουν αλλου στέγη.
Μα καλά πώς βρέθηκαν οι άλλοι δύο φυσικοί εκεί, αφού ίσα ισα ο πρώτος δικαιούται μια οργανική θέση;

Επειδή:

http://www.pde.gr/index.php?topic=24535.msg509926#msg509926

"Μέχρι τώρα οι Διευθυντές των σχολείων όταν φτιάχανανε τον Πίνακα Α κάνανε τα στραβά μάτια (ειδικά στον ΠΕ04.ΧΧ) και ελάμβαναν υπόψεις και τις Β΄ Αναθέσεις. Αυτό το κάνανε επειδή υπάρχουν ΠΕ04.ΧΧ που κατέχουν 10+ χρόνια οργανική σε κάποιο σχολείο (χωρίς να έχουν 11+ ώρες Α΄ Ανάθεσης) και δε θέλανε να τους κάνουν γυρολόγους. Μπορεί να έχει μια κοινωνική λογική, αλλά τυπικά δεν είναι σωστό (κακώς δηλ. τους δόθηκε κάποτε αυτή η οργανική, αλλά μετά κανείς δεν το ψάχνει, ειδικά όταν περάσουν χρόνια)."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:23:17 »

Αποσυνδεδεμένος ioanol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε0401
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #449 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 01:35:59 μμ »
Από αυτή τη σχολική χρονιά άρχισαν να δίνονται οι οργανικές χωριστά για τους ΠΕ04. Μπορεί να δίνονταν οι διορισμοί χωριστά και οι αναπληρωτές χωριστά αλλά οι οργανικές δίνονταν με ενιαίο τον κλάδο, αν κρίνω από το δικό μου ΠΥΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2002
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #450 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 02:17:57 μμ »
Από αυτή τη σχολική χρονιά άρχισαν να δίνονται οι οργανικές χωριστά για τους ΠΕ04. Μπορεί να δίνονταν οι διορισμοί χωριστά και οι αναπληρωτές χωριστά αλλά οι οργανικές δίνονταν με ενιαίο τον κλάδο, αν κρίνω από το δικό μου ΠΥΣΔΕ.

Πώς δίνονταν οι διορισμοί χωριστά και οι οργανικές με ενιαίο τον κλάδο; Αφού οι διορισμοί γίνονται σε οργανικά κενά.

Οι διορισμοί/μεταθέσεις γίνονται ανά ομαδοποιημένη/ενοποιημένη ειδικότητα και ακόμα και εκεί το ΠΕ04 ΔΕΝ είναι ενιαίο:
(105) ΦΥΣΙΚΟΙ
(106) ΧΗΜΙΚΟΙ
(107) ΦΥΣΙΟΓΝΩΣΤΕΣ
(108) ΒΙΟΛΟΓΟΙ
(109) ΓΕΩΛΟΓΟΙ

Το μόνο που γίνεται ενιαία στον ΠΕ04 είναι η κρίση και άρση της υπεραριθμίας σύμφωνα με το http://static.diavgeia.gov.gr/doc/4%CE%91%CE%98%CE%919-%CE%A5%CE%99

Αποσυνδεδεμένος despigar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #451 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 04:38:25 μμ »
Καλησπέρα σας,

Οι διορισμοί στους ΠΕ04 γίνονται τουλάχιστον από το 2008 χωριστά, ανά ειδικότητα. Ο περιορισμός των 7 ωρών της β' ανάθεσης σε εμάς τους χημικούς στα Γυμνάσια είναι εξαιρετικά άδικος. Η Χημεία διδάσκεται μία ώρα την εβδομάδα σε Β και Γ Γυμνασίου και σε ένα σχολείο π.χ. με 12 τμήματα οι ώρες Χημείας είναι μόνο 8. Πώς θα καλύψουμε το υποχρεωτικό ωράριο;  Οι υπόλοιπες ειδικότητες του κλάδου έχουν δίωρα μαθήματα σε δύο τάξεις του Γυμνασίου και ο περιορισμός αυτός είναι εφικτός αλλά εμείς θα πρέπει εφ'όρου ζωής να είμαστε μοιρασμένοι σε τουλάχιστον δύο σχολεία. Θα γίνουμε δηλαδή  όλοι σχεδόν οι ΠΕ0402 των Γυμνασίων γυρολόγοι ; Δεν έχει λογική κάτι τέτοιο και θα δημιουργήσει πολύ περισσότερα προβλήματα στα σχολεία, στους μαθητές και στους ίδιους τους εκπαιδευτικούς από οσες αδικίες θα καταφέρει να αποκαταστήσει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:23:17 »

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #452 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 05:49:08 μμ »
Στο γυμνάσιο που τοποθετήθηκα (λόγω απόσπασης από άλλο ΠΥΣΔΕ) για 11 ώρες, βρήκα μια χημικό (πρώην διευθύντρια που γύρισε μετά από χρόνια στην οργανική της) με ωράριο 16 ώρες και μια φυσικό με 18 ώρες. Η χημικός λόγω αρχαιότητας "διάλεξε" πρώτη μαθήματα: τις Χημείες (μόνο 6 ώρες έχει το σχολείο ακριβώς επειδή είναι μονόωρο το μάθημα) και τη Βιολογία Γ γυμνασίου (αν και είναι δική μου πρώτη ανάθεση). Με το γράμμα του νόμου, θα έπρεπε να κριθεί οργανικά υπεράριθμη κι ας έχει 30 χρόνια υπηρεσίας, καθώς είχε πάρει την οργανική προ αμνημονεύτων ετών λόγω της ομαδοποιημένης ειδικότητας. Πρακτικά, όμως, είναι κατανοητό ότι οι χημικοί αδικούνται κατάφορα και είναι σχεδόν αδύνατο να λάβουν οργανική σε γυμνάσια. Της "έδωσα" (αν και με μισή καρδιά) τις μισές βιολογίες που φαγώθηκε πως ήθελε κι ας συνεπάγεται ότι πήρα εγώ γεωγραφίες. Το ΠΥΣΔΕ υποτίθεται ότι με τοποθέτησε στο συγκεκριμένο σχολείο (δεν ήταν από τις πρώτες μου επιλογές στη δήλωση) σαν βιολόγο, αλλά σε προφορική ερώτησή μου στον αιρετό - επισκέπτη - γενικό κουμανταδόρο (είχα δήθεν την απορία πώς να μοιράσουμε τις ώρες), μου είπε πως ο κλάδος είναι ευέλικτος και ομαδοποιημένος!!! Όλοι διαλέγουν και παίρνουν τα πάντα με σεβασμό στην παλαιότητα! Στα σχολεία που είχα βάλει ως πρώτες επιλογές (γυμνάσια) έστειλαν άλλους ΠΕ04 με πολύ λιγότερα μόρια! Εκεί ο κλάδος δεν είναι ομαδοποιημένος;
Τελοσπάντων, εννοείται ότι δεν έχω πρόβλημα και δεν κάθομαι να ανακατεύω το σύμπαν, αφήστε που όλα τα παιδάκια απ' όποια σχολείο κι αν είναι για μένα είναι ισότιμα, οπότε δε θα το έψαχνα για "καλύτερο" σχολείο. Αναφέρω, όμως, την περίπτωσή μου γιατί νομίζω ότι υπάρχουν άπειρα τέτοια παραδείγματα και ανακατανομή των μαθημάτων στο πρόγραμμα ή /και πολύ περισσότερο σχολείων δεν πρόκειται να γίνει πουθενά.
Η λογική τους είναι των εξυπηρετήσεων και του βολέματος συγκεκριμένων και κατ' εξαίρεση της τακτοποίησης ανθρώπων που το έχουν πραγματικά ανάγκη. Αυτοί γράφουν τους νόμους κι όπως θέλουν τους εφαρμόζουν, λέγοντας σου και καλά όποια δικαιολογία φανταστείς. Το ζήτημα είναι να σπάσει στο δικό μας μυαλό η δήθεν "νομιμότητα" που μας πλασάρουν.
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2002
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #453 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 06:38:59 μμ »
αλλά σε προφορική ερώτησή μου στον αιρετό - επισκέπτη - γενικό κουμανταδόρο (είχα δήθεν την απορία πώς να μοιράσουμε τις ώρες), μου είπε πως ο κλάδος είναι ευέλικτος και ομαδοποιημένος!!! Όλοι διαλέγουν και παίρνουν τα πάντα με σεβασμό στην παλαιότητα! Στα σχολεία που είχα βάλει ως πρώτες επιλογές (γυμνάσια) έστειλαν άλλους ΠΕ04 με πολύ λιγότερα μόρια! Εκεί ο κλάδος δεν είναι ομαδοποιημένος;

Η λογική τους είναι των εξυπηρετήσεων και του βολέματος συγκεκριμένων και κατ' εξαίρεση της τακτοποίησης ανθρώπων που το έχουν πραγματικά ανάγκη. Αυτοί γράφουν τους νόμους κι όπως θέλουν τους εφαρμόζουν, λέγοντας σου και καλά όποια δικαιολογία φανταστείς. Το ζήτημα είναι να σπάσει στο δικό μας μυαλό η δήθεν "νομιμότητα" που μας πλασάρουν.

Χτυπάς κέντρο με αυτές σου τις επισημάνσεις.

Ο Έλληνας γουστάρει τον παραγοντισμό σε οποιοδήποτε επίπεδο, ακόμα και για ξαπλώστρα στην παραλία. Εδώ ξέρω αιρετό που μέχρι πέρυσι έπαιρνε μετά τις αποσπάσεις τηλέφωνο τους αποσπασθέντες του Νομού να τους πει ότι ΟΚ, το τακτοποίησα το ζήτημα, ευχαριστημένοι; Και για πολλούς δεν είχε κάνει τίποτα, απλώς έβρισκε τα στοιχεία επικοινωνίας τους.

Στα συμβούλια από τη μια έχεις τους ουσιαστικά διορισμένους που κάνουν μικροπολιτική σε επίπεδο τοπικών κοινωνιών και από την άλλη τους αιρετούς που, για συνδικαλιστικούς και όχι μόνο λόγους, θέλουν να εμφανίζονται ως σωτήρες μας.

Η άποψή μου είναι ότι αν μπορεί με αντικειμενικό τρόπο και χρήση πληροφοριακών συστημάτων να περιοριστεί η επιφάνεια διεπαφής των εκπαιδευτικών με αυτόν τον παραγοντισμό τόσο καλύτερα (το ίδιο και με Εφοριακούς κτλ.)

Αποσυνδεδεμένος ioanol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε0401
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #454 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 04:52:33 μμ »
Από αυτή τη σχολική χρονιά άρχισαν να δίνονται οι οργανικές χωριστά για τους ΠΕ04. Μπορεί να δίνονταν οι διορισμοί χωριστά και οι αναπληρωτές χωριστά αλλά οι οργανικές δίνονταν με ενιαίο τον κλάδο, αν κρίνω από το δικό μου ΠΥΣΔΕ.

Πώς δίνονταν οι διορισμοί χωριστά και οι οργανικές με ενιαίο τον κλάδο; Αφού οι διορισμοί γίνονται σε οργανικά κενά.

Οι διορισμοί/μεταθέσεις γίνονται ανά ομαδοποιημένη/ενοποιημένη ειδικότητα και ακόμα και εκεί το ΠΕ04 ΔΕΝ είναι ενιαίο:
(105) ΦΥΣΙΚΟΙ
(106) ΧΗΜΙΚΟΙ
(107) ΦΥΣΙΟΓΝΩΣΤΕΣ
(108) ΒΙΟΛΟΓΟΙ
(109) ΓΕΩΛΟΓΟΙ

Το μόνο που γίνεται ενιαία στον ΠΕ04 είναι η κρίση και άρση της υπεραριθμίας σύμφωνα με το http://static.diavgeia.gov.gr/doc/4%CE%91%CE%98%CE%919-%CE%A5%CE%99

Τα κενά και τις τοποθετήσεις δεν τις έβγαζε χωριστά για φυσικούς χημικούς γεωλόγους και βιολόγους. Ξεκίνησε να γίνεται αυτό από την προηγούμενη χρονιά σε εμάς τουλάχιστον. Το πως και το γιατί δεν ξέρω. Ξέρω όμως πως και σε άλλα ΠΥΣΔΕ οι τοποθετήσεις γίνονταν ενιαία. Και ίσως με αυτή τη λογική βρέθηκαν οι τρεις φυσικοί στο γυμνάσιο
Γυμνάσιο με 3 τμήματα ανά τάξη (άρα 12 ώρες Φυσική) διαθέτει 3 Φυσικούς (ΠΕ04.01) με ωράριο 16, 16 και 18 ώρες.

Τώρα οι 2 πρώτοι κάνουν από 6 ώρες Φυσική και ο τρίτος καθόλου. Δηλαδή όλοι έχουν μπόλικες β αναθέσεις (Χημεία, Βιολογία, Γεωγραφία).

Υπάρχει περίπτωση να διατηρηθεί έτσι η κατάσταση ή πρέπει να έρθει Χημικός ή/και Βιολογος;

αν ισχύει ο περιορισμός του7ωρου σε όλους, και όχι μόνο στην αποδοση 2ης ειδικότητας, μένει ο ένας φυσικός και ανοίγουν οργανικές για ένα γεωλόγο και ένα βιολόγο, ενώ οι άλλοι δύο φυσικοί θα πρέπει να βρουν αλλου στέγη.
Μα καλά πώς βρέθηκαν οι άλλοι δύο φυσικοί εκεί, αφού ίσα ισα ο πρώτος δικαιούται μια οργανική θέση;




Αποσυνδεδεμένος despigar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #455 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 06:37:37 μμ »
Μου φαίνεται περίεργο πώς τρία χρόνια πριν τα κενά είχαν βγει χωριστά για τις ειδικότητες του κλάδου ΠΕ04 και τοποθετήθηκα ως ΠΕ0402 στο σχολείο που είμαι μέχρι σήμερα και σε άλλα ΠΥΣΔΕ τα κενά έβγαιναν ενιαία για τον κλάδο. Τι να πω; Δεν ξέρω επίσης κι ας με διαφωτίσει κάποιος συνάδελφος του κλάδου, αν υπήρξαν ανακατανομές ωρών στον κλάδο και μετακινήσεις μετά τον περιορισμό των ωρών των β αναθέσεων. Μου κάνει επίσης εντύπωση πώς κανένας μέχρι τώρα χημικός δεν έχει κανείς μέχρι τώρα διαμαρτυρηθεί για τη μεγάλη αδικία σε βάρος των χημικών (του γυμνασίου); Μήπως δεν έχω καταλάβει κάτι καλά; Εγώ με 8 ώρες χημεία και τα υπόλοιπα δεύτερες αναθέσεις πρέπει να μετακινηθώ ή όχι;

Αποσυνδεδεμένος elefas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #456 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 04:46:03 μμ »
Σε σχετική ερώτησή μου σήμερα στο υπουργείο μου απάντησαν ότι το πλαφόν των 7 ωρών ισχύει για όλες τις β αναθέσεις , είτε πρόκειται για εκπαιδεύτικούς που έχουν μία μόνο ειδικότητα , είτε δύο. Αν υπάρχει υπέρβαση αυτού του ορίου, θα πρέπει να κάνουμε έγγραφη ένσταση στο αντίστοιχο ΠΥΣΔΕ. Δεν αφορά, δηλαδή, μόνο τους συναδέλφους που έχουν και δεύτερη ειδικότητα, αλλά όλες γενικά τις β αναθέσεις. Και δεν έχει σχέση το τι γινόταν μέχρι τώρα (γιατί αυτό επικαλέστηκε ο δικός μου διευθυντής, ήθελε να με διώξει μετά από σύμπτυξη τμημάτων και να δώσει όλες τις ιστορίες σε συνάδελφους των γαλλικών, μιλάμε τώρα για πάνω από 10 ώρες ιστορίας θέλει να πάρει η κάθεμία) . Κι εγώ κινδυνεύω να βρεθώ στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, επειδή κάποιοι παρανομούν. Και φυσικά δεν πρόκειται να το αφήσω έτσι. Αν με διώξουν ,γιατί θα μοιραστούν έτσι τα μαθήματα, θα κάνω καταγγελία.

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #457 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 04:53:29 μμ »
Συναδελφε εχεις υποχρεωση στον εαυτο σου να κανεις εγγραφη επωνυμη καταγγελια στο ΠΥΣΔΕ,στο οποιο ανηκεις.Ειναι καθολα νομιμο,οπως μας διαβεβαιωσε η συμβουλος φιλολογων δυτικης θεσσαλονικης.Καλο θα ηταν να ενημερωθει και ο συμβουλος φιλολογων της περιοχης.μην το αφησεις να περασει ετσι σε παρακαλω.Υπαρχει πιθανοτητα αυριο να καταφυγουμε κι εμεις σε καταγγελια σε μια δευτεροβαθμια αυριο.Πρεπει να καταλαβουν οτι δε θα τους περασει.ευχαριστω
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος City

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Definitely maybe
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #458 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 07:35:07 μμ »
Έχουν ειδικευτεί οι ξενόγλωσσοι στη λογοτεχνία, αλλά στη λογοτεχνία της χώρας τη γλώσσα της οποίας σπουδάζουν.

    Έχω πολλές φίλες και πολλούς φίλους φιλολόγους των οποίων εκτιμώ την άποψη και με τους οποίους έχω συζητήσει το θέμα ανταλλάσσοντας επιστημονικά και όχι συντεχνιακά επιχειρήματα. Φυσικά οι σχετικές συζητήσεις ήταν γόνιμες και παρήγαγαν ολοκληρωμένα επιστημονικά συμπεράσματα. Επίσης, δε μου φταίνε σε τίποτα οι ΠΕ02, αλλά υπάρχουν πολλοί στον κλάδο αυτό που είναι φανατικοί και προσκολλημένοι σε ένα απαρχαιωμένο μοντέλο εκπαίδευσης, τα δε "επιχειρήματά" τους είναι τα πλέον κοντόφθαλμα και αστήρικτα. Λυπάμαι, αλλά βίωσα αυτή την εμπειρία πολλάκις.
     Σύμφωνα λοιπόν με το δικό σου σκεπτικό οι ΠΕ02 δεν πρέπει να διδάσκουν τα εξής μαθήματα: Ο Ευρωπαϊκός Πολιτισμός και οι Ρίζες του, Νεότερη Ευρωπαϊκή Λογοτεχνία, Στοιχεία Θεατρολογίας, αφού δεν τα έχουν διδαχθεί ποτέ, και πρέπει να τα διδάσκουν μόνο οι ξενόγλωσσοι που τα έχουν φάει με το κουτάλι. Επίσης, έχω δει πολλούς ΠΕ02 να μη σπεύδουν να διδάξουν Ιστορία και πολύ να τους βολεύει να πασάρουν ό,τι έμεινε στους ξενόγλωσσους. Όχι απλά δε σπεύδουν, αλλά προσπαθούν με κάθε τρόπο να την αποφύγουν. Πολύ βολικά επίσης συμπληρώνουν με Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή, που περιττεύει η αναφορά στη συνάφεια των σπουδών τους , όπως επίσης και με Ψυχολογία ή και με Ιστορία της Τέχνης κλπ. κλπ. κλπ. κλπ. κλπ.
    Ακολουθώ το σκεπτικό σου, άρα υποθέτω ότι συμφωνείς μαζί μου, σωστά;    
Υ.Γ. Λυπάμαι πραγματικά που κάποιοι από τον κλάδο των φιλολόγων δημιουργούν τόσο αρνητικές εντυπώσεις για το σύνολο, ωστόσο εξακολουθώ να εκτιμώ τους συναδέλφους που δεν εκφράζουν φανατικές απόψεις και διατηρούν ένα πολιτισμένο επίπεδο διαλόγου το οποίο διέπεται από ευγένεια.
   
Cogito ergo sum

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #459 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 09:41:41 μμ »
...... Μήπως δεν έχω καταλάβει κάτι καλά; Εγώ με 8 ώρες χημεία και τα υπόλοιπα δεύτερες αναθέσεις πρέπει να μετακινηθώ ή όχι;

Αν δεν κάνουν την εγκύκλιο γαργάρα πρέπει να συμπληρώσεις ωράριο αλλού.

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #460 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 09:45:04 μμ »
...... . Κι εγώ κινδυνεύω να βρεθώ στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, επειδή κάποιοι παρανομούν. Και φυσικά δεν πρόκειται να το αφήσω έτσι. Αν με διώξουν ,γιατί θα μοιραστούν έτσι τα μαθήματα, θα κάνω καταγγελία.

Εννοείται ότι θα κάνεις καταγγελία!

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #461 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 10:18:46 μμ »
...... Μήπως δεν έχω καταλάβει κάτι καλά; Εγώ με 8 ώρες χημεία και τα υπόλοιπα δεύτερες αναθέσεις πρέπει να μετακινηθώ ή όχι;


ελπίζω μόνο να μη βρίσκεσαι σε κανένα νησί με ένα σχολείο, όπως δεκάδες σχολεία στην Ελλάδα! Γιατί τότε θα είσαι παράνομος αν δεν παίρνεις 2 φορές τη βδομάδα το καραβάκι της μανταλένας για να πας σε κάποιο άλλο κοντινό ή μακρινό νησάκι! :)
Αν υπάρχει θέμα μέσα στο σχολείο σου στην κατανομή των ωρών, και δεν μπορείτε να τα βρείτε, θα σε συμβούλευα να ρωτήσετε το διευθυντή σας και αυτός να κάνει ερώτηση στο υπουργείο, για να πάρεις επίσημη απάντηση.
Αν και η ανακίνηση του όλου θέματος από λάθος, είναι βούτυρο στο ψωμί τους, για επιπλέον καταργήσεις οργανικών θέσεων. Κάποιοι που ρώτησαν μέσα στο υπουργείο ανεπίσημα, τους είχαν πει ότι δεν υπήρχε τέτοια πρόθεση για 7 ώρες β ανάθεση σε όλους, παρά μόνο στην απόδοση δεύτερης ειδικότητας. επειδή όμως βρήκαν αποδοχή σε κάτι που δεν συμφέρει τους εκπαιδευτικούς, σε συνδυασμό με την κατάργηση της οργανικής σε επίπεδο σχολικής μονάδας, σκέφτονται να το εφαρμόσουν.
Εγώ στη θέση σου despigar θα ζητούσα επίσημη απάντηση, και μόνο αν δεν τα βρίσκαμε μέσα στο σχολείο, καθώς ο νόμος λέει ότι γίνεται προσπάθεια να παραμείνει ο εκπαιδευτικός στο σχολείο του. ο καθένας το βλέπει όπως τον συμφέρει στην παρούσα φάση ή με βαση κάποια κοινή λογική και σε καμία περίπτωση δεν καθορίζει η αποψή του τη δική σου τύχη. εξάλλου στο υπουργείο παιδείας με τους τόσους νόμους και τις τόσες εγκυκλίους, δύσκολα βγάζει κάποιος άκρη, ακόμη και σε αυτά που νομίζει ότι μιλά η κοινή λογική.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159995
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 614
Σύνολο: 632

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.